61055

Смислові зв’язки між частинами складносурядного речення

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: поглибити знання учнів про складносурядні речення; ознайомити із засобами звязку між їхніми частинами; зясувати поняття смислових відношень між частинами складносурядних речень...

Украинкский

2014-05-23

58 KB

36 чел.

Конспект перевірив:___________________

                  

                               До уроку допустив:__________________

Конспект уроку української мови

«Смислові зв’язки між частинами складносурядного речення»

проведеного 3 листопада 2011 року

в 9 класі Золотоніської ЗОШ №5

студентки групи 44-55 АУ V курсу

філологічного факультету

дистанційно-заочної форми навчання

Глухівського державного педагогічного університету

Сябро Тетяни Михайлівни

Оцінка:________________


Тема. Смислові зв’язки між частинами складносурядного речення

Мета: поглибити знання учнів про складносурядні речення; ознайомити із засобами зв'язку між їхніми частинами; з'ясувати поняття смислових відношень між частинами складносурядних речень; удосконалити загальнопізнавальні вміння й навички знаходити складносурядні речення у висловлювання різних типів; розвивати творчі вміння моделювати складносурядні речення з різними смисловими відношеннями відповідно до мети й обставин спілкування; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати любов і повагу до історії рідної держави та сучасних митців.

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

- Добрий день, учні!

- Добрий день!

ІІ. Ознайомлення з темою, метою і завданнями уроку. Оголошення епіграфа

...Пам'ятаймо, чиї ми сини,

Пам'ятаймо, що ми з України!

В. Лазаренко.

III. Уведення учнів у поняттєво-термінологічне поле

Смислові зв'язки: одночасність, послідовність, протиставлення, явища, що чергуються чи виключають одне одного

IV. Актуалізація опорних знань школярів

Спостереження над мовним матеріалом (з елементами аналізу)

- Прочитайте текст мовчки. Визначте його основну думку. Які почуття він викликає у вас? Чи збереглося і сьогодні, на вашу думку, ставлення росіян до українців, описане автором. Аргументуйте свою думку. Проаналізуйте смислові зв'язки між частинами складносурядних речень.

НА КОРДОНІ

Я звернув увагу на блакитний межовий стовпчик. Тут хтось посадив червоні гвоздики. Це кордон. На захід і південь — Україна, а на північ і схід — Росія.

Якісь люди довгою повільною низкою тягнулись через поле. Мовчазний скорботний похід народу України під захист братньої Русі.

Біженці зупинилися біля межового знака, і старий, згорблений, сивий чоловік повільно знімає шапку. Він повертається і дивиться на захід, у простори рідних українських полів. Потім опускається на коліна і цілує землю. Жінки, діти — всі опускаються на коліна. Вони беруть по жменьці землі, загортають у хусточки і ховають на грудях.

О, славна, добра мати — Україна! Я — росіянин, та твої страждання — це мої страждання, і твої рани — це мої рани (За О. Робімцевим).

- Поміркуйте, які речення можна виділити головними в розкритті змісту тексту. Запишіть їх. Усно відтворіть текст за виписаними реченнями, використовуючи складносурядні речення.

V. Повторення учнями матеріалу, вивченого на минулому уроці Колективна робота з таблицею

- Розгляньте таблицю й розкажіть про смислові зв'язки в складносурядному реченні. Приклади запишіть.

Розряди

Сполучники

Смислові зв'язки

Приклади

Єднальні

і, й, ні-ні, ані, також.

одночасність, послідовність

Зітхання лісів лунає легке, І чується квітів зітхання.

Протиставні

а, але, та(але), проте, зате, однак

протиставлення, зіставлення

Пливи косо, уплинь за водою, а я піду услід за тобою.

Розділові

або, то, чи, хоч, то - то, не то - не то, хоч - хоч, або - або

чергування явищ, можливість одного явища з названих, взаємовиключення

Фронт мовчав, чи його не чути було за вітряницею.

VI. Закріплення здобутих знань у процесі практичної роботи, удосконалення мовленнєвих і пунктуаційних умінь з теми

Логічний диктант

- Знайдіть продовження висловів у другому стовпчику. З'ясуйте, яким жанрам художньої літератури властиві ці синтаксичні конструкції. Чим зумовлюється їхня виразність? Запишіть їх,

1. Насміхався кулик з болота — і сам помудрішаєш

2. Розумний любить учиться — а друг старий

3. Учи другого — та й сам туди заліз

4. Краса до вінця — а розум до кінця

5 Кожух ліпше новий — а дурний любить іншого вчити

- Визначте смислові зв'язки між частинами складносурядних речень. Свою відповідь аргументуйте.

Дослідження-аналіз

- Проаналізуйте подані складносурядні речення з єднальними сполучниками і встановіть, як впливають видові форми дієслів на смислові зв'язки між частинами складних речень. Відповідь обґрунтуйте.

1. Голубий голос іде знизу, а старий безвусий вид панського пастуха Хоми Ґудзя виглядає з-за похилого паркану. 2. Ліва рука від незвичайної ваги зомліла, і Харитя не могла її зігнути. 3. Іде Харитя селом, і якось їй чудно. 4. У печі тріщав вогонь і сичав борщ. 5. Василько глянув на свіжий пеньок, і дві сльози скотились йому по щічках. 6. Дорога була слизька, і сани йшли в затоки. 7. Вітер стих, і чистий свіжий сніг сріблом сяяв під блакитним наметом неба (3 те. М. Коцюбинського).

- Зробіть синтаксичний розбір виділеного речення. Поясніть відсутність коми в ньому.

(Аналізуючи ці речення, потрібно підвести учнів до висновку, що дієслова недоконаного виду вказують на смислові зв'язки одночасності, а дієслова доконаного виду — на зв'язки послідовності або причиново-наслідкові зв'язки між частинами складносурядного речення. Тобто видо-часові форми дієслів виступають не тільки засобом формальної організації складносурядного речення, а й семантико-синтаксичним засобом — формують його семантику (зміст)).

- Заповніть таблицю, вписуючи свої приклади.

Смислові зв'язки

Сурядні сполучники

Приклади

1. Одночасність

2. Послідовність

3. Причиново-наслідкові зв'язки

4. Протиставлення

5. Чергування явищ, дій

6. Можливість одного явища з названих

Гра «Хто швидше?»

- Утворіть складносурядні речення, використовуючи подані пари іменників. Баскетбол — команда, сонце — дощ, театр — дія, погода — хмари, дорога — крамниця, блискавка — грім, квіти — свято, школа — учні, море — пляж, небо — зорі.

- Визначте смислові зв'язки між частинами складносурядних речень.

- Накресліть схеми 3-4 речень.

Лінгвостилістичний аналіз тексту

- Виразно прочитайте вірш. Визначте, яка інтонація властива цій поезії, охарактеризуйте її.

МИ ПІДЕМ, ДЕ ТРАВИ ПОХИЛІ

Ми підем, де трави похилі,

Де зорі в ясній далині,

І карії очі, і рученьки білі

Ночами сняться мені.

За річкою за голубою

Дві чайки у хмари зліта,

В краю придніпровськім

Ми стрілись з тобою,

Веселко моя золота.

Над поле зарошені віти

Зелене верхів'я звело.

У парі з тобою ми будем любити

Усе, що на душу лягло.

І стеляться обрії милі,

І вечір в ясній далині,

І карії очі, і рученьки білі

Ночами насняться мені.

А. Малишко

- Випишіть складносурядне речення, проаналізуйте смислові зв'язки в ньому.

- Визначте, із скількох частин складається складносурядне речення.

- Яку стилістичну функцію виконує неодноразовий повтор сполучника і, що поєднує частини складносурядного речення? Як називається цей стилістичний прийом?

VII. Систематизація й узагальнення знань учнів

- Складіть висловлювання в науковому стилі, з'ясувавши, які смислові зв'язки можуть встановлюватися між частинами складносурядного речення. За допомогою яких сполучників установлюються смислові зв'язки в складносурядних реченнях?

VIII. Підсумок уроку

IX. Домашнє завдання

- Доповніть складносурядні речення потрібними сурядними сполучниками. З'ясуйте, до якого стилю мовлення вони належать. Чим зумовлена особлива виразність таких речень? Визначте смислові зв'язки в них.

1. ... день іде на зміну ночі, ... нічка зорями сія. 2. Сонце зайшло, ... степ усе ще залишався повен світла. 3. Середня лінія трапеції паралельна основам, ... довжина її дорівнює півсумі довжини основ. 4. ... вітерець дихне по ниві, ... ... коник в житі засюрчить. 5. Від щирого серця вітаємо Вас з Різдвом Христовим, ... нехай наступний рік принесе здоров'я, щастя, багато приємних несподіванок.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

30986. Історія ХХ століття 1.06 MB
  ХІІ 1922 року зареєстрував 117 народжень 42 шлюби 53 смерті. В ніч на 5 квітня 1922 року біля 50ти бандитів напали на Романів напад був відбитий міліцією. Для допомоги незаможникам держава тільки весною 1922 року виділила Романівській волості на насіння 100 пудів гречки 100 проса 160 жита. Першого січня 1925 року по новому адміністративному поділу замість Миропільського району був утворений Романівський район в який увійшло 23 сільські ради з 70ма населеними пунктами та хуторами.
30987. Пластическая хирургия в ветеринарии 203.99 KB
  Это в нашей стране вышедшей из изоляции за последние 15 лет пластическая эстетическая хирургия претерпела настоящий бум. Термин же пластическая хирургия был введен Дезольдом в 1798 году. Хирургия пластическая восстановительная хирургия направление хирургии изучающее проблемы оперативного восстановления функции и формы частично или полностью утраченных органов исправления врождённых или приобретённых дефектов и деформаций устранения косметических недостатков. Пластическая хирургия подразделяется на реконструктивную и эстетическую.
30988. Клиническая диагностика 23.79 KB
  Наличие или отсутствие шумов или дополнительных тонов Различают два тона: Систолический при сокращении предсердий желудочков захлопыванием двух и трёх створчатых клапанов колебание стенок аорты и лёгочной артерии в момент систолы желудочков. Диастолический захлопывание полулунных клапанов аорты и лёгочной артерии колебаний этих сосудов в момент диастолы. Усиление второго тона может сопровождаться акцентом на аорте и лёгочной артерии возникает при повышении кровяного давления в большом круге кровообращения нефриты у лошадей при...
30989. ВИРОБНИЧО-ОРГАНІЗАЦІЙНА ТА ЕКОНОМІЧНА СТРУКТУРИЗАЩЯ ПІДПРИЄМСТВА 562 KB
  Іншими словами існування підприємства фірми повязується з тими перевагами які воно забезпечує у процесі виготовлення продукції порівняно з виробництвом тієї самої продукції без організації фірми. Сучасне підприємство це складна відкрита виробничогосподарська і соціальна система яка: складається із взаємозалежних частин виробництв цехів дільниць служб тощо діяльність яких впливає на кінцевий результат виробництва; взаємодіє із зовнішнім оточенням з якого в систему надходять необхідні для виробничої діяльності фактори...
30990. ПАТОЛОГИЧЕСКАЯ ФИЗИОЛОГИЯ (КОНСПЕКТ ЛЕКЦИЙ) 159.5 KB
  Приводит к почечной недостаточности. Неблагоприятно холодное течение воспаления при нейротоксикозе при недостаточности фагоцитарных процессов. Гипоэргия и анергия проявляются в виде недостаточности той или иной системы. Это вызывает снижение бронхиальной проходимости вплоть до возникновения дыхательной недостаточности.
30991. ІНФОРМАТИКА та КОМП’ЮТЕРНА ТЕХНІКА 6.63 MB
  Інформаційна технологія – це людино – машинна технологія збору, обробки та передачі інформації. Це технологія, яка базується на обчислювальній техніці, швидко розвивається, охоплюючи усі види сучасної діяльності: виробництво, управління, науку, освіту, проектні розробки, торгівлю, фінансово-банківські операції, медицину, криміналістику, охорону оточуючого середовища, побут та інше.
30992. Электронная торговля 881.5 KB
  Многие крупные компании уже давно прибегают к электронному бизнесу, электронной коммерции при проведении деловых операций. Электронный обмен данными (Electronic Data Interchange, EDI) по частным компьютерным сетям начался в 60-годы XX века. Он представлял собой обмен документами в стандартном виде
30993. Характеристика кормів, технологія заготівлі та способи їх ефективного використання у годівлі поросят 191 KB
  Особливості обміну речовин у поросят на початку постнатального періоду 1.4 Розвиток внутрішніх органів у поросят за різних рівнів годівлі.5 Раціони режим і техніка годівлі поросят 1.