60932

Система освіти в Україні, Великобританії та США

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: навчати учнів вести бесіду за темою та вживати нові ЛО в мовленні; розширювати пасивний словниковий запас; розвивати навички аудіювання та діалогічного мовлення, вміння включати нові ЛО в мовленнєву ситуацію; прищеплювати культуру колективної співпраці та повагу до думки співрозмовника.

Украинкский

2014-05-22

669.5 KB

8 чел.

ДИДИК ІРИНА

ІВАНІВНА,

вчитель першої категорії,

педстаж 20 років,

гімназія м. Старокостянтинів

 Технологія проектування має на меті розв’язання учнем або групою учнів якою-небудь проблеми, яка передбачає , з одного боку, використання різноманітних методів, засобів навчання, а з іншого –

інтегрування знань, умінь з різних галузей науки, техніки, творчості.

Результати виконання проектів повинні бути відчутні”: якщо це теоретична проблема, то конкретне  її рішення , якщо практична –

конкретний результат , готовий до впровадження. Суть проектної технології полягає в тому , щоб стимулювати інтерес учнів до певних проблем,спонукаючи оволодіння певною сумою знань , через проектну діяльність, яка передбачає розв’язання однієї або низки проблем, показати практичне застосування одержаних знань.

   Метою навчального проектування є створення педагогом таких умов під час освітнього  процесу , за яких його результатом є індивідуальний досвід проектної діяльності учня. Під час організації навчального проектування вчитель виконує такі функції:

  •  допомагає учням у пошуку джерел, необхідних їм у роботі над проектом;
  •  сам є джерелом інформації;
  •  координує весь процес роботи над проектом;
  •  підтримує та заохочує учнів;
  •  підтримує пошукову активність учнів у роботі над проектом.

Пропоную приклади використання проектних технологій на уроках англійської мови.

Проект – вправа: при вивченні теми My Family учні малюють родовідне дерево , на якому розміщують в правильній послідовності своїх рідних. Для цього вони використовують маленькі фотографії або малюнки членів родини, які підписують. На уроці учні презентують свої роботи , зачитуючи опис своєї родини перед класом.

Meals” – учні складають меню для шкільної їдальні (soup, main course, vegetables and fruit, desserts, drinks , snacks)  та захищають свої роботи , розповідаючи , що , на їхню думку, повинно бути приготовлено в їдальні.

Творчі проекти : клуб журналістики з випуском газети англійською мовою; вечір – презентація “  П’ять  культур ” ( представлені традиції п’яти  націй ( Китай, Туреччина,  Україна, Польща, США )) .

Дослідницькі проекти  знаходять своє відображення в комп’ютерних презентаціях наукових робіт старшокласників.

Інформаційні та практико-орієнтовані проекти спонукають моїх учнів до збору інформації з додаткових джерел , її аналізу та узагальнення. Такі проекти потребують добре продуманої структури, систематичної корекції у ході роботи над ними. Учні, узагальнюючи тему “Systems of Education in Ukraine, GB and the USA”, виготовили постери та захищали свої групові проектні роботи на заключних уроках вивчення теми. Під час літньої практики учні описали свої враження від екскурсії по рідному місту, виготовили фотографії визначних місць міста та написали коментар до кожної з них, що дозволило створити дидактично-методичну брошуру “The Sights of Starokostiantyniv”.   Учні середньої ланки під час літньої практики з захопленням виготовили індивідуальні альбоми “ World Around Me”, де описали, супроводжуючи розповіді фотографіями, сюрпризами, віршами, аспекти свого життя ( About Myself, My Friends About Me, My Family,My Hobbies, My Dream, My School, The Day of My Life, etc.)  та презентували їх своїм однокласникам.

    Такі проектні технології дозволяють проявити учням свої творчі можливості, проявити максимум знань, активізувати мовленнєву компетенцію учнів на всіх етапах ( підготовчому, виконавчому, презентаційному, підсумковому) проектної роботи.   

 У своїй практиці я органічно поєдную використання інтерактивних, ігрової та проектної технологій на уроці, в домашній та позакласній роботі . Це забезпечує ефективне формування комунікативних навичок і вмінь , сприяє розвитку  в учнів самостійності, комунікативно-пізнавальної й соціальної активності.   

Пропоную свої плани – конспекти уроків з використанням інтерактивних, ігрової та проектної технологій.    

УРОК АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ   З ВИКОРИСТАННЯМ МЕТОДУ ПРОЕКТІВ.( 8 клас , 90 хв.)

Тема: Система освіти в Україні, Великобританії та США.

Тип уроку: розвитку вмінь та навичок.

Мета: навчати учнів вести бесіду за темою та вживати нові ЛО  в мовленні;розши-

рювати пасивний  словнико-

вий запас;

розвивати навички аудіюва-

ння та діалогічного мовлен-ня, вміння включати нові ЛО

в мовленнєву ситуацію;

прищеплювати культуру колективної співпраці та по-

вагу до думки співрозмов-

ника.

Обладнання: магнітофонний

запис діалогів, роздатковий

матеріал, учнівські проектні

таблиці, міні-подарунки.

Хід уроку.

  1.  Організаційний момент.

Привітання,підготовка до ін-

шомовного спілкування .По-

відомлення теми та введен-

ня в іншомовну атмосферу.

Good morning, dear friends!

Pleased to see you again. I hope you do remember the topic of our last lessons and  of your project works.

P1.Our topic was “The system of education in Ukraine, Great Britain and the USA.”

Do you agree that education is very important for every person?

P2.Of course, I do .

P3.It certainly is very important, etc.

Look at the blackboard, please

Read this well-known saying

of the Greek philosopher Aris-

totle  and comment on it.

Pupilsown ideas.

2.Основна частина уроку.

А) Аудіювання діалогів та відповіді на запитання до них. Step 1: listening and answering the questions.

Now you will listen to the dialogues and answer my questions.( Tape recordings.)

Dialogue 1:

 What article is Mr.Swift writ-

ing about ?Whom is he inter-

viewing? What are the chan-

ges in Southwark College?

Is the number of pupils get-

ting less?

Dialogue 2:Were the school

years of Mr. Douglas fun or a lot of work? Did he come to school on Saturday? Why?

What kind of school was it?

Was there some setting in the school?

Dialogue 3: How did Miss

Carter start teaching? What

does she say about changes

in the primary pupils? Do

they read more or less? Are

they better or worse?

Dialogue 4: Why is Mary Hunt

interviewing Mrs. Armstrong?

What modern languages is her daughter learning? What

is Mrs. Armstrong critical about? What do a lot of parents think ?

B)Парна робота. Рольова гра. Скласти діалоги в правильному порядку та вписати пропущені вирази.

(Учні використовують роз-

датковий матеріал.)

Step2 : Listen to the dialogues

again and put the phrases in the right order. Fill in the gaps

and role play the dialogues.

(After this task a short break is suitable.)

3.Перевірка домашнього за-вдання,груповий захист про-

ектних робіт.(Учні були поділені на 3 групи;                         на попередньому уроці виконали демонстраційну частину проекту – плакат , який пояснює основні пункти системи освіти в обраній країні.)

Now it’s high time to listen to your project works. Each group is ready to present the

system of education in  one of the 3 countries and answer the questions of the classmates.The participants of the best presentation will be given some presents.(While

giving the presents the tea-

cher comments on the following items :  the best ex-

planation, the quickest ans-

wer, the smartest question, etc.)Three teams in turn present their projects and answer their classmates’ questions.

 

 

Sample presentation:

Education in the USA is-

a national concern, a state responsibility, a local function.

   A National Concern

Education  is a right under the 10-th Amendment, there is no

National school system; only

military academies are run by

the federal government, there

is federal funding.

A State Responsibility

-50 states = 50 Educational Systems

-States set standards

-Variety in elementary, secondary , higher education

- Funding

 A  Local Function

-School Districts oversee schools

-Chain of Command(superin-

tendant,principal,teachers)

-60% of States require only local approval of curriculum

and teaching materials

-Funding

The American Educational

       Philosophy

*Give a man a fish, you feed him for a day; teach a man to fish, you feed him for a lifetime

*Parent and School Partners-

Ship

*Personal responsibility

*Set high standards

*Equal access to education

       Overview  of the Basic

      American System

*Schools:

-Preschool           Ages 3-5yrs.             2years

-Elementary        Ages 5-11yrs.           6 years

-Middle               Ages 11-14yrs.         3years

-High                   Ages  14-18yrs.        4 years

All American students have a minimum of 11 years of education before university study. Most students have 13 years of education before university study.

     Course Options and

 Extracurricular Activities

*Requirements:

-Mathematics

-Language Arts

-Penmanship

-Science

-Social Studies

-Physical Education

-Computer Science

* Elective Courses :

-Performing/Visual Arts

-Driver's Education

-Home Economics

-Shop (Wood or Auto)work

Extracurricular Activities:     

80% of American students participate in extra  activities, such as sports, school newspapers, debate, drama, Music .    

Benjamin Franklin:

“Genius without education

Is like  silver in the mine.”etc.

( If you have enough time you give the teams a quiz:

What institutions of high level

can you name in Ukraine?

What are boarding schools?

Where can senior students go to if they want to get qualifications alongside the secondary education?

What exam do the fifth form pupils take in Britain?

What schools are called “public” in Britain and in the USA?

What do Americans say about the education?

What do American pupils have to do if they do not do well at their studies?

Does the USA have a national system of education?

When do British children start schooling?

What extracurricular activities do American students participate in ?

What are tuition fees at most American colleges or universities?

Is pre-school education in Ukraine free of charge or is there tuition? At what age does compulsory secondary education begin in Ukraine?

What types of school have recently appeared in Ukraine?

With what specialization are there schools in Ukraine?

In what types of schools is primary education given in Britain?

How old are British pupils when they go to the first form?

Is schooling in the sixth form compulsory in Britain?)

4. Заключна частина уроку.

Підбиття підсумків,виставле-ння  оцінок, пояснення домашнього завдання.

Our lesson has come to the end. I want to thank you for your work and I hope you have enjoyed our lesson as I have . Your homework is to write a short composition : “If

you had a chance to study abroad , what country you would choose and why?”

   Transcript

Dialogue 1

A: Mr. Swift, my name is John Richards. I’m writing an article about schools for the paper.

May I ask you a question?

B: Yes, certainly. Go ahead.

A:How long have you been the Headmaster

of the Southwark College?

B: Let me see.. I took this position about seven or eight years ago. But before I did , I had been a schoolmaster here for five years before that.

A: Have there been a lot changes during this time?

B: Yes, quite. We live in a time of rapid changes. It’s especially true about education.

A: Could you be more specific?

B: Take Southwark College . Ten years ago It was an ordinary comprehensive school. Then the local authorities decided that this area needed a sixth form college and we began taking in only sixteen-year olds. Consequently

some of the teaching staff had to leave and others had to be employed instead.

A : What other changes can you mention?

B : Over recent years we’ve introduced a number of completely new subjects – Information technology, Ecological education< Psychology and others. WE did it because universities demand these subjects nowadays.

A : What is your most pressing problem at the moment?

B : Well… It’s hard to say. In fact I could mention more than one. Personally I feel very deeply about the fact that the number of pupils in Southwark College is getting less over the years. A couple of years ago we had classes of about 20-25 pupils. Now we are happy if we have fifteen.

Dialogue  2 .

A : Mr Douglas, what were your school years like?

B : Well, they were fun and they were a lot of work. We had five working days a week and all of them were strictly structured.

A :  Was there no school on Saturday?

B : No, no lessons on Saturdays but we often came to school on Saturday mornings or afternoons as many of us were involved with sports competitions, drama performances and other activities, all of them voluntary , of course. I remember I personally liked having school on Saturdays.

A : How were you organized at school?

B : My school was a single-sex boarding school. In the first five years of secondary schooling we were all in forms of about twenty to twenty-five boys but there were only three of us in the sixth form.

A : Did you have a broad curriculum while at school, Mr Douglas?

B : It was characteristic of the first three or four years of studies. During my last years at school I specialized in three subjects ; computer technology was one of them.

A : Was there setting in your school?

B: There was some setting in Modern Languages.

A : Did you sit for any exams to become a pupil?

B : Yes, I did. Usually there are many candidates who sit for entrance examinations.

Dialogue 3.

A :Miss Carter, could you please tell us how you started teaching?

B : You know, I wouldn’t have thought of this career at all but for my aunt. Aunt Julia  was a primary school teacher and had a lot of experience with children. We , the members of her family, were always involved in her school problems and I began helping her which I loved.

A: Tell me where  you trained, please?

B : I  was a student of Birmingham teacher-training college; I graduated from it in 2001.

A : So, you have been in profession for only a few years. Do you think the primary pupils have changed since the days of youe childhood?

B : They have and they have not. Now they feel free to decide , speak and act. The majority of them are mare relaxed and independent and yet they are often the same sort of girls and boys as we used to be in their attitude to good and bad, to right and wrong.

A : Can we say that the younger generation is much brighter in their studies?

B : I wouldn’t say that. I think they are very well informed in many things but in my opinion they read less, they spend  more time in virtual reality and not in real life. On the one hand they are  aggressively fast and on the other hand they are often vulnerable and helpless in quite ordinary matters. I don’t  think they are better or worse , they are just different.

Dialogue 4.

A: Excuse me, are you Mrs.  Armstrong? Have you got a minute?

B : Yes. How  can I help you?

A : I’m Mary Hunt from the “New School” magazine. I understand that your children are going to Kensington High School.

B : Yes, both my daughters are at Kensington High.

A : May I ask you a few questions as I’m writing an article on London schools.

B : All right. What is it  you’d like to know?

A : I wonder if you are satisfied with the standard of schooling here?

B : I’m quite satisfied with the progress my girls are making. Ruth, my elder, is planning to do modern languages at London University. At Kensington High she is learning French and Spanish. This  year they have also started doing Chinese. If Ruth gets good A-level results, the university will be happy to have her as a student.

A : Is there anything you don’t like about this  school?

B : You know , I feel rather critical about the discipline here. I think that the girls get too much freedom. If I were to decide , I would make the six-formers wear school uniforms like all the other pupils do. I would also make them work harder.

A : Really? A lot of parents think that their children are overworked at schools and have very little time to themselves.

B : I’m not  one of them. I’ve always believe that the harder you work when you are young, the better start you get for your professional career.

A : Thank you very much for your time.  


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

83256. Конструктивные особенности тормозной системы автомобиля Audi A7 101.18 KB
  Запасная система служит для остановки автомобиля при выходе из строя рабочей тормозной системы. Ею в основном пользуются для удержания стоящего автомобиля но можно применять и в качестве аварийной при выходе из строя рабочей тормозной системы.
83257. Фондовый ранок как составляющая денежного рынка 21.35 KB
  Одним из них является финансовый рынок. Финансовый рынок это рынок который опосредует распределение денежных средств между участниками экономических отношений. Одним из сегментов финансового рынка выступает рынок ценных бумаг или фондовый рынок.
83258. Малый бизнес в России 25.5 KB
  Малый бизнес отличается динамичностью и гибкостью и может регулярно осуществлять структурные изменения в том числе номенклатурные поскольку небольшие предприятия сравнительно легко создать и уничтожить.
83259. Классификация вирусов 20.85 KB
  Компьютерный вирус — разновидность компьютерных программ или вредоносный код, отличительной особенностью которых является способность к размножению (саморепликация). В дополнение к этому вирусы могут без ведома пользователя выполнять прочие произвольные действия, в том числе наносящие вред...
83260. English Skills 14.23 KB
  In addition, teaching the learners a lot of listening activities is a good way of enlargening their vocabulary. On the other hand, it also helps the learners improve their listening comprehension. For instance, people know that the largest difference between mother language learning...
83261. Безопасность жизнедеятельности на объектах промышленности, строительства, транспорта, АПК и других 35.35 KB
  Аэрозоль попадает в атмосферу из дымовых факелов химических предприятий при низкой облачности и высокой влажности. За год в атмосферу попадает десятки миллионов том серного ангидрида из-за предприятий черной и цветной металлургии.
83262. Задача моделирования предпочтений ЛПР 18.02 KB
  Задача моделирования предпочтений ЛПР Изучение моделирования предпочтений имеет большое значение для разработки управленческого решения так как принятие правильных решений это область управленческого искусства.
83263. Содержание методик коррекционно-педагогической работы при брадилалии, тахилалии 39.62 KB
  При устранении брадилалии логопедические приемы направлены на воспитание более быстрых и четких речевых движений в процессе речи; убыстренных речевых реакций; темпа внутренней речи; темпов письма и чтения; выразительных форм сценического чтения и драматизированной речи...
83264. Исследование влияния браков и разводов на воспроизводство населения 64 KB
  Одними из основных факторов влияющих на процесс воспроизводства населения являются браки и разводы. Брачностью называется процесс образования брачных или супружеских пар населения. Брачность находится в тесной связи с воспроизводством населения выступая как один из важнейших факторов рождаемости и смертности.