61069

Синонімія складносурядних речень з різними сполучниками, а також складносурядного речення і ряду простих речень

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: ознайомити учнів з синонімією складносурядних речень з різними сполучниками а також складносурядних і ряду простих речень; формувати вміння зясовувати інтонаційні особливості складносурядних речень...

Украинкский

2014-05-23

48.5 KB

31 чел.

Конспект перевірив:___________________

                  

                               До уроку допустив:__________________

Конспект уроку української мови

«Синонімія складносурядних речень

з різними сполучниками, а також

складносурядного речення і ряду простих речень»

проведеного 9 листопада 2011 року

в 9 класі Золотоніської ЗОШ №5

студентки групи 44-55 АУ V курсу

філологічного факультету

дистанційно-заочної форми навчання

Глухівського державного педагогічного університету

Сябро Тетяни Михайлівни

Оцінка:________________

Тема. Синонімія складносурядних речень з різними сполучниками, а також складносурядного речення і ряду простих речень

Мета: ознайомити учнів з синонімією складносурядних речень з різними сполучниками, а також складносурядних і ряду простих речень; формувати вміння з'ясовувати інтонаційні особливості складносурядних речень; удосконалювати вміння школярів розрізняти в текстах складносурядні речення, відмежовувати їх від інших синтаксичних конструкцій, конструювати такі речення і вживати в усному та писемному мовленні відповідно до стилю та жанру висловлювання; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати любов і повагу до митців різних галузей своєї держави.

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

- Добрий день, учні!

- Добрий день!

II. Ознайомлення дев'ятикласників з темою, метою і завданнями уроку

- Сьогодні ми з вами ознайомимося з синонімією складносурядних речень з різними сполучниками, а також складносурядних і ряду простих речень, будемо вчитися з'ясовувати інтонаційні особливості складносурядних речень, удосконалюватимемо вміння розрізняти в текстах складносурядні речення, відмежовувати їх від інших синтаксичних конструкцій, конструювати такі речення і вживати в усному та писемному мовленні відповідно до стилю та жанру висловлювання;

ІІІ. Актуалізація мотиваційних резервів учнів

Спостереження над мовним матеріалом на основі тексту

- Прочитайте виразно текст. З'ясуйте тип і стиль мовлення. Доберіть заголовок. Аргументуйте свій вибір.

Дмитро Григорович Левицький — рідкісний талант, живописець, блискучий рисувальник і педагог, видатний живописець-портретист, академік Петербурзької Академії мистецтв. Він увійшов в історію світового портретного живопису як творець живих, колоритних образів. Митець талановито передав подих бурхливої епохи.

Народився він у Києві у сім'ї відомого гравера, інспектора з догляду за церковним живописом Григорія Кириловича Левицького.

У 1758 році ім'я Левицького вже фігурує серед учнів видатного художника. У домі вчителя Дмитро жив, а навчався майбутній живописець упродовж майже шести років. Учень набагато випередив свого вчителя і вже у 1766 році самостійно керував живописними роботами у Москві, зокрема під час реставрації Тріумфальних воріт. Авторитет Д. Левицького стає досить значним, і в наступному році він одержав царське замовлення писати ікони для церков, збудованих за іменним указом імператриці Катерини II.

Пізніше молодий художник репрезентував твори, та в них уже відчувався неперевершений майстер великої портретної форми, інтерпретатор найкращого в людині (За Ф. Шмітпом).

- Визначте, у яких випадках сполучники сурядності можна замінити іншим синонімічним сполучником,

IV. Засвоєння теоретичного матеріалу в процесі практичної роботи з теми

Практичний синтаксис

- Запишіть речення, розставляючи розділові знаки. Зробіть синонімічну заміну сполучників. З'ясуйте, як впливає заміна сполучників на зміст речення.

1. А ранки цвітуть перламутром і падають вранішні зорі в туман дальнього бору (М. Хвильовий). 2. Мені війнула в очі сивина а я нічого не везу додому (Д. Павличко). 3. Я принесу тобі свою надію і подарую смуток і біду (В. Симоненко). 4. Пошлю Енея до Плутона а сам в ад копирсну (І. Котляревський). 5. Сонячні промені не досягали землі проте внизу стояли прохолодні зеленкуваті сутінки (В. Малик). 6. Іволга в пісні їх (шпаків) дзвенить і хлопчик друзів кличучи свистить і колесо немазане скрипить (М. Рильський).

7. Життя було таке широке й безмежне а вік мій такий коротенький, як носик горобчика (М. Хвильовий).

- Дослідіть, чи всі речення є складносурядними. Назвіть «зайве» речення (не складносурядне).

- Доберіть синоніми до виділеного слова.

Творче моделювання

- Складіть складносурядні речення за поданими схемами й пояснити розділові знаки.

1. ..., і ...    4. ..., а ...   7. ...— і ...

2. ..., та ...   5. ..., але ...   8. Або ..., або ...

3.То ..., то ...   6. ..., і, ..., і ...  9. ..., проте ...

- Зробіть синонімічну заміну сполучників. З'ясуйте стилістичну функцію змодельованих речень.

Розподільний диктант

- Запишіть в першу колонку прості речення зі сполучником і, у другу — складносурядні. Поясніть свій вибір.

1. Прилинув вітер, і в тісній хатині він про весняну волю заспівав, а з ним прилинули пісні пташині, і любий гай з ним відгук свій прислав (Леся Українка). 2. Вітру на морі не було, проте клекотав сильний прибій (М. Трублаїні). 3. Біляста туча небо полонила, і в ній котився сонця стиглий плід (А. Малишко). 4. Не лінися рано вставати і з молоду більше знати (Нар. творчість). 5. В печі палав вогонь та червоним язиком лизав челюсті (М. Коцюбинський). 6. Ми ростемо і в височінь, і вшир, і правда наша кривду поборола (М. Рильський). 7. Тече вода в синє море, та не витікає (Т. Шевченко).

Дослідження-відновлення

- Прочитайте речення, дотримуючись правильної інтонації. Запишіть їх у таблицю, вставляючи пропущені літери. Поясніть орфограми.

1. Або не сокіл я, або спалила мені н..воля крила (Леся Українка). 2. І пот..чуть веселі ріки, а озера кругом гаями поростуть, в..селим птаством ож..вуть (Т. Шевченко). 3. Пройшла гроза, і ніч промчала, і знову день шумить кругом (В. Сосюра). 4. Чи то настане нічка темна, чи то в..селий день шумить (Л. Глібов). 5. Тебе нема, і дні — як ночі, і сад хитається в журбі (В. Сосюра). 6. Вітру на морі не було, проте кл..котав сильний пр..бій (М. Трублаїні). 7. То віт..рець дихне, то коник в житі засюрчить... (Л. Глібов). 8. Співай же, Десно, у в..сняних просторах, і ростіть будови, і гомоніть міста (М. Рильський). 9. Можна вибрать друга і по духу брата, та н.., можна рідну матір виб..рати (В. Симоненко).

Види складносурядних речень

Сполучник

Основне значення

Приклади

1. З єднальними сполучниками

2. З протиставними сполучниками

3. З розділовими сполучниками

- Назвіть з останнього речення всі можливі словосполучення. Зробіть синтаксичний розбір 2-3 словосполучень (на вибір).

V. Підсумок уроку

- Про що ви сьогодні дізналися на уроці?

- Які єднальні сполучники ви знаєте?

- Назвіть протиставні сполучники.

- Які це розділові сполучники?

VI. Домашнє завдання

- Напишіть твір-роздум про мистецтво. Використати подані поетичні рядки:

Святе мистецтво! В пензлі чи пері Є сила дати вічність кожній рисі, Хмарині, що пливе в небесній висі, Веселих промінців химерній грі... В. Вордсворт 

- Використайте складносурядні речення з різними сполучниками. З'ясуйте, у яких реченнях можна здійснити заміну сполучників синонімічними.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

80529. Українська культура у другій половині ХХ століття 77 KB
  Розвиток української культури у другій половині ХХ ст. У Донецькій і Кримській областях не залишалося жодної української школи. ЦК КПРС прийняв нову постанову що підсилило русифікацію української системи освіти. Серед них можна назвати Історію української літератури Історію української мови Радянську енциклопедію історії України Історію українського мистецтва .
80530. Культура Україна на межі 20-21 століття 805.79 KB
  Відпали відкриті або приховані перешкоди на шляху розвитку національної культури. Товариство звільнилося від ідеологічних штампів попередньої епохи вперше отримало можливість відкритого доступу до досягнень світової духовності і культури. Активізувалася культурне життя в регіонах країни зросла увага до традиційної культури Україна.
80531. Національно-культурне відродження 1920-1930-х рр. Українська культура періоду тоталітаризму (1933 – 1953 рр.) 28.11 KB
  Коренізація була викликана прагненням більшовиків заручитися підтримкою місцевого (корінного) населення з тим, щоб зміцнити свою соціальну базу. У середині 20-х рр. 80% населення республіки складали українці, а 20% – представники інших національностей.
80532. Українська культура початку ХХ ст. (1900 – 1921 рр.) 547 KB
  Української наукової громадськості було надано сім професорських місць у Львівському університеті і три професорських місця в Чернівецькому університеті. Спроби української громадськості з інших регіонів надати закарпатцям допомогу також припинялися угорською владою. Зростання числа грамотних українців стимулював розвиток української літератури. Коцюбинського Цвіт яблуні Intermezzo Тіні забутих предків стали класикою золотим фондом української літератури.
80534. Культура українських земель XIX ст. Національно-культурне відродження 917.5 KB
  У XIX ст. розвиток української культури обумовлювався підпорядкуванням українських земель двом імперіям – Російській та Австро-Угорській. Обидві імперії були багатонаціональними, з титульною (панівної) нацією. І Росія, і Австро-Угорщина проводили колонізаторську політику
80535. Культура українських земель ІІ пол. XIX- поч. ХХ ст 910 KB
  Криза феодального ладу в Російській імперії заглиблювалася повільно, революційна ситуація ще не дозріла. Тому діяльність частини української інтелігенції відбувалася в руслі російської культури. У Росії XIX ст. панувала думка, що український народ...
80536. Культура Київської Русі 1.59 MB
  Культура Київської Русі. В епоху Київської Русі IXXII ст. була створена яскрава і самобутня культура її основою став економічний і духовний розвиток Русі освоєння досягнень інших словянських країн і Візантії. Писемність у Київській Русі стала відомою в Х ст.
80537. ОРГАНІЗАЦІЯ ПОСЛУГ КОМУНІКАЦІЇ 49 KB
  Транспорт - це засіб пересування, за допомогою якого можна добратися до туристичного центру. Це може бути літак, теплохід, поїзд, туристичний автобус, автомобіль та ін. Значну частину витрат вартості турпакету складають витрати на перевезення. Чим більш комфортабельний і швидкісний вид транспорту використовується, тим вища вартість подорожі.