61145

Мінойська та Ахейська палацова цивілізація

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Очікувані результати: Після цього уроку учні зможуть: називати розквіту Критської цивілізації час відкриття археологами Критської цивілізації; основні грецькі міфи Критського циклу їхніх героїв основні заняття греків характерні риси Критської цивілізації...

Украинкский

2014-05-24

69 KB

33 чел.

Урок 30                                                                                                  

Всесвітня історія                                                                  6 клас

Тема: Мінойська та Ахейська палацова цивілізація.

Мета:

  •  ознайомитися з цивілізацією острова Крит, з історією Мікенської Греції;
  •  розглянути причини занепаду ахейських держав;
  •  дати уявлення про господарське життя і суспільні відносини в Греції в           

    XIIX ст. до н. є.

Очікувані результати:

Після цього уроку учні зможуть:

називати розквіту Критської цивілізації, час відкриття археологами Критської цивілізації; основні грецькі міфи Критського циклу, їхніх героїв, основні заняття греків, характерні риси Критської цивілізації;  час розквіту Мікенської цивілізації, дату Троянської війни, час відкриття археологами Мікенської цивілізації, основні грецькі міфи Троянського циклу, їхніх героїв, основні заняття греків, характерні риси Мікенської цивілізації;

показувати на карті  територію Ахейської цивілізації, напрями морських походів ахейців та вторгнення дорійців;

застосовувати та пояснювати на прикладах поняття «тиранія»;

наводити приклади культурних досягнень у Мікенах, розквіту і занепаду давньогрецьких держав;

визначати вплив природних умов на життя людей та їхні релігійні вірування.

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

І.   ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Із метою економії часу можна поєднати дві форми роботи: виконання індивідуального завдання біля дошки і роботу з картою.

Індивідуальне завдання.

1)    Напишіть назву племен, які заселили Давню Грецію в Ш - II тис до н. є.

2)    Перелічіть основні заняття давніх греків.

Робота з картою.

Покажіть на карті:

а) Балканський півострів і моря, що його омивають;

б) на які частини Греція розділена горами.

3) Як відбувався економічний і політичний розвиток у найдавніший період історії Греції?

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

План

1. Археологічне відкриття Мінойської цивілізації, її основні центри.

2.  Розквіт і занепад Мінойської палацової цивілізації.

3.  Перекази про ахейців.

4.  Археологічне відкриття Ахейської цивілізації, її основні центри.

5.  Розквіт і занепад Ахейської палацової цивілізації.

6. Занепад Ахейських держав і прихід дорійців.

Розповідь учителя.

1. Археологічне відкриття Мінойської цивілізації, її основні центри.

Учитель повідомляє, що найдавніша цивілізація на території Європи виникла на острові Крит.

Перший із Критських палаців був відкритий Артуром Авансом у Кноссі. За переказами, тут розташовувалась головна резиденція легендарного володаря Криту — царя Міноса.

Сер Артур Еванс народився у 1851 р., здобув освіту в найкращих навчальних закладах Великої Британії. За фахом історик, він найбільше цікавився давніми системами письма. Особливо його зацікавили знаки, знайдені Генріхом Шліманом при розкопках Тірінфу і Мікен. їхнє дослідження привело його на о. Крит, де від теорії археології він перейшов до практики, і в 1900 р. почав розкопки. За два тижні Еванс знайшов славетний Кносський палац. Він уражав своїми розмірами і вишуканістю. Про багатство його мешканців свідчили комори палацу: глеки для зберігання олії, знайдені в них, у сукупностей ємність 75 тис. літрів. Стіни палацу, кераміка були покриті розписом, на якому зображувалося населення Криту. Парадоксально, що в Кносському палаці не було знайдено жодного зображення воїна; люди на фресках грають, займаються гімнастикою, ведуть господарство, полюють, одним словом, насолоджуються мирним і спокійним, життям. Фактом, який уразив Еванса, була наявність у палаці каналізаційної системи (знову каналізація в Європі з'являється лише, через 4000 тис. років).

Головним питанням, яке ставив перед собою Еванс, була причин загибелі цієї цивілізації. Ученим того часу було відомо, що Крито-Мікенська цивілізація загинула в результаті двох навал: ахейської і дорійської. Однак археологічні знахідки свідчили про практично миттєве знищення критської культури. Відповідь Еванс знайшов завдяки випадку: 26 червня 1926 р. на Криті стався землетрус, який і наштовхнув Еванса на думку, що саме цей природний катаклізм міг спричинити такі наслідки. І справді, нині вчені вважають, що причиною остаточної загибелі Критської цивілізації був землетрус, спричинений виверженням вулкана на сусідньому острові Фера, а також хвиля-цунамі, що була спричинена цим катаклізмом. При цьому, острів Фера був зруйнований на дві третини.

2. Розквіт і занепад Мінойської палацової цивілізації.

Робота з підручником.

Опрацювати відповідний текст параграфа і дати відповіді на запитання.

1)   На який період припадає розквіт Критської цивілізації?

2)   Які факти підтверджують існування розвинутої цивілізації на острові Крит?

3)   Які причини призвели до занепаду цієї цивілізації?

Додаткова інформація

Розквіт Мінойської цивілізації припадає на XVI — першу половину XV ст. до н. є. У цей час Крит забудовується неперевершенимй палацами. Як уважають учені, у цей час Крит був об'єднаний під владою царів Кносса і став єдиною централізованою державою. Про це свідчить мережа зручних широких доріг, прокладених по всьому острову, а також відсутність укріплень у Кноссі та інших палацах (вони були б потрібні, якби господарі палаців вороже ставилися один до одного). Імовірно, що об'єднання Криту навколо Каносського палацу здійснив відомий за переказами Мінос. Грецькі історики вважали Міноса першим володарем моря. Про нього говорили, що він створив великий військовий флот, викорінив піратство і встановив контроль над усім Егейським морем. Цей переказ має під собою і достовірне підґрунтя, підтверджене археологічними знахідками. Мінойські колонії і торгові факторії виникали на узбережжі Малої Азії, на острові Родос. У цей же час мешканці Криту вели торгівлю з Єгиптом і державами сірійсько-фінікійського узбережжя.

У середині XV ст. до н. є. ситуація різко змінилася. На Криті сталася катастрофа: майже всі палаци і поселення були зруйновані. Причини катастрофи остаточно не з'ясовані. Із того часу занепад Мінойської цивілізації стає необоротним процесом.

3.  Перекази про ахейців.

Робота з підручником.

Опрацювати відповідний текст параграфа і дати відповіді на запитання.

1)    Коли на території Греції з'явилися ахейські племена?

2)    Як вплинула на розвиток ахейських племен культура острова Крит?

3)    Де виникли перші держави на території Давньої Греції?

4)    Хто стояв на чолі держави?

5)     Кому належала земля?

6)     Які ремесла розвивалися в ахейців?

7)   Назвіть причини занепаду ахейських держав.

Питання про Троянський цикл учні опрацьовують за підручником самостійно.

Самостійна робота за підручником.

Опрацювати відповідний текст параграфа і дати відповіді на запитання.

1)   Які події описуються в міфах троянського циклу?

2)    Поясніть значення виразу «яблуко розбрату».

3)   Що означає вираз «троянський кінь»?

У разі браку часу питання теми «Троянський цикл» може бути залишене на самостійне вивчення.

4. Археологічне відкриття Ахейської цивілізації, її основні центри.

Розповідь учителя.

До подій, викладених у поемах Гомера, не завжди ставилися як до історично вірогідних фактів. У другій половині XIX ст. сумніви в реальному існуванні Гомера переносилися й на відомості, які дійшли до нас у його творах. Але була в ті часи людина, яка свято вірила у правдивість усього, про що писав Гомер. Цю людину звали Генріх Шліман. Коли він був семирічним хлопчиком, то пообіцяв батькові: «Коли я виросту, я знайду Трою і скарби царя».

Із цією вірою мільйонер Генріх Шліман вирушив на сорок шостому році життя у свою подорож до царства ахейців. У 1870 р. почалися розкопки на пагорбі Гіссарлик у Малій Азії, під час яких археологи знайшли кілька культурних шарів поселень на місці Трої. Шліман уважав, що Троя була в другому знизу культурному шарі. і лише незадовго до його смерті було доведено, що він припустився помилки. Троя була не в другому шарі, а значно вище. Коштовності, які знайшов Шліман під час розкопок, теж належали не цареві Пріаму (як думав археолог), а цареві, який жив за тисячу років до Пріама.

У галузі археології Шліман досяг трьох вершин — відкрив «скарби царя Пріама», царські поховання в Мікенах, поселення в Тірінфі. Завдяки розкопкам Шлімана, а також тим відкриттям, які зробив на Криті через десять років англійський археолог Артур Еванс, поступово почали вимальовуватися обриси давньої цивілізації, поширеної колись в усьому Середземномор'ї.

5. Розквіт і занепад Ахейської палацової цивілізації. 

Робота з підручником.

Прочитайте відповідний текст параграфа і складіть план.

План   (зразок)

1)    Період розквіту мікейської культури.

2)    Поховання царів.

3)    Пам'ятки архітектури: Левина брама; царський палац.

4)    Основні заняття мікенців.

5)    Участь мікенців у війнах.

6)    Причини загибелі мікенської культури.

6.   Занепад Ахейських держав і прихід дорійців.

Евристична бесіда.

1)    Які причини викликали загибель відомих вам могутніх держав давнини?

2)  Як ви вважаєте, чи існували причини для протиріч у мікенському суспільстві?

3)    Чи були в мікенців зовнішні вороги?

4)    Якими, на вашу думку, були причини занепаду ахейських держав?

Учитель допомагає сформулювати висновок: на межі XIIIXII ст. до н. є. Мікенська цивілізація зазнала страшного удару — величезні маси варварських племен північнобалканського регіону ринули на південь, у багаті й квітучі області Середньої Греції та Пелопоннесу, а також у Малу Азію. Швидкий розпад найбільших мікенських держав, що настав за цією катастрофою, пояснюється не стільки силою натиску північних варварів, скільки слабкістю внутрішньої структури самого мікенського суспільства.

РОЗКВІТ ТА ЗАНЕПАД ДАВНЬОГРЕЦЬКИХ ЦАРСТВ І ДЕРЖАВ

МІНОЙСЬКЕ ЦАРСТВО

Розквіт

Занепад

1. Форма правління — монархія.

2.  Цар Мінос.

3. Контроль над захопленими територіями, потужний флот, торгівля — талассократія.

4.  Суспільство:

а) вільні общинники, залежні люди, раби;

б) цар і родова знать.

1. Виверження вулкана на о. Фера, загибель флоту.

2. Навала ахейців.

3. Переселення на материк і на острови населення Криту, що вціліло після катастрофи.

МІКЕНСЬКЕ ЦАРСТВО

Розквіт

Занепад

1.  Поділ суспільства на групи:

а) панівні: цар, родова знать (евпатриди), воєнні вожді;

б) безправні: вільні общинники, раби.

2.  Царство.

3.  Господарство:

а) царське — палацове;

б) приватне;

в) ремісниче, общинне.

4. Земельні володіння:

а) царське;

б) общинне — вільних общинників.

5.  Завоювання.

1.  Послаблення від війн із троянцями, єгиптянами тощо.

2.  Сутички між ахейськими царями за багатство.

3. Навала дорійців спричинила загибель мікенської цивілізації.

КУЛЬТУРНІ ДОСЯГНЕННЯ ПАЛАЦОВИХ ЦИВІЛІЗАЦІЙ

Мінойська цивілізація (о. Крит)

Ахейська цивілізація (м. Мікени)

1. Високий рівень архітектури (Кноський царський палац Лабіринт та ін.).

2. Розвинена писемність (ієрогліфи й алфавітне письмо).

3. Розвинене мистецтво (образотворче, хореографічне, скульптура).

1. Царські палаци-фортеці (Мікени, Тіринф та ін.).

2. Писемність, успадкована від критян.

3. Розвиток ремесел.

IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

Фронтальне опитування.

1)    Назвіть і покажіть на карті центри перших державних утворень у Греції.

2)    Як підтвердилася вірогідність існування Трої?

3)    Чию долю нагадує вам історія життя Г. Шлімана? Чим вони схожі?

4)    Розкажіть про Мікенську цивілізацію.

5)    Як вплинуло на розвиток Греції переселення дорійців?

V. підсумки уроку

Заключне слово вчителя.

  •  Після занепаду критської культури найбільш яскравим прикладом розвитку цивілізації стала Мікенська культура, часом розквіту якої заведено вважати XVXIII ст. до н. є.
  •  Мікенська культура загинула в результаті завоювань дорійців.
  •  Незважаючи на занепад і застій в XIIX ст. до н. є. грецьке суспільство внутрішньо готувалося до нового злету; багато в чому цьому сприяло поширення заліза (завдяки дорійцям).

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1)    Опрацювати текст параграфа.

2)    Виконати завдання на контурній карті.

PAGE   \* MERGEFORMAT5


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

75011. Відкриття музею історії козацтва, виховний захід 193.08 KB
  Карабинівці понад двісті років. Визнала вона і знущання панів Карабінова та Мизгова, і лихоліття громадянської війни, і голодомор, і трагічні події Великої Вітчизняної війни та вистояла. Сьогодні Карабинівка - одне з найкращих сіл Павлоградщини...
75012. Веснянки, виховний захід 60 KB
  Янушкевич веснянка А вже весна з опери Зима і весна М.Лисенка Хор А вже весна з опери Зима і весна. Діалог Діти а якою ви собі уявляєте весну Та яка ж весна без квітів Які ви знаєте весняні квіти Але першою розпускається гілочка верби а її розквітлі бруньки як називаються Котики Чи бачили ви їх які вони...
75013. Интонация – основа музыки, План-конспект урока музыки в 3 классе 332.5 KB
  Цели: Обучающая: формировать предметные компетентности: вокально-хоровую –умение петь вокально правильно на дыхании музыкально-ритмическую –умение выдерживать ритм и темп в движении под музыку исполнительскую – умение выразительно и правильно передавать музыкальный образ...
75014. Интонационное и исполнительское развитие музыки 152.5 KB
  Тема урока: Интонационное и исполнительское развитие музыки Игра в слова. Разные ребята Цели урока: Обучающие: дать понятие о развитии интонации с помощью каких средств выразительности она развивается введение понятий лад мажор минор работать над чистотой интонирования...
75015. Українські народні думи, Відкритий урок у 4-му класі 118.5 KB
  Українські народні думи. Сьогодні на уроці прозвучать особливі своєрідні вокальні фольклорні твори думи. Боротьба українського народу за свободу і незалежність зумовила виникнення дуже відомого нині жанру народної творчості думи.
75016. Народная песня в симфонической музыке 44 KB
  Углубить представления учащихся о народной песне, определить связь между народным и профессиональным творчеством; определить народно-песенные истоки Второй симфонии...
75017. Мусор – глобальная проблема человечества. Борьба первобытного человека с отходами 32.5 KB
  Борьба первобытных людей с отходами Эколог: На древней планете идиллия была – Наша Земля раем слыла. Эколог: Но однажды в древний век Появился человек. Первобытный человек: Много тысячелетий назад Неандерталец чистой Земле был рад Экологически чистые плоды он собирал Прозрачную водицу из родника он брал. Эколог: Отходы синтетические у современного человека Они не перегнивают лежат в земле три века Пакеты по пятьсот лет планету загрязняют А стеклянные отходы за тысячу лет не исчезают Пещерный человек: Пещерный человек вам Землю чистой...
75018. Не будьте собі ворогом. Конспект уроку здорового способу життя 47 KB
  Мета заходу: Виховувати в учнів негативне ставлення до вживання наркотиків бажання і вміння вести здоровий спосіб життя критично ставитись до своїх негативних вчинків. Що стається з наркоманом а продовжує радіти життю; б постійно шукає де б дістати наркотик; в пригнічений; г життя – муки. Втрачаєш радість життя. Можеш покінчити життя самогубством.
75019. Здоров’я народу - багатство країни. Позакласний захід з народознавства для 6-7-х класів 98.5 KB
  Українське житло мало чотиригранну будову – чотири стіни відповідали чотирьом сторонам світу. Вікна виходили на схід і на південь – до сонця. З північного боку, де панували темні, злі сили, вікон не було.