61140

КОНТРОЛЬНЕ ЧИТАННЯ МОВЧКИ ТЕКСТУ ПУБЛІЦИСТИЧНОГО СТИЛЮ

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: оцінити рівень навчальних досягнень восьмикласників з розділу «Другорядні члени речення»; з’ясувати можливі недоліки в ході опанування мовною теорією...

Украинкский

2014-05-24

82 KB

7 чел.

Урок № 28 ТЕМАТИЧНА КОНТРОЛЬНА РОБОТА № 3 (ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ). КОНТРОЛЬНЕ ЧИТАННЯ МОВЧКИ ТЕКСТУ ПУБЛІЦИСТИЧНОГО СТИЛЮ

Мета: оцінити рівень навчальних досягнень восьмикласників з розділу «Другорядні члени речення»; з’ясувати можливі недоліки в ході опанування мовною теорією; перевірити вміння читати мовчки, розуміти й відтворювати незнайоме за змістом висловлювання публіцистичного стилю.

Тип уроку: урок оцінювання навчальних досягнень учнів.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Ознайомлення восьмикласників з темою, метою й завданнями уроку

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Ознайомлення із критеріями оцінювання тестових завдань. Проведення інструктажу щодо виконання їх.

ІV. Виконання завдань тестового характеру закритої й відкритої форми

Варіант 1

1. Визначити рядок, у якому речення поширене неузгодженим означенням.

А У великому творчому процесі народжується мова людини (Г. Нудьга).

Б Жаль розлучатися з прозорим весняним лісом (Є. Гуцало).

В Ось уже понад п’ятнадцять століть височіє на дніпровських схилах золотоверхий Київ (З журналу).

Г З прадавніх часів небо вабило до себе допитливу людську думку (М. Славинський).

2. Визначити рядок, у якому в реченні виділений додаток належить до прямого.

А На півдні густою порошею курить угорі біла дорога (М. Славинський).

Б Сходять ароматом сади (І. Сенченко).

В А ще любила мати вишивати (І. Цюпа).

Г Щоночі перед нами відкривається небесна книга Всесвіту (М. Славинський).

3. Визначити рядок, у якому в реченні прикладка з означуваним словом пишеться окремо.

А На півночі Волинської області у предковічних лісах загубилися голубоокі красені/озера (В. Мірошніченко).

Б На курси Грушевського записалися майже всі студенти/українці з усіх факультетів університету (Г. Бондаренко).

В В Антарктиді дуже багато айсбергів/крижин (С. Косар).

Г Піднебесні красуні/тополі і сосни напоїли молоду селянку з дитинства тугою за красою (І. Сенченко).

4. Визначити рядок, у якому в реченні порівняльний зворот не виділяється комами.

А Десятинний храм поставав перед мандрівником як дивне видіння (М. Міщенко).

Б У Ворохті донині збереглася й охороняється законом церква як пам’ятник народної архітектури (М. Грепиняк).

В Позолочені хрести на Десятинній церкві світились у голубизні неба як зорі

(М. Міщенко).

Г Рушники були червоні як жар горіли різним орнаментом, переливалися райдугами

(І. Цюпа).

5. Визначити рядки, у яких у реченнях прикладки беруться в лапки.

А Видатний український художник Олександр Мурашко народився в сім’ї майстра іконописних робіт (Є. Кротевич).

Б На багато адрес відправляють саджанці унікальних рослин з дендропарку Софіївка

(Л. Іванов).

В Дівочі сльози лилися, лилися, поки не затопили всю галявину, утворивши озеро Синєвир (Л. Іванов).

Г У січні 1861 року на полицях книжкових магазинів Петербурга з’явився новий часопис Основа (Н. Руденко).

Д Гігантське срібносяйне скупчення зірок Чумацький Шлях — це не наша Галактика

(М. Славинський).

Прочитати текст, виконати подані після нього завдання 6–7, які передбачають вибір речення, що містить певне мовне явище. Обрати правильні відповіді (їх може бути 2 або 4).

1. Тут таки й справді було царство природи. 2. Ясно сяяло молодесеньке листя на гіллі. 3. Звідусюди линув щебет пташок. 4. Їхні голоси протинали повітря. 5. Вони цвіли весняною радістю (За Є. Гуцалом).

6. Позначити номери речень, у яких присутні другорядні члени групи підмета і присудка.

7 Позначити номери речень, у яких неузгоджені означення належать до підмета.

8. Установити відповідність між виділеними в реченнях обставинами та їх видами.

А У суботу ввечері молодиці й дівчата йдуть збирати чебрець (І. Сенченко).

Б Спали спокійно містечка і села

(О. Васильківський).

В За хмарами стояло сонце

(О. Васильківський).

Г Дівчата­полонянки жили тут не дуже давно (О. Васильківський).

Д Під час навчання в гімназії через конфлікт з керівництвом Михайла Драгоманова мало не виключили зі складу учнів (Т. Бордуляк).

Е Весною пінгвіни повертаються на берег континенту в один і той же самий час (С. Косар).

1 Обставина способу дії.

2 Обставина міри й ступеня дії.

3 Обставина мети.

4 Обставина місця.

5 Обставина часу.

6 Обставина причини.

9. Установити відповідність між виділеними в реченнях другорядними членами та видами їх.

А Кожен народ по-своєму заселяв небо 

(М. Славинський).

Б Зірки групуються в химерні фігури

(М. Славинський).

В Повітря пахло густим духом землі (Є. Гречанюк).

Г Ландшафт острова дивовижний (О. Воропай).

Д Біля берегів море скаламучене, зелено-руде

(Б. Тимошенко).

Е Вулкани і потоки лави виявлені міжпланетними автоматичними станціями на юпітеріанському супутнику Іс (К. Сар’янов).

1 Узгоджене означення.

2 Неузгоджене означення.

3 Прямий додаток.

4 Непрямий додаток.

5 Обставина.

10. Поширити подане речення другорядними членами додатком, означенням, обставиною. Записати, виділивши граматичну основу й підкресливши другорядні члени речення.

Темніли ялини.

Варіант 2

1. Визначити рядок, у якому речення поширене обставиною.

А Свята вечеря — це спільна вечеря всього роду (Р. Кобальчинська).

Б Благовіщення пов’язане з багатьма прикметами і різними заборонами

(Р. Кобальчинська).

В Розквітали проліски, первоцвіт, ряст, сон­трава (Р. Кобальчинська).

Г Від Благовіщення все починало рости (Р. Кобальчинська).

2. Визначити рядок, у якому в реченні вжито неузгоджене означення.

А Легко впізнати гарну людину на вулиці.

Б Обряд розговіння у кожній місцевості України інакший (Р. Кобальчинська).

В Хлопці приходили на вечорниці завжди пізніше дівчат (Р. Кобальчинська).

Г По всій Україні перша оранка була великим урочистим святом (Р. Кобальчинська).

3. Визначити рядок, у якому в реченні прикладка з означуваним словом пишеться через дефіс.

А Цікаво спостерігати, чим харчуються діти/пастухи (О. Воропай).

Б Ми майже нічого б не знали про давню давнину, аби історія не подарувала нам посланців/літописців (М. Слабошпицький).

В Символ/тризуб повертається на наші землі після проголошення Центральною Радою УНР (М. Федотів).

Г Художник/Кричевський підготував проект герба з тризубом на ньому (М. Федотів).

4. Визначити рядок, у якому в реченні порівняльний зворот виділяється комами.

А Для мене стара людина є ніби дзеркалом помилок, страждань, мудрості.

Б Мистецтво жити як культурне явище має духовне, моральне наповнення (Л. Сохань).

В Широкі поля заколишуться зеленим збіжжям наче море (Т. Бордуляк).

Г Життєтворчість як спосіб самопрограмування та творчого здійснення особистістю свого життя є унікальним надбанням людини як зрілої особистості (Л. Сохань).

5. Визначити рядки, у яких у реченнях прикладки беруться в лапки.

А До легендарних постатей України належить і народна поетеса Маруся Чурай.

Б Група науковців Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка підготували до друку наукове видання спадщини М. Коцюбинського (Д. Стус).

В У девять років Леся Українка написала першого вірша Надія (Л. Костенко).

Г Померла Леся Українка в Грузії, у містечку Сурамі (Л. Костенко).

Д У науці широко знаний манускрипт під назвою Літопис Самовидця

(М. Слабошпицький).

Прочитати текст, виконати подані після нього завдання 6–7, які передбачають вибір речення, що містить певне мовне явище. Обрати правильні відповіді (їх може бути 3 або 4).

1. Навесні квітнуть яблуні. 2. Білими метелицями займаються сади. 3. Те гілля в цвіту лине перед очима в далечінь. 4. Яблуні квітнуть недовго. 5. Кілька днів стоять вони в цвіту. 6. Потім падають додолу їхні ніжні пелюстки, як пластівці першого снігу (Б. Антоненко-Давидович).

6. Позначити номери речень, у яких відсутні другорядні члени групи підмета.

7. Позначити номери речень, які поширені узгодженими означеннями.

8. Установити відповідність між виділеними в реченнях обставинами та їх видами.

А Скрутно доводиться зимою Романові 

(С. Васильченко).

Б Митько поволі пішов з подвір’я

(М. Красуцький).

В Населення княжої та гетьманської України широко користувалося дорогоцінним матеріалом для свого одягу (О. Воропай).

Г Над хатою зійшла вечірня зоря

(С. Васильченко).

Д У голові від хвилювання пульсувала одна тільки думка (Ю. Мушкетик).

Е Мені так легко на душі (М. Хвильовий).

1 Обставина способу дії.

2 Обставина міри й ступеня дії.

3 Обставина мети.

4 Обставина місця.

5 Обставина часу.

6 Обставина причини.

9. Установити відповідність між виділеними в реченнях другорядними членами та видами їх.

А Конопля була запозичена нашими предками від іранців (О. Воропай).

Б Овеча вовна та вовняні тканини згадуються в літературних пам’ятках уже з ІХ століття (О. Воропай).

В Над хатою зійшла вечірня зоря (С. Васильченко).

Г У кінці ХVІІІ століття населення України збідніло

(О. Воропай).

Д З давніх-давен в Україні величальним словом і магічною дією створювали образ багатства

(Р. Кобальчинська).

Е На Масницю в селах України майже кожного вечора збиралися вечорниці (Р. Кобальчинська).

1 Узгоджене означення.

2 Неузгоджене означення.

3 Прямий додаток.

4 Непрямий додаток.

5 Обставина.

10. Поширити подане речення другорядними членами додатком, означенням, обставиною. Записати, виділивши граматичну основу й підкресливши другорядні члени речення.

Сонце зійшло.

Оцінювання тестових завдань

Тип

завдання

Завдання закритої форми

Завдання відкритої форми

з вибором однієї відповіді

з вибором кількох відповідей

на встановлення відповідності

Номер

завдання

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Варіант 1

А

В

Г

Б

Б, Г

1, 2, 3, 6

1, 3

А3, Б1, В4, Г2, Д6, Е5

А3, Б1, В4, Г2, Д5, Е4

Варіант 2

Г

Б

А

В

В, Д

1, 2, 4, 5

3, 3, 6

А5, Б1, В3, Г4, Д6, Е2

А4, Б1, В5, Г2, Д3, Е5

Кількість балів

1

1

1

1

2

3

2

6

6

4

27–26 балів

12 б.

14–13 балів

6 б.

25–24 балів

11 б.

12–11 балів

5 б.

23–22 бали

10 б.

10–9 балів

4 б.

21–20 балів

9 б.

8–7 балів

3 б.

19–18 балів

8 б.

6–3 балів

2 б.

17–15 балів

7 б.

2–1 бал

1 б.

V. Проведення читання мовчки тексту публіцистичного стилю

Читання мовчки учнями незнайомого тексту від початку до кінця

СЕРЕД ХВИЛЬ АЙВАЗОВСЬКОГО

Мариніст І. Айвазовський і в XXI ст. захоплює сучасників, примушує задуматися над змістом буття, красою й різнобарвністю природи, її неповторністю й гармонією.

Море... Певно, немає художника, який би не намагався зобразити його. Однак лише Айвазовський цілком і повністю віддав свій величезний талант мариністичному живопису.

Художник мав винятково різнобічне обдарування, у якому поєднувались якості, необхідні для художника-мариніста. Крім поетичного складу мислення, він був обдарований прекрасною зоровою пам’яттю, яскравою уявою, абсолютно точною зоровою сприйнятливістю і твердою рукою, що встигала за стрімким летом його творчої думки. Це дозволяло йому працювати, імпровізувати з легкістю, що дивувала багатьох сучасників.

Народився Іван Костянтинович Айвазовський 17 липня 1817 р. у Феодосії. Будиночок Айвазовських стояв на околиці міста, на узвишші. З тераси, оповитої виноградною лозою, відкривалася широка панорама на плавну дугу феодосійської затоки, північнокримські степи з древніми курганами, що вставали, як марево, на обрії.

Від природи він був наділений блискучим талантом, який швидко розвинувся завдяки щасливим обставинам і середовищу, в якому минали його дитинство і юність. Малювати Іван почав дуже рано й майже одразу «по-дорослому». З дитинства він марив подвигами народних героїв. На схилі років писав: «Перші картини, бачені мною, коли в мені розпалювалася іскра полум’яної любові до живопису, були літографії, які зображують подвиги героїв двадцятих років, що борються з турками за звільнення Греції. Думка про цю величну країну згодом часто виникала в мене у вигляді битв на суші і на морі».

Щасливий випадок привів 16-річного Айвазовського до Петербурга, де в 1833 р. за представленими дитячими малюнками він був зарахований до Академії мистецтв у пейзажний клас професора М.Воробйова автора перших вітчизняних марин і морських баталій. Учився Айвазовський легко, охоче і захоплено, студіюючи творчість своїх великих попередників і сучасників Сильвестра Щедріна, Карла Брюллова, Федора Бруні.

Дарування Айвазовського розкрилося надзвичайно рано. У 1835 р. за етюд «Повітря над морем» йому була присуджена срібна медаль. А в 1837 р. на академічній виставці він показав шість картин, що одержали високу оцінку громадськості й Ради Академії мистецтв. Щоправда, через молодість його спершу на два роки відіслали в Крим для самостійних робіт.

За кордон Айвазовський поїхав у 1840 р. вже сформованим майстром-мариністом. Маршрут його закордонного відрядження вражає. Особливу увагу він приділяє, звісно, Італії — Венеція, Рим, Болонья, Сорренто, Амальфі, Неаполь. У1844 р., на два роки раніше визначеного терміну, Айвазовський повернувся в Росію. Тут йому за видатні успіхи в живописі військово-морське відомство присудило почесне звання художника Головного морського штабу з правом носіння адміралтейського мундира.

У 1848 р. Айвазовський повертається у Феодосію назавжди.

Феодосія багато чим зобов’язана Айвазовському. Міський концертний зал, археологічний музей, порт і навіть залізниця в усіх цих проектах художник брав найактивнішу участь. Завдяки його зусиллям у Феодосії було відкрито художню школу. А найбільшим подарунком майстра рідному місту стала Феодосійська картинна галерея, що носить тепер його ім’я.

У творчості майстра можна зустріти полотна найрізноманітнішої тематики. Чимало робіт він присвятив Україні, красі її природи, своєрідності побуту («Чумацький обоз», «Український пейзаж», «Млини на березі ріки, Україна», «Під час жнив в Україні», «Весілля в Україні»).

Та попри все, головний «натурник» Айвазовського море. У 1898 р. Айвазовський написав марину «Серед хвиль», що стала вершиною його творчості. Художник зобразив бурхливу стихію грозове небо й бурхливе море, укрите хвилями, що немов киплять у зіткненні одна з одною. Він відмовився від звичних у своїх картинах деталей уламків щогл і кораблів, що гинуть, загубившись у безбережному морському просторі. Він знав багато способів, як драматизувати сюжети своїх картин, але не використав жодного з них. Майстерність твору «Серед хвиль» плід довгої й завзятої праці всього життя художника. Незважаючи на те що після створення цієї роботи він ще два роки працював, улаштовував виставки в Москві, Лондоні й Петербурзі, цю картину він не вивозив із Феодосії і разом з іншими творами заповів рідному містові (Т. Кормакова, 597 сл.).

Виконання завдань тестового характеру

1. Що відображає заголовок прослуханого тексту?

А Основну думку тексту.

Б Тему тексту.

В Проблематику тексту.

Г Тему й основну думку тексту.

2. До якого стилю мовлення належить прослуханий текст?

А Художнього.

Б Розмовно-побутового.

В Публіцистичного.

Г Наукового.

3. Як звали Айвазовського?

А Іван Костянтинович.

Б Іван Дмитрович.

В Костянтин Іванович.

Г Дмитро Іванович.

4. Де народився Айвазовський?

А Феодосія.

Б Петербург.

В Неаполь.

Г Ялта.

5. Скільки років було Айвазовському, коли він потрапив до Петербурга?

А 16.

Б 18.

В 20.

Г 22.

6. За яку картину Айвазовському було присуджено срібну медаль?

А «Чумацький обоз».

Б «Повітря над морем».

В «Український пейзаж».

Г «Серед хвиль».

7. Чим марив з дитинства Айвазовський?

А Морем.

Б Читанням класичної літератури.

В Подвигами народних героїв.

Г Творчістю великих художників.

8. Що стало найбільшим подарунком Айвазовського Феодосії?

А Міський концертний зал.

Б Феодосійська картинна галерея.

В Археологічний музей.

Г Порт і залізниця.

9. Як називається картина, що зображує морський пейзаж?

А Пейзаж.

Б Літографія.

В Марина.

Г Декор.

10. Установити відповідність між прізвищами художників та їхніми іменами.

А Щедрін.

Б Брюллов.

В Бруні.

1 Карл.

2 Федір.

3 Сильвестр.

11. Що зображено на картині Айвазовського «Серед хвиль»?

12. У чому проявлялося винятково різнобічне обдаровання Айвазовського?

Ключ.

Номер

завдання

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

Правильні

відповіді

Б

В

А

А

А

Б

В

Б

В

А3, Б1, В2

Кількість

балів

0,5

0,5

0,5

0,5

1

1

1

1

1

1

2

2

VІ. Організований збір зошитів для тематичних контрольних робіт

VІІ. Підсумок уроку

VІІІ. Домашнє завдання

Скласти узагальнювальну схему (таблицю) з теми «Головні і другорядні члени речення». На її основі підготувати повідомлення в науковому стилі.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

25263. Проблема класифікації релігій. Огляд різноманітних типологій релігії 28.5 KB
  Огляд різноманітних типологій релігії Більшість дослідників прагне розподілити релігії за певними критеріями але потрібно відкинути нормативні класифікації розподіл на релігію істинну свою і релігію хибну інших. 3 групи: 1 релігії арійських народів індоєвропейські народи; 2 релігії семітських народів семітськохамітська мовна група; 3 релігії туранських народів народи Уралу і Алтаю. Три релігії природи: чаклунство; брахманізм і буддизм; стадія переходу до релігії свободи – зороастризм єгипетська і фінікійська релігії; 2...
25264. Проблема сутності християнства: огляд різноманітних точок зору. Ідейні передумови появи християнства 30 KB
  Проблема сутності християнства: огляд різноманітних точок зору. Ідейні передумови появи християнства Афанасій Великий: Слово про втілене слово€ і сповідання віри про втіленого Бога дало стійкість християнству€ – це ортодоксальна точка зору. Іша точка зору: Євангеліє формується під грецьким впливом і долає іудаїзм; ІІга точка зору: Євангеліє – це є продовження іудаїзму іудаїзм – єдина основа християнства. Це однією точкою зору є бачення смислу християнства у етичному вченні Ісуса Христа.
25265. Утвердження християнства в Київській Русі. Володимирова версія хрещення Русі: аргументи „за” і „проти” 30 KB
  Утвердження християнства в Київській Русі. Володимирова версія хрещення Русі: аргументи за€ і проти€ Ідеї християнства на територію Східної Європи почали проникати ще за римських часів про що свідчать матеріали археологічних пам’яток Кримського півострова. На Русі знайомство з новою вірою відбулося у ІХ ст. Процес впровадження православ’я на Русі був дуже довгим і не однозначним.
25266. Українське православя: його витоки та особливості історичного розвитку. Православний рух в Україні 90-х рр. XX ст.-початку XXI ст 30 KB
  УАПЦ 1990 незалежна УПЦ Друга половина XVI ст. Філарет веде політику щоб УПЦ отримала автокефалію травень 1992 р. в Харкові Собор єпископів Російської православної церкви на якому Філарет був усунений з кафедри предстоятеля УПЦ. – утворення Української православної церкви Київського патріархату злиття УПАЦ і тих хто підтримував Філарета від УПЦ.
25267. Містицизм в рел іст людства. Особливості міст сприйняття. Заг хар христ містики 24 KB
  як правило супроводжує періоди сусп криз: занепад Рим імперії – неоплатонізмтворцем світу є надчуттєве абстрактне єдине що може бути сприйняте людиною лише в екмтазі гностицизмматерія – гріховне і зле начало що протистоїть духовному непізнаваному первоначалу; кін сер віків – суфізмпізнання Бога шляхом особливих танців або постійного повторення молитв кабалавтручання в божественні процеси за допомогою спец ритуалів молитв ісихазмчерез містичне споглядання у чернецтві можна досяг вищий ступінь пізнання запереч пізн Бога за...
25268. Проблеми християнської антропології 33.5 KB
  Видима частина – тіло плоть; невидима – душа дух – психічне те що існує у формі почуттів уявлень думок. – 2 частини у Л: душа і тіло. Дух душа тіло. Ідея про тіло як необхідний орган – знаряддя душі.
25269. Особливості розвитку православної філософії і богослов'я в ХІХ-ХХ століттях 34.5 KB
  Щербацький велику увагу приділяли проблемам пізнання істини суті пізнання. Концепція пізнання себе: â€œПізнай себеâ€. Пізнання – це наближення до Бога шляхом пізнання себе. Теорія пізнання Сковороди безпосередньо пов'язана з його вченням про три світи і дві натури вона є двоїстою: з одного боку Г.
25270. Християнський неноплатонізм. Корпус ареопагітиків 28 KB
  Корпус ареопагітиків включає 4 трактати: €œПро небесну ієрархію€ €œПро церковну ієрархію€ і €œПро божественні імена€ €œТаємниче богослов’я€ і 10 послань – в них розкривається доктрина – вища точка християнського неоплатонізму. Автор пов’язав онтологію неоплатонізму з соціальною проблематикою; доктрина про церковну ієрархію безпосередньо підстроюється до доктрини небесних ієрархій. При цьому на відміну від мітичного історизму Августину €œЦерква як град Божий€ образ церкви як ідеальна людська спільнота що знаходиться у згоді з...
25271. Римська («зовнішня» людина) і грецька («внутрішня» людина) гілки окцидентальної філософії Середньовіччя 29 KB
  Західноєвроп суспільства формуються як суспільства ієрархизованімайстер підмайстер – иежу перейти дуже важко; васал мого васала не мій васал – король не може впливати на васала свого васала. Світська і духовна ієрархія – кардинал і король – король не може впливати на васала папи.