61135

Давній Китай

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Після цього уроку учні зможуть: називати час виникнення цивілізації в Китаї появи могутньої держави в Китаї за Цінь Шіхуанді найвідоміших правителів Китаю особливості природних умов Китаю характерні риси господарського Китаю...

Украинкский

2014-05-24

64.5 KB

20 чел.

Урок 25                                                                             6 клас

Всесвітня історія.

Тема: Давній Китай.

Мета:

  •  дати уявлення про природно-кліматичні умови, населення, історію    

           створення найдавніших держав у Китаї;

  •  формувати навички визначення закономірностей і особливостей у

     розвитку давніх держав.

Очікувані результати.

Після цього уроку учні зможуть:

називати час виникнення цивілізації в Китаї, появи могутньої держави в Китаї    

за Цінь Шіхуанді,  найвідоміших правителів Китаю, особливості природних

умов Китаю, характерні риси господарського Китаю;

показувати на карті центри китайської цивілізації, територію імперії Цінь Шіхуанді, Велику Китайську стіну;

пояснювати причини виникнення і занепаду держав у Китаї.

Основні поняття: Тибет, Ґобі, Тихий океан, Хуанхе, Янцзи, бамбук, династія,

ван, Чжоу, Цінь, Хань, шовк, Велика Китайська стіна, Великий шовковий шлях;

повстання «червонобрових» та «жовтих пов'язок».

Основні дати:

II тис. до н. є. — виникнення держав у Китаї;

221—202 р. до н. є. — імперія Цінь;

202 р. до н. є. — 220 р. н. є. — імперія Хань.

Історичні постаті: Цінь Шіхуанді

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

I.  ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Фронтальне опитування.

1)    Назвіть священні книги індуїзму. Чому індуїзм називають релігією аріїв?

2)    Що символізують боги індуїзму?

3)    Як в Індії з'явився буддизм? Чого вчить ця релігія?

4)    Дайте визначення понять «варни» та «касти». Які варни існували в Давній Індії? Із чим пов'язана їхня поява?

5)    Розкажіть про досягнення індійської архітектури в давнину.

6)    Чим уславилися індійські математики й астрономи?

Переходячи до вивчення нового матеріалу, учитель може запропонувати учням таке завдання.

Відомо, що перші цивілізації виникали в долинах великих річок. З'ясуйте відповідність між назвами річок і державами, що виникли на їхніх берегах.

  •  Ніл                                          а) Месопотамія
  •  Тигр і Євфрат                          б) Індія
  •  Інд і Ґанґ                                  в) Єгипет
  •  Хуанхе і Янцзи                        г) Китай

Навіть методом виключення учні можуть з'ясувати, що найдавніша цивілізація в Китаї виникла на берегах річок Хуанхе і Янцзи.

Розповідь учителя.

Китай — величезна і найбільш населена країна у світі. Там живе багато різних народів, але дев'ять десятих населення становлять китайці (або, як вони себе називають, ханьці — від слова «Хань», давньої назви Китаю). Свою країну сучасні китайці-ханьці називають Чжунго («Серединна держава»), але в давнину іменували її також, і Піднебесною.

1.   Природно-географічні умови Китаю.

Робота з картою.

1)    Покажіть територію Китайської держави в III ст. до н. є.

2)  Опишіть словами місце розташування Китаю. У якій частині світу він розташований?

3)    Визначте положення Китаю відносно Індії.

4)    Які гори розташовані на західному кордоні Китаю?

5)    Покажіть річки на території Китаю.

Учитель завершує роботу висновком: найдавніші держави Китаю з'явилися в II тис. до н. є. в родючій долині річки Хуанхе, де значно раніше склалася землеробська культура.

Країна

Головні заняття

Державний устрій

Суспільні відносини

Стародавній Китай

землеробство, ремесла,

шовківництво, скотарство, будівництво

царство, імперія

система кругової

поруки (згідно з нею, податки збиралися з кількох дворів («колодязя») разом. Кожен з дворів відповідав за сплату податків «колодязем»), сусідська громада

2.   Господарське та повсякденне життя.

Робота з підручником.

Опрацювати відповідний текст параграфа і дати відповіді на запитання.

1)    Коли з'явилися перші люди в долині річки Хуанхе?

2)    Як називалися племена, що започаткували давньокитайський народ?

Додаткова інформація

Найдавніший землеробський район у Китаї виник у II тис. до н. є. в долині річки Хуанхе. Коли китайці навчилися обробляти залізо і робити з нього сокири, виникла можливість освоєння долини Янцзи: тепер можна було вирубувати непрохідні ліси. Основним заняттям китайців було рільництво. Вони вирощували рис, а також сорго, ячмінь, пшеницю, просо. Китайці виготовляли шовк. Важливу роль у їхньому житті відігравало скотарство: розводили биків, овець запряжних коней для колісниць. Існували досить великі ремісничі майстерні мідників, косторізів, каменярів, керамічні, деревообробні тощо.

3.  Давньокитайські імперії. Велика Китайська стіна.

Бесіда на повторення.

1)    Що таке держава?

2)    Які причини викликають її появу?

3)   Де виникли перші держави?

4)  Як ви вважаєте, які особливості природно-кліматичних умов Китаю привели до появи тут держави?

Розповідь учителя.

У масштабі невеликих областей, що охоплювали одну чи кілька територіальних громад (міст), складалися перші осередки цивілізації Давньому Китаї. Об'єднання громад було обумовлене такими обставинами:

— господарською необхідністю — потребою в колективних зусиллях для боротьби з повенями;

— військовими потребами — настав час жорстоких війн, що свідчило про зростання багатства громад;

— заміною родових взаємин сімейними; появою майнового розшарування.

Наприкінці II тис. до н. є. на чолі великого об'єднання міських громад постала найбільш сильна з них — Шанська. її вождь мав надзвичайні військові повноваження і називався ваном. Термін «ван» надалі вживався для позначення титулу царя, який також виконував функції верховного жерця.

У XI ст. до н. є. войовниче плем'я чжоу завдало поразки шанцям і встановило свою владу: в історії Китаю настала епоха династії Чжоу.

У VIII ст. до н. є. епоху Чжоу заступила епоха Чуньцю. Із розпадом У V ст. до н. є. найбільшого царства цього періоду — Цзінь — починається період «воюючих царств».

Робота з підручником.

Опрацюйте текст параграфа і складіть порівняльну таблицю «Китайські імперії Цінь і Хань».

Запитання для порівняння

Імперія Цінь

Імперія Хань

Роки існування

ІІІ – ІІ ст до н.е.

ІІ ст. до н.е. – ІІ ст. н.е.  

Засновник династії

Цінь Шіхуанді

Гао-Цзу (Лю Бань)

Реформи

Централізація держави; було збудовано зрошувальну систему; запровадив єдину систему грошей, налагодив торгівлю.

Зменшено податки, боржників звільнили від рабства, реформа війська.

Господарські та культурні досягнення

За його правління швидко розвивалося ремесло. В Китаї стали виробляти шовк.

Великий шовковий шлях.

Причини занепаду

Повстання селян, родової знаті

Один зі стовпчиків таблиці доцільно заповнити під керівництвом вчителя, а другий — запропонувати учням заповнити самостійно.

Під час роботи вчитель може розширити матеріал підручника.

Додаткова інформація

Велика Китайська стіна

Велику Китайську стіну почали споруджувати в Китаї в IV ст. до н. є. За наказом імператора Цінь Шіхуанді окремі його частин з'єднали і продовжили. Стіна мала відгородити провінції Китаю від набігів різних племен. Її довжина сягала, за різними підрахунками, 4—5 тис. км. Висота— від 6 до 10 м, ширина в основі — 6, 5 м, у верхній частині — 5, 5 м. Через кожні кількасот метрі були споруджені сторожові вежі, а біля головних гірських проходів — фортеці.

Фундамент стіни був складений із кам'яних брил. Сама споруда складалася з двох стін, мурованих із каменю або цегли, простів між ними було заповнено землею та камінням. Ширина стіни була такою, що на ній могли роз’їхатися дві колісниці. Стіну будувала майже півмільйона людей. На будівництво відправляли кожного шостого дорослого жителя Китаю.

Імперія Хань

В імперії Хань часто спалахували повстання. У І ст. н. є. відбулося повстання «червонобрових». Так називали себе селяни, які фарбували брови, щоб відрізнятися від солдатів імператора. Їм удалося захопити столицю і вбити імператора, але потім вони зазнали поразки. Ще через століття Китай охопило повстання «жовтих пов'язок» (такі пов'язки носили на голові повстанці) на чолі з Чжаном Цзяо, популярним народним цілителем. Повстання охопило майже всю країну і було придушене ціною великих зусиль імператорського війська. Через кілька років після повстання «жовтих пов'язок» імперія Хань розпалася на три самостійні царства.

IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

Тестова робота.

1)    Які гори розташовані на території Китаю?

       а) Гімалаї;                                     б) Тибетські гори;

в) Уральські гори.

2)    Найдавніші держави Китаю з'явилися:

а) у III тис. до н. є.;                      б) у II тис. до н. є.;

в) у І тис. дон. є.

3)    Перші осередки цивілізації в Китаї виникли на березі річки:

а) Хуанхе;                                      б) Янцзи;

в) Сіцзян.

4)    В XI ст. до н. є. була заснована династія:

а) Шан;                                          б) Чжоу;                  в) Цінь.

5)    Царя в давніх китайських державах називали:

а) раджа;                   '                    б) ван;

в) фараон.

Учитель записує на дошці правильні відповіді. Методом самопервірки учні перевіряють роботи. Учитель з'ясовує, які питання виникали найбільші труднощі, оцінює найкращі роботи й участь школярів у проведенні уроку.

V. ПІДСУМКИ УРОКУ

Заключне слово вчителя.

— У 221 р. до н. є. в Китаї була створена імперія Цінь.

— Перший імператор династії Цінь — Цінь Шіхуанді — провів низку реформ із метою зміцнення країни.

— Для оборони від кочових племен було відновлено будівництво Великої Китайської стіни.

— Цінь Шіхуанді правив жорстокими методами, його владу ненавиділи, тому після його смерті у 210р. до н. є. проти династії Цінь спалахнуло повстання.

— У 202 р. до н. є. почалося правління нової династії — Хань; час правління цієї династії — близько 400 років.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1)    Опрацювати текст параграфа.

2)    Виконати завдання за контурною картою.

3)   Підготувати повідомлення «Конфуцій і його вчення», «Даосизм», «Китайські церемонії», «Писемність і література Давнього Китаю», «Розвиток науки і мистецтва в Давньому Китаї».

Останнє завдання має випереджальний характер, для його виконання в класі створюються п'ять груп. Кожна група готує повідомлення на задану тему. Під час підготовки повідомлень можна використати текст підручника і додаткову літературу.

PAGE   \* MERGEFORMAT 1


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

55013. Похідна та її застосування 844 KB
  Мета уроку: навчальна мета: перевірити узагальнити систематизувати поглибити знання вміння навички учнів з теми; повторити та удосконалити знання правил і формул диференціювання елементарних функцій...
55014. Похідна як швидкість. Розв’язання задач прикладного характеру з застосуванням похідної. Похідна в математиці та фізиці 126.5 KB
  Мета уроку: Розкрити технологію розв’язання текстових фізичних задач із застосуванням похідної, дати уявлення про похідну як швидкість; систематизувати та поглибити теоретичні знання учнів; орієнтувати учнів на виявлення та вивчення багатогранності зв’язків між фізичними та математичними поняттями...
55015. Доба героїчних походів козаків. Петро Конашевич-Сагайдачний 102.5 KB
  Мета: розглянути напрями морських походів козаків; охарактеризувати діяльність гетьмана П.Актуалізація опорних знань учнів: фронтальна бесіда: Про кого ми вивчаємо у 8класіпро козаків; Хто такі козаки Які причини виникнення козацтва...
55016. Морські походи козаків. Гетьман П.Сагайдачний. Участь українського козацтва у Хотинській війні 74 KB
  Мета уроку: розкрити характерні особливості історії України першої половини ХVІІст. – «доби героїчних походів»; поглибити знання учнів про військове мистецтво українського козацтва; ознайомити учнів з військовою, суспільно-політичною та дипломатичною діяльністю видатного гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного...
55017. Використання надбудови. Пошук розв’язку електронних таблиць Microsoft Excel 466.5 KB
  В теоретичної частині роботи розглядається питання: Засіб Пошук розв’язку. Розв’язання задач з використанням функціональних можливостей електронних таблиць Microsoft Excel.
55018. Розв'язування показникових рівнянь 428 KB
  Мета: Систематизувати компетентність по розвязуванню показникових рівнянь. Виховувати наполегливість, вміння аналізувати, розвивати кмітливість. Обладнання: дошка, крейда, роздатковий матеріал.
55019. Інформація. Інформаційні процеси в системі. Апаратне забезпечення інформаційної системи 44 KB
  Мета: повторити і закріпити основні поняття вміння; поглибити розуміння учнями фактичного матеріалу: спонукати до самостійного опанування учнями предмета; розвивати пізнавальну активність увагу пам’ять уміння аналізувати;...
55020. СЕКРЕТНИЙ ПОКУПЕЦЬ 81.5 KB
  Мета конкурсу: узагальнення і поглиблення професійних знань, умінь та навичок продавця. Демонстрація досягнутого рівня підготовки студентів–практикантів та розвиток зацікавленості їх до майбутньої професії з предмету навчальна практика.
55021. ПОЛЕ ЧУДЕС 112.5 KB
  Цель: заинтересовать учащихся предметом; вовлечь их в самостоятельную работу; способствовать расширению кругозора учащихся; способствовать развитию внимания, мышления, памяти, смекалки, познавательной и творческой активности учащихся; воспитывать трудолюбие, ответственность, интерес к изучению математики.