60847

Омоніми. Антоніми. Синоніми

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: поглибити знання учнів про групи слів за значенням; формувати вміння учнів правильно застосовувати омоніми синоніми та антоніми в текстах знаходити їх у реченнях; виховувати кращі людські якості на основі моралі яка міститься у прислівях та приказках....

Украинкский

2014-05-21

52.5 KB

6 чел.

Тема.                         Омоніми. Антоніми. Синоніми.

Мета:                         поглибити знання учнів про групи слів за значенням; формувати  

                                  вміння учнів правильно застосовувати омоніми, синоніми та антоніми             

                                  в текстах, знаходити їх у реченнях; виховувати кращі людські якості

                                  на основі моралі, яка міститься у прислів’ях та приказках.

Тип уроку:                урок закріплення та узагальнення знань.

Обладнання:             виставка книжок (словники синонімів, антонімів, омонімів та збірки   

                                  прислів’їв та приказок) та ілюстрацій до прислів’їв, карта подорожі   

                                  до вершини Мовний Ідеал, мультимедійне обладнання, комп’ютери,

                                  комп’ютерні тести, учнівська книжечка „Омоніми, синоніми та  

                                  антоніми у прислів’ях та приказках”, картки самооцінювання.

                                                                                               Хто говорить або пише, той сіє.     

Хто слухає або читає, той збирає.

Народна творчість.

Хід уроку

І. Оголошення теми та мети уроку

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

1. Слово вчителя.

Сьогодні на уроці я пропоную вам, діти, відправитися у подорож. А саме – піднятися крутими схилами гори Лексики і досягти вершини Мовного Ідеалу. Впродовж подорожі ви будете вести записи у ваших картках самооцінювання і наприкінці уроку кожен з вас оцінить свої знання. А зараз давайте ж перевіримо, чи наповнені наші рюкзаки знань і чи не забули ви покласти туди домашнє завдання.

2. Перевірка домашнього завдання.

Група А.

  1.  Дайте визначення антонімів, наводячи приклади з домашнього завдання.
  2.  Що таке синоніми і синонімічні ряди? Проілюструйте прикладами з домашнього завдання.
  3.  Що ви знаєте про омоніми і їх різновиди (омофони, омографи, омофони). Приклади.

     Група Б.

     Зачитати твори-мініатюри за обраними прислів’ями, назвати використані синоніми,

     антоніми, омоніми.

3. Слово вчителя.

     Далі я пропоную продовжувати нашу подорож трьома командами, обравши у кожній команді капітана.

    Отже, вирушаємо.

4. Перед нами Стрімкі Скелі Омонімії. Щоб їх подолати, треба виконати таке завдання: з поданих прислів’їв виписати омоніми, визначити якими частинами мови вони виражені.

  •  І команда.  Млин меле – мука буде, язик меле – біда буде. Усім козак, тільки оселедець не так. Заробив на сіль до оселедця.
  •  ІІ команда.  Ой піду я в чисте поле, там дівчина просо поле. Дівчина без коси не має краси. Коси, коса, поки роса.
  •  ІІІ команда.  Сім подорожніх на віз, аби тільки кінь віз. Де рідний край, там і рай. Правда – край порога, а неправда – біля стола.

5. Увага! Попереду омонімічні завали! Щоб піднятися вище, треба їх розібрати. Отже, з поданої групи слів перша команда вибирає омофони, друга – омографи, третя – омоформи.

      Уранці – у ранці, мýзика – музúка, світило (у вічі) – світило (небесне), мати (ненька) – мати (автомобіль), дорóга – дорогά, задачею – за дачею, наніс – на ніс, мукά – мýка, мила (вікно) – мила (дівчинка).

6. Ми наближаємось до Водоспаду Антонімії. Вже видніються стрімкі потоки прислів’їв. Але подивіться, у прислів’ях не вистачає слів. Ваше завдання: доповнити прислів’я антонімами (усно).

  •  І команда. Що вранці не зробиш, то ... не наздоженеш.  Краще розумна догана, ніж ... похвала.
  •  ІІ команда. Де хто літував, хай там і ... . Не вчись ламати, а вчись ... .
  •  ІІІ команда. По одежі стрічають, по уму ... . Нащо з тим миритись, хто охочий ... .

7. Далі нам треба побудувати Антонімічні Містки через Ріки Слів. Для цього треба письмово дібрати до поданих слів антоніми, підкреслити у дібраних словах перші букви і назвати слово, яке у вас вийшло.

Пасивний –

день –

голосно –

песиміст –

вчений –

вітчизняний –

багато –

8. Наступне завдання – пригадати прислів’я за поданими антонімічними парами і записати їх у зошит.

  •  І команда. Посієш – пожнеш. М’яко – твердо.
  •  ІІ команда. Світ – тьма. Порожня – повна.
  •  ІІІ команда. Годує – марнує. Гірка – солодка.

9. Вже починають виднітись Манівці Іншомовної Лексики. Щоб пройти далі, треба до іншомовних слів дібрати українські синоніми. (Усно, „хто перший”)

Біографія –

аналогічний –

аплодисменти –

алфавіт –

контроль –

аргумент –

10. Для нашого подальшого підйому нам потрібні довгі канати. Їх ми сплетемо, поєднуючи синоніми у синонімічні ряди. Завдання: отримати конверт з картками, згрупувати слова на картках у синонімічні ряди, знайти зайве слово.

  •  І конверт. Кричати, волати, верещати, репетувати; зіпсувати, поламати, понівечити, потрощити; йти.
  •  ІІ конверт. Мужність, відвага, хоробрість, сміливість; бадьорий, енергійний, жвавий, бравий; бити.
  •  ІІІ конверт. Розмова, бесіда, говірка, балачка; праця, робота, діло, труд; говорити.

11. Далі команди просуватимуться за допомогою сучасної техніки, відповідаючи на тестові питання за комп’ютерами, а капітани команд доплітають канати з синонімів, виконуючи наступне завдання: до слів, які залишилися на картках, на дошці дібрати  якомога більше синонімів.

               Йти                                                 Бити                                      Говорити

ІІІ Підсумки.

  1.  Презентація учнівської книжечки „ Антоніми, синоніми та омоніми в українських прислів’ях та приказках”
  2.  Учнівське самооцінювання.
  3.  Підведення підсумків конкурсу, визначення переможця.

ІV Домашнє завдання.

     Підручник, §30-32. Використовуючи синоніми жвавий, меткий, проворний, прудкий, рухливий, швидкий , напишіть твір-мініатюру про домашню тварину.

Додаток

Таблиця самооцінювання

Прізвище, клас

Усні

відповіді

Письмові завдання

Компп'ют.

тест

Оцінка за

урок


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

38387. ИНВЕСТИЦИОННЫЕ ПРОЕКТЫ 75.5 KB
  Основу прединвестиционной стадии цикла реального инвестирования составляет подготовка бизнесплана техникоэкономического обоснования инвестиционного проекта в котором в общепринятой последовательности разделов излагаются основные характеристики проекта и финансовые показатели связанные с его реализацией. В данной теме будет рассмотрено понятие инвестиционного проекта охарактеризованы его основные участники и особенности их деятельности дана классификация инвестиционных проектов по различным критериям и определены фазы и стадии...
38388. ФИНАНСОВОЕ ОБЕСПЕЧЕНИЕ ИНВЕСТИЦИОННОГО ПРОЦЕССА 39 KB
  4 Виды бюджетов и их особенности Процесс бюджетирования является составляющей частью финансового планирования или процесса определения будущих действий по формированию и использованию финансовых ресурсов. Оперативные планы являются составляющей частью годового или квартального общего бюджета предприятия. Процесс бюджетирования на предприятии объединяет работу по составлению оперативного финансового и общего бюджетов управления и контроля за выполнением бюджетных показателей. Бюджет это количественное воплощение плана который...
38389. МЕНЕДЖМЕНТ ИНВЕСТИЦИЙ 86 KB
  Так в функции традиционной организации инвестиционного менеджмента входит подготовка информации по вопросам развития рынка прогноз развития экономики для выработки решений о вложении в те или иные виды ценных бумаг и т. В его задачи входит контроль и управление прохождением инвестиционного процесса принятие корректирующих воздействий при выявлении отклонений вплоть до разработки и внедрения альтернативных вариантов. При реализации цели менеджмента инвестиций могут решаться следующие задачи: обеспечение высокого темпа экономического...
38390. ОРГАНИЗАЦИОННО-ПРАВОВОЕ РЕГУЛИРОВАНИЕ ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ УЧАСТНИКОВ ИНВЕСТИЦИОННОЙ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ 96.5 KB
  В развитых странах существует отработанная законодательная система защиты интересов частных инвесторов что в свою очередь стимулирует трансформацию информации об отдельных компаниях в стоимость их акций и это приводит к тому что цены на них изменяются свободно. Взаимоотношения между субъектами инвестиционной деятельности регулируются договором подряда правовым документом в соответствии с которым подрядчик обязан в установленные сроки выполнить для заказчика указанную в договоре работу оказать услуги применяя собственные...
38391. ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ИНВЕСТИЦИЙ 64 KB
  Стадии проектирования Разработка и реализация инвестиционного проекта в области реальных инвестиций представляет собой длительный процесс охватывающий работы от идеи внедрения инвестиционного проекта до его эксплуатации. Комплекс работ по подготовке и техникоэкономическому обоснованию целесообразности проекта как правило называют прединвестиционной фазой. Предварительное техникоэкономическое обоснование целесообразности проекта. Разработка технико экономического обоснования проекта.
38393. Теорія держави і права 303 KB
  Поняття і особливості методології теорії права і держави Метод теорії держави і права це сукупність логічних прийомів і конкретних засобів пізнання загальних і основних закономірностей виникнення розвитку і функціонування держави і права. Методи науки теорії держави і права поділяються на загальні окремі конкретні і спеціальні. Загальним методом теорії права і держави як і всіх суспільних наук є метод філософської діалектики. Він полягає у підході до вивчення держави і права який ґрунтується на загальних закономірних зв'язках розвитку...