60560

Обробка конічних поверхонь на токарному верстаті. Елементи та умовне позначення. Способи отримання конічної поверхні

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Елементи конуса показано на рис. Залежності між окремими елементами конуса такі: Кут уклону половина кута при його вершині визначають за формулою D d 2l tg α = де α кут уклону конуса град...

Украинкский

2014-05-19

152.5 KB

31 чел.

********************************************************************

         

 Тема:

Обробка конічних поверхонь

на токарному верстаті.

Елементи та умовне позначення. Способи отримання

конічної поверхні.

9 клас

вчитель: Луп'як Д.М.

                                                                                                     “Затверджено”

“_____” ___________200__ р.

_________________________

План

уроку трудового навчання

Клас

9-А

9-Б

9-В

9-Г

Дата проведення

18.03

18.03

18.03

20.03

Тема уроку:   Обробка конічних поверхонь на токарному верстаті. Елементи та умовне позначення. Способи отримання конічної поверхні.

          об'єкт роботи:  Виготовлення рукоятки до маховика токарного верстата.

Мета:    навчальна – Познайомити учнів з видами конічних поверхонь та з способами отримання їх на токарно-гвинторізному верстаті. Навчитись елементам та умовним позначенням конічних поверхонь на кресленнях. Оволодіти навичками виготовлення конічних поверхонь на ТВ-4 або ТВ-6.

              розвиваюча – Працювати над розвитком мислення, пам'яті, уяви, уваги. Поповнювати термінологічний словник учнів. Виробляти навички самостійної роботи з довідниками, таблицями тощо.   

           виховна –  Прививати любов до праці. Вчити самостійності, відповідальності, бережливому ставленню до шкільного обладнання та інструментів.

Обладнання, матеріали, інструменти, наочні посібники:

  •  токарно-гвинторізні верстати і пристосування до них;
  •  прохідні, прохідні упорні, підрізні та відрізні різці, центровочні свердла;
  •  контрольно-вимірювальні інструменти;
  •  заготовки для практичної роботи;
  •  таблиці, плакати та наочні посібники по даній темі;
  •  зразки робіт з виготовленням даних операцій;
  •  діапроектор та діафільм “Обробка конічних поверхонь на токарно-верстаті”.
  •  інструменти і пристосування для нарізування метричної різьби.

Міжпредметні зв'язки:  (назва предмету й теми) Трудове навчання (будова токарно-гвинторізного верстата, VІІ кл.), фізика (швидкість, переміщення, частота), креслення (шорсткість, допуски і посадки, позначення конусних поверхонь на кресленнях, VІІІ кл.), математика (тригонометрія, математичні розрахунки).

Тип уроку:  інтерактивний урок

Хід уроку

І. Організаційна частина:

  1.  перевірка наявності учнів;
  2.  перевірка готовності учнів до уроку;
  3.  перевірка домашнього завдання.

ІІ. Повторення вивченого матеріалу і набутих умінь:

Клас поділяється на дві чи три команди. Кожна команда готує назву, емблему і вибирає капітана. Капітани команд надають право відповідати на запитання гравцям із своєї команди. Гра триває до 6-ти очок. Гравець, який дає правильну, повну та змістовну відповідь на запитання, набирає два бали додаткових в особистому заліку кожного із запитань.

  1.  Як називають сукупність допусків, які відповідають однаковому ступені точності?

( Квалітет )

  1.  Від якого розміру проводять співвідношення до оброблюваної деталі?

( Від номінального )

  1.  Де можна знайти пояснення до такого позначення Н7, G8, К6? Що це за позначення?

( У довідниковій літературі,

в таблицях допусків отворів )

  1.  Чи можна виправити розмір деталі, якщо заданий розмір –

Ø15 ± 0,5, а даний, тобто дійсний – Ø15,12?

( Можна, потрібно зняти

шар металу 0,7 мм. )

  1.  Якщо діаметр отвору Ø25 мм, а діаметр валу Ø25,15 мм. Чи можна вставити вал в отвір? Якщо можна –то як, якщо ні – чому?

( Можна, з гарячою насадкою )

  1.  При якому виду обробки матеріалу надається деталі шорсткість примусово?

( При накатці )

  1.  Для чого на кресленнях вказується шорсткість?

( Щоб знати, який вид обробки

застосувати для виробу)

  1.  Яка наука вивчає міри?

( Метрологія )

  1.  Яким інструментом можна виміряти товщину людської волосини? Чому?

( Мікрометром )

  1.  Для чого призначений вимірювальний    інструмент?

( Для зняття фізично

ї величини, щоб спів ставити

зняті розміри з стандартними,

Ø25 або номінальними )

  1.   Якими різцями проводять обробку циліндричних поверхонь?

( Прохідними або торцевими )

  1.   Як правильно виставити різець в різцетримачі?

( Виліт різця не > 1,5Н, і вершина різця повинна співпадати з

центром задньої бабки )

  1.   Як правильно закріпити заготовку, при роботі на токарно-гвинторізному верстаті?

( Виліт заготовки з патрона не > 4 діаметрів заготовки чи при

допомозі задньої бабки )

  1.    Чи можна нарізати зовнішню різьбу на верстаті ТВ-6 без плашки?

( Можна, при допомозі

різьбонарізних різців )

  1.    З якого матеріалу виготовляють токарні різці? Перерахувати.

( Інструментальні,

швидкорізальні, леговані

та вуглецеві сталі )

  1.    Якщо подача супорта права, які різці можна застосовувати при обточуванні циліндричних заготовок?

( Прохідні, праві )

  1.    Яке призначення пристрою, назва якого зашифрована в слові: ЮНТЕЛ?

( Люнет )

  1.    Чи можна виміряти діаметр заготовки, що обертається?

( Ні! Порушується безпека праці )

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності: 

ІV. Оголошення теми й мети уроку.

******************************************************************

V. Вивчення нового матеріалу: (основні поняття на  уроці).

Конусні поверхні можуть бути зовнішні й внутрішні, повні й неповні (зрізаний конус). Елементи конуса показано на рис. 1.

Залежності між окремими елементами конуса такі:

Кут уклону (половина кута при його вершині) визначають за формулою

D - d

 2l

  

                                   tg α =

де α – кут уклону конуса, град; Dдіаметр великої основи конуса, мм; d  діаметр малої основи конуса, мм; lрозрахункова довжина конуса, мм.

D - d

 l

Конусність:

                                          

     К  =    

Конусність позначають, наприклад, < 1:5, > 1:10, гострий кут знака спрямовують у бік вершини конуса.

D - d

 2l

Уклон конуса:

                                            У  =

Таким чином, величина уклону конуса У чисельно дорівнює tg α.

Для практичних розрахунків необхідно знати такі залежності:

К

2

                      tg α  =  ;                 D = 2l tg α + d ; 

        D = Kl + d  ;                            d = D – Kl .

Рис. 1. Елементи конуса.

Конічні поверхні ряду деталей стандартизовані, і їх називають нормальними. Так, для інструментів з конічними хвостовиками (наприклад, свердел, розверток) установлено за ГОСТом 2.847-67 інструментальні конуси Морзе й метричні конуси.

Конуси Морзе мають сім розмірів (№ 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6). Кут у цих конусів різний і знаходиться в межах від 1˚25′43″ до 1˚30′26″.

Метричні конуси позначають № 4 й 6 (малі конуси), № 80,100,120,160,200.

У конусів усіх цих номерів однакова конусність (К = 1:20), 2 tg α= 0,05, кут уклону  α = 1˚25′56″, кут конуса 2α = 2˚51′51″.

Способи обточування зовнішніх конічних поверхонь.

Залежно від довжини конусної частини й кута уклону конічні поверхні можна обточувати широким різцем, при поверхнутих верхніх полозках супорта, способом зміщення корпуса задньої бабки, за допомогою копіювальної (конусної) лінійки.

Широким різцем (рис. 2. а) обточують, якщо довжина твірної конуса не перевищує 15...18 мм. Головну різальну кромку різця при цьому способі загострюють і встановлюють у різцетримачі під задній кут уклону α.

При повернутих верхніх полозках супорта  (рис. 2. б) обточують короткі конічні поверхні з будь-яким кутом уклону α. Верхню частину супорта встановлюють на розрахований або заданий кут за градусними поділками, нанесеними по окружності опорного фланця супорта (хвилини встановлюються на око).

Способом зміщення корпуса задньої бабки  (рис. 2. в) користуються для обробки довгих і з невеликим кутом уклону конічних поверхонь.

При цьому способі обточування різець рухається так само, як і при обробці циліндричної поверхні. У результаті зміщення осі заднього центра на заготовці утворюється конічна поверхня. Так, при зміщенні корпуса задньої бабки, а отже, й центра від себе діаметр D великої основи конуса утворюється на правому кінці заготовки, а при зміщенні на себе – на лівому. Величина поперечного зміщення корпуса задньої бабки:

D - d

 2

L

l

                                         H  =

де D – діаметр великої основи конуса, мм;  d діаметр малої основи конуса, мм;  L відстань між центрами (довжина всієї деталі), мм;  l – довжина конічної частини, мм.

Якщо вся деталь конічна, тобто L = l, то

D - d

 2

 

    H  =

Якщо відомі значення K або α, то

КL

2

             H  =                 і   H  =  L tg α  ≈ L sin α   (для малих кутів).

Величину зміщення корпуса задньої бабки встановлюють, використовуючи поділки на торці її плити або за допомогою лінійки, вимірюючи зміщення вершин центрів, але не більше ±15 мм.

Рис. 2. Обточування конічних поверхонь:

а – широким різцем; б – при повернутих верхніх полозках супорта; в – способом зміщення корпуса задньої бабки; г – за допомогою копіювальної (конусної) лінійки; 1 – кулачковий патрон; 2 – верхні полозки супорта; 3 – шкала; 4 – різцетримач; 5 – повідковий патрон; 6 – хомут; 7 – кронштейн; 8 – конусна лінійка; 9 – повзунок; α – кут нахилу конуса.

За допомогою копіювальної (конусної) лінійки (рис. 2. г) обточують конічні поверхні, коли потрібна висока продуктивність (наприклад, при виготовленні великого числа конічних деталей у масовому виробництві).

Розточують конічні отвори так само, як і циліндричні. Усі розрахунки для обточування зовнішніх конічних поверхонь дійсні й для внутрішніх.

Режими різання при обробці конічних поверхонь різцями, оснащеними пластинками із сталей Р6М5, Р9, наведено в табл. 1 і 2.

Таблиця 1

Обточування зовнішніх конічних поверхонь

Оброблювані деталі

Діаметр

заготовки,

мм

Режими обробки

п, об/хв

s, мм/об

чорнової

чистової

чорнової

чистової

Втулки, валики, кільця, гайки, круглі шайби, кришки, штифти, гвинти тощо

6...10

11...16

17...25

26...30

31...56

57...90

91...120

2000

1200

960

770

600

450

350

2000

1200

960

770

600

480

370

0,25

0,25

0,25

0,25

0,30

0,40

0,50

0,20

0,20

0,20

0,20

0,20

0,20

0,20

Таблиця 2

Розточування зовнішніх конічних поверхонь

Оброблювані деталі

Діаметр

заготовки,

мм

Режими обробки

п, об/хв

s, мм/об

чорнової

чистової

чорнової

чистової

Кільця, втулки, кришки,  шайби та ін.

30...36

37...48

49...56

57...100

770

630

600

315

800

770

630

380

0,22

0,25

0,30

0,40

0,20

0,20

0,20

0,20

******************************************************************

VІ. Вступний інструктаж до практичної роботи:

  1.  Призначення й характеристика операції (виробу).

Під час практичної роботи учні виготовляють рукоятку до маховика верхніх полозок токарно-гвинторізного верстата. Дана рукоятка включає в себе операції по закріпленню обробки циліндричних й торцевих поверхонь а також відрізування.

2.  Аналіз навчально-технічної документації:

а) інструкційної карти на виготовлення операції;

б) креслення і технологічної карти на виготовлення рукоятки.

3. Демонстрування трудових рухів і прийомів роботи на токарно-гвинторізному верстаті під час виготовлення конічних поверхонь.

4.  Правила безпеки праці при роботі на токарно-гвинторізному верстаті.

  1.  Аналіз можливих помилок при виконанні практичної роботи.
  2.  Закріплення навчального матеріалу є заключним завданням. Команда, яка швидше справиться з завданням отримує один бал.

Учні повинні вибрати спосіб виготовлення рукоятки маховика верхніх полозок супорта токарно-гвинторізного верстата, яка має два конуси. Розрахувати кут уклону tgα, уклон α і конусність К за кресленням рукоятки.

Кут уклону і уклон визначається:      У = tgα = ( Dd / 2l );

                                            У = tgα = ( 12 – 8 / 2×26 );

                             У = tgα = 0,1154;

      α =

Конусність визначається:                  К = Dd / l;

                                         К = 12 – 8 / 26 = 0,2308.

Аналогічно розраховують другий конус і проставляють конусність на кресленні рукоятки.

  1.  Розподіл учнів на бригади і видача завдання по виготовленню рукоятки.

VІІ. Практична робота учнів.

  1.  Під час практичної роботи учнів слід проводити індивідуальний і фронтальний інструктаж по правилам та прийомам використання робочих інструментів та кріплення ріжучого інструменту на токарно-гвинторізному верстаті. Виконуючи практичну роботу, учні самі повинні дійти до висновку, як впливає правильний вибір режимів різання на якість та на час виконання роботи.

П р а к т и ч н а   р о б о т а   1.   Обробка конічних поверхонь при поверну  тих верхніх полозках супорта.

Мета. Навчитись обточувати короткі конічні поверхні з великим кутом уклону при повернутих верхніх полозках супорта.

Оснащення робочого місця. Пристрої до токарно-гвинторізного верстата, штангенциркуль, масштабна лінійка, прохідні й відрізні різці, гайкові ключі.

Виконання роботи

Завдання і послідовність дій

Вказівки

З а в д а н н я  І.  Наладка й настроювання верхніх полозків

супорта на заданий кут

  1.  Підготуйте робоче місце
  2.  Відверніть гайки опорного фланця поворотної частини супорта на один-два оберти

Див. правила техніки безпеки

  1.  Поверніть верхні полозки супорта відносно осі центрів верстата послідовно на кути 5˚, 8˚30″, 14˚50′, 15˚48′, 21˚121′

Градуси кута встановлюють за поділками шкали на каретці супорта (або на фланці поворотної частини). Хвилини встановлюють на око. Після кожного повороту закріплюєте гайками фланець і перевіряйте установку

З а в д а н н я  І І.  Обробка зовнішньої конічної поверхні

  1.  Установіть і закріпіть заготовку в трикулачковому патроні

2.  Установіть прохідний різець у різцетримачі по висоті центрів

3. Розрахуйте кут і визначте напрям повороту верхньої частини супорта

4.  Поверніть верхні полозки супорта на розрахований кут і закріпіть двома гайками

5. Настройте верстат на потрібну частоту обертання шпинделя

6.  Увімкніть верстат в електромережу, ввімкніть електродвигун верстата й включіть обертання шпинделя

7. Обточіть конус за розміром з припуском

Знаходять за формулами, кут α знаходять за таблицями. Значення діаметрів D, d, довжини l або К дає вчитель

За табл. 1

Маховичок верхніх полозків обертайте рівномірно обома ріками. Якщо потрібно буде, відреагуйте положення верхніх полозків

8. Перевірте одержаний конус за заданими розмірами

9. Обточіть конус начисто й перевірте розміри

П р а к т и ч н а   р о б о т а   2.   Обробка конічних поверхонь способом зміщення корпуса задньої бабки.                         

Мета. Навчитися визначати напрям зміщення задньої бабки залежно від розміщення діаметра основи конуса, зміщувати корпус задньої бабки на потрібну величину за поділками на його торці й опорній плиті, а також за допомогою масштабної лінійки.

Оснащення робочого місця. Пристрої до токарно-гвинторізного верстата, штангенциркуль, масштабна лінійка, прохідні різці, викрутка.

Завдання і послідовність дій

Вказівки

З а в д а н н я  І.  Зміщення корпуса задньої бабки

  1.  Визначте напрям зміщення задньої бабки

для одержання конуса а і б

  1.  Розрахуйте величину зміщення задньої бабки, якщо:

а)   D =100 мм, d = 80 мм, L= 300 мм, l = 200 мм

б)   D =200 мм, d = 40 мм, L = l = 250 мм

  1.  Змістіть корпус задньої бабки перпендикулярно до осі центрів послідовно на 12, 10, 15 мм і перевірте зміщення:

а)   лінійкою

б)   за поділками на торці бабки

  1.  Наладьте верстат на обробку із зміщеною бабкою
  2.  Визначте за таблицею частоту обертання шпинделя й подачу супорта
  3.  Обточіть заготовку на конус попередньо при ручній подачі
  4.  Перевірте одержаний кут конуса
  5.  За лімбом установіть глибину різання для чистового проходу
  6.  Обточіть конус остаточно на механічній подачі

      7.   Перевірте розміри одержаного конуса

Розміри конуса D, d, L і l призначає вчитель

Якщо треба, відрегулюйте зміщення задньої бабки

Закінчивши роботу, встановіть корпус задньої бабки в початкове положення

З а в д а н н я  І І.  Обточування конічної поверхні

Виконання роботи


 
2. Контроль за організацією робочих місць та дотримання учнями правил безпеки праці.

3. Збирання даних для підведення підсумків уроку.

VІІІ. Підведення підсумків уроку (заключний інструктаж):

  1.  Підсумки роботи класу й ступінь поставленої на уроці мети.
  2.  Аналіз роботи окремих учнів.
  3.  Аналіз характерних помилок при виконанні прийомів, операцій, їх причини і шляхи попередження.
  4.  Виставлення і мотивація оцінок учнів.

Завдання додому:                                 Виконати рис.3.

Підготовити таблицю з. З числовими значеннями елементів заготовки по своєму варіанту. Виписати в таблицю знайдені величини елементів конусів. Написати позначення для подібного робочого креслення знайдених конусності і уклона конуса.

№ варіанта

Дано

Потрібно визначити

D1

мм

L1

мм

l1

мм

l2

мм

α

Конусність

К

Кут

Конуса

У

Діаметр

Меншої основи

d, мм 

Кут

Конуса

2α, град.

1.

2.

3.

30

35

45

40

50

65

9

13

16

22

24

33

20

15

20

ІХ. Прибирання робочих місць і майстерні:

  1.  Видача завдання черговим у майстерні.
  2.  Контроль за прибиранням робочих місць учнями класу.

Література:

  1.  Б.О.Соколов. Металообробка. - Київ.; Радянська школа, 1983р.
  2.  Н.І.Макієнко. Загальний курс слюсарної справи. - М.: Вища школа, (Профтехосвіта), 1989 р.
  3.  Муравьев Е.М., Молодцов М.П. Практикум в учебных мастерских. Обработка металов.- М.: Просвещение, 1987 г.
  4.  Лернер П.С., Лукьянов П.М. Токарное и фрезерное дело.- М.: Просвещение, 1990 г.
  5.  Мигур П.Х., Рихвк Э.В. Обработка метала в школьных мастерских.- М.: Просвещение, 1991 г.



 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

20658. Предмет, структура, функции философии. Философия и культура. Философия и наука 100 KB
  Определение философии. Подобное понимание лишает философское знание научной специфики создаёт ложное представление о философии как чистом мышлении способном существовать вне связей с объективной реальностью размывает уникальность её предмета целей задач и методов исследования а также ограничивает рамками личностного субъективного видения мира. Поэтому для определения философии можно использовать такой этимологический перевод как любовь к истине.
20659. Философия Древней Индии и Китая 88 KB
  Небо выступает в роли судьбы рока Дао дословно путь в данном случае божественный небесный путь или правильный жизненный путь человека и народа полностью соответствующий небесной воле. Как таковой культ прошлого поклонение предкам и древней мудрости является характерной чертой всей древнекитайской культуры что находит своё отражение и в конфуцианстве считавшем прошлые поколения более нравственным наполненными благоговением перед небесным владыкой и стремящимися максимально соответствовать Дао. Даосизм. В качестве основной...
20660. Происхождение античной философии. Первые досократические философские школы 160.5 KB
  Закономерность приравнивалась к законности а упорядоченность мира представлялась как легитимность. То есть уже на ранних шагах античной мысли представление о картине мира выстраивалась на взглядах содержащих первые рациональные представления пытающиеся преодолеть ограниченность мифологических вымыслов и рассмотреть человека общество в качестве центра Вселенной что и приводило к определённому антропоморфизму в понимании процессов объективной реальности. Eidos образ вид; подразумевалось идея понятие или метафизическая сущность...
20661. Философские идеи Сократа 41.5 KB
  Философ считал что письмена делают знания отстранёнными внешними для человека и мешают глубокому пониманию истины и воспитанию личности. Поэтому считая что истина содержится внутри самого человека предпочитал живой диалог спор как единственно правильное средство получения достоверных знаний о мире. Второй зрелый этап сосредоточен на раскрытие природы человека. Философия должна открывать человека исследовать его так как именно в нас заключено то познавательное начало которое способно изучать и аккумулировать знания как о себе...
20662. Философское учение Платона 70.5 KB
  Платон настоящее имя Аристокл Платон от греческого platys широкоплечий полный 427 347 год до н. Платон был основателем собственной философской школы занятия слушателей которой проходили в роще посвящённой античному герою Академу что непосредственно повлияло на её название Академия. Философская Академия Платона просуществовала 915 лет.
20663. Философия Аристотеля, Критика платоновского учения об идеях 72.5 KB
  Аристотель 384 322 год до н. Аристотель проучившись в платоновской академии 20 лет вплоть до смерти Платона развивал философские положения своего учителя придерживаясь объективного идеализма и смог привнести в это течение новые неоспоримо значимые идеи. Аристотель предпочитал проводить занятия со своими учениками прогуливаясь по саду вблизи школы. Для обозначения философской школы Аристотеля используется и такое название как перипатетика от греческого peripatio крытая галерея занятия Аристотель проводил не только прогуливаясь...
20664. Философские школы поздней античности (эллинистическая эпоха) 186.5 KB
  Если ранее у греков существовало представление о своём духовном превосходстве над варварами не способных к культуре и к свободной деятельности что запечатлевалось даже в работах Платона и Аристотеля то в новую эпоху взаимовлияния культур формируется представление о едином бытие человека. Под влиянием восточных культур например астрологических и мистических течений Вавилона происходит эклектическое соединение рационального и сверхъестественного в понимание мира что пагубно отражается и на морали где вера в судьбу в определённость...
20665. Специфика философской мысли в эпоху средневековья 76 KB
  Этот период патристика сталкивается с внутренним противоречием которое выражено в том что стремление посредством рациональной аргументации доказать бытие Бога бессмертие души и прочих сакральных компонентов христианской догматики идёт в разрез с краеугольным положением религии о непостижимости при помощи разума божественных таинств доступных только исключительно в вере. Обсуждаются проблемы: а тринитальный вопрос о единстве и троичности Бога; б христологический вопрос о сочетание в Христе двух начал природного и божественного; в...
20666. Характерные черты эпохи Возрождения 77.5 KB
  Разум в силу своей конечности и определённости пропорцией не является истиной и не способен её постигать настоль точно чтобы утверждать о её исчерпанности. Отсутствие пропорциональности которую мы способны зафиксировать только в конечных вещах является причиной нашего незнания. Конечность нашего ума является источником диспропорции между разумом и бесконечностью в которую он включён и которую стремиться познать. На общем онтологическом уровне индивид связывает все вещи и поэтому является микрокосмом любой вещи.