60436

Обрядові пісні зимового циклу

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Вступне слово вчителя української літератури: Християнський звичай величати Різдво Христове Щедрий вечір і Водохреща пісенним словомколядками має історичне коріння що сягає ще давніх цивілізацій Землі.

Украинкский

2014-05-18

78 KB

0 чел.

Тема: Обрядові пісні зимового циклу.

Мета: ознайомити учнів з обрядовими піснями зимового циклу;

         відновити народні звичаї і традиції, під час яких виконують ці пісні;

         виховувати любов і повагу до звичаїв і традицій рідного народу.

Обладнання: дідух, плакат із зображенням сонця, вишивані рушники, ікони,     

         горщик із кутею.

         

Тип уроку: інтегрований урок (українська література та музичне мистецтво).

                     ХІД УРОКУ

I.Вступне слово вчителя української літератури:

  Християнський звичай величати Різдво Христове, Щедрий вечір і Водохреща пісенним словом-колядками – має історичне коріння, що сягає ще давніх цивілізацій Землі.

    Давні українці вшановували бога Коляду, римляни й візантійці цим іменем називали Новий рік.

   Вчені пов язують назву «коляди» зі збільшенням після Різдва (найкоротший день) сонячного кола в небі і впливом на це Даждьбога. Отже, це було поклоніння богові, від якого залежало життя на Землі.

    Наші пращури вірили в магію пісенного слова, і тому люди починали щедро колядувати, закликаючи бога Коляду Корочуна) не вкорочувати дні. І Сонце, ніби послухавшись, після Різдва починало набирати сили, світило трішечки більше – збільшувався день.

   Різноманітність обрядів при колядах в Україні буяють різнобарв’ ям дійств, ігрищ, обрядових пісень.

Слово вчителя музичного мистецтва:

     Народна пісня супроводжувала людину і в щоденному побуті, і на шляхах історії, обіймала її багатогранний світ. Де тільки вона не побувала! Усе бачила, усе переживала. Бентежилась і розважалась. І розчаровувалась, сміялась і плакала…

  Отже, який твір називають піснею?

(Народна пісня – невеликий усний віршований твір, що його співають.)

   За змістом українські народні пісні розмаїті. Велику групу становить календарно-обрядова поезія, що нерозривно пов язана з певною порою року, звичаями й сільськогосподарською працею. На уроках ми з вами вивчили чимало обрядових пісень, в тому числі і зимового циклу. А сьогодні спробуємо відтворити на уроці традицію колядування. Отже, слово колядникам.

II.Інсценізація «Добрим людям на здоров я».

  Група учнів-колядників виходять до дошки, співаючи колядку:

                  Ой чи є чи нема

                  Пан господар вдома

                  Щедрий вечір, добрий вечір,

                  Пан господар вдома?

                          

                  Ой нема, ой нема –

                   Він поїхав до млина,

                   Щедрий вечір, добрий вечір,

                   Він поїхав до млина.

                   Та й муки спетлювати,

                   Меду-пива купувати,

                   Щедрий вечір, добрий вечір,

                   Колядників частувати.

Господар: Красно прошу до хати!

Заходя(ть ватаг (Береза), за ним Коза, її тримає на ланцюжку Циган, Міхоноша, Ведмідь, інші колядники. У руках у ватага зірка, прилаштована до палиці).

Береза (тричі стукає об долівку зіркою):

        Ми завітали до вас, щоб завіншувати оселю та її господарів з Різдвом Христовим та наступаючим Новим роком!

Батьки (низько вклоняються ): Дякуєм о за увагу!

 (Ватаг непомітно змахнув рукою)

Прийшли щедрувати до вашої хати

Щедрий вечір, добрий вечір!

Тут живе господар – багатства володар

Щедрий вечір, добрий вечір!

А його потіха – хороші діти

Щедрий вечір, добрий вечір!

Господар: Щиро дякую за таку увагу.

 Колядники співають:

А в дядька Тимоша гарная жона,

На дворі ходить, як місяць сходить,

За стіл сідає, як золото сяє.

Не садіть, дядьку, жінки коло віконця,

Коло віконця, коло дірочки,

Бо вкрадуть жінку замість дівочки.

Господиня: Щиро дякую!

Колядники співають:

Ой у полі овес рясний,

Там Василько коня пасе,

Пасе, пасе, припасає,

       Кінь до нього промовляє:

  •  Ти, Василю, Василечку,

Візьми мене під вуздечку

Та поїдем до дівчини.

  •  В мене коні не ковані,

В мене сані поламані,

Добрий вечір!

Колядники зробили півкола, на його середину вийшов ватаг і заспівав:

Добрий вечір тобі, пане господарю!

Колядники: Радуйся! Ой радуйся, земле,

Син Божий народився!

Ватаг: Застеляйте столи та все килимами

Колядники: Радуйся! Ой радуйся, земле,

Син Божий народився!

Ватаг: Кладіть паляниці з ярої пшениці

Колядники: Радуйся! Ой радуйся, земле,

Син Божий народився!

Ватаг: Бо прийдуть до тебе три прахники в гості

Колядники: Радуйся! Ой радуйся, земле,

Син Божий народився!

Ватаг: Ой перший же празник – то Різдво Христове

Колядники: Радуйся! Ой радуйся, земле,

Син Божий народився!

Ватаг: А другий же празник – Василя Святого

 Колядники: Радуйся! Ой радуйся, земле,

Син Божий народився!

Ватаг: А третій же празник – Василя Святого

Колядники: Радуйся! Ой радуйся, земле,

Син Божий народився!

Ватаг: А що перший празник зішле тобі віку

Колядники: Радуйся! Ой радуйся, земле,

Син Божий народився!

Ватаг: А що другий празник зішле тобі щастя

Колядники: Радуйся! Ой радуйся, земле,

Син Божий народився!

Ватаг: А що третій празник зішле тобі долю

Колядники: Радуйся! Ой радуйся, земле,

Син Божий народився!

Циган: Ой людоньки! Щось наша кізонька захворіла!

(Усі обступили Козу. Вона опустила голову, а потім упала на долівку. Циган схопився за голову, почав бігати довкола неї, припадати до тіла, прислухаючись чи дихає).

Циган: Така ж добра тварина була: і розумна, і вдатлива, і до харчів не вибаглива. Ой батечки, що ж тепер будемо робити?

(Колядники похитали головами і розвели руками)

Циган (кинувся до господаря) Дохтора треба!

(Господар знизав плечима. Циган знову почав ойкати. Кізка лежить нерухомо.)

Хлопчик: Може їй води принести? Зачекайте, зараз принесу кухлика…

Колядник: А ось і дохтор з явився…

Циган: Ведіть його мерщій сюди!

Лікар: Що тут у вас скоїлося?

Циган: Кізка наша захворіла. Ледае дихає.

Лікар: Зараз перевіримо ( слухавкою почав обстежувати козу). Ов-ва. Надії на одужання жодної – мусить кізку дорізати.

Циган і колядники: Ой, порятуйте нашу Кізку!

Лікар: Гаразд, спробую!

(Лікар  дістає шприца й робить тварині укол. Коза заворушилася, звелаголову.) Циган: Ожила.

Колядники: Наша Кізонька жива!

Циган: Красно дякую, докторе!

(Коза звелася на ноги й почала танцювати)

Го-го-го коза,

Го-го-го сірая,

Го-го-го білая,

Ой розходилась,

Розвселилась,

По сьому дому,

По веселому!

Де коза ходить,

Там жито родить,

Де не буває,

Там вилягає.

Де коза ногою,

Там жито копою,

Де коза рогом,

Там жито стогом.

В Первомайську всі,

Хлопці, ух, стрільці,

Встрелили козу,

В правеє ушко,

В правеє ушко,

В саме сердечко.

Пуць!

Коза упала,

Нежива стала,

А Міхонаша

Бере дудочку,

Надима козі,

Та й у жилочку.

Коза ожила,

Та й пішла коза,

Та стрибаючи,

Та гасаючи,

Своїх діточок,

Та шукаючи.

(Кізка танцює, потім кидається до хлопчика):

Кізка: Та я тебе ріжками заколю, та я тебе ніжками затопчу!

Циган: Угомонися, Кізонько, ти краще х господарем май справу!

(Коза наставляє на того роги.)

Господар: Зачекай, сірая, я відступлюся.

(Підходить до господаря Міхоноша, і той складає дарунки в мішок.)

Господар: Давайте всі повечеряємо!

Ватаг: Дякуємо красно! У нас ще роботи і роботи – півсела треба обійти.

Слава рашим господарям,

Що так гречно  нас приймали.

Щедрий вечір, добрий вечір,

Добрим людям на здоров я!

Що так гречно нас приймали,

Медом-пивом пригощали.

Щедрий вечір, добрий вечір,

Добрим людям на здоров я!

Всі ми раді в цьому домі

Веселенько погуляти.

Щедрий вечір, добрий вечір,

Добрим людям на здоров я!

Та на цей раз вибачайте –

Нам пора вже вирушати!

III. Засвоєння, сприйняття нових знань.

Вчитель української літератури: 14 січня – свято Василя (старий Новий рік). Василя вважали покровителем землеробства. Ось чому вдосвіта підлітки засівали збіжжям оселі.

  Учні щедрують:

Старий рік минає, новий наступає (2)

Новий наступає.

Пане господарю, великий владарю,(2)

Великий владарю,

Дайте нам з полиці із медом пшениці, (2)

До того смачного.

Новий рік приходить, щастя в дім приносить (2)

Щастя в дім приносить.

Старий рік минає, новий наступає, (2)

Христос ся рождає.

Господар: У тих селах, де була церква, засівали після ранкової відправи, а де не було, - удосвіта. Традиційно засівали хлопчики, а дівчатка лише щедрували. Зодягнувшись, хлопчики брали виплетену рукавицю, наповнювали її зерном, ставши перед образами, засівали рідну хату.

Хлопчик (посіває): На щастя, на здоров я!

Роди, Боже, жито, пшеницю й усяку пашницю.

Будьте здорові, з Новим роком та Василем.

Господиня: Батьки обдаровували синів грішми, і тоді хлопчики, починаючи з крайньої хати, оббігали сусідні оселі. Кожен намагався засіяти першим, а отже

отримати найліпший подарунок.

Господар: Тим хлопцям, котрі припізнилися з посіванням, господарі хат давали лише млинці та пироги.

Хлопчик (заспівує засіваночку):

Ходе Ілля,

На Василя,

Несе пугу метяную.

Туди махне

І сюди махне,

У полі ядро.

А вдома добро.

Зроди, Боже,

Жито, пшеницю,

Та всяку пашницю.

Господиня: Перших засіванців господиня садила на порозі й роззувала, щоб удома кури ліпше неслись, а гоаподар тим часом з коцюбою до сідала й заганяв

курей, аби «починали ліпше нестись».

Учитель музичного мистецтва: Увечері під вікнами односельців дівчата, молодші, старші люди співали щедрівки з типовим приспівом «Щедрий вечір, добрий вечір, добрим людям на здоров я!».

  Щедрівками називають обрядові пісні, у яких величається людина за її чесноти. Ці обрядові пісні супроводжують ігри, забави, веселощі. Вони ж вищедровують гаразди ій неземні дива панові Господарю, Господині, їхнім дітям та онукам. Також у щедрівках звучать хліборобські та господарські мотиви.

Діти (щедрують):

                              Щедрик, щедрик, щедрівочка,

Прилетіла ластівочка,

Стала вона щебетати,

Господаря викликати.

«Вийди, вийди, господарю,

Подивися на кошару,

Там овечки покотились,

А ягнечки народились.

В тебе товар весь хороший,

Будеш мати мірку грошей,

Хоч не грощей, то полова,

В тебе жінка чорнрброва».

Шедрик, щедрик, щедрівочка,

Прилетіла ластівочка.

IV. Закріплення нових знань

    Запитання для бесіди:

  •  Коли й чому виникли найдавніші обрядові пісні?

(Вони виникли ще в первісному первісному суспільстві, коли людина жила в повній гармонії з природою й вірила в існування багатьох богів. Щоб задобоити їх, людина вдавалася до різних магічних дій-обрядів, які супроводжувалися піснями, іграми, танцями, замовляннями. Після хрещення України все це поєдналося з християнською обрядовістю.

  •  Які пісні називають обрядовими?                                                            (Пісні, що їх виконують під час обрядів, називають обрядовими.)                                                                                  
  •  Як виконувались обрядові пісні?

(Вони відображали кожен цикл хліборобської праці в різні пори року. Цікавою рисою цих пісень є імітування трудового процесу. Це ніби художне відображення самого життя в піснях, хороводах, іграх, танцях.)  

  •  У наших господарів ви бачите біля столу сніп. Як називають такий сніп? (Дідух, або дід.)
  •  Чим обрамлювали гілки дідуха?

(Кольоровими стрічками. Паперовими та засушеними квітами, медівниками тощо.)

  •  Коли ставили дідуха у світлицях?

(Напередодні багатої куті.)

  •  Скільки часу він виконував свою обрядову функцію?

 (Упродовж  усіх Різдвяних свят.) 

  •  Кого символізував цей святковий сніп?

 (Спільного предка.)

V. Підведення підсумків уроку.

   Сьогодні на уроці ми відтворили обряд колядування. Звісно, у кожній місцевості були свої  мелодійні особливості, тексти пісень, приказки, ігри, атрибути. Та на столі у кожній господі був горщик із кутею, гостинці для щедрувальників, щедра вечеря, хата прикрашалась вишитими рушниками, обрамлявся оберемок сіна – господарі обов язково чекали колядників, тому що не дай Бог колядники обминуть домівку, не буде добра всій родині.

Тож пам ятайте цю добру традицію, вітайте  своїх рідних, друзів з Рожеством Христовим, вивчайте і  співайте для них колядки й щедрівки, від чистого серця бажайте щастя, здоров я, благополуччя родині.

VI. Домашнє завдання.

Підготувати розповідь про обряди колядування та щедрування.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

53902. Кути. Вимірювання кутів 42.5 KB
  Мета: закріпити знання учнів про зміст основних понять теми вивчених на попередньому уроці; продовжувати формувати навички учнів оперувати вивченими в темі поняттями для обґрунтування дій під час розв’язування типових задач; використовуючи прийом аналогії та знання і вміння вироблені під час вивчення теми Відрізки сформувати вміння розв’язувати типові задачі на застосування аксіом вимірювання та відкладання кутів; відпрацювати навички побудови кутів та їх вимірювання із використанням приладів. Наочність і...
53903. Сума кутів трикутника 46.5 KB
  Мета: сформулювати та довести теорему про суму кутів трикутника ознайомити учнів з поняттям зовнішнього кута трикутника розвивати навички практичної діяльності з геометричними інструментами відпрацьовувати вміння логічно мислити робити висновки. Побудувати трикутник за даними кутами 1 ряд 2 ряд 3 ряд  А = 38 0...
53904. Суміжні і вертикальні кути 322 KB
  Замислюйся міркуй питання занотуй. Познач кути між кольоровими променями і променями АВ і АС. Чи є на цьому малюнку кути що утворюють розгорнутий кут Побудуй на око: а кут який має градусну міру більше 00 але менше 900; б кут рівний 900; в кут більший 900 але менший за 1800.
53905. Суміжні кути 82 KB
  Мета: засвоїти означення суміжних кутів; вивчити формулювання та доведення теореми про суму суміжних кутів а також наслідки із цієї теореми; розвивати увагу логічне мислення просторову уяву; виховувати охайність працьовитість. Обладнання: Моделі кутів карткизавдання. І так ви відгадали що країна в яку ми повинні вирушити складається з кутів. Наше завдання: 1 відшукати там невідомий для нас вид кутів; 2 довести що сума цих кутів дорівнює 180; 3 встановити наслідки цього доведення.
53906. Квадратні корені 548.5 KB
  Після уроку учні зможуть: застосовувати теоретичний матеріал про квадратні корені до вирішення вправ; навчитися усвідомленому застосуванню вивченого матеріалу під час вирішення завдань; набути навичок роботи в малих групах; набути навичок логічних міркувань; формування мотивації здорового способу життя Використані технології: інтерактивні технології: Мікрофон Робота в малих групах. Робота в малих групах. Учні об'єднуються в групи по 4 особи 1 і 2 3 і 4 парти згадують правила роботи в групах...
53907. Розвязування квадратичних нерівностей методом інтервалів 57 KB
  Мета: ознайомити учнів з розвязанням квадратичних нерівностей методом інтервалів; формування уміння розвязувати квадратичні нерівності методом інтервалів. Виховувати охайність під час виконання малюнка.
53908. РЕШЕНИЕ КВАДРАТНЫХ УРАВНЕНИЙ 208 KB
  Какое уравнение называют квадратным уравнение вида ах2bxc=0 где х – переменная а bс числа причем а≠0 числа а bс называются коэффициентами квадратного уравнения; а первый коэффициент b второй коэффициент с свободный член Например: 2х24х8=0 Какое квадратное уравнение называется приведенным Приведенным квадратным уравнением называется такое квадратное уравнение в котором первый коэффициент равен 1 т. а=1 Например: х23х10=0 Какое квадратное уравнение называется неполным Неполным квадратным уравнением...
53909. Квадратні рівняння 207 KB
  Мета уроку: формувати уміння розвязувати квадратні рівняння. Квадратні рівняння простіших видів вавилонської математики вміли розвязувати ще 4 тис. Згодом розвязували їх також: в Китаї і Греції. Він показав як розвязувати при додатних а і bрівняння видів .
53910. Розвязування квадратних рівнянь 181 KB
  Тема: Розв’язування квадратних рівнянь. Мета: Узагальнити способи розв’язування квадратних рівнянь формувати вміння і навики досліджувати і розв’язувати квадратні рівняння розвивати пізнавальний інтерес цікавість увагу пам’ять. Сьогодні предметом дослідження на уроці буде тема Розв’язування квадратних рівнянь і застосування різних способівâ€. Чому стільки часу відводиться для вивчення цієї теми Тому що багато задач економіки фізики зводяться до розв’язування квадратних рівнянь.