61170

РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ В РЕЧЕННЯХ ЗІ ВСТАВНИМИ СЛОВАМИ

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Правопис: розділові знаки в реченнях зі вставними словами. Внутрішньопредметні зв’язки: Культура мовлення і стилістика: використання вставних слів для передачі ставлення до адресата дотримання правильної інтонації в реченнях зі вставними словами.

Украинкский

2014-05-24

51.5 KB

1 чел.

Урок № 49 РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ В РЕЧЕННЯХ ЗІ ВСТАВНИМИ СЛОВАМИ

Мета: повторити й поглибити знання восьмикласників про розділові знаки в реченнях зі вставними словами; сформувати вміння правильно вживати розділові знаки та інтонувати речення зі вставними словами; розвивати творчі вміння складати речення зі вставними словами та використовувати їх в усному й писемному мовленні; за допомогою мовленнєвокомунікативного дидактичного матеріалу виховувати вміння розмежо­вувати поняття «необхідність» і «комфорт», цінувати речі, які сьогодні стали невід’ємною частиною нашого життя.

Правопис: розділові знаки в реченнях зі вставними словами.

Внутрішньопредметні зв’язки:

Культура мовлення і стилістика: використання вставних слів для передачі ставлення до адресата, дотримання правильної інтонації в реченнях зі вставними словами.

Текст (риторичний аспект): використання морфологічних і синтаксичних засобів привернення уваги слухачів та вираження особистого ставлення до висловлюваного.

Міжпредметні зв’язки: використання вставних слів для зв’язку частин наукового тексту.

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Повідомлення теми, мети й завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності

ІІІ. Актуалізація мотиваційних резервів восьмикласників з теми (відтворення теоретичних відомостей, застосування яких потрібне на уроці)

Лінгвістична розминка

1. Продовжити ряд вставних слів, що виражають упевненість: безумовно, справді, природно.

2. Назвати вставні слова, що виражають емоційне ставлення мовця до змісту повідомлюваного.

3. Дібрати синонім до вставного слова мабуть. Що виражають ці вставні слова? Продовжити ряд поданих вставних слів.

4. Дібрати антонім до вставного слова як на біду. Що виражають ці вставні слова? Продовжити ряд поданих вставних слів.

5. Назвати вставні слова, що виражають послідовність викладу думок, висновок, результат думки, зв’язок з попередньою думкою.

ІV. Опрацювання навчального матеріалу. Робота з підручником

Мовний аналіз синтаксичних одиниць у зв’язному висловлюванні

  •   Прочитати мовчки текст. Визначити його основну думку. Поміркувати, чому автор так назвав висловлювання. Як ви вважаєте: телефон сьогодні розкіш чи необхідність?

НОВИЙ СИМБІОЗ

Телефон замінив багатьом людям живе спілкування. Власне, можна сказати, що ми з телефонним апаратом складаємо двоєдину істоту. У міфічну старовину були кентаври - істоти з головою й тулубом людини і кінським крупом на струнких і безвідмовних кінських ногах. У наш час (час електроніки, кібернетики, генетики, польотів у космос) природно утворився інший симбіоз. Наприклад, поєднання людини й телевізора або ж людини й телефону. Не знаю, як би можна таку істоту назвати одним словом: телефономаном чи телефонозавром? Телефонозавр, мабуть, личить більше, бо ставить це поняття в один ряд із такими поняттями, як динозавр, плезіозавр, надаючи аромату вічності, тривалості в часі. Отже, я належу до числа таких телефонозаврів, які вже навряд чи стануть коли-небудь викопними (За Є. Гуцалом).

  •   Записати текст. Підкреслити в реченнях вставні слова. Пояснити, з якою метою автор використав їх. З’ясувати вживання розділових знаків.
  •   Лексична робота (симбіоз — форма співжиття організмів різних видів, яка забезпечує їм взаємну вигоду).

V. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи, удосконалення передмовленнєвих і пунктуаційних умінь з теми

Мовленнєва ситуація

  •   Уявити, що ви на тривалий час опинилися у складних для сучасної людини умовах без будь-якого зв’язку. Скласти міні-висловлювання, описавши свої почуття, мрії та сподівання, використовуючи вставні слова.
  •   Пояснити розділові знаки в реченнях зі вставними словами.

Пояснювальний диктант

  •   Записати під диктовку речення. Пояснити розділові знаки в реченнях зі вставними словами.

1. Вернусь, каже, хоч погляну на дочку та сина (Т. Шевченко). 2. Синиця славу розпустила, що море буцімто згорить, така, бач, є у неї сила (Л. Глібов). 3. Який він, справді, Київ цей! 4. Я, звісно, мрійник був (З тв. М. Рильського). 5. Іван Оскарович після цього сидів понурений. Здається, розгадав нарешті причину своєї невдачі з виступом. 6. Навпаки, почувається певність у ньому та ще якась натхненна хлоп’яча веселіть, якою він, здається, найбільше й приваблює; знаю, мовляв, що бував я смішним та незграбним, але що з того? 7. Мав він, виявляється, вдачу веселу, бешкетну (З тв. О. Гончара).

Комунікативне завдання

  •   Висловити власну думку, розгорнувши зміст останнього речення. Використати вставні слова.

Лінгвістичне дослідження

  •   Переписати речення, поставити потрібні розділові знаки. Виділити вставні слова, визначити, на яке значення вони вказують.
  1.  Може то птахи приносять на своїх крилах весну? (Є. Гуцало). 2. На жаль ми не мали можливості знайти для її тітки квартиру десь ближче (О .Донченко). 3. На моє щастя на материні прохання ніхто не зважає (О. Довженко). 4. Здавалося він не чув нічого (Ю. Мушкетик). 5. Можливо блискавиць крило ці горді коси заплело? (А. Малишко). 6. Напевно там водилися й гадюки (О. Довженко). 7. Безперечно вам усе тут незнайоме дивне я знаю. 8. Кажуть нібито ці дроти тягнуться від самих Карпат аж до Чорного моря (З тв. О. Гончара). 9. З Олександрівська з Хортиці поет як гадають поїхав до села Покровського (П. Жур).

Дослідження-відновлення

  •   Відновити речення, уставляючи пропущені слова з довідки. Які з них є вставними, а які членами речення? Пояснити.

1. …вершина наша (О. Гончар). 2. І …ще одна порада: ніколи не читай на сонці (Л. Письменна). 3. …математична пам’ять у нього була розвинута надзвичайно (О. Гончар). 4. …можна говорити про те, що тим більше щирість і безпосередність звучить у поетичному рядку, тим більше довіру і пошану викликає він у людей (А. Малишко). 5. А мені …просто хочеться щастя, тугого, солодкого, як шоколад (Л. Костенко). 6. Цього року Україні …бути з великим хлібом (З газети).

Довідка: може; і ось нарешті; взагалі; нарешті; може; взагалі.

  •   Записати, розставляючи потрібні розділові знаки. Аргументувати свій вибір.

Розвиток діалогічного мовлення

  •   Розпитати свого товариша по парті про те, які речі він уважає необхідними в його житті, без яких сьогодні некомфортно та дуже важко розвиватись і творити. Скласти діалог. У репліках використати вставні слова. Пояснити розділові знаки в реченнях зі вставними словами.
  •   Прослухати діалоги своїх однокласників і визначити найкращий, а також указати на недоліки і шляхи їх подолання.

VІ. Систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок

Постановка проблемного запитання

  •   Які особливості мають речення зі вставними словами в усному й писемному мовленні? Скласти зв’язну розповідь про розділові знаки в реченнях зі вставними словами. Навести приклади із вправ, виконаних на уроці.

VІІ. Підсумок уроку

Учні аналізують свої досягнення у процесі роботи, з’ясовують практичне значення опрацьованого матеріалу для власного життєвого досвіду. Учитель характеризує проведену навчально-пізнавальну діяльність учнів.

VІІІ. Домашнє завдання

Виписати з наукових текстів 7–8 речень зі вставними словами, що виражають різні смислові відтінки. Пояснити розділові знаки. Зробити синтаксичний розбір двох речень на вибір.
Джерела:

1.Нікішина Т. В. Усі дидактичні матеріали з української мови у 8 класі. — Х.: Вид. група «Основа», 2008. — 224 с.

2.Омельчук С. А., Ляшкевич А. І. Усі уроки української мови у 8 класі / упор. С. А. Омельчук / С. А. Омельчук, А. І. Ляшкевич — Х.: Вид. група «Основа», 2009. — 331 с.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

49051. Дискретная обработка аналогового сигнала 1.78 MB
  Дискретная обработка аналогового сигнала. Сравнить форму спектра дискретизированной последовательности со спектром исходного аналогового сигнала. Цель работы: Дискретная и цифровая обработка заданного сигнала. Дискретная обработка аналогового сигнала
49052. ТЕХНОЛОГИЯ РАЗРАБОТКИ ОБУЧАЮЩЕГО МАТЕРИАЛА В ГИПЕРТЕКСТОВОЙ СРЕДЕ ПО ТЕМЕ «ПЕРИФЕРИЙНЫЕ УСТРОЙСТВА ПК» 2.8 MB
  Теоретическая часть Программные средства по созданию электронного пособия Новые возможности Microsoft Office PowerPoint 2007 6 Технология создания электронного пособия средствами Office PowerPoint 2007 17 Объект: обучающий материал Предмет: Microsoft Office PowerPoint 2007. Электронные учебники в формате Microsoft Office Word 2007...
49053. Цифровая система передачи непрерывных сообщений 614.5 KB
  Краткое описание процесса преобразвания сигнала от источника сообщения. Источник сообщений выдает на выходе непрерывный сигнал t который пeредаётся в формирователь первичного сигнала для преобразования в первичный электрический сигнал bt. Количество уровней квантования L определяется исходя из ошибки квантования пикфактора сигнала и отношения сигнал шум. Далее сигнал bикмt передается в модулятор это преобразование цифрового сигнала в аналоговый ut.
49054. Прогнозирование ДТП 205 KB
  Основные модели и стратегии Перспективы метода компьютерного моделирования Основные модели и стратегии Искусственный интеллект – это научная отрасль занимающаяся исследованием и моделированием естественного интеллекта человека. Естественный интеллект человека является очень сложным объектом исследований и его моделирование осуществляется на разных уровнях абстрагирования...
49055. ПРОГНОЗИРОВАНИЕ КОТИРОВОК АКЦИЙ С ИСПОЛЬЗОВАНИЕМ НЕЙРОСЕТИ 253 KB
  Сущность акций Факторы влияющие на котировки акций Прогнозирование котировок акций с применением Нейросимулятора
49056. ЦИФРОВЫЕ СИСТЕМЫ ПЕРЕДАЧИ НЕПРИРЫВНЫХ СООБЩЕНИЙ 2.06 MB
  Вид модуляции сигнала во второй ступени – ЧМ. С учётом заданного вида модуляции сигнала определить его параметры характеризующие форму и требуемое значение полосы пропускания приёмного устройства. По полученному значению вероятности ошибки по формулам потенциальной помехоустойчивости найти минимальное значение отношения мощностей сигнала и помехи необходимое для обеспечения допустимого уровня искажения кода за счёт действия помех. Рассчитать требуемое значение полосы приёмника при использовании сложного сигнала.
49057. Расчет проходной (методической) печи 23.07 MB
  Определение основных размеров печи. Проходные методические печи чаще всего принимаются для нагрева слитков металла перед прокаткой для придания им пластичности. В зоне сжигания топлива температура максимальная на 100200оС выше конечной температуры нагрева металла к концу печи она уменьшается. При нагреве тонких изделий время нагрева могло бы быть уменьшено при поддержании высокой температуры по всей длине печи.