60802

Моделювання виховної роботи з учнями, що мають різний соціометричний статус

Научная статья

Педагогика и дидактика

Проведемо наше методичне об’єднання в нетрадиційній формі деякі засоби роботи вправи ви зможете використати в роботі з класом. Отже сьогодні чого ми очікуємо від процесу виховання Якими ми бачимо труднощі або результати...

Украинкский

2014-05-21

61.5 KB

1 чел.

«Моделювання виховної роботи з учнями, що мають різний соціометричний статус» (фрагмент методичної роботи з класними керівниками)

Методичний захід

Заступника директора з виховної роботи

Акопян Тетяни Миколаївни

Мета: спроектувати роботу з учнями різних соціальних груп і категорій соціометричного статусу.

ПЕРЕБІГ ЗАХОДУ

Найбільш важливе значення для соціалізації дитини має соціум. Це найближче соціальне середовище дитина освоює поступово. Якщо при народженні дитина розвивається в основному в сім'ї, надалі вона освоює все нові й нові середовища - дошкільні установи, компанії друзів, дискотеки і т.д. З віком освоєна дитиною «територія» соціального середовища все більше і більше розширюється.

При цьому дитина як би постійно шукає і знаходить те середовище, яка для нього найбільшою мірою комфортна, де дитину краще розуміють, ставляться до нього з повагою і т.д. Для процесу соціалізації важливе значення має, які установки формує та чи інша середовище, в якому перебуває дитина, який соціальний досвід може накопичуватися у нього в цьому середовищі - позитивний чи негативний.

Середа - це не просто вулиця, будинку та речі, розташування яких достатньо знати людині, щоб, увійшовши до неї, почувати себе там комфортно. Середа - це ще й самі різні спільності людей, які характеризуються особливою системою відносин і правил, поширюються на всіх членів цієї спільноти. Тому, з одного боку, людина вносить у неї щось своє, в певній мірі впливає на неї, змінює її, але в той же час, і середовище впливає на людину, пред'являє йому свої вимоги. Вона може приймати людини, якісь його вчинки, прояви, а може і відкидати, може ставитися до нього доброзичливо, а може і неприязно.

Відношення середовища до людини визначається тим, наскільки його поведінка відповідає очікуванням середовища. Поведінка ж людини багато в чому визначається тим, яку позицію він займає в суспільстві.

Сьогодні ми розглянемо міні-соціум ваших класів. Проведемо наше методичне об’єднання в нетрадиційній формі, деякі засоби роботи, вправи ви зможете використати в роботі з класом.

  1.  «Молекули-хаос». Я кажу «хаос» - ви вільно рухаєтесь по кімнаті, я кажу «молекули» - ви об’єднуєтесь в молекули за кількістю осів названого числа.

По «2» - привітайте один одного, скажіть декілька приємних слів.

По «3» - один називає свій недолік, інші його заспокоюють, «але ти…»

По «4» - утворюємо групу та отримуємо перше завдання.

Але перш ніж ви приступите до виконання завдання давайте підведемо підсумок: 

  •  Що дає нам ця вправа?
  •  Що було поставлено за мету? Чи досягли ми її?
  •  Як в роботі з учнями можна використовувати вправу «молекули-хаос»?
  1.  Обрати в групі з афоризмів 3 таких, які зараз близькі вам як класному керівнику та пояснити чому саме.

Отже, сьогодні чого ми очікуємо від процесу виховання? Якими ми бачимо труднощі або результати?

  1.  Створити в групі модель роботи з учнями, що мають різний соціометричний статус. Надати конкретні рекомендації за наведеними ситуаціями.
  2.  За результатами проведення соціометрії з’ясовано, що лідером в класі є слабо встигаючий учень, який має певні відхилення в поведінці та нічим (на погляд вчителів) не відрізняється від решти. Як ви вважаєте в чому причина? Який висновок можна зробити про клас взагалі? Що можна рекомендувати класному керівникові?
  3.  За результатами соціометрії командир класу, дуже відповідальний, старанний та дисциплінований учень, «права рука» класного керівника має статус «ігнорованого». При цьому в класі високий рівень вихованості, є престиж навчання. Як ви вважаєте в чому причина? Який висновок можна зробити про клас взагалі? Що можна рекомендувати класному керівникові?
  4.  Учень початкової школи постійно порушує дисципліну, б’ється, неохайний, має низький рівень навчальних досягнень, в класі майже не має товаришів, має статус «відторгнутого».  Що можна рекомендувати класному керівникові, батькам?
  5.  Клас поділено на чітко виражені групи. Основним критерієм поділу є рівень навчальних досягнень. Назвіть позитивні та негативні сторони ситуації що склалась. Що можна рекомендувати класному керівникові та вчителям-предметникам для її поліпшення?

А як працювати з «зірками»?

Підводячи підсумок хочеться зазначити, що учні, що мають різний соціометричний статус у класі, потребують різних підходів, форм та методів роботи. Ці форми залежать і від вікових особливостей, і від того який виховний вплив мають батьки, і від педагогічної компетентності класного керівника і від багатьох-багатьох факторів.

Шкільний вік – це період, коли необхідність визначення свого місця в житті стає головним компонентом соціальної ситуації розвитку. Психологічна готовність до самовизначення передбачає формування у учнів певних психологічних механізмів, які забезпечують у майбутньому свідоме, активне, творче життя, формування особистісної цілеспрямованості. Такі новоутворення не виникають самі по собі. Навпаки, школярі відчувають дуже великі суб’єктивні труднощі у визначенні особистих життєвих завдань та перспектив

Рефлексія:

Пропоную відповісти на 3 питання:

  1.  Які результати дала спільна робота?
  2.  Що нового дізналися?
  3.  Що приємно вразило?

Група учнів, яким «Віддається перевага» (менш популярні, ніж «зірки», але користуються симпатією, привабливі для решти членів колективу)

Особливості соціального статусу

Особливості стилю педагогічного спілкування учителя з цією групою учнів

Роль дитини в масових формах виховної роботи

Мета та форми індивідуальної роботи

Поради батькам

  1.  За результатами проведення соціометрії з’ясовано, що лідером в класі є слабо встигаючий учень, який має певні відхилення в поведінці та нічим (на погляд вчителів) не відрізняється від решти. Як ви вважаєте в чому причина? Який висновок можна зробити про клас взагалі? Що можна рекомендувати класному керівникові?

Група учнів, яких  «Ігнорують» (займають нейтральну позицію, до них не відчувають яркої симпатії, в той же час, вони недостатньо привабливі для інших)

Особливості соціального статусу

Особливості стилю педагогічного спілкування учителя з цією групою учнів

Роль дитини в масових формах виховної роботи

Мета та форми індивідуальної роботи

Поради батькам

  1.  За результатами соціометрії командир класу, дуже відповідальний, старанний та дисциплінований учень, «права рука» класного керівника має статус «ігнорованого». При цьому в класі високий рівень вихованості, є престиж навчання. Як ви вважаєте в чому причина? Який висновок можна зробити про клас взагалі? Що можна рекомендувати класному керівникові?

Група учнів  «Відторгнуті» (учні не користуються популярністю серед членів колективу, у деяких визивають антипатичні відчуття)

Особливості соціального статусу

Особливості стилю педагогічного спілкування учителя з цією групою учнів

Роль дитини в масових формах виховної роботи

Мета та форми індивідуальної роботи

Поради батькам

  1.  Учень початкової школи постійно порушує дисципліну, б’ється, неохайний, має низький рівень навчальних досягнень, в класі майже не має товаришів, має статус «відторгнутого».  Що можна рекомендувати класному керівникові, батькам?

Група учнів, які  «Ізольовані» (які повністю знаходяться поза колом інтересів класу)

Особливості соціального статусу

Особливості стилю педагогічного спілкування учителя з цією групою учнів

Роль дитини в масових формах виховної роботи

Мета та форми індивідуальної роботи

Поради батькам

  1.  Клас поділено на чітко виражені групи. Основним критерієм поділу є рівень навчальних досягнень. Назвіть позитивні та негативні сторони ситуації що склалась. Що можна рекомендувати класному керівникові та вчителям-предметникам для її поліпшення?


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

40700. Методы разработки, обоснования и принятия УР на предприятии 28 KB
  Конечная цель системы менеджмента увеличение массы прибыли за счет повышения конкурентоспособности товара расширения рынка его сбыта и обеспечения устойчивости работы фирмы. Другими словами улучшения финансового состояния фирмы можно достигнуть за счет повышения качества товара чем выше качество тем выше цена реализации политики ресурсосбережения увеличения программы выпуска конкурентоспособного товара организационнотехнического и социального развития фирмы. Любые мероприятия по улучшению этих сторон деятельности отражаются на...
40701. Экономические методы управления 32 KB
  Экономические методы управления. Методы управления совокупность способов и приемов воздействия субъекта управления посредством своей дельности на управляемый объект для достижения поставленной цели. Методы управления классифицируются по многочисленным признакам. Их соотношение отражает характерные черты стиля управления.
40702. Организация антикризисного управления предприятием 47 KB
  Организация антикризисного управления предприятием. Главная задача антикризисного управления выработка наименее рисковых управленческих решений которые позволили бы достичь поставленной цели и результата с минимумом дополнительных средств и при минимальных негативных последствиях. 2 Разработка концепции преодоления кризиса Ниже указаны этапы разработки концепции преодоления кризиса: ознакомление со стратегическим планом развития предприятия для уточнения целей и задач антикризисного управления; налаживание межрегиональных отношений...
40703. Характеристика организационных структур управления 44.5 KB
  Графически чаще всего изображается в виде иерархической диаграммы показывающей состав подчиненность и связи структурных единиц организации. Основы линейных структур составляет так называемый шахтный принцип принцип колодца построения и специализация управленческого процесса по функциональным подсистемам организации маркетинг производство исследования и разработки финансы персонал и т. При этом конечный результат – эффективность и качество работы организации в целом – становится как бы второстепенным так как считается что все...
40704. Услуги, их специфические черты. Основные виды 34.5 KB
  Услуги их специфические черты. Услуги действия направленные непосредственно на потребителя. Услуги виды деятельности в процессе выполнения которых не создается новый материальновещественный продукт но изменяется качество имеющегося продукта. Услуги блага предоставляемые в форме деятельности.
40705. Рынок услуг, механизм его функционирования и регулирования 26.5 KB
  Рынок услуг механизм его функционирования и регулирования. Рынок услуг сфера обращения или совокупность актов куплипродажи различных видов деятельности удовлетворяющие потребности отдельного человека группы людей организаций. Рынок нематериальных услуг как совокупность социальноэкономических институтов – это набор субъектов хозяйствования связей отношений норм социальноэкономической жизни которые имеют устойчивый характер и сохраняются в течение длительного времени. На рынке нематериальных услуг проявляются экономические отношения...
40706. Направления развития сферы услуг в современных условиях 35 KB
  Направления развития сферы услуг в современных условиях. Рынок услуг сфера обращения или совокупность актов куплипродажи различных видов деятельности удовлетворяющие потребности отдельного человека группы людей организаций. Рынок нематериальных услуг как совокупность социальноэкономических институтов – это набор субъектов хозяйствования связей отношений норм социальноэкономической жизни которые имеют устойчивый характер и сохраняются в течение длительного времени. На рынке нематериальных услуг проявляются экономические отношения...
40707. Регион как территориальный социально-экономический комплекс. Основные характеристики 28.5 KB
  Она исследует экономические явления и процессы связанные с рыночным развитием хозяйства отдельных регионов и их включением в единое экономическое пространство России. Основные черты : узкая специализация регионов с доминированием какоголибо одного комплекса: рыбопромышленного мясомолочного военнопромышленного и т. Типы проблемных регионов: слаборазвитые хронически отстают от среднероссийского уровня экон.
40708. Устойчивое развитие регионов как фактор стабильности национальной экономики 76 KB
  И в городе и в районе и в субъекте Федерации необходимо осуществлять разработку стратегии развития оценивать положительные и отрицательные стороны этого развития выявлять факторы конкурентоспособности формировать общую и функциональные стратегии вести стратегический контроль проводить мероприятия городского и регионального маркетинга. Эти программы позволяют властным структурам координировать работу всех органов и лиц...