61024

Історія вивчення клітини. Методи цитологічних досліджень

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Перш ніж вивчити саму будову треба оволодіти методами цитологічних досліджень а також вивчити історію вивчення будови клітини. Актуалізація теоретичних знань Фронтальна бесіда: Які є рівні організації живої матерії...

Украинкский

2014-05-23

96 KB

16 чел.

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

ІМЕНІ ВОЛОДИМИРА ВИННИЧЕНКА

КОНСПЕКТ УРОКУ

з біології у 10 класі

з теми: Історія вивчення клітини. Методи цитологічних досліджень.

 

        Студента 43 групи

        Природничо-географічного

факультету

Магльованого Олександра

Кіровоград 2010

Тема: ІСТОРІЯ ВИВЧЕННЯ КЛІТИНИ. МЕТОДИ ЦИТОЛОГІЧНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ.

Мета: сформувати поняття про клітинний рівень життя, показати окремі етапи розвитку цитології і формування клітинної теорії, ознайомити з методами цитологічних досліджень, розвинути вміння працювати в колективі та самостійно; виховати відповідальне ставлення до навчання, волю до подолання труднощів, виховати повагу до старших та своїх однолітків.

Тип уроку: формування знань, умінь і навичок.

Методи та методичні прийоми:

Словесні: бесіда, розповідь, робота з книгою

Наочні: таблиці 

Базові поняття і терміни: цитологія, клітина, цитологічні дослідження, мікроскопія, прижиттєве вивчення, метод мічених атомів, фіксація, центрифугування.

Засоби навчання: підручники, портрети І.Гука, М.Шлейдена Т.Шванна, Р.Вірхова і К.Бера.

ПЛАН УРОКУ

  1.  Організаційний момент
  2.  Мотивація навчально-пізнавальної діяльності
  3.  Актуалізація теоретичних знань
  4.  Вивчення нового матеріалу
  5.  Закріплення і узагальнення знань
  6.  Підсумки уроку
  7.  Виставлення оцінок та їх мотивація
  8.  Інструктаж з домашнього завдання

ХІД УРОКУ

  1.  Організаційний момент
  2.  Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Живий світ! Скільки в ньому видів, скільки форм життя! На перший погляд, важко знайти подібність між кактусом і бактеріями, між китом і горобцем, між травою, що росте на луці та коровою, яка пасеться на ній(учням демонструються малюнки живих організмів). Але все ж, давайте з’ясуємо в чому спільність всіх цих організмів(учні відповідають, що спільність полягає у схожості будови клітин). Перш ніж вивчити саму будову треба оволодіти методами цитологічних досліджень, а також вивчити історію вивчення будови клітини.

  1.  Актуалізація теоретичних знань

Фронтальна бесіда:

  1.  Які є рівні організації живої матерії?
  2.  У чому проявляється дискретність та безперервність рівнів один щодо одного?!
  3.  Про який рівень організації живої матерії можна говорити як про гарант розквіту всіх інших рівнів?

  1.  Вивчення нового матеріалу

Розповідь вчителя та запитання до учнів

Орієнтовні відповіді учнів

    Більшість живих організмів, що населяють нашу планету, має клітинну будову, і їх індивідуальний розвиток починається з однієї клітини. Тому клітина є основною одиницею будови і розвитку всіх рослинних і тваринних організмів, які тепер існують. Проте поряд з цими організмами відома велика група неклітинних істот. їх будова значно простіша, ніж будова клітини. Тепер наука про клітину — цитологія («цитос» — клітина, «логос» — наука, гр.) — має дуже великий матеріал про будову і функції клітин, про їх хімічний склад. (учні записують поняття в зошит) Ознайомлення із сучасним станом знань про клітину, а також про неклітинні   форми організмів — основне завдання цього розділу.

    Тепер ознайомимося з історією вивчення клітини

Основні положення сучасної клітинної теорії:

  1.  Клітина — елементарна структурна та функціональна одиниця живих організмів. (учні записують поняття в зошит)
  2.  Клітини різних організмів гомологічні за своєю будовою.
  3.  Розмноження клітин відбувається шляхом поділу материнської клітини.
  4.  Багатоклітинні організми — це складні ансамблі клітин, поєднані у цілісні інтегровані системи тканин і органів, які пов'язані між собою міжклітинними, гуморальними і нервовими формами регуляції. (учні записують поняття в зошит)

До основних методів цитологічних досліджень відносять:

  •  Метод світлової мікроскопії
  •  Метод фазово-контрастної мікроскопії
  •  Метод флуоресцентної мікроскопії
  •  Метод авторадіографії
  •  Метод електронної мікроскопії

    Основним методом, яким користуються цитологи, є метод світлової мікроскопії. Він передбачає використання світлового мікроскопа, але подивитися під світловим мікроскопом можна не будь-що, а тільки спеціально приготовлені препарати. Для приготування препаратів цитологи використовують накривні і предметні скельця та спеціально підготовлені об'єкти, які можна розглядати. Головне, що необхідно,— це отримати один шар клітин так, щоб вони пропускали світло і їх структуру можна було б побачити в мікроскоп. Найчастіше ці структури безбарвні, тому їх необхідно ще й забарвлювати спеціальними барвниками, кожного разу різними, у залежності від того, які структури ми хотіли б побачити. Фактично є два таких методи: це метод приготування роздавлених препаратів, коли об'єкт, що вивчається, просто роздавлюється в один шар між предметним і накривним склом, і метод приготування тонких зрізів (коли зріз настільки тонкий, що складається з одного шару клітин). Для приготування таких тонких зрізів є спеціальні прилади — ультрамікротоми. Обидва методи передбачають, що ми вивчаємо вже неживі клітини, і дозволяють зробити як тимчасові препарати, які можна розглядати протягом декількох днів, так і постійні препарати, які можуть зберігатися довгі роки (тому що залиті спеціальним бальзамом).

    Для вивчення живих клітин використовують метод фазово-контрастної мікроскопії. Він заснований на тому, що окремі дільники прозорої клітини хоча й мало, але все ж відрізняються одна від одної за щільністю і світлозаломленням. Є прилади, які допомагають цю різницю вловити і представити нашому оку світло-темне контрастне зображення незабарвленого живого об'єкта.

   При вивченні живих клітин використовують також метод флуоресцентної мікроскопії. Суть його полягає в тому, що ціла низка речовин має здатність світитися при поглинанні ними світлової енергії. Якщо у флуоресцентний мікроскоп розглядати клітини рослин, то на темно-синьому фоні буде видно червоні зерна, що яскраво світяться,— це хлоропласти.

    Є метод, у якому використовуються мічені ізотопи,— метод авторадіографії — реєстрації речовин, мічених ізотопами. За допомогою цього методу можна побачити, в які частини клітини потрапляють речовини, мічені радіоактивними ізотопами. Це важливо для з'ясування особливостей функціонування клітини.

    І, нарешті, метод електронної мікроскопії, який відкрив для цитологів ті структури клітини, які мають розміри, менші за довжину світлової хвилі. Завдяки цьому методу з'явилася можливість розглянути віруси.

    Цитологи можуть також отримувати і вивчати різні компоненти клітини за допомогою фракціонування клітин. Клітину спочатку руйнують, а потім виділяють клітинні структури, використовуючи спеціальний прилад — центрифугу.

Учень зачитує повідомлення «Історія вивчення клітини» з демонстрацією портретів вчених

  1.  Закріплення і узагальнення знань

Складання таблиці

(Вчитель зображує так коментує таблицю на дошці, учні заповнюють її в зошті)

Основні етапи розвитку цитології

Етапи

Учений

Вклад у розвиток науки

Рік відкриття

І.Зародження поняття про клітинну будову

Р.Гук

А.Левенгук

Розглядаючи зріз корка, виявив комірки. Для позначення їх уперше вжив назву "клітина".

Відкрив одноклітинні організми.

1665

1680

ІІ.Виникнення клітинної теорії

М.Шлсйден Т.Шванн

Узагальнили знання про клітину і показали, то клітини становлять одиницю будови всіх живих організмів.

1838

ІІІ. Розвиток клітинної теорії

Р.Вірхов

К.Бер

Сформував положення про те, то кожна нова клітина походить від такої самої вихідної шляхом поділу.

Сформулював положення, що клітина не тільки одиниця будови, а й одиниця розвитку живих організмів.

1858

ІV.Сучасна клітинна теорія

Клітина - основна одиниця всіх живих організмів.

Клітини всіх одноклітинних і багатоклітинних організмів подібні.

  1.  Підсумки уроку

Назвіть вчених, які займалися вивченням клітини. Назвіть основні методи цитологічних досліджень.

  1.  Виставлення оцінок та їх мотивація

  1.  Інструктаж з домашнього завдання

Вивчити матеріал §8. Підготувати повідомлення про використання прокаріотів у мікробіологічній промисловості.

       

І. Гук        М. Шлейдена

         

Т. Шванн      Р. Вірхов


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

78910. Зависимость СГН от социокультурного контекста 28 KB
  в науке преобладала классическая рациональность которая реализовывалась по схеме: Субъект познания Способы познания Объект познания. ни способы которыми он пользуется не оказывают влияния на искомый результат познания и мы получаем образ объекта в чистом виде на схеме это обозначено скобками. Второй этап характеризующийся формированием неклассической рациональности начинается тогда когда науки переходят к исследованию объектов воздействие на которые способов познания является неустранимым и сказывается на результате...
78911. Сходства и отличия наук о природе и об обществе 28.5 KB
  Проблема разграничения наук о природе и социальногуманитарных наук и определение предмета гуманитарного знания которым посвящен первый вопрос является важнейшей методологической проблемой современного наукознания. Сложность ее решения связана с тем что относительно предмета социальногуманитарных наук не существует единства мнений. Чаще всего различные исследователи пытаются выделить среди этих наук какуюто ключевую дисциплину вокруг которой можно было бы объединить все другие науки о духе.
78912. Специфика объекта СГП 21.5 KB
  Вовторых в структуру и содержание объекта социальногуманитарного познания с необходимостью входит субъект познания. Объективация предмета познания оказывается в этом случае неполной и сопряжена с большими методологическим трудностями. Втретьих исследование объекта осуществляется в социальногуманитарном знании с ценностных позиций поскольку субъект познания будучи сам частью социальной системы оказывается нагруженным идеологическими предпосылками предрассудками некритически воспринятыми установками и т.
78913. Социокультурная обусловленность дисциплинарной структуры социально-гуманитарного знания 25 KB
  Прежде всего речь идет о различении социальных наук как наук об обществе и гуманитарных наук как наук в фокусе которых находится человек индивидуальная и социальная психология этика и т. Разделение наук по предмету о чем речь уже шла выше. Разделение наук по методу: в социальных науках используется метод объяснения тогда как в гуманитарных базовой методологической процедурой выступает понимание сразу же заметим что такое разделение грешит противопоставлением понимания объяснению. Разделение наук одновременно по предмету и методу...
78914. Конвергенция естественно-научного и СГН в современой науке 24 KB
  Логику развития методологии гуманитарного познания можно представить следующим образом: сначала проблематика методологии гуманитарных наук развивалась в направлении выявления и обоснования их специфики по сравнению с науками о природе. Главной на этом этапе является проблема идентификации социальногуманитарных наук и их демаркации от наук естественных. Обоснованию специфики социальногуманитарного познания посвящены работы Дильтея Описательная психология Гадамера Истина и метод Фуко Слова и вещи Рикера Герменевтика и...
78915. Специфика научной картины мира в СГН 31.5 KB
  Специфика научной картины мира в СГН Научная картина мира исторична она опирается на достижения науки конкретной эпохи в пределах тех знаний которыми располагает человечество. Научная картина мира представляет собой синтез научных знаний соответствующих конкретноисторическому периоду развития человечества. Поэтому она более строгое понятие чем образ мира или видение мира. В научную картину мира входят знания отвечающие критериям научности.
78916. Специфика субъекта СГП 34 KB
  В сфере познания субъект определяет предмет исследования выделяя его как некий срез противостоящего ему объекта а также выстраивает концептуальную и эмпирическую модели познаваемого предмета. В современном познании субъект проектирует ряд условий познания данного предмета проходит основные этапы процесса познания опираясь на те методы которые в наибольшей степени соответствуют характеристикам и самой природе познаваемого объекта. Субъектами социального и гуманитарного познания могут быть как индивиды отдельные исследователи...
78917. Кантовские представления о диалектике теоретического и практического разума 27 KB
  Правда на сами эти предпосылки Кант не покушается: более того он увековечивает их как прирожденные свойства разума. Резкий метафизический разрыв теоретического и практического разума опытных и априорных суждений анализа и синтеза общего и единичного целого и части весь комплекс противоречий к которым неизбежно приходит метафизическое мышление Кант выставил перед философией как решающую проблему. Их можно только мыслить как условия возможности и науки и нравственности как гарантии теоретического и...
78918. Принципы логики социальных наук Поппера 47.5 KB
  Именно поразительный прогресс естественных наук о котором идет речь в моем первом тезисе постоянно напоминает нам о нашем незнании даже в области естественных наук...