61155

Утворення Афінської держави

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Розглянути особливості державного устрою Афін; удосконалити навички роботи зі схемою оволодіння новим матеріалом в інтерактивній формі; поглибити розуміння сутності поняття держава. Після цього уроку учні зможуть: називати час проведення реформ Солона утвердження тиранії Пісістрата в Афінах...

Украинкский

2014-05-24

75.5 KB

6 чел.

Урок 34                                                                                                  

Всесвітня історія                                                                     6 клас

Тема: Утворення Афінської держави.

Мета.  

  •  Розглянути особливості державного устрою Афін;
  •  удосконалити навички роботи зі схемою, оволодіння новим матеріалом в інтерактивній формі;
  •  поглибити розуміння сутності поняття «держава».

Очікувані результати.    

Після цього уроку учні зможуть:

називати час проведення  реформ Солона, утвердження тиранії Пісістрата в Афінах;

показувати на карті території Аттики;

застосовувати та пояснювати на прикладах поняття та терміни: «тиранія», «громадянин»;

порівнювати соціальний та державний устрій Спарти й Афін;

висловлювати власне ставлення до демократичної форми правління.

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

І ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

На цьому етапі уроку доцільно поєднати виконання учнями індивідуальних завдань та фронтальне опитування.

Індивідуальні завдання.

1)    Відтворити на дошці схему «Соціальний та державний устрій Спарти».

2)    Показати на карті Спарту. Коли і як виникла ця держава?

3)    Перевірка творчого домашнього завдання: «Скласти розповідь про життя спартанського хлопчика, використовуючи матеріал підручника та додаткову літературу. В оповіданні має бути розкрите значення поняття «спартанське виховання».

Учитель перевіряє правильність виконання схеми (або доручає зробити це комусь з учнів). Використовуючи її, проводить фронтальне опитування.

Фронтальне опитування.

1)    Які групи населення існували в Спарті?

2)    Як називався найважливіший державний орган?

3)     Яка група населення була найбільш безправною?

4)    Яким чином підтримувався порядок у спартанському суспільстві?

Підбиваючи підсумок, учитель зазначає, що особливості розвитку Спарти визначили необхідність організації управління підкореним населенням. Законодавство Лікурга допомогло перетворити Спарту на єдиний військовий табір. Спартанське військо було найкращим у Греції, але в економічному й культурному розвитку Спарта не досягла вершин. Учитель пропонує учням порівняти розвиток Спарти, з історією якою вони вже ознайомилися, та розвиток Афін держави, історію якої шестикласники матимуть можливість дослідити впродовж цього уроку.

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

План

1.  Міфи про давню історію Аттики.

2.  Об'єднання Аттики.

3.  Закони Драконта.

4.  Реформи Солона.

5.  Тиранія в Афінах.

6.  Повалення тиранії і завершення формування афінської держави.

                                                      

1.   Міфи про давню історію Аттики.

Історичний театр.

Учні демонструють інсценування (або читання за ролями) міфа про Тесея.

Коментар учителя.

Афіни дістали свою назву від своєї покровительки — богині Мудрості Афіни Паллади. Згідно з міфом, між нею і богом моря Посейдоном виникла суперечка, хто буде покровителем міста і чиїм імям його назвуть. Тоді цар богів Зевс вирішив, що це право заслужить той хто зробить місту найкращий подарунок. Посейдон увдарив тризубом у скелю — і звідти почало бити джерело. Боги спробували води з цього джеерела, однак вона була солоною. Тоді Афіна встромила свій спис у землю, і він перетворився на маслину. Боги скуштували його плоди й одностайно віддали перемогу Афіні.

Додаткова інформація

Інший міф розповідає про Тесея, легендарного царя Аттики, із яким пов'язують піднесення Афін. Тесей був сином царя Афін Егея і доньки царя міста Трезени, Етри; однак багато хто вважав, що справжнім батьком Тесея був бог морів Посейдон.

Якось Егей, який не мав дітей, а отже, і спадкоємців, поїхав до Дельф за пророцтвом. По дорозі він заїхав до Трезени, де покохав доньку місцевого царя Етру й одружився з нею. Однак скоро йому довелося повертатися до Афін, а дружину взяти із собою він боявся, оскільки в місті мав серйозних ворогів — Паллантидів, п'ятдесят синів Палланта, які самі претендували на престол. Знаючи, що дружина вагітна, він залишив їй під великим каменем свій меч і сандалі, наказавши, щоб вона вирядила їхнього майбутнього сина до Афін, коли він виросте настільки, що зможе підняти камінь і забрати батькові речі.

Народився хлопець, якого назвали Тесеєм. Ще дитиною він відрізнявся від однолітків надзвичайною силою і спритністю. Коли він підріс, Етра розповіла сину про його походження і показала йому той самий камінь, переказавши наказ батька. Юнак легко підняв камінь, дістав речі батька і вирушив до Афін. Дорогою Тесей здійснив ряд подвигів, убивши багато розбійників і потвор. Урешті-решт, Тесей дістався батькового царства. У цей час там жила чаклунка Медея, яка знала, ким був юнак, і вирішила його вбити. Вона вмовила царя отруїти гостя, стверджуючи, що він — небезпечний заколотник і хоче захопити владу. Однак на бенкеті Егей побачив у Тесея свій ніж і, зрозумівши все, викинув келих з отруєним вином, який юнак вже збирався випити. Після цього цар привселюдно визнав сина. Народні збори із захопленням прийняли царевича, адже афіняни вже чули про його Славетні справи.

Сини Палланта були незадоволені таким станом речей, адже вони сподівалися після смерті бездітного Егея отримати у спадок владу в Афінах, тому вирішили вбити царя та його сина. Однак Тесей дізнався про їхній підступний план і сам несподівано напав на їхні війська, розгромивши їх. Після цього Тесей здійснив ще один подвиг — убив марафонського бика, що тримав у страху мешканців Афін.

Однак найбільшим подвигом Тесея була його перемога над Мінотавром.У цей час Афіни виплачували тяжку данину царю Крита Міносу за вбивство його сина на спортивних змаганнях. Кожні десять років афіняни мали виряджати на Крит сім парубків і сім дівчат, яких потім з'їдало чудовисько Мінотавр — людина з головою бика. Тесей зголосився вбити Мінотавра і припинити цей мерзенний звичай, а тому поїхав на Крит разом із дівчатами і парубками.

На Криті в Тесея закохалася донька царя Міноса, Аріадна, і вирішила допомогти йому. Мінотавр жив у Лабіринті — палаці-вязниці, створеній майстром Дедалом, із якої неможливо було знайти вихід. Аріадна дала Тесею нитку, один кінець якої він прив'язав біля входу до Лабіринту, а інший постійно тримав у руках, поступово її розмотуючи. Тесей убив Мінотавра і відплив додому. Але перед тим, як вирушати в подорож, він домовився з батьком, що в разі вдалого завершення експедиції корабель повернеться під білими вітрилами, а на випадок поразки — під чорними. Дорогою Тесей забув замінити вітрила, і Егей, побачивши зі скелі корабель під чорним вітрилом, подумав, що його син загинув. Не витримавши горя, він кинувся зі скелі в море. Із того часу греки стали називати це море Егейським.

Після цього Тесей здійснив ще багато подвигів: бився з амазонками, кентаврами, брав участь у славнозвісному калідонському полюванні тощо. Він навіть намагався викрасти дружину царя Підземного світу Аїда, Персефону, однак його спіймали і прикували до скелі в царстві мертвих. Звідти його звільнив Геракл. Повернувшись із потойбіччя Тесей дізнався, що престол Афін посів його родич Менесфей. Він відправив Тесея у вигнання, і той невдовзі був підступно вбитий на острові Скірос.

Греки приписують Тесею об'єднання розрізнених громад Афін у єдиний поліс, а також установлення багатьох важливих традицій, серед яких святкування панафіней, започаткування соціального поділу громадян Афін. За легендою, перед Марафонською битвою Тесей з'явився перед афінянами в повному бойовому обладунку, що підняло їхній бойовий дух і допомогло перемогти персів. Афіняни зобов'язалися знайти останки Тесея і в 476 р.до н. е. урочисто перезаховали свого царя в Афінах. Його могила вважалася священною.

2. Об'єднання Аттики.

Коментоване читання.

Знайомлячись із текстом параграфа, учні записують у зошити основні заняття жителів Аттики (вирощування маслин і винограду. гончарство), а також значення нових понять:

поліс — місто-держава в давніх греків, складався з міста і земель навколо нього;

акрополь — укріплена частина грецьких міст;

агора — ринкова площа, місце народних зборів у грецьких містах;

метеки — городяни, які не мали повних громадянських прав (переселенці з інших країв, відпущені на волю раби);

аристократія — найбільш привілейована верства населення;

демос — усі вільні громадяни Греції, народ.

3. Закони Драконта.

Робота зі схемою.

Розглядаючи дане питання, доцільно скористатися схемою «Суспільство і влада в Афінах», заздалегідь підготовленою вчителем.

Повноправні громадяни (чоловіки)

Жінки та члени родин

Метеки

Раби

         

      

  Не брали

участі у

прийнятті

рішень

Коментуючи схему, учитель звертає увагу учнів на те, що більшість населення Афін не мали права голосу. Крім того, існувало боргове рабство, тобто практично кожна людина могла стати рабом за борги. Боргові камені із зазначенням розміру боргу й імені кредитора «прикрашали» багато земельних ділянок. Такий порядок закріплювали закони Драконта, прийняті 621 р. до н. є.

Ці закони скасовували право родової аристократії на кровну помсту, а судовий розгляд та каральні функції передавалися ареопагу. Із метою охорони приватної власності закони передбачали суворі покарання. За крадіжку зерна, овочів і плодів передбачалася смертна кара, як і за святотатство, блюзнірство та вмисне вбивство. Пізніше частина законів була пом'якшена Солоном.

4. Реформи Солона.

Метод «Навчаючи вчуся».

Учні одержують картки, на яких зазначені реформи Солона.

Картка 1. Скасування боргових зобов'язань і заборона перетворювати афінян на рабів за борги.

Картка 2. Закон про свободу заповітів, що дозволяв подрібнювати приватні володіння.

Картка 3. Закон, що заохочував розвиток ремесла і торгівлі: син ™чг відмовити старому батькові в допомозі, якщо той не навчив його Ремесла.

Картка 4. Поділ громадян на чотири розряди залежно від прибутків.

Картка 5. Створення державного органу— «Ради чотирьохсот»

Наприкінці розгляду питання вчитель формулює висновок: реформи Солона заклали основи афінської демократії (народовладдю Однак навіть при демократичному устрої суспільства, коли кожен громадянин мав право брати участь у політичному житті держави найбільші привілеї мали багаті люди.

5. Тиранія в Афінах

Розповідь учителя.

Реформи Солона згладили суперечності в суспільстві, але не вирішили їх остаточно, залишивши привід для чергових невдоволень і хвилювань. Цим скористався Пісістрат, аристократ, який оголосив себе захисником інтересів народу і встановив тиранію — одноосібне правління. У результаті політичної боротьби й інтриг Пісістрат двічі опинявся у вигнанні. Захопивши владу втретє, він створив наймане військо, установив податок у розмірі десятої частини врожаю, запровадив державний сільськогосподарський кредит на допомогу незаможним селянам. За Пісістрата зросла економічна, військова й політична могутність Афін, розвивалися торговельні зв'язки з Причорномор'ям і Фракією. За часів його правління Афіни піднеслися і як культурний центр: регулярно відбувалися театральні вистави, редагувалися поеми Гомера, народні культи Деметри й Діоніса стали загальнодержавними.

6.   Повалення тиранії і завершення формування афінської держави.

Робота з підручником.

Опрацювати відповідний текст параграфа і дати відповіді на запитання.

1.   Чому було повалено тиранію в Афінах?

2.   Хто отримав найбільшу підтримку демосу?

3.    Які реформи були проведені в Афінах?

Додаткова інформація

Після смерті Пісістрата почалися відкриті виступи проти тиранії. У цій боротьбі взяв участь Клісфен, який прагнув заручитися підтримкою демосу. У 509—507 рр. до н. є. Клісфен провів низку реформ:

  •  розділив Аттику на дрібні адміністративні одиниці — деми, деми об'єднувалися в тритії, тритії — у філи. Арістотель писав цим Клісфен ніби «змішав» усіх громадян — знатних і незнатних і надав їм однакових прав;
  •  замість «Ради чотирьохсот» заснована «Рада п'ятисот»; він створював проекти
  •  запроваджений остракізм — «суд черепків»,— спрямований проти громадян, чий політичний вплив уважали за необхідне обмежити, відправивши їх у вигнання.

Реформи Клісфена, знищивши рештки родового ладу, значно посилили позиції афінського демосу, що було дуже своєчасним напередодні греко-перської війни.

IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

Цей етап уроку можна провести за одним із двох варіантів.

ВАРІАНТ І

Оскільки урок містить багато нових понять, на етапі узагальнення і систематизації знань можна провести роботу з перевірки засвоєння нової термінології.

Історичний диктант.

Коди відповідей

Агора — 1                   Аристократія — 2          Остракізм — З

Демократія — 4         Метеки — 5                    Акрополь — 6

Поліс — 7

1)    Місто-держава в Давній Греції —___

2)    Укріплення, призначене для захисту міста, називалося___

3)    Ринкова площа, а також місце для народних зборів — це ....

4)    Найкращих людей в Афінах називали___

5)    Влада народу — це___

6)    Іноземці, які постійно жили в Афінах, називалися___

7)    Людині, яка заплямувала себе на політичній ниві або прагнула захопити забагато влади, загрожував в Афінах «суд черепків», тобто ....

Учитель вибірково перевіряє роботи, звертає увагу на типові помилки.

ВАРІАНТ II

Оскільки на початку уроку вчитель спрямовував учнів на порівняння розвитку Афін і Спарти, дітям можна запропонувати проблемне завдання: «Порівняйте закони Солона і законодавство Лікурга».

Упоратися із завданням допоможуть конкретизуючі запитання.

1)   Чим була викликана поява законів Солона в Афінах і законів

Лікурга в Спарті?

2) У чиїх інтересах вони приймалися? Кого вони захищали?

3) Чим відрізнялося державне управління Спарти від управління Афін?

4)Чи однаково спартанська й афінська влада втручалася в особисте життя громадян? Як ви гадаєте, із чим це пов'язане?

V. ПІДСУМКИ УРОКУ

Заключне слово вчителя.

—  Афінське суспільство розвивалося в напрямку зміцнення демократії та обмеження влади родової знаті: в Афінах утверджувалася рабовласницька демократична республіка.

—  Спартанці називали себе «громадою рівних». У ЗО років чоловіки ставали громадянами. Проте навіть дорослі громадяни не могли розпоряджатися собою і мали підкорятися загальним правилам.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1) Опрацювати текст параграфа.

2) Вивчити визначення понять «агора», «акрополь», «аристократія», «демократія», «метеки», «остракізм».

3) Скласти в зошитах план міста Афіни в VI ст. до н. є.

АФІНИ

Розквіт

Занепад (наступна тема)

1.  Об'єднання Аттики.

2. Підвищення ролі народних зборів.

3.  Вища державна рада — буле.

4.  Реформи Солона, Клісфена, правління Пісистрата.

1.  Обмежений характер демократії.

2. Зловживання остракізмом.

3. Внутрішні політичні суперечки.

4. Суперечки між демосом і аристократією.

PAGE  6


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

55366. Та сторона мила, де мати народила 35 KB
  Мета проекту: - виховати почуття поваги до звичаїв та обрядів; - відчуття належності до України; - сформувати у школярів гуманістичні громадянські орієнтири.
55367. ЧОРНОБИЛЬ-ДОВГИЙ СЛІД ТРАГЕДІЇ 68 KB
  За 25 років після Чорнобильського вибуху світ принципово змінив свої підходи як щодо використання ядерної енергії, так і щодо ядерної та радіаційної безпеки. На даному етапі розвитку людства ядерну енергетику не можна розглядати як безпечну та перспективну...
55368. Інтернет. Соціальні мережі 232.5 KB
  Мета уроку: підвести підсумки роботи над проектом Інтернет. В цьому навчальному році в школі відбулись великі зміни ми маємо під’єднання шкільної мережі до швидкісного Інтернету.
55369. У душах людських хай палає тепло, людське милосердя хай творить добро 138.5 KB
  Мета: розвивати в учнів доброзичливість вміння співчувати милосердя; виховувати дітей у дусі відродження українських традицій благодійності; залучати школярів до практичної благодійності. Бесіда на тему Що таке милосердя?
55370. ФОРМУВАННЯ ЖИТТЄВОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ УЧНІВ ЧЕРЕЗ ОРГАНІЗАЦІЮ РОБОТИ ОРГАНІВ УЧНІВСЬКОГО САМОВРЯДУВАННЯ «ШКІЛЬНОГО МІСТЕЧКА» 169 KB
  Принцип самоврядування є основним в діяльності будь якої дитячої громадської організації яка призвана захищати права та інтереси дітей і підлітків; розвивати їх здібності.
55371. Добро починається з тебе, волонтерський проект 338.5 KB
  Мета проекту: Освітня Поглибити знання учнів про волонтерський рух в Україні та світі. Дізнатися про діючі волонтерські фонди на території України. Поглибити знання учнів про добро і зло, розвивати вміння визначати прояви добра і зла
55372. ВЕЛИКІ КНЯЗІ КИЇВСЬКІ. ПРОЕКТ 216.5 KB
  ТИП ПРОЕКТУ: інформаційний ТЕРМІН ПРОВЕДЕННЯ ПРОЕКТУ: листопадгрудень УЧАСНИКИ ПРОЕКТУ: учні 7х класів МЕТОДИ ОТРИМАННЯ ІНФОРМАЦІЇ: опрацювання історичних та літературних джерел довідників ілюстрацій. АКТУАЛЬНІСТЬ РОБОТИ З ДЖЕРЕЛАМИ ІНФОРМАЦІЇ Метою викладання історії є не передавати загальноприйняті істини про минуле а залу чати учнів до процесу реконструкції та пояс нення цього минулого. Тому використання джерел інформації на уроках історії є зараз надзвичайно актуальним. Робота з джерелами інформації на уроках сприятиме набуттю...
55373. Проектна діяльність молодших школярів як засіб формування особистості 52 KB
  Мета проектної роботи – навчити дитину діяти самостійно, ініціативно в будь-яких умовах сьогодні і в майбутньому; формувати комунікативну компетентність в процесі спільної роботи;...