61131

Давня Індія

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: розповісти про природно-кліматичні умови і географічне положення Індії; ознайомитися з найдавнішими цивілізаціями долин річок Інд і Ґанґ; удосконалити навички встановлення взаємозвязку між географічним положенням і господарським розвитком країни...

Украинкский

2014-05-24

67.5 KB

4 чел.

Урок 23.                                                                                       6 клас

Всесвітня історія.

Тема. Давня Індія.

Мета:

  •  розповісти про природно-кліматичні умови і географічне положення Індії; ознайомитися з найдавнішими цивілізаціями долин річок Інд і   Ґанґ;
  •  удосконалити навички встановлення взаємозв'язку між географічним положенням і господарським розвитком країни, висвітлити різні наукові підходи до проблеми арійського вторгнення в Індію.

Очікувані результати:

Після цього уроку учні зможуть:

називати час виникнення, цивілізації в Індії, розквіту Індії за царя Ашоки,

найвідоміших правителів Індії, особливості природних умов Індії, варни і

касти в Індії, характерні риси господарського та суспільного життя Індії;

показувати на карті центри індійської цивілізації, територію держави

Мауріїв за часів правління Ашоки;

застосовувати та пояснювати на прикладах поняття «варни», «касти»;

описувати умови життя давніх індійців;

визначати вплив природних умов на життя людей в Індії;

пояснювати причини виникнення і занепаду держав в Індії.

Обладнання: підручник, атлас, зошит, карта.

Основні терміни і поняття: Півострів Індостан, Індійський океан, Інд, Ґанг,

Гімалаї, джунглі, Хараппська цивілізація, Мохенджо-Даро, арії, раджа, варни,

касти, брахмани, кшатрії, вайш'я, шудри, недоторкані, імперія Мауріїв.

Основні дати:

VIV тис. до н.е. — заселення долини р. Інд;

2300—1700 рр. до н. е. — Хараппська цивілізація;

І тис. до н.е. — вторгнення аріїв;

IVII ст. до н. е. — імперія Мауріїв.

Історичні постаті: Ашока.

Тип уроку:  урок вивчення нового матеріалу.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Запитання на повторення.

1)    Що таке цивілізація?

2)    Де виникли перші цивілізації? Із чим це було пов'язане?

3)    Назвіть ранні міста. Як вони виникали?

Учитель підбиває підсумки бесіди: перші цивілізації виникали зазвичай у долинах річок. Життя на березі річки означало наявність родючого ґрунту, запасу риби. Річкою було легше, ніж суходолом, перевозити вантажі. Імовірно, тому в Єгипті люди селилися на березі Нілу, у Месопотамії на берегах Тигру і Євфрату, в Індії — у долині Інду.

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1.   Природно-кліматичні умови й географічне положення Індії.

Коментоване читання.

Прочитати текст параграфа.

Фронтальне опитування.

1)    Опишіть географічне положення Індії відносно Єгипту, Месопотамії.

2)    Які кліматичні особливості могли привабити людей у Південну Індію?

3)    Чому долину річки Ґанґ почали освоювати пізніше, ніж басейн  річки Інд?

Країна

Головні заняття

Державний устрій

Суспільні відносини

Стародавня Індія

Садівництво, ремесла, скотарство

Союз племен, союз князівств, царство

Рабовласництво, поділ на варни і касти, сусідська громада

2.   Найдавніші цивілізації долини річки Інд.

Самостійна робота за підручником

Прочитайте текст параграфа й складіть до нього п'ять запитань які починаються словами хто, що, де, коли, чому.

Наприклад: Коли виникли перші землеробські поселення в гірських районах Індської долини? Де виникла Індська цивілізація? Що свідчить про високий рівень її розвитку?

Виконання завдання допоможе учням підготуватися до роботи зі складання плану параграфа.

Додаткова інформація

Мохенджо-Даро

У 1920 р. на території Пакистану була відкрита давня культура, що належить до кінця III — початку II тис. до н. є. Археологи відкрили місто, яке складалося з двох частин: цитаделі, спорудженої на височині — глиняній платформі, і «нижнього міста», де жили звичайні городяни. У цитаделі розкопаний великий будинок — очевидно, палац правителя. Місто було чітко розплановане, головні вулиці мали ширину до 10 метрів, існувала система водогону і стоку брудної води. Міські будинки споруджені з випаленої цегли. Багатство цієї цивілізації ґрунтувалося на рільництві: виявлено великі зерносховища.

Під час розкопок було знайдено низку витворів мистецтва: кам'яну і бронзову статуетки, а також печатки — прямокутні, із рельєфним зображенням тварин і богів та написами.

3.   Прихід аріїв до Індії. Поява цивілізації в долині Ґанґу.

Розповідь учителя.

Не пізніше середини II тис. до н. є. почалося проникнення індоєвропейських племен до Індії. Прабатьківщиною цих племен уважають схід Центральної та Південну Європу або степові простори до півночі від Чорного і Каспійського морів. Початок розпаду індоєвропейської спільноти відносять до IV тис. до н. є. Відтоді племена, що говорили індоєвропейськими діалектами, ішли на південь — у Малу Азію (хетти, лувійці), на південний захід — на Балканський півострів (греки, фракійці), а також на схід (індоіранці). Серед індоіранців був широко розповсюдженим термін ар'я — «шляхетний». Ним називали себе, імовірно, члени племен, які займали керівне становище в племінних союзах, що існували в той час. Тому індоіранські за мовою племена в науці часто називають й арійськими.

Індоарійці  були  скотарсько-землеробськими  патріархальними племенами. Вони розводили овець, корів, коней. Появу індоарійців Індії ще не дуже давно було заведено пояснювати як завойовницьке вторгнення племен вищої раси, що частково винищили, частково поневолили й асимілювали місцеве населення. Відкриття Індуської цивілізації у 20-х рр. XIX ст. довело, що культура доарійського населення північного заходу країни була вищою, ніж у прибульців; у руйнуванні ж індської цивілізації арії, очевидно, важливої ролі теж не відіграли. Звичайно, стосунки прибульців із місцевим населенням далеко не завжди були мирними, але в результаті етнічних пересувань і взаємних контактів відбувалося поглинання прибульців корінним населенням Індії; натомість прибульці передавали йому свою мову.

Найважливішим досягненням в історії Індії із середини II до середини І тис. до н. є. було господарське освоєння й заселення долини Ґанґу, яка до цього була джунглями. У середині І тис. до н. є. і в долині Ґанґу основною галуззю господарства стало рільництво. Головним знаряддям для оранки був плуг, у який запрягали волів, застосовувалося штучне зрошення. Вирощувалися ячмінь, пшениця, бобові, рис, бавовна, цукрова тростина, кунжут, льон. Зберігало важливе значення скотарство. Зі свійських тварин були відомі корови, буйволи, вівці, кози, віслюки, верблюди, коні. До цього періоду належить і формування держав у долині Ґанґу. Більшість із них були монархічними. Цар (раджа) був верховним розпорядником державного майна, командував військом, очолював управління. Держави на той час були невеликими, у середині І тис. до н. є. почався процес поглинання дрібних держав більш сильними.

4.   Господарське та повсякденне життя.

Робота з підручником.

Опрацювати відповідний текст параграфа і дати відповіді на запитання.                              

1)    Що складало основу господарського життя мешканців Давньої Індії?

2)    Як у цей час розвивалася культура?

5.   Держава Ашоки.

Розповідь учителя.

Держави долини Ґанґу вели між собою постійні війни. Нарешті, у ІV ст. до н. є. серед інших вивищується цар Чандрагупта, який уславився війною з Александром Македонським, що в той час напав на Індію. Чандрагупта заснував династію Мауріїв, яка поширила свою владу на значну територію Північної Індії. Держава Мауріїв досягла розквіту в III ст. до н. є. за часів царювання Ашоки, який був покровителем буддизму. Політика Ашоки добре відома завдяки численним знахідкам написів на камені, які висікалися і встановлювалися за його наказом за межами Індії — вони знайдені навіть в Іспанії та Північній Африці. Одна з кам'яних «колон Ашоки» була увінчана скульптурним зображенням левів, яке в наш час стало національним символом Індії.

  1.  Варни та касти.

Робота зі схемою. Прочитайте в підручнику визначення понять «варни» і «касти». Розгляньте схему:

Коментуючи схему, слід звернути увагу на те, що поділ на варни є відображенням не тільки суспільного, але й релігійного життя Давньої Індії. Уявлення про варни було тісно пов'язане з вірою в переродження: душа людини після її смерті переселяється в тіло іншої істоти. «Успіх» переселення душі та майбутнього втілення залежав від поведінки людини в теперішньому житті.

IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ 1 СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

Графічний диктант.

Серед пропонованих тверджень є правильні й помилкові. Позначте правильні твердження знаком +, а помилкові — знаком  – .

1)   Індська цивілізація виникла в долині річки Інд.

2)    Найбільшими містами Індської цивілізації були Єрихон і Чатал-Гуйюк.

3)    Високорозвинена Індська цивілізація — третя за давністю на Землі після Єгипту і Шумеру.

4)    У другій половині II тис до н. є. до Північної Індії ввійшли племена аріїв.

5)  Природні умови в долині річки Ґанґ були більш сприятливими для господарської діяльності, ніж у басейні річки Інд.

6)    Вожді індоєвропейців називалися раджами.

7)    Основними заняттями жителів Індії були торгівля й мореплавство.

Учитель вибірково перевіряє диктанти, указує на типові помилки.

V.   ПІДСУМКИ УРОКУ

Заключне слово вчителя.

— Найдавніша цивілізація Індії процвітала в долині Інду наприкінці III — на початку II тис. до н. є.

— Один із великих міських центрів цієї цивілізації розкопаний археологами в Мохенджо-Даро.

— У другій половині II тис. до н. є. до Північної Індії ввійшли племена аріїв.

— До середини І тис. до н. є. була заселена долина Ґанґу, формувалися держави.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1)    Опрацювати текст параграфа.

2)    Виконати завдання на контурних картах (якщо не виконувалося на уроці).

Словничок.

Варни – чотири замкнені верстви людей в Індії, належність до яких

визначалася народженням.

Вайш’ї – вільні общинники.  

Брахмани – індійські жерці, найвища варна, посередники між богом і

людьми.

Каста – замкнута група людей.

Кшатрії – індійська варна воїнів.

Шудри – представники нижчої індійської варни, повинні прислужувати трьом

вищим варнам.

Цивілізація – спільність поєднана оригінальними рисами культури; ступінь

розвитку.

Місто-держава – держава, яка утворилася в межах однієї общини; поселення,

що стало містом.

PAGE  3


Чандали
«недоторканні»

оходять зі ступень Брахми

походять зі стегон Брахми

походять із рук Брахми

походять    із вуст Брахми     

Шудри-слуги

Вайш'я-землероби і ремісники

Кшатрії-воїни

Брахмани-жерці


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

24398. Мотивация как функция управления 27.5 KB
  В общем смысле мотивация это процесс побуждения себя и других к деятельности для достижения определенных целей. Мотивация стимулирования к деятельности процесс побуждающий к работе воздействие на человека для достижения личных коллективных и общественных целей. Мотивация как процесс состоит из 6 этапов : Возникновение потребности. Существуют различные способы мотивации : а нормативная мотивация побуждение человека к определенному поведению посредством идейнопсихологического воздействия: убеждения внушения информирования...
24399. Особенности туризма как объекта управления 26.5 KB
  Так как туристский продукт проявляется в виде услуги то его необходимыми признаком является невозможность хранения этой услуги. В отличие от материальных товаров услуги нельзя попробовать на вкус на ощупь их не увидишь и не услышишь до момента их непосредственного оказания. Неотделимость от источника и объекта услуги. Оказание услуги требует присутствия и того кто оказывает ее и того кому она оказывается.
24401. Управление через договор франчайзинга 69.5 KB
  Управление через договор франчайзинга. Термин франчайзинг имеет французские корни franchise привилегия льгота и означает в современном понимании систему договорных отношений между крупными и мелкими самостоятельными предприятиями при которой последние получают право на производство и реализацию от имени и под торговой маркой крупной фирмы определенного вида товаров и услуг. Франчайзинг как специфическая разновидность договора зародился в США. В 60е годы франчайзинг стал стратегией роста и развития гостиниц и мотелей.
24402. Профессиональная этика 33 KB
  Содержание любой профессиональной этики складывается из общего и частного. Общие принципы профессиональной этики базирующиеся на общечеловеческих нормах морали предполагают: а профессиональную солидарность иногда перерождающуюся в корпоративность; б особое понимание долга и чести; в особую форму ответственности обусловленную предметом и родом деятельности. Профессиональные этики как правило касаются лишь тех видов профессиональной деятельности в которых наличествует разного рода зависимость людей от действий профессионала т.
24403. Нормативная этика 29 KB
  Все моральные учения и этические теории выдвигавшиеся в истории в конечном итоге были посвящены решению практических нравственных проблем. И каждый теоретик посвоему обосновывал моральные представления того обва и класса духовным выразителем интересов крого он выступал хотя субъективно стремился к созданию беспристрастной теории возвышающейся над различными моральными позициями. края содержит моральные оценки и предписания но не может быть научной и метаэтику края является якобы строго научной теорией очищенной от моральных...
24404. Деловое общение 42 KB
  Дейл Карнеги еще в 30е годы заметил что успехи того или иного человека в его финансовых делах даже в технической сфере или инженерном деле процентов на пятнадцать зависят от его профессиональных знаний и процентов на восемьдесят пять от его умения общаться с людьми в этом контексте легко объяснимы попытки многих исследователей сформулировать и обосновать основные принципы этики делового общения или как их чаще называют на Западе заповеди personal public relation весьма приближенно можно перевести как деловой этикет. Только поведение...
24405. Системы этического знания: теоретическая и нормативная этика 102 KB
  Системы этического знания: теоретическая и нормативная этика. Этика наука изучающая феномен морали. Слово этика от греч. В целом же слова этика мораль нравственность продолжают употребляться как взаимозаменяемые.
24406. Система этического знания 30 KB
  Этика обычай нрав характер это совокупность принципов и норм поведения принятых в данной эпохе и в данной социальной среде. Этика зарождается в обществе как результат осознания роли и сущности моральных отношений и в развитом состоянии представляет собой науку о морали содержащую две составляющих: теоретические исследования теоретическая этика и нормативные разработки нормативная этика. Теоретическая этика исследует происхождение и сущность морали ее роль и место в обществе функции механизм действия ее...