61107

Господарське і повсякденне життя. Суспільство

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: ознайомити учнів із природними умови та розташуванням Давнього Єгипту, основними заняттями давніх єгиптян; простежити взаємозвязок між природними умовами і господарським розвитком Давнього Єгипту.

Украинкский

2014-05-24

52 KB

5 чел.

Урок 12.    

Стародавній світ                                                                                    6 клас

Тема: Господарське і повсякденне життя. Суспільство.  

Мета:

  •  ознайомити учнів із природними умови та розташуванням Давнього Єгипту, основними заняттями давніх єгиптян;
  •  простежити взаємозв'язок між природними умовами і господарським розвитком Давнього Єгипту.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: підручник, зошит, атлас. 

                                         Хід уроку.

І. Актуалізація опорних знань.

   1. Коли утворилася держава в давньому Єгипті?

   2. Хто такий фараон?

   3. Із якою метою зводили піраміди?

Робота з картою.

Покажіть на карті Давній Єгипет, Ніл, дельту Нілу, вчитель вибірково перевіряє завдання на контурних картах.

ІІ. Вивчення нового матеріалу.

                                                         План.

  1.  Зрошувальне рільництво.
  2.  Повсякденне життя. Ремесла.
  3.  Структура суспільства.  
  4.  Організація виробництва.

1.  Зрошувальне рільництво.

Робота з підручником.

Опрацювати відповідний текст параграфа і дати відповіді на запитання.

1)    Як зрошувалися землі, до яких не доходила вода?

2)    Чому в роботах з осушення і зрошення долини Нілу брало участь усе доросле населення общини?

3)    Чиїм обов'язком було організовувати роботу людей: давати завдання, стежити за порядком?

Додаткова інформація

Рільництво відігравало значну роль у житті єгиптян. Вирощування ж рослин у посушливому кліматі Єгипту було можливим лише завдяки досконалій системі зрошування. Створення системи каналів забезпечувало зберігання води, що заливала поля під час щорічного розливу Нілу. Іригаційна система була створена ще в VIV тис. до н. є. Саме необхідність її побудови та обслуговування привела до появи перших дрібних держав - номів. Пізніше, з об'єднанням Єгипту, поділ на номи став основою адміністративного устрою держави.

Створення системи зрошування та її подальше обслуговування привели до необхідності розвитку багатьох наук, зокрема геометрії, у якій єгиптяни вважаються першопрохідцями. Система зрошування була настільки важливою, що перебувала під особливою охороною фараона, розподілом води між полями завідували окремі чиновники.

2.   Повсякденне життя. Ремесла.

Робота в групах.

Учні об'єднуються в п'ять груп, кожна з яких одержує картку із завданням, що містить тему повідомлення, яке їм треба підготувати з допомогою підручника. Для виконання завдання надається 8 -10 хвилин, після чого групи представляють результати своєї роботи.

Після того як будуть вислухані повідомлення представників усіх груп, учитель пропонує скласти схему, що відображає порядок управління єгипетським суспільством.

Особливу увагу слід звернути на те, яку роль відігравала досліджувана група в суспільстві: правила чи була підлеглою.

Картка   1. Розповісти про життя фараонів.

Картка   2. Розповісти про життя вельмож.

Картка   3. Розповісти про життя селян.

Картка   4. Розповісти про життя ремісників.

Картка   5. Розповісти про життя рабів.

3.  Структура суспільства.

Завдання.

Складіть схему «Єгипетське суспільство».

Учні самостійно або під керівництвом учителя (на дошці) складають схему «Єгипетське суспільство». При цьому закріплюються не тільки знання, набуті під час уроку, але й навички роботи з історичною схемою. Якщо побудова схеми викликає труднощі в учнів, роботу можна виконувати в кілька етапів: спочатку розділити всі відомі школярам групи населення Єгипту на тих, хто правив, і тих, хто підкорявся, на знатних і незнатних.

Потім слід звернути увагу на те, що влада фараона була безмежною, і навіть вельможі під час доповідей падали перед ним ниць. Розглядаючи нижню частину проміжної схеми, слід підкреслити, що найбільш безправними в єгипетському суспільстві були раби.

Заповнена схема може мати такий вигляд.

фараон

вельможі

    чиновники, воїни

                селяни, ремісники

                                               раби

Вельможі - знатна і багата людина. Фараони призначали вельмож суддями і начальниками різних галузей управління країною)

Чиновники - люди, що знаходяться на службі по управлінню державою.

Влада фараона була безмежною, і навіть вельможі під час доповідей падали перед ним ниць.

Найбільш безправними були раби.

Обов’язки селян:

  •  Сплачувати податки – збір зерна та ін. податків на користь держави.
  •  Виконувати трудові повинності: роботи зі зрошення землі (риття каналів, ремонт дамб); будівництво палаців і гробниць для фараонів. Палаци і гробниці досягли величезних розмірів. Так гробниця фараона Хеопса (піраміда) була створена з 2300 кам’яних брил вагою три тонни кожна.
  •  Служити у війську фараона.

4. Організація виробництва.

Основу господарського життя Єгипту становило зрошувальне землеробство, яке поєднувало іригаційні системи, зрошувальні роботи і примітивну техніку обробки землі. Землю обробляли мотикою і примітивним плугом. Сіяли пшеницю, ячмінь, льон. С/г мало спеціалізований х-р. Верхній Єгипет став центром рільництва, Нижній – скотарства, садівництва та виноградарства. Із давніх часів в Єгипті склалася іригаційна система землеробства, яка полягала в поділі полів на «верхні» і «нижні». «Нижніми» називалися поля, які затоплювалися під час розливів Нілу. На них будували земляні дамби для затримки води. На верхні поля, куди вода під час розливів не потрапляла, її доводилося піднімати за допомогою водяних колес.

Ремонт дамб, чищення каналів, регулювання послідовності поливання полів, польові роботи, пов'язані з режимом зрошення, — усе це могло здійснюватися лише при жорсткому дотриманні графіку, при постійному контролі й управлінні з єдиного центру. Ці функції виконувала держава. Отже, держава в Давньому Єгипті виникла через необхідність об'єднання сил хліборобів-общинників для будівництва зрошувальних систем.

Держава в Єгипті виникла через необхідність об’єднання хліборобів—общинників для будівництва зрошувальних систем.

ІІІ. Узагальнення ы систематизація знань.

  1.  Яке заняття було основним у єгиптян?
  2.  Які ремесла розвивалися у давньому Єгипті?
  3.  На які групи розподілялося єгипетське суспільство?
  4.  У чому полягали особливості організації виробництва в Давньому Єгипті?
  5.  Що означає поняття «держава»

ІV.   ПІДСУМКИ УРОКУ

Учитель акцентує увагу учнів на тому, що для організації громадських робіт, збереження внутрішнього порядку (утримання влади над рабами і селянами) була необхідна спеціальна організація — держава. Ще одним завданням держави був захист від зовнішніх ворогів і ведення загарбницьких війн (ця функція держави буде розглядатися на наступному уроці).

V. Домашнє завдання.

Опрацювати текс підручника пар. 9.

Скласти розповідь від імені представника певної групи населення Єгипту про своє життя.

   

PAGE  1


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

51272. МОДЕЛИРОВАНИЕ КОМПЬЮТЕРНЫХ СИСТЕМ. МЕТОДИЧЕСКАЯ РАЗРАБОТКА 357.5 KB
  Суть компьютерного моделирования заключена в получении количественных и качественных результатов на основе имеющейся модели. Качественные выводы сделанные по результатам компьютерного моделирования позволяют обнаружить такие свойства сложной системы как ее структуру динамику развития устойчивость целостность и др. Одно из основных направлений использования компьютерного моделирования – поиск оптимальных вариантов внешнего воздействия на объект с целью получения наивысших показателей его функционирования. Методологической основой...
51273. МОДЕЛЮВАННЯ КОМПЮТЕРНИХ СИСТЕМ. МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА 1.23 MB
  Обгрунтування моделі передбачає визначення класифікаціїонних ознак виявлення та модельне опис основних інформаційних пропроцесів що діють в системі вибір використовуваних принципів і критеріїв оцінки системи методів і засобів моделювання розробку моделі зовнішнього середовища і мо делей базових компонентів створюваної системи. Реализація моделі системи. Після того як визначені методи і засоби моделювання і сформовано безліч альтернативних варіантів створюваної системи виконується безпосередня розробка моделі що забезпечує вико...
51274. СЭЗ как инструменты регионального развития, мировой опыт, его применение в Республике Беларусь 241.6 KB
  Одновременно с изменениями в мировой экономике происходила эволюция организационно-функциональных форм СЭЗ. На начальном этапе своего развития свободные зоны были преимущественно ориентированы на торговлю товарами
51276. ПРОГРАММНО-АППАРАТНАЯ ЗАЩИТА ИНФОРМАЦИИ 967 KB
  Межсетевые экраны по понятным причинам используются для сетей TCP IP и классифицируются в соответствии с уровнем эталонной модели взаимодействия открытых систем сетевой моделью OSI. Вопервых сетевая модель сетей TCP IP предусматривает только 5 уровней физический интерфейсный сетевой транспортный и прикладной в то время как модель OSI 7 уровней физический канальный сетевой транспортный сеансовый презентационный и прикладной. Для сканирования всех 131070 портов от 1 до 65535 для TCP и UDP на всех узлах может понадобиться...
51277. Распределение объема услуг предприятия бытового обслуживания 130.5 KB
  Выполнить распределение объема услуг предприятия по видам услуг и ассортименту изделий по форме табл. Определить объем бытовых услуг заданного предприятия структурного подразделения в форме табл.1 вначале по видам услуг затем по ассортименту изделий.
51278. Теплотехника и теплоэнергетика. Лабораторные работы 5.76 MB
  Вентиляторы – это воздуходувные машины создающие определенное давление и служащие для перемещения воздуха при потерях давления в вентиляционной сети не более 12кПа. Вентиляторы высокого давления используют в основном для технологических целей например для дутья в вагранки в агломерационных установках для подачи воздуха к форсункам в фильтроочистительных системах и в системах пневмопочты. При вращении рабочего колеса 1 частицы воздуха увлекаются лопатками 2 во вращательное движение при этом на частицы воздуха действуют центробежные...