61087

Основні види складнопідрядних речень. Розрізнення сполучників і сполучних слів

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: поглибити знання учнів про особливості будови складнопідрядного речення засоби звязку в ньому; ознайомити девятикласників з основними видами складнопідрядних речень; навчити розрізняти сполучники підрядності й сполучні слова...

Украинкский

2014-05-23

45.5 KB

3 чел.

Конспект перевірив:___________________

                  

                        До уроку допустив:__________________

Конспект уроку української мови

«Основні види складнопідрядних речень.

Розрізнення сполучників і сполучних слів»

проведеного 16 листопада 2011 року

в 9 класі Золотоніської ЗОШ №5

студентки групи 44-55 АУ V курсу

філологічного факультету

дистанційно-заочної форми навчання

Глухівського державного педагогічного університету

Сябро Тетяни Михайлівни

Оцінка:________________

Тема. Основні види складнопідрядних речень. Розрізнення сполучників і сполучних слів

Мета: поглибити знання учнів про особливості будови складнопідрядного речення, засоби зв'язку в ньому; ознайомити дев'ятикласників з основними видами складнопідрядних речень; навчити розрізняти сполучники підрядності й сполучні слова; розвивати організаційно-контрольні вміння оцінювати роль різних видів складнопідрядних речень у текстах; розвивати творчі вміння моделювати складнопідрядні речення відповідно до мети й обставин спілкування та використовувати їх у висловлюваннях в усній і писемній формах; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати любов і повагу до народної культури своєї нації.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

- Добрий день, учні!

- Добрий день!

II. Ознайомлення дев'ятикласників з темою, метою і завданнями уроку

- Сьогодні ми поглибимо наші знання про особливості будови складнопідрядного речення, засоби зв'язку в ньому, ознайомимося з основними видами складнопідрядних речень, навчимося розрізняти сполучники підрядності й сполучні слова; розвивати організаційно-контрольні вміння оцінювати роль різних видів складнопідрядних речень у текстах, будемо розвивати творчі вміння моделювати складнопідрядні речення відповідно до мети й обставин спілкування та використовувати їх у висловлюваннях в усній і писемній формах 

III. Актуалізація мотиваційних резервів учнів

Робота з текстом (вибіркова робота)

- Прочитайте текст. Визначте тему й основну думку. Доберіть заголовок у формі словосполучення. Назвіть складнопідрядні речення й випишіть їх. Охарактеризуйте засоби зв'язку.

З пагорба в полі вітають подорожніх розпростертими крилами вітряки. Пахне, пишаючись важким колосом, достигле жито. Сільська вулиця з білими хатами під солом'яними стріхами та з жовтими призьбами, під вікнами цвітуть високі ружі, чорнобривці, м'ята.

Це лише окремі враження від Музею народної архітектури та побуту України, який розташовано на мальовничій околиці Голосіївського лісу біля села Пирогів у передмісті Києва.

Перших відвідувачів Музей прийняв у липні 1976 року. Створено його Українським товариством охорони пам'яток історії та культури згідно з урядовим рішенням.

Музей став одним із найбільших в Україні осередків дослідження, пропаганди та зберігання пам'яток народної культури.

Народна культура України, що розвивалася на східнослов'янському ґрунті, мав свої національні й місцеві особливості. Україна ділиться на шість основних історико-етнографічних регіонів: Полісся, Слобожанщина, Поділля, Полтавщина, Карпати, Середня Наддніпрянщина та Південь. За таким розподілом утворені експозиції Музею, де представлені будівлі, характерні для певного регіону. Вони в сукупності створюють загальну картину сільського поселення (Л. Орел, С. Смоленський).

- Перекажіть висловлювання, зберігаючи тип і стиль мовлення. Використайте складнопідрядні речення.

- Пригадайте з уроків української мови у 7 класі вивчений матеріал про сполучник і дайте відповіді на питання:

1. Які бувають види сполучників за значенням?

2. Назвіть групи підрядних сполучників за значенням. Наведіть приклади.

3. Які види сполучників за будовою? Відповідь проілюструйте прикладами.

IV. Усвідомлення теоретичного матеріалу в процесі виконання системи завдань і вправ творчого характеру

Лінгвістичне дослідження

- Прочитайте. Чи можна подане висловлювання назвати текстом? Аргументуйте свою думку. Виділіть складнопідрядні речення. Охарактеризуйте їх.

Прозорого серця висока погода сьогодні пустила над світом плисти тонесенькі хмари, відбивши їх у водах баварських озер, мов з латаття листи. Налиті живицею сосни рожеві малої гіллячки не рушать ніде, бо тиша у лоно щасливому дневі від Альпів далеких незримо іде. І кожного дерева стовбур порою дзвенить, мов струна, що зачула смичок, коли відривається тільки вагою і падає вниз крізь гілляки сучок (Т..Осьмачка).

Пояснювальний диктант

- Запишіть речення під диктовку. Визначте види складнопідрядних речень. Назвіть головну й підрядну частини. Охарактеризуйте засоби зв'язку.

1. Бачу за морями золоті дороги, де припав до неба синьоокий степ (Б. Сосюра). 2. Сонце ховалось за Межигірський бір, котрий од того став ще чорніший (І. Нечуй-Левицький). 3. Мені примарилася повінь, котру я запам'ятав ще змалечку (Г. Тютюнник). 4. І заручини справимо такі, що й земля гудітиме (П. Загребельний). 5. Я не такий, щоб зрадити людину (Леся Українка). 6. Я люблю, як у вечірній час сопілка заспіває переливно (М. Рильський). 7. Уживайте якомога більше слів, які підкреслюють шанобливе ставлення до людей (І. Томан). 8. Дорослими ви стали того дня, коли вперше по-справжньому посміялися... над самим собою (Е. Баррімор).

- З'ясуйте орфограми у виділених словах.

Розподільне письмо

- Розподіліть складнопідрядні речення за видами підрядних частин. Запишіть, вставляючи пропущені літери. Аргументуйте свій вибір.

1. І блідий місяць на ту пору із хмари де-де в..глядав, н..наче човен в синім морі то вир..нав, то потопав (Т. Шевченко). 2. Сонце так п..кло, що й уночі степ пашів (Ю. Яновський). 3. Де громи гр..міли смертю огняною, зливи прошуміли сивою стіною (А. Малишко). 4. Щасливий майстер, що з тяжкої брили пр..красну постать висікає вміло на радість людям (М. Рильський). 5. Якби ви вчились так, як треба, то й мудріст.. би була своя (Т. Шевченко). 6. Лукаш хоче надрізати ножем б..резу, щоб сточити сік (Леся Українка). 7. Завітай нав..сні, коли синя фіалка в чисте небо погляне зд..вованим оком (.М. Сингаівський). 8. Красен труд, хоч рясен піт (М. Рильський).

- Визначте, у яких реченнях ужито сполучники, а в яких — сполучні слова.

- З'ясуйте лексичне значення виділеного слова. Скласти з ним складнопідрядне речення. Визначити вид підрядної частини. Накреслити схему.

Дослідження-відновлепня

- Перепишіть речення, вставляючи потрібні за змістом підрядні сполучники або сполучні слова. Розставте розділові знаки. Поясніть свій вибір.

1.У високій траві шарудів дощ ... хтось ходив по ній (І. Нечуй Левицький). 2. Хоч раз би піднятись туди ... й птах ніякий не бував (О. Гончар). 3. Поет не боїться від ворога смерті ... вільная пісня не може умерти (Леся Українка). 4. У вагонах видно ще спали ... вікна були закриті шторами (II. Загребельний). 5. Нам не можна прожити без того ... не мріяти і не творить! (Б. Олійник). 6. Вовк сильним видався таким ... всі тремтіли перед ним і Левом звали всюди (Л. Глібов). 7. Уклін чолом народу ... рідну мову нам зберіг (Олександр Олесь). 8. ... хочеш ти добро зробити поспішай його робити швидше (Б. Грінченко).

- Зробіть синтаксичний розбір одного речення (на вибір).

V. Підсумок уроку

VI. Домашнє завдання

- Зробіть синтаксичний розбір речення. Накресліть схему;

Безпам'ятним може бути лише той народ, якому бракувало поваги й самоповаги (3 часопису).

- Підготуйте схему на тему «Основні види складнопідрядних речень» або алгоритм «Розрізнення сполучників і сполучних слів».


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

23213. Специфіка філософської думки в період Середньовіччя 48.5 KB
  До них належать: Афанасій Олександрійський Василь Великий Григорій Нісський Григорій Назіанзін Амвросій Медіоланський Августин Блаженний Іоанн Дамаскін та ін.Одним із найбільш яскравих представників патрістики був єпископ із ГіппонаПівнічна Африка Августин якого католицькі богослови нарекли ще й ім'ям Блаженний. Августин вважав що філософія поза богослов'ям– ніщо. Воюючи з язичеством як він називав античну філософію Августин намагався розгорнути християнську теологічну систему на основі неоплатонізму.
23214. Особливості філософії епохи Відродження 33 KB
  Особливості філософії епохи Відродження Філософія Відродження охоплює період відXIV до початкуXVII ст. Відродження–перехідна епоха і цим значною мірою пояснюється чимало її специфічних рис і насамперед та завдяки якій майже синонімічною назвою для епохи стає словогуманізм. Для епохи Відродження характерним було швидке зростання кількості людей розумової праці. Звичайно мислителі Відродження були далекі від думки ігнорувати Святе письмо віру в Бога але якщо у схоластів центром уваги був Бог то у гуманістів епохи Відродження– Бог і...
23215. Філософія Нового Часу: загальна характеристика 46 KB
  Проте свою методологію він будує на принципах раціоналістичної дедукції а експеримент визнає лише як передумову пізнання що має підпорядковуватись раціональноматематичному мисленню. У першому йдеться про вихідний пункт наукового пізнання– визначення принципів або начал. Третє правило вимагає дотримуватись певного порядку мислення який полягає в тому щоб починати з найпростіших і доступних для пізнання предметів і поступово сходити до складніших і важчих. Декарт вважає що людина від народження має певні вроджені ідеї які й становлять...
23216. Класична німецька філософія 36.5 KB
  Попершевсіх представників німецької класичної філософії об'єднує розуміння ролі філософії в історії людства і в розвитку світової культури. Подруге представники німецької класичної думки надали філософії вигляду широко розробленої та диференційованої спеціальної системи дисциплін ідей понять та категорій. Враховуючи ці основні риси німецької класичної філософії можна виділити також і основні проблеми дослідження яких перебуває в центрі уваги цього періоду розвитку світової філософії: проблема науковості філософії онтології...
23217. Своєрідність філософії українського духу 30.5 KB
  Філософія Укр.1 українська філософія створює оригінальне вчення про духовність. 3українська філософія створює оригінальну ідею сродної праці€. Українська філософія класична тим що сама має оригінальний екзистенціональний вимір і включає в себе філософію віри надії любові які заключаються в свободі.
23218. Марксистська філософія:сучасне осмислення нових положень 33.5 KB
  Згідно із матеріалістичним розумінням історія розвитку людства класифікується як суспільнофрмаційний процес. Під суспільноекономічною формацією марксизм розуміє історичний етап розвитку людства який визначається взаємодією співвідношення економічного базиса з політичною надбудовою. марксизм визначає джерело розвитку суспільноекономічної формації і цим джерелом є класова боротьба. Маркс дає цілком працездатне визначення комунізму як мети соціального розвитку стверджуючи що комунізм це такий етап розвитку людства таке...
23219. Філософська антропологія як напрямок сучасної філософії 34 KB
  €œФілософська антропологія€ як напрямок сучасної філософії сутність антропологічного підходу зводиться до спроби визначити специфіку основи та сфери власне людського буття людської індивідуальності творчих можливостей людини виходячи із самої людини і через неї пояснити її власну природу та природу навколишнього світу. філософська антропологія в широкому значенні це філософське вчення про природу і сутність людини. історія суспільство та його установи це форми доповнення біологічної недостатності людини. в антисуспільній...