60755

Стародавнє Межиріччя

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета уроку. Ознайомити учнів з природоюкліматичними умовами розташуванням на карті Стародавнього Межиріччяосновними заняттями мешканців розвитком писемності. Тип уроку: урокподорож Основні терміни та поняття: Межиріччя...

Украинкский

2014-05-21

55.5 KB

4 чел.

Тема.Стародавнє Межиріччя

Мета уроку.Ознайомити учнів з природою,кліматичними   умовами, розташуванням на карті Стародавнього Межиріччя,основними заняттями мешканців, розвитком писемності. Дати характеристику правління Хаммурапі .

Тип уроку: урок-подорож

Основні терміни та поняття: Межиріччя, закони, Хаммурапі, Шумер, Аккад

Найважливіші події та дати:1792-1750 р.до н.е.

І.

Організаційний момент

Доброго дня, діти!Скажіть,а ви любите подорожувати? Я дуже люблю подорожі! Я вас також хочу запросити у подорож. Хочете? Я пропоную відправитися в далеку подорож,в  минуле, в країну, яка називається Стародавнє Межиріччя  або Дворіччя. Згодні?Тож відправляймося в дорогу.

СЛАЙД

ІІ.

Мотиваційний момент

Щоб потрапити в Межиріччя, нам потрібно здійснити довгий авіапереліт. У вас на партах лежить необхідний документ –  віза.(Додаток 1) Заповніть її, будь-ласка.Також у вас є пам’ятка туриста, з якою ми будемо працювати протягом нашої  подорожі. (Додаток 2)

ІІІ.

Оголошення теми, плану і завдань уроку

Тепер познайомимося з маршрутом нашої екскурсії.

СЛАЙД

Завдання нашої екскурсії

СЛАЙД

ІV.

Актуалізація знань учнів

V.

Вивчення нового матеріалу

Узагальнення за етапом роботи

Згадаймо, що таке цивілізація?

1. Стародавнє Межиріччя розташоване в Передній Азії,між річками Тигр та Євфрат,які беруть початок на півночі,в горах Вірменії,а впадають в Перську затоку.Греки називали цю територію Месопотамія.

На півночі Месопотамії клімат був різко континентальним-взимку холодно,а навесні й восени йшли дощі.

На півдні було жарко й сухо.Влітку температура сягала 50 градусів.

Щовесни,коли в горах Вірменії танули сніги й шли дощі, Тигр та Євфрат виходили з берегів і широко розливалися,несучи з собою родючий мул.Але на відміну від річки Ніл(в якій країні протікала ця річка)  розливи Тигру та Євфрату відбувалися до дозрівання врожаю і тому землеробство тут було можливим за умови відводу вод у канали та басейни.

Влітку ґрунт покривався твердим панцирем. І тоді необхідне було зрошення земель.

Основне заняття населення – землеробство. Вирощували зернові культури, технічні: льон, кунжут, овочі: цибулю,часник, огірки, бобові:  квасолю, горох. Вирощували фінікову пальму, яку називали деревом життя. Відомо 360 корисних властивостей її використання.Вживали плоди в їжу,із них робили вино й мед,кісточки використали для опалення, із волокон плели кошики й мотузки.

Із будівельного матеріалу була тільки глина.Саме в Месопотамії з’явився міф, що Бог виліпив людину із глини.

А тепер давайте порівняймо природні умови Стародавнього Єгипту та Межиріччя. Спробуймо знайти спільне й відмінне.В пам’ятці  туриста знаходимо завдання № 2. Над словами ставимо літери М і Є, відповідно, що належить до цих країн.

2. Люди спочатку заселили Північне Межиріччя (7-6 тис.до н.е), а потім був заселений Південь Межиріччя.Чому?    На півдні виникають поселення,які заселяли давні шумери.Вони й утворили державу Шумер.Північними сусідами шумерів були семітські племена.Тут виникла держава Аккад.На території Шумеру й Аккаду виникають міста-держави –Ур, Кіш, Урук. Саме в цьому місті правив Гільгамеш, улюблений герой  міфів. Давайте послухаймо розповідь про цього героя     

Шумери створили розвинену цивілізацію, досягненнями якої користувалися багато народів. Гончарний круг, колесо,вітрильний човен, зрошувальні канали – все це ми знаємо завдяки шумерам.

СЛАЙД

СЛАЙД

СЛАЙД

Узагальнення за етапом роботи

3.Минали віки.Держави Шумер й Аккад занепали. На місці Шумеру виникла держава зі столицею Вавилон.

Вавилон у перекладі із акадської означає «ворота божі»

Місто розташоване на перехресті торгових шляхів, тут процвітала торгівля.                                                                        У Вавилоні знаходилися чудові споруди,які називали чудесами світу. Повідомлення учнів

СЛАЙДИ

Правив у Вавилоні цар, влада якого була необмеженою. Найвідоміший вавилонський цар-Хаммурапі. Він правив 42 роки, а його ім’я  згадується в Біблії. В перекладі його   ім’я означає «багатство людей»            

За його правління був побудований великий канал, який називався «рікою  Хаммурапі», а також були створені найдавніші закони. Текст законів був написаний на базальтовому стовпі  заввишки 2 м, там було 300 законів.Ця знахідка була зроблена французькими вченими в 1901 році.

У вас на партах є картки із законами Хаммурапі. Кожен варіант має своє завдання

1 вар.,Зясувати,як відбувався суд у Вавилоні?

2 вар.Яким було господарське життя вавилонян?

3 вар.Якими були відносини в сімї вавилонян?

4 вар.Які верстви населення існували у Вавилоні?

Які існували покарання за порушення законів? 

Кого захищали закони Хаммурапі?

А тепер зробимо висновок   

4. Як ми з вами зясували,що в Межиріччі найпоширенішим будівельним матеріалом була  глина.Її використовували як матеріал для письма. Із глини виготовляли  таблички,на яких і писали.        

Знаки для письма називалися клинопис. Кожен значок складався із декількох клиночків і позначав склад або слово.

Я вам пропоную спробувати себе в ролі учнів вавилонської школи і написати клинописом своє імя. У цьому вам допоможе підказка і власна фантазія. 

СЛАЙДИ

СЛАЙД

СЛАЙД

СЛАЙД

VІ.

Підсумок уроку

Наша подорож підходить до кінця. Давайте зясуємо, чи була закономірною поява найдавніших цивілізацій в долинах річок?

Щоб повернутися додому нам необхідно виконати завдання. (Додаток 3)

Перевірка роботи

СЛАЙД

Додаток 1

Віза

Видана:______________________________________________________________

Учню(учениці):_______________________________________________________

Мета поїздки: познайомитися з історією Стародавньго Дворічя 

Додаток 2

 Пам’ятка туристу

1.Дворіччя,Межиріччя,…  .

2.Багато сонячних і теплих днів на рік,м’які грунти,достатньо води,родчий мул,відсутність будівельного лісу,обмаль опадів,зливові дощі,глина,камінь,мідь,іригаційне землеробство.

3.Шумер-південь,Аккад-північ.Найдавніші цивілізації

4.Вавилон-на р.Євфрат

5.Висячі сади Семіраміди,Вавилонська вежа

6.Хаммурапі 1792-1750 р.до н.е.

7.Закони-правила,обов’язкові для всіх жителів країни.

8.Клинопис-знаки для письма в Месопотамії

Додаток 3

1.Великі річки,що протікають в Передній Азії-це: А)Інд і Ганг;   Б)Тигр і Євфрат;  В)Ніл і Хуанхе

2.Річки Тигр і Євфрат беруть початок: А)в горах Кавказу;  Б)Аравійській пустелі;  В)Мертвому морі;

3. Річки Тигр і Євфрат впадають:А)у Перську затоку; Б)Червоне море; В) Мертве море;

4.Дерево життя-це дерево:А)бананове; Б)кокосове;  В)фінікове;

5.Назва Межиріччя виникла:А)від назви 2-х річок; Б)прізвищ вчених; В)назв племен;

6.Одними з найперших держав,що виникли в Межиріччі,були:

А)Єгипет,Персія;  Б)Шумер,Аккад;  В)Сирія,Фінікія;

7.Місто Вавилон розташоване на берегах річки:А)Ніл;  Б)Тигр; В)Євфрат;

8.Вавилон стає наймогутнішою державою за часів правління царя:

А)Тутанхамона; Б)Хаммурапі; В)Ехнатона;

9.Цар Хаммурапі правив протягом:А)1792-1770 р.до н.е; Б)1792-1760 р.до н.е;  В)1792-1750 р.до н.е;

10. Цар Хаммурапі прославився тим,що:

А)підкорив Єгипет; Б)склав збірку законів; В)здійснив велику подорож;

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

4309. Переменная, хранящая адрес некоторого данного. Указатели 121 KB
  Указатель – это переменная, хранящая адрес некоторого данного (объекта). Память компьютера делится на 8 -битовые байты. Каждый байт пронумерован, нумерация байт начинается с нуля. Номер байта называют адресом об адресе говорят, что он...
4310. Функции на языке Си 84 KB
  Функции Программы на языке Си обычно состоят из большого числа отдельных функций (подпрограмм). Как правило, эти функции имеют небольшие размеры и могут находиться как в одном, так и в нескольких файлах. Все функции являются глобальными. В языке зап...
4311. Строки в языке Си 63 KB
  Строки В языке С отсутствует строковый тип, работа со строками организована путем использования одномерных массив типа char. Строка в С – это массив символов, заканчивающийся нулевым байтом. Каждый символ строки размещается в отдельном ба...
4312. Структуры как способы предоставления данных 52 KB
  Структуры Успех программы часто зависит от удачного выбора способа представления данных. С помощью структур возможно моделировать сложные объекты, возникающие при решении задач. Структуры представляют средство для доступа к з...
4313. Организация файлового ввода-вывода в Си 119.5 KB
  Организация файлового ввода-вывода в Си Считываемая и записываемая информация с точки зрения пользователя представляет собой некую последовательность байтов. Чтобы отразить эту особенность, при реализации ввода-вывода в Си используется понятие...
4314. Создание сайта Музыкальные альбомы группы Pink Floyd 13.95 MB
  Аннотация Информационная технология: Объектный Web-дизайн. Разработка систем в открытых кодах (OpenSource). Разработка сайта велась по заказу каф. ВТ УГТУ-УПИ. Проект Web-сайта и сопутствующие документы направлены на организацию взаи...
4315. Основы Web-технологий. Краткое учебное пособие 816.5 KB
  Основы Web-технологий Введение С появлением высокопроизводительных серверов, сетевого оборудования и высокоскоростных каналов связи стала реальностью организация на основе ПК корпоративных вычислительных сетей. Корпоративные сети объединены во всеми...
4316. Web-программирование Лекции 2.21 MB
  Предмет Web-программирования. Программирование на стороне клиента и сервера. Инструменты и технологии программирования Предмет Web-программирования. Язык HTML. За последние годы разработки для Интернета эволюционировали от статических страниц до дин...
4317. Разработка Web-сайта ООО РПК Август на платформе CMS Joomla 7.34 MB
  Введение В последнее время всё больше руководителей начинают отчётливо осознавать важность построения на предприятии информационной системы как необходимого инструментария для успешного управления бизнесом в современных условиях. Активное развитие И...