60934

Будова клітин прокаріотів і еукаріотів

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: формувати в учнів поняття про будову клітин прокаріот і еукаріот; розвинути практичні вміння самостійно досліджувати ці клітини і вивчати їхню будову виявляти характерні риси прокаріот і еукаріот порівнювати і робити висновки про еволюцію клітин...

Украинкский

2014-05-22

90 KB

65 чел.

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

ІМЕНІ ВОЛОДИМИРА ВИННИЧЕНКА

Груповий методист Аркушина Г.Ф.

„Затверджую” ______________

                                                            (підпис)

„____” ______________ 2010 р.

КОНСПЕКТ УРОКУ

з біології у 10- В класі

з теми Будова клітин прокаріотів і еукаріотів. Лабораторна робота №3 «Будова кліти прокаріотів і еукаріотів»»

студентки-практикантки IV курсу

природничо-географічного факультету

спеціальність: 6.010100 ПМСО. Хімія

Тофтул Юлії Анатоліївни

Дата проведення:

„____” __________ 2010 року

____________________                                                       ___________________

                           (оцінка)                                                                                                                                    (підпис вчителя-предметника)

Тема: Будова клітин прокаріотів і еукаріотів. Лабораторна робота №3 «Будова кліти прокаріотів і еукаріотів»

Мета: формувати в учнів поняття про будову клітин прокаріот і еукаріот; розвинути практичні вміння самостійно досліджувати ці клітини і вивчати їхню будову, виявляти характерні риси прокаріот і еукаріот, порівнювати і робити висновки про еволюцію клітин; виховати відповідальне ставлення до навчання, волю до подолання труднощів, виховати повагу до старших та своїх однолітків.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Методи та методичні прийоми: словесні: бесіда, розповідь, робота з книгою; наочні: таблиці, інструктивні картки, практичні: лабораторна робота 

Базові поняття і терміни :еукаріоти, прокаріоти, еволюція, органели.

Засоби навчання: препарати клітин рослин, тварин і бактерій, пробірки з синьо-зеленими водоростями, мікроскопи, предметне скло і покривні скельця, таблиці: "Будова рослинної клітини", "Будова тваринної клітини", "Будови бактеріальної клітини".

ХРОНОМЕТРАЖ УРОКУ:

1. Організаційний момент                                                                                              1 хв.

2. Перевірка домашнього завдання                                                                               5 хв.

3. Мотивація теоретичних знань                                                                                   2 хв.

4. Актуалізація теоретичних знань                                                                                3 хв.

5. Виклад нового матеріалу                                                                                         25 хв.

6. Узагальнення і закріплення нового матеріалу                                                         5 хв.

7. Підсумок уроку                                                                                                           2 хв.

8. Виставлення оцінок та їх мотивація                                                                         1 хв.

9. Інструктаж з домашнього завдання                                                                          1 хв.

ХІД УРОКУ:

1. Організаційний момент.

Привітання, перевірка присутніх.

2 Перевірка домашнього завдання

Фронтальна бесіда

1) Що таке цитологія? Що вона вивчає?

2) Які вчені зробили значний внесок до розвитку цитології?

3) За допомогою яких методів можна спостерігати живу клітину?

4) Що таке препарат? Чому під мікроскопом можна розглядати тільки препарати?

5) Охарактеризуйте основні методи цитології.

6) Розкажіть про дослідження Р. Гука й А. ван Левенгука.

3. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Розповідь

Уподовж багатьох століть учені намагалися з'ясувати, з чого «складається» людина, тварини, рослини. У чому полягає сутність цієї загадкової матерії, що живе? Алхіміки та хіміки, серед яких були й такі, що не мали жодного уявлення про науку, піддавали живу матерію хімічному аналізу. Ідея збільшення мікросвіту до розмірів звичайного була дуже поширеною. Це знайшло відбиття в гофманівському оповіданні «Повелитель бліх»: «Ми відбили її образ з допомогою чудового Куффова сонячного мікроскопа і вправно відокремили це відображення від білої стінки без будь-якої для нього шкоди».

Так героям оповідання вдалося «доростити» до природних розмірів прекрасну Гамахею, яка перебувала в летаргійному сні на Дінці квітки тюльпана.

«Подивитися в мікроскоп здатен кожний, однак тільки деякі можуть судити про побачене», — цілком справедливо сказав італієць Ф. Фонте. Мікроскоп дає людині можливість зазирнути у свята святих життя, і ці таїни спонукають удосконалювати мікроскоп.

На тих, хто вибрав у науці шлях, відкритий винахідниками мікроскопа, очікували великі відкриття.

Пройдімо й ми цим шляхом, відкриймо для себе світ цитологічних досліджень. Спробуймо узагальнити основні знання про клітину як одиницю життя, що накопичило людство.

4. Актуалізація теоретичних знань

Бесіда

  •  Які органели характерні для рослинних клітин?
  •  Які органели характерні для тваринних клітин?
  •  Які функції виконують хлоропласти?
  •  Які органели є в будь-якій клітині?
  •  Чи у всіх клітинах є ядро?

5. Вивчення нового матеріалу

Розповідь

Будь - яка клітина  складається з поверхневого апарату, цитоплазми та ядра. Лише клітини бактерій  і ціанобактерій не мають ядра. Лише клітини бактерій і ціанобактерій не мають ядра. А як же еритроцити ссавців  чи ситоподібні трубки  вищих  рослин? Адже вони теж ядра не мають. Річ у тім, що в цих клітинах на початкових етапах  розвитку ядро руйнується.  А в бактерій і ціанобактерій  ядра немає на будь - яких   етапах розвитку   клітини.

Відомо, що клітини дуже різноманітні. Їхня різноманітність настільки велика, що спочатку, розглядаючи клітини в мікроскоп, вчені не помічали в них схожих рис і властивостей. Але пізніше було виявлено, що за всім різноманіттям клітин прихована їх принципова єдність, загальні, характерні для них прояви життя.

Розглянемо загальну будову клітини заповнивши таблицю (пояснення з демонстрацією схеми будови клітини)

Назва

органели

Особливості будови

Біологічні функції

Ядро

Найбільша двомембранна органела

клітини'

Є інформаційним центром клітини, відповідає за процеси зберігання, зміни, передачі та реалізації спадкової інформації

Рибосоми

Немембранні органели, сферичні структури діаметром 20 нм. Це найдрібніші клітинні органели

На рибосомах відбувається

синтез білка в клітині

Шорстка ендоплазматична сітка

Система мембран, що і створює канальці та порожнини. На мембранах і розташовані рибосоми

Система синтезу і транспорту білків

Гладка ендоплазматична сітка

Система мембран, що створює канальців та порожнини. Рибосом на цих мембранах немає

Система синтезу і транспорту вуглеводів та ліпідів

Апарат Гольджі

Складається з оточених мембранами порожнин, укладених у купку

Місце накопичення, сортування,упаковки і подальшого транспорту речовин по клітині

Забезпечує рух клітини, зміну форми клітини, зміну взаєморозташування органел всередині клітини

Лізосоми (характерні для тваринних клітин)

Одномембранні органели, дрібні пухирці, що містять ферменти

Здатні розщеплювати білки, жири, вуглеводи й нуклеїнові кислоти

Вакуолі

(характерні для рослинних клітин)

Порожнини, оточені мембраною

Резервуари води і розчинених у ній сполук, підтримують тургорний тиск

Мітохондрії

Двомембранні органели

Забезпечують процеси дихання в клітині

Пластиди: лейкопласти, хлоропласти, хромопласти

Двомембранні органели:

лейкопласти — безбарвні,

         хлоропласти — зелені,

хромопласти — кольорові

(не зелені)

У хлоропластах відбувається процес фотосинтезу, хромопласти забезпечують різне забарвлення частин рослин, а лейкопласти відіграють запасаючу роль

Цитоскелет

Містить у собі немембранні органели: мікрофіламенти, війки і джгутики, клітинний центр, що продукує мікротрубочки і центріоли

Забезпечує рух клітини, зміну форми клітини, зміну взаєморозташування органел всередині клітини

Робота з підручником, таблицею

Характеристика

Еукаріоти

Прокаріоти

Розміри

клітини

Діаметр звичайно до 40 мкм, об'єм клітини у 1000-10000 разів більший, ніж у прокаріотів

Діметр у середньому складає 0,5-5 мкм

Форма

Одноклітинні і багатоклітинні

Одноклітинні

Наявність

ядра

Є оформлене ядро

Оформленого ядра немає, є ядерна зона, в якій розташована кільцева молекула ДНК, що виконує роль інформаційного центру

Наявність

рибосом

Рибосоми є і в цитоплазмі, і на шорсткій ендоплазматичній сітці

Рибосоми є в цитоплазмі, але вони менші за розмірами, ніж рибосоми еукаріотів

Де відбувається синтез і транспорт білка

Синтез і транспорт білка відбувається в цитоплазмі на мембранах ендоплазматичної сітки

Синтез білка відбувається тільки в цитоплазмі

Як проходять процеси

дихання

Процес аеробного дихання відбувається в мітохондріях

Якщо є аеробне дихання, то цей процес відбувається на дихальних мембранах, а спеціальної органели для цього процесу немає

Як проходить процес фотосинтезу

Процес фотосинтезу відбувається в хлоропластах

Процес фотосинтезу, якщо він є, відбувається на фотосинтетичних мембранах, а спеціалізо-ваної органели для цього процесу немає

Здатність до фіксації азоту

Еукаріоти не здатні до фіксації азоту

Прокаріоти здатні до фіксації азоту

Будова

клітинних стінок

Основний структурний полісахарид клітинних стінок рослин — целюло-за, а в грибів — хітин

Основний структурний компонент — муреїн

Наявність органел

Органел багато, деякі оточені подвійною мембраною, деякі одномембранні

Органел мало. Жодна з них не має двомембранної будови, внутрішні мембрани зустрічаються рідко. Якщо вони є, то на них відбуваються процеси дихання або фотосинтезу

6. Закріплення і узагальнення знань

Виконання лабораторної роботи «Будова клітин прокаріот і еукаріот»

7. Підсумки уроку

Назвіть спільні та відмінні характеристики в будові клітин прокаріот і еукаріот

8. Виставлення оцінок та їх мотивація

9. Інструктаж з домашнього завдання

- Вивчити зміст §9 у підручнику.

- Замалювати в зошит будову тваринної і рослинної клітини і вивчити їх особливості.

                                         ІНСТРУКТИВНА КАРТКА.

Лабораторна робота «Будова клітин прокаріот і еукаріот»

Мета: розвинути знання учнів про будову клітин прокаріот і еукаріот, сформувати практичні вміння самостійно досліджувати ці клітини і вивчати їхню будову, виявляти характерні риси прокаріот і еукаріот, порівнювати і робити висновки про еволюцію клітин.

Обладнання: препарати клітин рослин, тварин і бактерій, пробірки з синьо-зеленими водоростями, мікроскопи, предметне скло і покривні скельця, таблиці: "Будова рослинної клітини", "Будова тваринної клітини", "Будови бактеріальної клітини".

Хід роботи

1. Розгляньте водорості в пробірках і зверніть увагу на характерне синьо-зелене забарвлення.

2. Покладіть трохи баговиння на предметне скло в краплину води, прикрийте покривним скельцем і розгляньте при малому збільшенні.

3. Зверніть увагу на нитки, що складаються з довгого ряду вузьких синьо-зелених

клітин. Намалюйте нитки в зошитах.

4. Придивіться до повільних коливальних рухів водорості — осцилятори (Вона дістала назву за властивість здійснювати коливні рухи —- осциляції).

5. Розгляньте осциляторію при великому збільшенні мікроскопа і зверніть увагу на

те, то в клітинах немає ядра і хлоропластів. Замалюйте будову клітини в зошити

6. Розгляньте під мікроскопом бактеріальну клітину. Замалюйте її в зошити

7. Порівняйте розглянуті клітини осциляторі! і бактерії під мікроскопом і зверніть

увагу на відсутність сформованого ядра в обох клітинах. Розгляньте під мікроскопом готовий препарат рослинної клітини. Замалюйте її в зошити

9. Розгляньте під мікроскопом готовий препарат тваринної клітини. Замалюйте її в зошити.

  1.  Зверніть увагу на головну ознаку еукаріот — наявність ядра в цитоплазмі.
  2.  Порівняйте будову бактеріальних клітин, клітин синьо-зелених водоростей, рослинних і тваринних клітин і зробіть висновки про характерні ознаки будови клітин еукаріот та прокаріот.
  3.  Скласти таблицю

Особливості будови клітин прокаріот і еукаріот

Органели клітини

Наявність органели у

Наявність органели у

клітинах еукаріот

клітинах прокаріот

Клітинна оболонка

Цитоплазма

Ядро

Мітохондрії

Ендоплазматична сітка

Комплекс Гольджі

Рибосоми


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

64015. Оценка качества образцов кожаной обуви, реализуемых ИП «Щербакова» 6.4 MB
  В этом наиболее важна экспертиза качества и конкурентоспособности обуви. Цель такой экспертизы – на основе тщательного анализа качества обуви определить ее потребительскую ценность, то есть эффективность, полезность, удобство пользования и эстетическое совершенство.
64016. Дoгoвopныe oтнoшeния в cфepe peклaмнoй дeятeльнocти 454.28 KB
  Цeлью дaннoгo иccлeдoвaния являeтcя изyчeниe oбщeпpaвoвoй xapaктepиcтики peклaмнoй дeятeльнocти, дoгoвopныx oтнoшeний в peклaмнoй дeятeльнocти, a тaкжe выявлeниe ocoбeннocтeй пpaвoвoгo peгyлиpoвaния peклaмнoй дeятeльнocти в PФ.