60966

Виховний захід: «Птахи – наші пернаті друзі»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Звучить фонограма співу Баба-Яга Діти а про яку пташку ця загадка Сіла пташка на дубку Завела своє Куку Стрепенулись їжачок заєць і козулі. За одну годину вона зїдає до ста гусениць...

Украинкский

2014-05-22

48 KB

60 чел.

Чорнухинська ЗОШ  І-ІІІ ступенів ім.Г.С.Сковороди

Виховний захід на тему

«Птахи – наші пернаті друзі»


Вчитель Маслак Л.А.


Тема: Птахи - наші пернаті друзі.


Мета: Розширити знання про природу, про повадки деяких птахів, спосіб життя, розвивати логічне мислення, допитливість. Закріпити правила поведінки у лісі, парку. Виховувати любов і бережливе ставлення до птахів.


Обладнання: Картини птахів, фонограми запису співу птахів, загадки.


Хід заходу


Ведуча Ми зібралися сьогодні з вами, щоб провести виховну годину "Птахи - наші пернаті друзі". Усе скрізь після зими прокидається, весну зустрічає. З давніх пір існує обряд закликання весни та був один - зустріч перелітних птахів. Адже яка то весна, коли не чути голосного щебетання пернатих? Віддавна вважали, що тепло приносять на крилах саме перелітні птахи.

Обряд цей влаштовували 22 березня, на свято Сорока Святих... Напередодні випікали сорок фігурок у вигляді птахів. їх називали "жайворонками" чи "голубами". Рано-вранці діти брали частину цього печива і підвішували його на фруктових деревах. Решту тримали до обіду, коли вилазили на дерево і приказували:

Пташок викликаю 

З теплого краю: 

- Летіть, соловейки 

На нашу земельку, 

Спішіть, ластівоньки, 

Пасти корівоньки!

Після цього всі стежили за тим, коли над ними пролетить якийсь птах. Це була добра ознака. Особливо раділи, якщо над головами з'явилися дикі гуси. Кожен брав соломинку і жбурляв услід птахам:

- Гуси! Гуси! Нате вам гніздечко і здоров'ячко, а нам - на тепло!

Зайчик Ох, і надокучили мені морози та завії. Наголодувався ж я взимку. Кожушок геть обносився. Піду-но я весну шукати.

(Назустріч синичка)

Зайчик Синичко! Ти всюди літаєш, усе помічаєш. Скажи, чи не зустрічала ти, десь весну?

Синичка Ще в нашому лісі сніги лежать. Та перший струмочок сьогодні продзвенів мені, що весна вже близько.

Зайчик То швидше ходімо їй на зустріч. 

Ведуча І помандрували вони удвох

(Викотилось сонечко) 

Сонечко "Добрий день, друзі! А куди це ви поспішаєте.

Зайчик Весну зустрічаємо, чи не видно тобі згори? 

Сонечко Бачу! Ген-ген вона за високими дубами. Розсіває квіти, трави і сюди вже повертає. 

Весна Це я. Весна - красна.

Куди ступну — сонце сяє, 

Усе навколо оживає, 

А ще пробуджую від сну, 

Я нашу землю чарівну.

Друзі, я вас запрошую у подорож до країни Орнітологія. Що це за країна? А ви відгадайте загадку:

Що двічі родиться? Уперше - гладеньке, а вдруге -пухкеньке? (Птах)

- Добре, молодці! Отже, це країна птахів. Птахи - наші друзі. Вони знищують комах, зерна бур'янів, очищають природу від шкідників.

Їх називають санітарами лісів і полів. Сьогодні ми побачимо пташок, які на крилах принесли весну.

(З'являється Баба-Яга)

Баба-Яга Ох, і не люблю я, коли птахи співають. Я б їх усіх котам на сніданок подарувала. Але ж не можу я їх усіх переловити. Та в мене стільки нечистої сили, що я їх зачаклую і вони не зможуть цвірінькати. (Чаклує)

Ох, і люблю я усякі капості робити! А тепер можна і відпочити. (Спить)

(Виходять Сонечко, Синичка, Зайчик, Весна) 

Ведуча Ось і країна "Орнітологія". Але чого це тут так тихо? Що тут трапилося? А це хто?

Баба-Яга Я Баба-Яга, кістяна нога. А ви що тут робите? Синичка Ми прийшли сюди, щоб познайомитися з різними птахами.

Баба-Яга Нащо вони вам потрібні? Від них тільки голова болить. Я їх зачаклувала.

Весна Що ти накоїла. Та без пташок все на світі повмирає. Адже в садах, на полях, городах є велика кількість шкідників. Самій людині не під силу з ними боротися. І тут на допомогу приходить птах. Уявіть собі, стоїть в цвіту сад... (гілочка з яблуневим цвітом) А тут повзе зажерлива Гусінь... Вона поїдає молоде листя, цвіт. Це зменшує кількість фруктів у наших садах.

Баба-Яга Все це пусте. Ну, якщо ви відгадаєте мої загадки, то я, може, і спасу їх.

Що воно за дивина -

Світла денного боїться

Дзьоб гачком, великі очі,

І не спиться їй щоночі.

Ху-ху-ху! — Кричить вона.

Відгадали? Це.... (Сова) 

(Показ картини)

Ведуча Це мудрий птах. А ще хижак. Самі гнізда не будують, а займають старі сорочі гнізда, або живе у дуплах дерев. Протягом літа знищує понад тисячу гризунів, зберігаючи тонну хліба.

Баба-Яга Шпачок, один із перших провісників весни. Він наслідує різні голоси і квакання жаб і крик дитини, перепілки. (фонограма)

Шпак наносить 5-6 блакитних яєць, а через 14 днів є пташенята. Через 18-21 день шпаки залишають свої гнізда. За час гніздування сім'я шпаків поїдає понад7800 жуків та личинок. Він може нявчати, як кіт, квоктати, як курка, пищати, як пилки, рипіти, як колодязний журавель. Іноді його називають "ПІВНІЧНИМ ПАПУГОЮ" (Звучить фонограма співу)

Баба-Яга Діти, а про яку пташку ця загадка? 

Сіла пташка на дубку 

Завела своє "Ку-ку!" 

Стрепенулись їжачок, заєць і козулі. 

Всіх збудив той голосок 

Пісенька... (Зозулі)

Ведуча Діти, хто що знає про цю пташку? Прилітає зозуля у кінці квітня на початку травня. Гнізда не будує, дітей не висиджує. Вона наближається до чужого гнізда і підкидає туди своє яйце. Пташенята зозулі швидше вилуплюються і викидають з гнізда яйце господаря. Через 20 днів пташка залишає гніздо. Зозуля надзвичайно корисний птах, адже вона поїдає волохату гусінь, яку інші птахи не їдять. За одну годину, вона з'їдає до ста гусениць! (Показ картини)

(Звучить фонограма) 

Баба-Яга Хто комах з кори виймає,

Про здоров'я лісу дбає? (Дятел)

Ведуча Дятел - лікар лісу. Він продовбує хворі дерева дзьобом і довгим язичком виймає з під кори жучків -короїдів, личинок.

Баба-Яга А яку пташку в лісі називають плетухою-скрекотухою? (Сорока)

Ведуча Дуже дбайлива господиня. Вимощує гніздо, а тоді в середині ще й глиною обмазує. У ньому чисто і затишно. Баба-Яга Відлітають за моря, у краї далекі,

На будинках гнізда в'ють

Звуть же їх... (Лелеки) 

Ведуча Хто знає про цих птахів? 

Баба-Яга Швидко скрізь цей птах літає

Всіх комашок поїдає,

За вікном гніздо будує.

Тільки в нас він не зимує.

В нього спереду шильце,

Ззаду вильце,

На грудях біле полотенце. (Ластівка)

(Показ картинки) 

Ведуча Що ви знаєте про цих пташок?

Діти, які птахи ще до нас прилітають? Соловей, журавель, лебідь, іволга - гніздо міцне, нагадує кошик. Вона потаємна, обережна пташка, тому її важко побачити. Кладка у неї 4-5 яєць, які самка висиджує 13-15 днів. Іволга поїдає великих комах, навіть волохату гусінь.

Відомо 6 видів цих птахів: лебеді-кликуни, лебеді-шипуни. Є білі, чорні лебеді. Лебеді відкладають 5-7 яєць, висиджують 32-36 днів. Пташенята вилуплюються із сірим пухом. У своє біле вбрання вони вбираються на 4 році життя. Лебеді служать людям взірцем краси, благородства, вірності. Вбивати заборонено, це карається законом.


Гра "Відгадай за голосом" (Спів птахів)


Баба-Яга Ой, а я і не знала, що птахи приносять користь. Я гадала, що вони тільки цвірінькають.

Летіть, пташки!

Співайте у небі гомінкому

Хоч я і не зла

Та зрозуміла я все.

Моя рука ніколи і нікому

Ні кривди, ні біди не принесе!

Ведуча Люди вдячні птахам за їхню працю. Деяким птахам люди збудували пам'ятники. Але є злі люди, які є ворогами. Але яких ще найзапекліших ворогів птахів ви знаєте? (Кіт)


Ось і закінчилася наша подорож. Я думаю, що ви всі любите і оберігаєте природу і наших вірних друзів - птахів! Пам'ятайте: найдорожче для пташки - це воля.

А що таке Червона Книга? Для чого вона існує? 

В Червону Книгу ми занесли 

Світ неповторний та чудесний, 

Що поступово вимирає, 

Давно рятунку в нас благає. 

Ми всі господарі природи, 

Тож збережемо її вроду!

Дорогі діти! Ви виготовили для наших пернатих друзів шпаківні. Зараз ми вийдемо на подвір'я і розвісимо їх на деревах.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

81396. Антидискриминационная направленность социальной работы. Эйджизм, сексизм и инвалидизм в современном обществе 39.68 KB
  С точки зрения феминистской теории сексизм это проявление патриархата то есть такого устройства общества при котором мужчины как социальная группа обладают властью над женщинами как социальной группой. Для оправдания идеологии сексизма как правило используются эссенциалистские утверждения объясняющие социальное неравенство мужчин и женщин их природными различиями. Исторически женщины были а в некоторых странах остаются ущемлены в гражданских правах по сравнению с мужчинами например лишены избирательных прав. Она может выражаться в...
81397. Явление стигматизации в современном обществе. Виды стигматизации. Приведите примеры проявления 39.99 KB
  В отличие от слова клеймение слово стигматизация может обозначать навешивания социальных ярлыков. В этом смысле стигматизация ассоциация какоголибо качества как правило отрицательного с конкретным человеком или группой людей хотя эта связь отсутствует или не доказана. Стигматизация является составной частью многих стереотипов. Виды социальной стигматизации можно классифицировать следующим образом: Культурная стигматизация социальные ярлыки укоренившиеся в культуре государства либо мировой культуре чукчи недогадливы.
81398. Виктимизация и криминализация как социальное явление 37.5 KB
  Виктимизация это процесс превращения человека в жертву преступления и результат этого процесса как в единичном так и в массовом порядке. Виктимизация Обстоятельства тормозящие нормальное развитие личности человека: Общество и его культура; Низкий уровень жизни; Безработица обычаи и традиции народа; Особенности семейного воспитания; Плохие экологические условия на месте проживания; Слабая социальная поддержка государства Все эти факторы могут превращать в жертву социализации. Виктимизация процесс превращения человека в...
81399. Пенсионеры как объект социальной работы и социологического анализа 38.97 KB
  Роуз согласно которой культура становится стержнем объединяющим людей пожилого возраста создает особую близость между ними и в то же время обосабливает их от других возрастных когорт. Эта теория предполагает возрастную дифференциацию наряду с социальной разделяя людей на группы по их образу жизни и материальному положению. Терапевтические модели образующие фундамент практической работы с пожилыми людьми должны использовать 3 принципа: Изучение индивида в его социальной среде Понимание психосоциологического становления и развития...
81400. Социально-демографическая категория пожилых людей. Основные подходы к рассмотрению процесса ресоциализации пожилых людей 39.08 KB
  Основные подходы к рассмотрению процесса ресоциализации пожилых людей. У людей избравших в старости цель сохранения себя как личности важным является сохранение системы социальных связей и передача своего жизненного опыта. Рассматривая данную стратегию старения ученые отмечают что психика пожилых людей в этом случае отличается ориентировкой на настоящее и отсутствием депрессивной проекции на прошедшее.
81401. Принципы социальной работы с пожилыми людьми и основные аспекты социальной поддержки пожилых людей 39.62 KB
  Принципы социальной работы в отношении пожилых граждан следующие: принцип независимости подразумевает что пожилые люди должны иметь: доступ к основным благам и обслуживанию; возможность работать или заниматься какимилибо видами деятельности приносящей доход; участвовать в определении сроков прекращения трудовой деятельности; сохранять возможность участия в программах образования и профессиональной подготовки; жить в безопасных условиях с учетом личных наклонностей и изменяющегося состояния; получать содействие в проживании в домашних...
81402. Основные положения социальной политики в отношении пожилых людей 37.81 KB
  Устойчивое повышение уровня и качества жизни поддержание социально приемлемого образа жизни граждан старшего поколения осуществляется с учетом специфики положения возрастной и иной дифференциации пожилых людей национальных традиций конфессиональных и других различий по следующим основным направлениям: 1. усиление правовой защиты граждан пожилого возраста путем продвижения в действующее законодательство специальных норм способствующих реализации конституционных гарантий их прав осуществления комплексных мер оказания правовой и иной защиты...
81403. Социальное обслуживание пожилых людей 37.36 KB
  Традиционно в нашем обществе сложились три направления деятельности органов социальной защиты населения в том числе пожилых людей и старых людей: социальная помощь представление старым людям льгот и преимуществ; социальное обслуживание; организация пенсионного обеспечения. Для Большинства пожилых людей выход на пенсию это снижение доходов в полтора два и более раз. Отсутствие возможности у пожилых людей самостоятельно или с помощью родственников удовлетворять свои потребности не всегда должно являться основанием для помещения в...
81404. Формы социального обслуживания пожилых людей 35.74 KB
  Обязательным минимумом в работе таких центров является наличие трех отделений: социальной помощи на дому временного дневного пребывания срочной социальной помощи Основными задачами и функциями центров являются: выявление престарелых нуждающихся в социальной поддержке; определение конкретных видов и форм помощи лицам нуждающимся в социальной поддержке; привлечение государственных и общественных организаций для совместной работы; предоставление различных социальнобытовых услуг разового или постоянного характера лицам нуждающимся в...