60991

Стилістичні засоби фразеології

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета уроку: розширити знання учнів про стилістичні засоби фразеології, дати поняття фразеологічних синонімів, ознайомити із стилістичною диференціацією стійких мовних одиниць; формувати вміння й навички стильового розподілу фразеологізмів...

Украинкский

2014-05-22

42 KB

1 чел.

3

Тема уроку: Стилістичні засоби фразеології

Мета уроку: розширити знання учнів про стилістичні засоби фразеології, дати поняття фразеологічних синонімів, ознайомити із стилістичною диференціацією стійких мовних одиниць;  формувати вміння й навички стильового розподілу фразеологізмів, сприяти збагаченню фразеологічного запасу учнів, виробляти навички ним користуватися, редагувати тексти різних стилів, знаходити й виправляти помилки, розвивати вміння створювати власне висловлювання певної стилістичної тональності; підвищувати рівень мовленнєво-комунікативних умінь старшокласників; виховувати пізнавальний інтерес до мови, сприяти естетичному розвиткові особистості школяра.

Тип уроку: урок формування мовних і мовленнєвих компетeнцій.

Обладнання: картки із завданнями, мультимедійний супровід: слайд-схеми, репродукції картин Ван Гога “Соняшники у вазі”, М.Приймаченко “Соняшники”.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалазація опорних знань учнів з теми.

Лінгвістичний пошук.

  •  Записати подані слова у дві колонки (нейтральні та стилістично забарвлені), продовжити синонімічний ряд лексемами та фразеологізмами.
  •  Умотивувати доцільність використання в певній ситуації. Скласти речення з кількома словами.

1.Іти, теліпати, поскакати.

2.Говорити, гудіти, жебоніти.

3.Суперечка, спір, дебати.

  •  У текстах якого стилю мови найчастіше вживаються фразеологізми?
  •  Яку стилістичну функцію вони виконують?

ІІІ. Повідомлення теми, мети й завдання уроку.

Мета уроку – знати: основні стилістичні засоби фразеології, особливості фразеологічних синонімів; уміти: визначати стилістичну функцію фразеологічних одиниць, доцільно використовувати різні стилістичні засоби у власному висловлюванні, редагувати тексти різних стилів.

Заздалегідь підготовлене повідомлення учня із використанням слайд-схеми про склад фразеології зі стилістичного погляду.

ІV. Сприймання й усвідомлення теоретичного матеріалу в процесі практичної роботи з теми.

Стилістичний аналіз.

У реченнях знайти фразеологізми, визначити  їх стилістичну функцію.

1.В нас на кутку його не люблять наші, Шляхетний дуже і чолом не б’є. А понавколо свахи ходять роєм, А зверху Галя носить гарбузи. 2.Марусю, чуєш, зараз ще до осени, поберемось та й вступимо в закон. Але ж полковник не веде і вухом. Невже ж так і не виступив на прю? 3. А запорожці – люди без круть-верть, Все кажуть щиро на своє копито.

Вночі ворота Лаври не гостинні, Даремно тут і возвишати глас.  Глас вопіющого в пустині,

Напевно, був чутіший, як у нас. 4. І знову лихо. Не пройшло і году,-У Білій Церкві складено угоду. І знову ти лишилась на поталу, І знову панство суне на Полтаву ( Л. Костенко).

  •  Замінити фразеологізми синонімічними словами.
  •  Як змінився зміст і стилістична тональність речень?

Лінгвістичний переклад з елементами стилістичного експериментування.

Перекласти фразеологізми з російської на українську мову. Визначити стилістичну функцію фразеологізмів. Скласти речення. Замінити, де можливо, фразеологізми словами – синонімами.

  •  Як змінилася стилістична тональність речень?  

1.Строить глазки. Принимать меры.

2. Терпение лопнуло. Принимать участие.

3. Принимать к сведению. Ни к селу ни к городу.

4. Иметь в виду. Сменить кукушку на ястреба.

Стилістичне редагування.

Знайдіть помилку у вживанні фразеологізмів. Відредагуйте речення.

1. Педагогічна діяльність Софії Русової зіграла велику роль у розвитку українського шкільництва. 2. Президент дав добро на підтримку указу про створення вільної економічної зони в Трускавці. 3. Загарбання турками узбережжя Чорного моря в кінці ХV ст. нанесло торгівлі між Заходом і Сходом сильного удару. 4.Досвід Польщі в розвитку сільського господарства представляє великий інтерес для України.

Стилістичний аналіз.

У тексті відзначити слова, ужиті в переносному значенні. Обґрунтувати доцільність використання їх у тексті.

А. Квітування соняшника вона не лише любила, а й знала, а коли Катерина каже, що знає, то це можна тлумачити так: серед зими вона заплющить очі і побачить перед собою кожну жилочку на пелюстці, внутрішнє світло кольорів, тихе перетікання соку від кореня до молочної зернини в густому стільнику соняшникового лиця, крутого, басковитого вигину шиї, пругких м’язів кожного листка, відчує під пучками колючкуватий пушок стовбура та ніжний оксамит язичка пелюстки, який усім нам здається жовтим, а її око назбирує в цьому кольорі аж одинадцять відтінків.

                                                                                                            В.  Яворівський

Б…на широчезній рівнині, скільки сягав зір, яскраво золотились соняшники. Стояли до самого обрію, пишноголові, стрункі  й незліченні, і всі, як один, обернені до свого небесного взірця, до сонця. Здавалось, вони й самі випромінювали світло своїми жовтогарячими незліченними коронами, і, може, тому навкруги, в зоні їхньої дії, було якось особливо ясно, чарівно й святково, мов у заповіднику сонця. Тут навіть повітря, здавалось, несло в собі золотисті відтінки.  

                                                                                                              О. Гончар

В.  Цвітуть соняшники. Озвучені бджолами, вони чомусь схожі для мене на круглі кобзи, яких земля підняла зі свого лона на високих живих стеблах. Живе тіло кобз, пахуче, вкрите жовтим тілом, поросле пелюстками, світиться й золотіє, щось промовляє широкою, незгасаючою усмішкою. Скільки того сміху на городі – усі соняшники сміються, веселі, але водночас по-доброму замислені, кожен щось хоче сказати тобі, тільки підійди, наблизь своє обличчя до нього – уважного й доброзичливого.

                                                                                                             Є. Гуцало

  •  У якому стилі написані ці тексти?
  •  Які художні засоби допомагають створити поетичний образ соняшників?          
  •  Що підмітив кожен із митців?

  •  Розгляньте зображення соняшників та на картині Ван Гога “Соняшники у вазі” та  на картині М.Приймаченко “Соняшники”.
  •  Чим відрізняються їхні твори?
  •  Що ви знаєте про художників?

Словник.

    Імпресіонізм – напрям у мистецтві та літературі, що виник наприкінці ХІХ ст. і прагнув відтворити найтонші суб’єктивні відчуття й переживання художника, письменника, скороминучі враження тощо.

Стилістичний етюд.

Написати стилістичний етюд “ Соняшники”. Обґрунтувати використання художніх засобів.  

Учитель. Стиль диктується ситуацією, відбір лексики залежить від мети висловлювання, сфери спілкування. Особливості добору слів для правильного висловлення думок є предметом лексичної стилістики. Оцінює використання слова в різного роду ситуаціях, виявляє, наскільки виправданим є вживання в кожному конкретному випадку, учить бачити помилки у словозастосуванні та як їх виправляти. Науковці називають стилістику мовною естетикою, це вершина науки про мову.

V. Підбиття підсумків уроку.

Домашнє завдання.

Написати опис–порівняння на тему “ Шипшина і троянда” у двох варіантах – науковому і художньому, уживаючи фразеологізми різної стилістичної тональності.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

21856. Управление геомеханическими процессами в условиях динамических проявлений горного давления 2.48 MB
  Способы предупреждения горных ударов и внезапных выбросов пород и газа. Наряду со статическими формами проявлений горного давления в массивах горных пород могут происходить динамические внезапные разрушения участков массива пород находящихся в определенных условиях напряженного состояния при больших действующих напряжениях. При ведении же горных работ таковыми являются собственно динамические явления: шелушения горных пород стреляния динамическое заколообразование горные удары горнотектонические удары техногенные землетрясения; ...
21857. Методы охраны объектов и сооружений в зоне влияния горных работ 335.5 KB
  Методы охраны объектов и сооружений в зоне влияния горных работ. Методы ведения горных работ при подработке сооружений. Конструктивные меры защиты подрабатываемых сооружений. Для защиты объектов и сооружений от вредного влияния подземных горных разработок и предотвращения прорывов воды в горные выработки применяют различные меры охраны которые условно можно разделить на четыре группы: профилактические горнотехнические конструктивные комплексные.
21858. Взаимосвязь геомеханических процессов в массивах пород с методами ведения горных работ и естественным геомеханическим состоянием массива 132.5 KB
  Взаимосвязь геомеханических процессов в массивах пород с методами ведения горных работ и естественным геомеханическим состоянием массива. Анализ современных подходов к вопросам проблемы Управление состоянием массива пород и перспективные направления её решения с целью повышения эффективности и безопасности подземных горных работ и сокращения вредных воздействий на окружающую среду. При этом освещаются основы этой науки науки о прочности устойчивости и деформируемости массивов горных пород горнотехнических объектов и сооружений в поле...
21859. Факторы, определяющие формы проявления геомеханических процессов 272.5 KB
  Состав строение и физические свойства горных пород. Структурные особенности массивов горных пород. Естественное напряженное состояние массивов пород. Основным предметом изучения в геомеханике является массив горных пород и механические процессы происходящие в нём.
21860. Управление геомеханическими процессами при проведении капитальных выработок и строительстве подземных сооружений 2.82 MB
  Управление геомеханическими процессами при проведении капитальных выработок и строительстве подземных сооружений. Задачи управления горным давлением и основные принципы обеспечения устойчивости горных выработок. Закономерности изменения напряженного состояния приконтурного массива выработок при их различных положениях в пространстве относительно поля напряжений в массиве пород и преобладающих структурных неоднородностях. Выбор и обоснование оптимальных форм и размеров поперечных сечений рациональной ориентации выработок.
21861. Особенности напряжённо-деформированного состояния массива пород вокруг очистных выработок 266 KB
  Особенности напряжённодеформированного состояния массива пород вокруг очистных выработок. Характерные виды проявлений горного давления в очистных выработках. Взаимное влияние очистных выработок при разработке обособленных и сближенных пластов и жил. Основные принципы выбора способа управления горным давлением при ведении очистных работ.
21862. Управление геомеханическими процессами при системах с естественным поддержанием выработанного пространства 848 KB
  В этой группе систем разработки поддержание очистного пространства осуществляется за счет естественной устойчивости обнажений массивов полезного ископаемого и вмещающих пород. Следует заметить что данная группа систем разработки применяется как правило в условиях устойчивых массивов пород. Очевидно в такой постановке вопроса устойчивое состояние любых элементов системы разработки определяется соотношением действующих в массиве пород напряжений и деформационнопрочностных свойств пород слагающих рассматриваемый элемент. Если конкретно...
21863. Управление геомеханическими процессами при системах с искусственным поддержанием выработанного пространства: с закладкой выработанного пространства 344 KB
  Для поддержания подрабатываемого массива горных пород выработанное пространство вслед за выемкой руды или через некоторое время заполняется закладочным материалом. Для повышения плотности создаваемого искусственного массива специально подбираются крупность кусков и фракционный состав смесей. Для достижения высокой плотности закладочного массива рекомендуется принимать максимальный размер куска не более 250 300 мм при этом содержание мелких частиц должна быть до 10 15 а фракция от О до 20 мм до 30. Усадка закладочного массива в первом...
21864. Организация процесса разработки управленческого решения 95.5 KB
  Демократизация разработки решений; 5.1 Логические схемы деятельности в процессе разработки решения Методы принятия решений направленных на достижение намеченных целей могут быть различными: 1 метод основанный на интуиции управляющего которая обусловлена наличием у него ранее накопленного опыта и суммы знаний в конкретной области деятельности что помогает выбрать и принять правильное решение; 2 метод основанный на понятии здравого смысла когда управляющий принимая решения обосновывает их последовательными...