61080

Складнопідрядне речення, його будова і засоби зв’язку в ньому

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: ознайомити девятикласників з поняттям про складнопідрядне речення його будову і засоби звязку в ньому; розвивати організаційноконтрольні вміння оцінювати роль складнопідрядних речень у текстах...

Украинкский

2014-05-23

48 KB

7 чел.

Конспект перевірив:___________________

                  

                        До уроку допустив:__________________

Конспект уроку української мови

«Складнопідрядне речення,

його будова і засоби зв’язку в ньому»

проведеного 11 листопада 2011 року

в 9 класі Золотоніської ЗОШ №5

студентки групи 44-55 АУ V курсу

філологічного факультету

дистанційно-заочної форми навчання

Глухівського державного педагогічного університету

Сябро Тетяни Михайлівни

Оцінка:________________

Тема. Складнопідрядне речення, його будова і засоби зв’язку в ньому

Мета: ознайомити дев'ятикласників з поняттям про складнопідрядне речення, його будову і засоби зв’язку в ньому; розвивати організаційно-контрольні вміння оцінювати роль складнопідрядних речень у текстах; удосконалювати пунктуаційні вміння щодо правильної розстановки розділових знаків у складнопідрядних реченнях; розвивати творчі вміння моделювати складнопідрядні речення відповідно до мети й обставин спілкування та використовувати їх у висловлюваннях; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати у дев'ятикласників повагу до видатних постатей українського народу.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

- Добрий день, учні!

- Добрий день!

II. Ознайомлення учнів з темою, метою і завданнями уроку

- Сьогодні ми з вами ознайомимося з поняттям про складнопідрядне речення, його будову і засоби зв’язку в ньому, будемо розвивати організаційно-контрольні вміння оцінювати роль складнопідрядних речень у текстах, удосконалювати пунктуаційні вміння щодо правильної розстановки розділових знаків у складнопідрядних реченнях, розвиватимемо творчі вміння моделювати складнопідрядні речення відповідно до мети й обставин спілкування та використовуватимемо їх у висловлюваннях

III. Актуалізація опорних знань учнів

Колективна робота з текстом (з елементами аналізу)

- Прочитайте текст. Визначте тип і стиль мовлення. Аргументуйте свою думку. Кого з літературознавців ви знаєте? Розкажіть стисло про одного з них.

Ім'я і праці Олександра Івановича Білецького — славна сторінка в історії нашого літературознавства.

Олександр Білецький народився 1884 року поблизу Казані в сім'ї агронома. Навчався Олександр спочатку в Казанській гімназії, де особливо захоплювався стародавніми мовами, літературою та історією. Потім (у зв'язку з переїздом батьків до Харкова) вчився в Харківській третій гімназії, після закінчення якої 1902 року вступив на історико-філологічний факультет Харківського університету. Тут Олександр Білецький із захопленням працював над історією Греції під керівництвом Владислава Петровича Бузескула. В його семінарі молодий дослідник написав реферат «Про економічний розвиток і рабство в Стародавній Греції», який був схвалений і професором, і студентами старших курсів. Іспанську мову він вивчив так добре, що читав в оригіналі «Дон-Кіхота» Сервантеса. Глибокий інтерес до української літератури з'явився в Олександра деякою мірою під впливом Миколи Сумцова (За М. Гудзіем).

- Випишіть складнопідрядні речення. Назвіть в них основну (незалежну) частину і підпорядковану, що приєднується підрядним сполучником або сполучним словом.

IV. Усвідомлення теоретичного матеріалу в процесі практичної роботи

Вибіркове письмо

- Прочитайте. Охарактеризуйте подані речення. Випишіть з-поміж них складнопідрядні. Визначте в них головну й підрядну частини.

1. Є люди, що їх у всьому хочеться наслідувати (Я. Ваш). 2. Хата біліє ярко між зеленими тополями, та блищать ясні віконця (Марко Вовчок). 3. Життя не має ціни, і тільки воля дорожча за життя (Нар. творчість). 4. Добре тому жить, чия душа і дума добро навчилась робить (Т. Шевченко). 6. Де дбайлива рука ходить, там золота пшениця родить (Нар. творчість). 7. А навколо озера сосни, які в хуртовину натомилися шуміти, шепочуть у сні (М. Нагнибіда). 8. Ніколи не соромся запитувати те, чого не знаєш (Нар. творчість). 9. Поле вступило у тінь, бо наплинули з обрію хмари (П. Тичина).

- Поясніть зміст шостого речення. З'ясуйте значення словосполучення рука ходить.

Практичний синтаксис

- Об'єднайте умовно прості речення в складнопідрядні. Запишіть їх.

1. Усього кілька днів минуло. Прилетіли лелеки, бузьки, бусли, чорногузи. 2. Я вже знаю в собі цю готовність прощати. Важче вимагати відповідальності. 3. Машину залишити вони не наважувалися. Порятувати її ніяк не змогли б. 4. Я зовсім не боялася гарних слів. Думала про того хлопчика. 5. Я була мала. Читала казку про підступного брата Березня й про довірливого Квітня (3 те. Н. Бічуї).

- Назвіть головні та підрядні частини в змодельованих складнопідрядних реченнях.

- Доберіть антоніми до виділених слів. Складіть з ними складнопідрядні речення.

Творче моделювання

- Складіть складнопідрядні речення, додавши до поданих головних частин підрядні. Запишіть їх. Накресліть схеми.

1. Він усміхнувся, поглянув у той бік, де ... .

2. Вона виглядатиме там, де ... .

3. Людина сама собі створює долю, аби ....

4. Не можна повернути жодної миттєвості, щоб ....

5. Як слово не поможе, то ....

6. Уранці нічого не можна було впізнати, ніби ... .

7. Як добре бігти босоніж по росянистій траві, коли ... .

- Дослідіть, у яких складнопідрядних реченнях підрядна частина належить до всієї головної, а в яких — до окремого слова чи сполучення слів у головній частини.

- Виділені слова розберіть як частину мови (усно).

Лінгвістичне дослідження (робота за варіантами)

- Прочитайте речення й визначте, якій із поданих схем відповідає його структура.

Варіант 1

Любив я ті дні, коли вдома в нас збиралися гості (С. Васильченко)       

  коли? за якої умови?   які?

1. [ ], (коли..).   2. [ ], (коли.,).   3. [ім.], (коли...).

Варіант 2

Поле вступило в тінь, бо нахлинули хмари (П. Тичина).

для чого?    у зв'язку з чим?  яку?  

1. [ ], (бо...).   2. [ ], (бо...).   3. [ ], (бо...).

V. Систематизація й узагальнення знань з теми

Комунікативний практикум

- Складіть зв'язну розповідь у науковому стилі, розкриваючи тему «Складнопідрядне речення, його будова і засоби зв'язку в ньому». Зосередьте увагу на питаннях:

1. Які ознаки має складнопідрядне речення?

2. З яких частин воно складається? Наведіть приклад.

3. Як пов'язані між собою частини складнопідрядного речення?

4. Як відрізнити головну й підрядну частини в складнопідрядному реченні?

5. Порівняйте будову й засоби зв'язку складнопідрядного і складносурядного речень.

VI. Підсумок уроку

VII. Домашнє завдання. Виписати з творів художньої літератури 8-9 складнопідрядних речень. Визначити в них головні й підрядні частини. З'ясувати, як вони поєднані між собою. Накреслити схеми.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

20972. Защита электронных документов с помощью электронной цифровой подписи (ЭЦП) 86 KB
  1] Лабораторная работа № 4 [1] Защита электронных документов с помощью электронной цифровой подписи ЭЦП [2] Оглавление [2.2] Принципы использования ЭЦП [2.5] Контрольные вопросы Цели работы Получить базовые представления о механизмах создания и проверки ЭЦП и о цифровых сертификатах.
20973. Управление учётными записями пользователей MS Windows 84.5 KB
  1] Лабораторная работа № 5 [1] Управление учётными записями пользователей MS Windows [2] Оглавление [2.5] Критерии оценки работы Цели работы Освоение средств администратора операционной системы MS Windows таких как: регистрации пользователей и групп в системе определения их привилегий определения параметров политики безопасности относящихся к аутентификации и авторизации пользователей при интерактивном входе Основные понятия Идентификацию и аутентификацию можно считать основой программнотехнических средств безопасности поскольку...
20974. Реализация политики безопасности в MS Windows 93 KB
  1] Лабораторная работа № 6 [1] Реализация политики безопасности в MS Windows [2] Оглавление [2.3] Политика безопасности [2.6] Критерии оценки работы Цели работы освоения средств администратора и аудитора защищенных версий операционной системы Windows предназначенных для: определения параметров политики безопасности; определения параметров политики аудита; просмотра и очистки журнала аудита.
20975. Ассоциативные списки и списки свойств 23.98 KB
  DEFUN F27 L COND NULL L NIL T CONS LENGTH CDR CAR L F27 CDR L пример SETQ SCLAD 'PROCESSORS MATHERBOARDS MEMORY PUT ‘PROCESSORS ‘CORE2DUO 5 PUT ‘PROCESSORS ‘CORE2EXTREME 8 PUT ‘MATHERBOARDS ‘ASUSp6t7 1 PUT ‘MATHERBOARDS ‘ASUSp6t6 12 PUT ‘MATHERBOARDS ‘INTELdp55kg 34 PUT ‘MEMORY ‘DDR 23 PUT ‘MEMORY ‘DDR2 34 PUT ‘MEMORY ‘DDR3 15 PUT ‘MEMORY ‘SDRAM 15 F27 SCLAD = 2 3 4 Исходный список содержит имена объектов списки свойств которых содержат некоторую информацию. DEFUN F29 L X COND...
20976. Создание фреймов и извлечение информации из них 22.85 KB
  Создать фреймы, описывающие фрагмент библиотечной системы, содержащие как декларативную, так и процедуральную (в том числе использующую переменные ФРЛ-среды) составляющие.
20977. Организация сетей фреймов 33.02 KB
  setq TodayYear 2010 deframeq Book1 Nazvanie value Programmirovanie_na_FRL Author value Book2 status: indirect slot: author Year value 2003 PageNum value 672 Popularity value 2000 Quantity value GetQuantity PARM: TodayYear STATUS: EVAL deframeq Book2 Nazvanie value Programmirovanie_na_LISP Author value Chernov_PBajdun_VBunin_A Year value 1993 PageNum value 40 Popularity value 600 Quantity value GetQuantity PARM: TodayYear STATUS:...
20978. Присоединённые процедуры. Организация сетей фреймов 25.93 KB
  deframeq flat1 Street value Prospect_Mira house value 8 flat value 10 floor value 2 square value 85 roomsnumber value 2 priceclass value 1 price value GetPrice status: eval deframeq flat2 Street value Gagarina house value 1 flat value 123 floor value 18 square value 78 roomsnumber value 3 priceclass value 2 price value GetPrice status: eval deframeq flat3 Street value Lesnaya house value 6 flat...
20979. Рекурсивная обработка числовой информации 18.16 KB
  DEFUN F1_1 M N COND = M N M M T M M F1_1 M 1 N DEFUN F1 M N COND OR = TYPE M INT = TYPE N INT WRONG_ARGUMENT_TYPE = N M F1_1 M N T F1_1 N M Определить наибольший общий делитель двух заданных чисел. Используем формулу DEFUN F2 A B A B F3 A B Определить наименьшее общее кратное двух заданных чисел. DEFUN F3 A B COND = B 0 A = A 0 B = A B F3 A B B T F3 A B A Вычислить квадратный корень из заданного числа....
20980. Рекурсивная обработка списковой информации 23.34 KB
  DEFUN F7_1 L COND NULL L 0 LISTP CAR L F7_1 CAR L F7_1 CDR L T IF NUMBERP CAR L CAR L F7_1 CDR L F7_1 CDR L DEFUN F7 L COND NOT LISTP L Error_Not_list T F7_1 L Определить максимальную глубину списка произвольной структуры. DEFUN F8_1 L COND NULL L 1 ATOM CAR L F8_1 CDR L T MAX 1 F8_1 CAR L F8_1 CDR L DEFUN F8 L COND NOT LIST L Error_Not_list T F8_1 L 1 Найти максимальный элемент в числовом списке...