60580
ГРУПИ СЛІВ ЗА ЗНАЧЕННЯМ: СИНОНІМИ, АНТОНІМИ, ОМОНІМИ
Конспект урока
Педагогика и дидактика
Це три рідні брати і нам потрібно відгадати хто вони дізнатися чому між ними виникла суперечка і разом допомогти їм помиритися. Заходять троє учнів у різних костюмах: 1 й брат у костюмі із зображенням сонця й місяця...
Украинкский
2014-05-19
856 KB
1 чел.
ТЕМА: ГРУПИ СЛІВ ЗА ЗНАЧЕННЯМ: СИНОНІМИ, АНТОНІМИ, ОМОНІМИ
УРОК У 5 КЛАСІ (З ВИКОРИСТАННЯМ ІМАГОТЕРАПІЇ)
Мета: поглибити знання школярів про синоніми, антоніми й омоніми; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати уяву, активізувати пізнавальну діяльність учнів, виробляти вміння й навички використання синонімів, антонімів та омонімів у власному мовленні; навчити відрізняти омоніми від багатозначних слів, розрізняти омоніми, омофони, омоформи, омографи, формувати вміння й необхідність користуватися ними; виховувати естетичні смаки, формувати психічне, духовне здоров'я.
Тип уроку: засвоєння нових знань, умінь і навичок.
Методичний прийом: імаготерапія (перевтілення).
Хід уроку
Слово вчителя
− Сьогодні у нас незвичайний урок.
Сьогодні ми зробимо ще один крок
В країну прекрасну, в країну чудову,
Що нас так чекає й збагачує мову.
А тепер за парту
Всі сідайте рівно.
І до нашої роботи
Візьмемось сумлінно.
Діти, ми продовжуємо вивчати лексичні скарби рідної мови. Однак сьогодні у нас незвичайний урок, до нас ось-ось мають завітати гості. Але вони аж ніяк не можуть дійти згоди, бо кожен вважає себе найважливішим. Це три рідні брати, і нам потрібно відгадати, хто вони, дізнатися, чому між ними виникла суперечка, і разом допомогти їм помиритися.
Заходять троє учнів у різних костюмах: 1 -й брат у костюмі із зображенням сонця й місяця; 2-й у красивому казковому костюмі; 3-й у костюмі із зображенням різних видів ключів.
1-й брат
Три брати жили на світі,
Був один з них працьовитий,
Ну а другий хвальковитий,
Третій був ледачий дуже.
Слухай казку про них, друже.
День і ніч брати сварились .
І ніколи не мирились.
Все, що перший будував,
Другий миттю руйнував.
Той мовчить, а той кричить,
Той хоробрий і правдивий,
Той брехливий, полохливий.
Дуже горді й незалежні,
Абсолютно протилежні.
У мові вони живуть,
їх... (антонімами) звуть.
2-й брат
Хто порівнятися може зі мною:
Я і прекрасний, чарівний, казковий,
Роблю все скоро, швидко, раптово
Є в мене хата, будинок і дім ,
І звуть мене... (синонім).
3-й брат
Розрізнити нас не кожен може
Звуки всі і наголос в нас той же,
А приглянься: як поміж братами,
Є відмінність і між нами. (Омоніми)
II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
Учитель.
Ми їх впізнали молодці. А чому ж вони брати, хто їхня матінка? Про це ми дізнаємося сьогодні на уроці. Зараз ми попросимо їх розказати про себе, та з'ясуємо, звідки походять такі цікаві їхні імена й чому між ними виникла суперечка.
ІІІ. ОПРАЦЮВАННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1.Розповідь братів
1-й брат. Моє ім'я походить від грецького «аntі» проти, тому й маю протилежне лексичне значення. Антоніми завжди групуються парами і є однаковими частинами мови, наприклад день ніч (показує на костюмі місяць і сонце). Антоніми вживаються під час зображення контрастних явищ, надаючи мові особливої виразності. З нашою допомогою думку можна висловити точно й дохідливо, яскраво й образно. Отже, без нас у мові обійтися неможливо.
2-й брат. Моє ім'я також походить від грецького слова: «Sіпопитоs» означає однойменний, тобто такий, що має близьке чи однакове лексичне значення , і різний звуковий склад: наприклад, чарівний, прекрасний, красивий, чудовий, казковий, захоплюючий (демонструє свій костюм). Уміле використання нас у мові робить її багатшою, барвистішою, здатною виражати найтонші відтінки думок, почуттів, переживань. Без нас мовлення було б дуже бідним, тому наша роль є надзвичайно важливою.
3-й брат. Моє ім'я також походить, з грецької мови: «hотоs» означає однаковий, тому й маємо ми однаковий звуковий склад, але різні за лексичним значення. Ось, наприклад, слово «ключ» (показує на різні зображення ключа на своєму костюмі) може мати зовсім різні лексичні значення.
У мене є ще побратими неповні (часткові) омоніми:
● омофони слова, що мають однакове звучання, але різні за значенням і графічним зображенням: віра (іменник від дієслова вірити) Віра (власна назва іменника); вжиті (дієприкметник) в житі (прийменник та іменник);
● омоформи слова, які збігаються у вимові в деяких граматичних формах (різні частини мови): поле (іменник лан) поле (дієслово);
● омографи слова, що збігаються в написанні, але різняться за вимовою, зокрема наголосом
(атлас атлас).
Отже, нас розрізнити можна тільки в реченні, а ще слід відрізняти від багатозначних слів. Невдале вживання омонімів може спричинити двозначність
думки.
2. Гра «Упізнай героя за малюнком»
Кожен із братів показує малюнок. Потрібно визначити, що зображено на малюнку й до якої лексичної групи належать ці слова.
3. Гра «Цікаві вправи»
Учитель. Кожен із братів підготував для нас завдання. Тож потрібно довести, що воно вам цілком під силу.
1-й брат. Треба відгадати загадки, виписати антоніми, дати визначення антонімів.
1. Білі мухи налетіли, чорну землю густо вкрили. (Сніг)
2. Влітку наїдається, а взимку висипляється. (Ведмідь)
3. Вдень по небу ґуля, а вночі спочиває. (Сонце)
2-й брат. Слід виписати із вірша спільнокореневі слова й синоніми, записати у дві колонки, пояснити, чим вони відрізняються, чітко сформулювавши правило, що таке синонім.
Ой, яка чудова українська мова!
Де береться все це, звідкіля і як?
― Є в ній ліс лісок лісочок, пуща, гай, діброва,
Бір, перелісок, чорноліс. Є іще й байрак!
І така ж розкішна і гнучка, як мрія.
Можна «звідкіля» і «звідки», можна і «звідкіль»;
Є у ній хурделиця, віхола, завія,
Завірюха, хуртовина, хуга, заметіль...
3-й брат. Треба виписати й розподілити у три колонки омоформи, омофони, омографи. На підставі правила пояснити, чому ви так вважаєте.
Я візьму легенький прут,
Пожену гусят на Прут.
Хоч купатиму не в милі,
Стануть чисті всі та милі.
Зажену їх всіх у замок
І закрию на замок.
4. Завдання «Допоможемо братам»
Учитель. Наші гості переконалися, що з їхніми завданнями ми впоралися добре. Тепер давайте спробуємо їх помирити, виконавши завдання, доведемо, що всі вони між собою зв'язані й виконують важливу функцію в нашому мовленні.
Завдання. Пригадати твори літератури, усної народної творчості, де ми зустрічали наших героїв. Назвати групу слів за значенням і з'ясувати, яку роль вони виконують у даному висловлюванні.
1) Учні називають загадки, інші відгадують їх і коментують.
2) Друг мій воду набирає, я у вирій відлітаю. (Журавель)
3) Тезко мій збудує дім, я дам воду в домі тім. (Кран)
4) З'їжджалися дочки у гості до діда;
Ось там Завірюха санчатами їде,
За нею метелиця слідом мете,
Хурделиця Хугу з собою веде.
А тільки-но вітер у полі завіє,
Як стануть на лижі Хуртеча й Завія.
Нарешті, удвох з Заметіллю приїхала
Найменша улюблена донечка Віхола.(Мороз)
5) Спить, дрімає, весни чекає. (Дерево)
6) Вдень вікно розбивається, а вночі вставляється. (Ополонка)
7) Із землі підніме й мале, а через хату не перекине й велике. (Пір'їна)
Творче завдання. Написати міні-твір, використавши різні за значенням слова, які запам'ятали під час уроку. Діти пишуть і зачитують, називаючи синоніми, антоніми, омоніми, які вони використали у своїй роботі.
Наприклад: «Хоча вночі ще прохолодно, але вдень тепле, лагідне, ніжне сонечко нагріває повітря. Із вирію повертаються ключі журавлів, а з-під каменя пробивається джерельний ключ. Це прийшла весна. Дивовижний, чудовий, незвичайний, вражаючий настрій переповнює душу».
Учитель. Діти, чи зрозуміли ви, чому ж наші гості брати? Як називається їхня матуся? (Лексикологія)
А мама їхня,― сховалася в ребусі.
Завдання: відгадати ребус.
IV. РЕФЛЕКСИВНО-ОЦІНЮВАЛЬНИЙ ЕТАП
Брати наші помирились,
Після них слова лишились...
Як ми зуміли помирити братів? Чим сподобався даний урок? Висловіть свої побажання нашим гостям, адже ми з ними ще зустрінемося на наступних уроках.
Підсумок підбивають гості Антонім, Синонім, Омонім, які дякують учням за активну роботу.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Правила в підручнику с. 213-228.
2. На вибір (за рівнями складності):
* написати казку про роль антонімів, синонімів, омонімів у мові;
* дібрати прислів'я, приказки, загадки, у змісті чи відгадці яких були б антоніми, синоніми, омоніми.
* скласти і записати 3 речення, у яких використати антоніми, синоніми, омоніми.
PAGE \* MERGEFORMAT 1
А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать | |||
25799. | Взаимодействие сенсорных систем. Компенсаторные возможности сенсорных систем | 15.06 KB | |
Взаимодействие сенсорных систем. Взаимодействие сенсорных систем межсенсорное взаимодействие осуществляемое на ретикулярном таламическом и корковом уровне. Межсенсорное кроссмодальное взаимодействие на корковом уровне создает условия для формирования целостного представления об объектах внешнего мира. | |||
25800. | Характеристика трех основных отделов сенсорных систем (рецепторного, проводникового, коркового) | 16.16 KB | |
Начинается проведение нервного импульса с образованием ПД. ГП который является причиной возникновения нервного импульса не может распространятся по нервному волокну. Распространение нервного импульса возможно т. ПД в каждой новой точке нервного волокна является раздражителем. | |||
25801. | Наружное ухо: ушная раковина, наружный слуховой проход. Строение, значение, возрастные особенности | 15.56 KB | |
Наружный слуховой проход начинается углублением в центре ушной раковины и направлен вглубь височной кости заканчивается барабанной перепонкой. У взрослых наружный слуховой проход имеет длину 253 см. У новорождённого слуховой проход имеет вид щели и заполнен эпителиальными клетками. | |||
25802. | Барабанная перепонка. Строение, значение, возрастные особенности | 13.52 KB | |
Барабанная перепонка. Строение значение возрастные особенности Барабанная перепонка отделяет наружное ухо от среднего. Барабанная перепонка имеет 3 слоя: 1. Барабанная перепонка имеет 3 слоя только в наружной части. | |||
25803. | Среднее ухо: барабанная полость, слуховые косточки, слуховые мышцы, слуховая труба, сосцевидный отросток. Строение, значение | 16.1 KB | |
Среднее ухо состоит из: барабанной полости в ней находятся слуховые косточки слуховые мышцы и евстахиевы трубы; ячейки воздухоносного сосцевидного отростка; Барабанная полость имеет вид шестигранника: а верхняя стенка барабанной полости крыша. Задней стеной барабанной полости является костная пластинка которая отделяет средне ухо от внутреннего. Рукоятка молоточка соединяется с центром барабанной перепонки. Подножная пластинка стремени вставляется в овальное окно которое расположено на костной стенке внутреннего ухаСлуховые косточки... | |||
25804. | Характеристика проводникового и коркового отделов слухового анализатора. Их значение | 14.92 KB | |
Проводниковый отдел слуховой сенсорной системы состоит из 4 нейронов: 1ый нейрон расположен в спиральном узле улитки. Аксоны центральные отростки образуют слуховой нерв. Слуховой путь как и зрительный является частичноперекрещенным. При поражении слуховой коры с одной стороны снижение слуха наблюдается с двух сторон причём с большим поражением противоположного уха. | |||
25805. | Заболевания глотки. Аномалии развития | 16.05 KB | |
Аномалии развития. Аномалии развития глотки встречаются в виде расщепления укорочения или отсутствия мягкого неба и язычка; эти дефекты нередко сочетаются с врожденными расщелинами твердого неба. Аномалии глотки могут возникать по различным причинам: в результате наследственных факторов эндогенного влияния на эмбрион заболеваний родителей алкоголизм сифилис туберкулез малярия краснуха отравления эмриотоксическими элементами олово свинец мышьяк ртуть и др. Классификация аномалий глотки Атрезия и стенозы носоглотки Недоразвитие... | |||
25806. | Рубцовые деформации глотки | 13.87 KB | |
Рубцовые деформации глотки. Рубцовые деформации глотки. При некоторых тяжелых инфекционных заболеваниях скарлатина дифтерия наблюдаются глубокие поражения слизистой оболочки глотки с омертвением отдельных ее участков и последующим развитием рубцовой ткани. В других случаях рубцы притягивают остатки мягкого неба и дужек к задней стенке глотки; происходит полное или частичное сращение мягкого неба с задней стенкой глотки в результате чего полость рта и ротоглотка полностью или почти полностью разобщаются с носоглоткой. | |||
25807. | Ангина и хронический тонзиллит | 15.22 KB | |
Ангина и хронический тонзиллит. Различают острый тонзиллит ангина и хронический. Ангина остро возникающее патологическое состояние для которого характерно воспаление лимфоидных образований окологлоточного кольца ПироговаВальдейра чаще всего нёбных миндалин. Катаральная ангина имеет острое начало. | |||