60706

Рослинна клітина

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Засоби навчання: таблиця Будова рослинної клітини мікроскоп постійний мікропрепарат шкірочки цибулі вода калій йодид для приготування тимчасового препарату шкірочки цибулі.

Украинкский

2014-05-20

55.5 KB

9 чел.

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ

УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ ВОЛОДИМИРА ВИННИЧЕНКА

ПРИРОДНИЧО-ГЕОГРАФІЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ

КАФЕДРА ГЕОГРАФІЇ ТА ГЕОЕКОЛОГІЇ

«Рослинна клітина»

План-конспект уроку з біології у 6 класі

Виконав:

Студент  41 групи

Заріпов Д.М.

Перевірив:

ст. викл Найдьонова Г.Г.

КІРОВОГРАД – 2010


Тема
:Рослинна клітина.

Мета:

  •  навчальна: ознайомити учнів з основними ознаками живого, властивими рослинній клітині, та такими процесами життєдіяльності, як дихання, живлення, обмін речовин, розмноження;
  •  розвивальна: розвивати спостережливість, уміння працювати  з мікроскопом, робити висновки;
  •  виховна: продовжувати формувати дослідницькі вміння в учнів.

 Методи та методичні прийоми: словесні: бесіда, розповідь, пояснення; наочні.

Базові поняття та терміни: клітина, процеси життєдіяльності, живлення, дихання, розмноження, обмін речовин, рух цитоплазми, ріст.

Засоби навчання: таблиця «Будова рослинної клітини», мікроскоп, постійний мікропрепарат шкірочки цибулі, вода, калій йодид для приготування тимчасового препарату шкірочки цибулі.

Тип уроку:засвоєння нових знань, умінь і навичок.

Хронометраж уроку:

  1.  організаційний момент (1 хв)

2.мотивація навчально  - пізнавальної діяльності (3 хв)

3.актуалізація теоретичних знань (4 хв)

4.виклад учителем нового матеріалу (15 хв)

5.узагальнення та закріплення нового матеріалу (13 хв)

6.підсумок уроку (2 хв)

7.виставлення оцінок та їх мотивація (2 хв)

8.інструктаж з домашнього завдання (3 хв)


1.Організаційний момент.

Вчитель налаштовує дітей на робочий лад, перевіряє присутніх, наявність у дітей підручників, зошитів.

2.Мотивація навчало-пізнавальної діяльності.

Всі живі організми складаються з елементарних частинок – клітин, в тому числі і рослинні організми, на сьогоднішньому уроці ми з вами поговоримо про рослинну клітину.

3.Актуалізація теоретичних знань.

Фронтальна бесіда:

  1.  Що є основною структурною одиницею живого організму?
  2.  Які збільшувальні прилади для дослідження будови організмів ви знаєте?
  3.  Хто сконструював перший мікроскоп?
  4.  З чого складається мікроскоп?
  5.  Назвіть правила користування мікроскопом.
  6.  Яку структуру має клітина?
  7.  Чим відрізняється рослинна клітина від тваринної?
  8.  Які функції виконує органели клітин?

4.Виклад учителем нового матеріалу.

       1.  Лабораторна робота № І

(Інструктивна картка до лабораторної роботи)

Будова рослинної клітини.

Цілі робота: навчити учнів самостійно виготовляти тимчасові мікропрепарати, продовжувати формувати вміння працювати з мікроскопом, відзначати такі складові частин клітини, як оболонка, ядро, цитоплазма, вакуолі, пластиди.

Обладнання: мікроскоп, піпетка, вода, розчин калій йодиду, предметне, покрійте скельце, препарувальний" набір, лусочки ріпчастої цибулі, плоди помідора.

1. Інструктаж з дотримання правил виготовлення мікропрепаратів та роботи з мікроскопом.

2. Хід  роботи

Виготовлення тимчасового мікропрепарату.

1. Розріжте цибулину на кілька частин та відокремте соковиту луску.

2. Із ввігнутого боку луски відокремте поверхневу плівку.

3. Покладіть відокремлену плівку у краплю води на предметне скло.

4. Накрийте плівку покривним скельцем.

5.Додайте під покривне скельце кілька краплин розчину йоду або калій йодиду.

6.Фільтрувальними папером зберіть розчин, що виступає з-під ексльин.

7.Тимчасовий мікропрепарат готовий до розгляду.

Розгляд будови  рослинної клітини.

1.Підготуйте мікроскоп до роботи.

2.Виготовлений мікропрепарат покладіть на предметний столик і розгляньте його.

3.Знайдіть його в полі зору об'єктива із допомогою гвинта установіть його найчіткіше зображення.

4.Роздивіться контури клітинних стінок, знайдіть добре помітне ядро округлої форми, велику вакуолю і а цитоплазму золотистого кольору.

5.Замалюйте клітини шкірки цибулі та зробіть відповідні позначення.

Будова рослинної клітини: пластиди

1. Приготуйте мікропрепарат м’якоті  стиглих плодів горобини або помідора.

2. Препарат покладіть на предметний столик і знайдіть його зображення з допомогою об’єктива.

  1.  Уважно розгляньте мікропрепарат під збільшенням і знайдіть кольорові пластиди — хромопласти.
  2.  Побачене під мікроскопом замалюйте в зошит і зробіть відповідні позначення.
  3.  Приготуйте мікропрепарат м'якоті стиглих плодів горобини або помідора.
  4.  Препарат покладіть на предметний столик і знайдіть його зображення з допомогою об'єктива.

Уважно розгляньте мікропрепарат під збільшенням і знайдіть кольорові пластиди — хромопласти.

8.Побачене під мікроскопом замалюйте в зошит і зробіть відповідні позначення.

На підставі проведених досліджень зробіть висновки про будову клітини.

Зробити письмово завдання в зошити, потім діти по черзі відповідають і звіряються.

Закінчіть речення

1. Клітина складається з...

7. У цитоплазмі більшості клітин міститься...

  1.  Вакуолі з клітинним соком мають клітини...
  2.  Цитоплазма у клітині виконує такі функції...
  3.  Пластиди у клітині є такі:...
  4.  З допомогою оболонки клітина...
  5.  Клітина за розмірами...

2. Життєдіяльність клітини

Розповідь учителя з елементами бесіди

І. Рух цитоплазми — забезпечує переміщення в клітині поживних речовин і розчиненого в ній повітря. (Проведення досліду з елодеєю. Гілочку елодеї помістити в теплу воду (37 °С), за 10 хв до демонстрації досліду опустити листки в розчин з добавкою спирту (5 крапель па 50 мл води). Цей дослід дає можливість розглянути рух цитоплазми. Це свідчить про те, що рослини — живі організми.)

2. Живлення — процес поглинання і засвоєння клітиною поживних речовин, які необхідні для підтримання їхньої життєдіяльності. Учитель ставить проблемне питання: Якщо рослину вийняти із грунту на певний час, то що з нею станеться?Учні пропонують свої варіанти розв'язання цього питання і врешті доходять висновку, що рослина поступово загине. Отже, учні роблять висновок, що для життєдіяльності рослини необхідні речовини й вода, які вона отримує і з грунту.

3. Дихання – це процес поглинання кисню та виділення  виділення рослиною вуглекислого газу. 

Кисень рослині потрібен для процесів окиснення в клітинах.

4. Випаровування — це виділення з рослини надлишку вологи. Воду випаровують усі частини рослин, а найактивніше листки. (Демонстрація досліду. Гілочку кімнатної рослини помістити в колбу і обережно закрити ватою отвір. Рослину добре полити. Незабаром на стінках пробірки можна побачити вологу, яку виділили листки рослини.) Учні можуть також назвати такі рослини, як кали, монстери, які за надлишку в Них води можуть її виділяти, утворюючи краплинки на
листках.

5. Ріст — це збільшення розмірів різних частин рослин. За рахунок клітин, що діляться, і збільшується загальна чисельність усіх клітин, що приводить до кількісних змін в організмі рослини. Рослини, незалежно від свого віку, ростуть протягом свого життя. (У кабінеті біології завжди можна знайти рослини, які знаходяться на різних етапах розвитку, і тому можна простежити процеси росту.)

3. Розмноження - це процес поділу однієї клітини на дві дочірні. Тривалість життя рослин різна, клітини утворюються, відмирають, знову утворюються. (Розгляд процесу розмноження клітини на таблиці.)

5.Узагальнення та закріплення нового матеріалу.

Вчитель проводить фронтальну бесіду.

1)  Укажіть характерні риси будови рослинної клітини.

2)3 чого складається клітина?

3)Що відрізняє живі організми від неживих?

4)Назвіть ознаки живого, які характерні для рослин.

5)Яке значення для рослин має поділ клітин?

6)Як можна довести, що рослина росте?

7)На я кому досліді можна продемонструвати процес випаровування?

8)Наведіть приклад із вашого життєвого досвіду, що доводить необхідність для рослин процесу живлення.

6.Підсумок уроку

На сьогоднішньому уроці ми з вами розглянули будову рослинної клітини, можливо у вас виникли якісь додаткові питання, на котрі ви б хотіли дізнатися відповідь!?

7.Виставлення оцінок та їх мотивація

Вчитель виставляє оцінки і обов’язково їх мотивує.

8.Інструктаж з домашнього завдання.

Вивчити параграф підручника, виконати завдання вказані в кінці параграфу.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

3970. Схемотехніка логічних елементів та їх реалізація на мікропроцесорі 365.86 KB
  Специфіка програмування мікроконтролера PIC16F628. Рішення задач. Створення проекту в MPLAB. Створення проекту в PROTEUS. Схемотехніка логічних елементів та їх реалізація на базі мікропроцесорів. Прості висловлення – логічний елемент (змінна) – входить до складу складного висловлення логічної функції, яка залежить від істинності чи помилковості аргументів.
3971. ІНФОРМАЦІЙНА БЕЗПЕКА WEB 2.0 359.9 KB
  ІНФОРМАЦІЙНА БЕЗПЕКА WEB 2.0. Що таке Web 2.0 WEB 2.0 – це методика проектування систем, котрі шляхом врахування мережевих взаємодій стають тим краще, чим більше ними користуються. Web 2.0 - не технологія і не особливий ...
3972. АЭРОНАВИГАЦИЯ Методические указания по изучению дисциплины и выполнению контрольных работ 355.61 KB
  Дисциплина «Аэронавигация» является профилирующей, которая определяет уровень профессиональной подготовки студентов специализации «Летная эксплуатация гражданских воздушных судов». Она является основой для изучения других дисциплин, формирующих профессиональную подготовку.
3973. Знайомство з пакетом Swing 350.08 KB
  Лабораторна робота №7 (Знайомство з пакетом Swing) Тема роботи: Знайомство з пакетом Swing Мета роботи: Дослідити пакет Swing. План роботи. Ознайомлення з компонентами бібліотеки Swing. Навчитися добавляти компоненти до контейнерів Озн...
3974. ОСОБЕННОСТИ УЧЕТА ОСНОВНЫХ СРЕДСТВ СУБЪЕКТАМИ МАЛОГО И СРЕДНЕГО БИЗНЕСА 336.63 KB
  Развитие малого предпринимательства является одним из условий перехода России к полноценным рыночным отношениям, устойчивому развитию экономики, а также обеспечению стабильности в социальной сфере. Особая роль отводится бизнесу в развитие сферы услуг, которая является своего рода индикатором оценки уровня развития экономики любой страны....
3975. Системы линейных неравенств 331.41 KB
  Лекция Системы линейных неравенств Основные понятия Системы линейных неравенств применяются для решения различных математических задач. Системой линейных неравенств из m с n неизвестными x1 ,x2 ,...
3976. Створення простого текстового редактора 331.12 KB
  Лабораторна робота №9 (Створення простого текстового редактора.) Мета роботи: Створення простого текстового редактора. Мета: Написати програму на Java простого текстового редактора на Java План роботи. Вивчення додаткових компонентів для створе...
3977. Java. Типи даних 329.05 KB
  Лабораторна робота №5 (Java. Типи даних.) Тема роботи: Java. Типи даних. Мета роботи: Навчитися писати прості програми на Java 2SE. План роботи. Ознайомитися з структурою JDK. Ознайомитися з інтерфейсом програми IDEA. Написати просту...
3978. Система спутникового телевизионного вещания 326.67 KB
  Системы спутникового телевизионного вещания начали интенсивно развиваться с начала девяностых годов. Передаваемые ретранслятором геостационарного спутника телевизионные сигналы предназначены для непосредственного приема на сравнительно простые и недорогие установки (тюнеры)...