60432

Умовність, узагальнення. Стилізація. «Зима і весна. Стрітення»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Основні поняття: стилізація зображення. Актуалізація опорних знань і вмінь Прийом Мозковий штурм Учитель пропонує учням пригадати відомості про декор орнамент та прийоми створення декоративного зображення.

Украинкский

2014-05-18

265.5 KB

1 чел.

Образотворче мистецтво, 6 клас

Тема уроку. Умовність, узагальнення. Стилізація.

«Зима і весна. Стрітення»

Мета: продовжувати ознайомлювати учнів із декоративно-ужитковим мистецтвом; закріплювати знання про стилізацію; навчати спрощувати та декорувати природну форму; формувати в дітей уміння сприймати, розрізняти й аналізувати, спрощувати та узагальнювати природну форму; розвивати дрібну моторику руки; виховувати в учнів естетичне сприйняття навколишнього світу, інтерес до прекрасного; стимулювати розвиток допитливості.

Обладнання: навчальні плакати, репродукції творів відомих майстрів і навчальні роботи з методичного фонду; матеріали для демонстрації послідовності й техніки виконання роботи.

Матеріали та інструменти: альбом для малювання, кольоровий папір або картон, простий олівець, гумка, клей ПВА, пензлі для клею, ємність для води, серветки для витирання рук і пензлів, клейонка.

Основні поняття: «стилізація зображення».

Тип: комбінований урок.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ . Актуалізація опорних знань і вмінь

Прийом «Мозковий штурм»

Учитель пропонує учням пригадати відомості про декор, орнамент та прийоми створення декоративного зображення.

  •  Що таке орнамент?

(Орнамент – це композиція, побудована на ритмічному чергуванні елементів).

  •  Що таке декор?

(Декор – це прикраса архітектурної споруди або виробу).

  •  Які ви знаєте  прийоми  створення декоративного зображення.

(До прийомів створення декоративного зображення відноситься стилізація.

Стилізація – підпорядкування художнього зображення умовним, орнаментальним формам, перевага таких форм над реалістичною передачею дійсності).

ІII. Вивчення нового матеріалу

Пояснення вчителя

Досконалість форми часто робить декорування предмета непотрібним. Якщо виникає необхідність у декорі, потрібно вирішити, що саме декорувати (всю форму або її елемент) і як саме декорувати. Витончені форми декорують по всій поверхні, а в компактних формах виділяють головну частину. Форма й зміст декору повинні відповідати призначенню та формі предмета. Не кожний предмет можна прикрасити декоративними елементами, що відповідають природним зразкам. Часто форма, матеріал, засоби зображення змушують художника змінювати, спрощувати природну форму. Образ потрібно не тільки звільнити від випадкового та несуттєвого, але й доповнити такими деталями та ознаками, що дозволяють узгодити природну форму з предметом, що декорується. Саме таке змінення природного зразка з метою узгодити його з формою, матеріалом та технічними особливостями називають стилізацією. Для того щоб стати частиною декору, реальна квітка проходить складний шлях від малюнка з натури до узагальненого рішення в орнаменті.

Створюючи декоративний малюнок, художники рідко використовують зображення, наближене до реальності,— вони спрощують реальну форму речей, які малюють, щоб збереглися основні їх риси, що легко розпізнаються. Спочатку художник уважно вивчає природну форму, потім спрощує й узагальнює (стилізує) її, обравши найхарактерніші риси, підкреслює та підсилює (декоративно переробляє). (Учитель пропонує учням розглянути приклади стрічкового візерунка, обираючи ілюстрації на власний розсуд.) Зі стилізованих зображень природних форм можна створювати найрізноманітніші декоративні композиції. Сьогодні ми докладніше ознайомимося зі стрічковою композицією. Стилізовані зображення — квіти, листя, трави, ягідки (художники називають їх елементами композиції) — чергуються в суворо визначеній послідовності. Стилізація зображення (у декоративно-ужитковому мистецтві) — декоративна зміна природної форми згідно з особливостями матеріалу та технікою виконання виробу.

   

IV. Закріплення вивченого матеріалу

Творче завдання

Слово вчителя

Виконайте стилізований малюнок для декоративного мозаїчного панно «Зима і весна. Стрітення». Виконайте роботу з кольорового паперу або картону.

Пояснення до творчого завдання

Для створення орнаменту необхідно:

• відібрати з декількох зразків природних форм найхарактерніші;

• виділити в них найхарактерніші елементи — узагальнити;

• декоративний елемент потрібно звільнити від випадкових і несуттєвих частин — стилізувати;

• форма декоративного елемента має відповідати матеріалу, з якого він буде виконаний;

• ступінь стилізації й узагальнення залежить від умов сприйняття предмета (для великих предметів, що сприймаються на значній відстані, зображення буде великим, із чіткими контурами, без дрібних деталей; зображення, що розглядається зблизька, проробляється детальніше);

• форма й композиція орнаменту повинні відповідати призначенню

предмета;

• головні елементи необхідно виділити кольором і розміром, інші підпорядкувати головному.

Індивідуальна робота за творчим завданням

Учні виконують творчу роботу. Учитель надає індивідуальну допомогу. Після завершення роботи учні мають ретельно впорядкувати свої робочі місця.

V. Підбиття підсумків

Коментар

Виконання роботи може становити для учнів певні труднощі, тому головну увагу під час оцінювання робіт слід приділити майстерності стилізації зображення. При цьому необхідно м’яко звернути увагу учнів на наявні помилки та порушення основних характеристик форми під час її спрощення. Із малюнків створюють виставку «Стрітення».

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

  1.  Образотворче мистецтво, 6 клас: Методичний комп’ютерний  посібник «Електронний конструктор уроку». – ТОВ «Видавнича група «Основа», 2012, компакт-диск.
  2.  Рубля Т.Є., Федун С.І.  Образотворче мистецтво, 6 клас: Підручник для загальноосвітніх навчальних закладів. – К.; Ірпінь: ВТФ «Перун», 2006. –    192 с.: іл..
  3.  Бєлкіна Е.В. Програми для загальноосвітніх навчальних закладів. – Київ: Ірпінь, 2005. – 233 с.
  4.  Фесенко Л.В. Образотворче (візуальне) мистецтво в 5-7 класах.- Харків: Видавництво «Ранок». «Веста», 2004. – 383 с.

Нижче подається зразок роботи.