61189

Синтаксис. Пунктуація

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Словосполучення й речення Просте двоскладне речення Односкладні й неповні речення Речення з однорідними членами Речення зі звертаннями вставними словами Речення з відокремленими членами; розвивати пізнавальний інтерес логічне мислення память увагу...

Украинкский

2014-05-24

202.5 KB

0 чел.

Урок № 70 ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ ЗА РІК

Мета: повторити, закріпити, узагальнити знання учнів з розділу «Синтаксис. Пунктуація», а саме: «Словосполучення й речення», «Просте двоскладне речення», «Односкладні й неповні речення», «Речення з однорідними членами», «Речення зі звертаннями, вставними словами», «Речення з відокремленими членами»; розвивати пізнавальний інтерес, логічне мислення, пам’ять, увагу; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати почуття відповідальності, а також розвивати вміння дотримуватися правил дорожнього руху і використовувати транспортні засоби.

Тип уроку: урок повторення, узагальнення й систематизації знань.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

ІІІ. Систематизація й узагальнення знань з розділів, опрацьованих у 8 класі

Робота в парах

  •   Провести бесіду у формі діалогу, задавши один одному запитання. Відповіді мають бути проілюстровані прикладами (можна скористатися художніми творами).

1. Що вивчає синтаксис і з яких розділів він складається?

2. Схарактеризувати словосполучення (його будова і види за способом вираження головного слова).

3. Схарактеризувати речення (за метою висловлювання, порядок слів у реченні, логічний наголос, двоскладні й односкладні, прості й складні речення).

4. Чим виражається підмет у реченні?

5. Які типи присудка ви знаєте?

6. Які члени речення називаються другорядними?

7. Розповісти про означення (узгоджені й неузгоджені, а також прикладку як різновид означення).

8. Схарактеризувати прямі й непрямі додатки.

9. Які ви знаєте види обставин?

10. Назвати типи односкладних речень.

11. Які речення називаються повними, а які - неповними?

12. Розказати про ускладнені прості речення.

  •   Оцінити свого співрозмовника, критично аналізуючи його знання, одержані у 8 класі.
  •   Дати слушні поради однокласникам щодо усунення прогалин у знаннях програмового матеріалу.

Колективна робота з текстом 

  •   Прочитати текст. Чим він вам сподобався? Визначити тип і стиль мовлення. Довести своє твердження прикладами з тексту. Переказати текст, дотримуючись логіки й послідовності викладення думок. Доповнити його додатковою інформацією про велосипед як вид транспорту.

З ІСТОРІЇ ВЕЛОСИПЕДА

У Європі першим винахідником велосипеда був німецький лісник Дрез. У 1813 році він приробив до самоката руль. Наступним винахідником став робітник Дальзель. У результаті тривалих пошуків він винайшов педалі.

У 1865 році французи Міно та Лальман сконструювали перший металевий велосипед. Він був удвічі важчим за сучасний, але найбільшим його недоліком було те, що велосипед трусило на вибоїнах. Через це він отримав назву «кісткотрус». І коли ветеринар із Шотландії — Данлоп — здогадався прикріпити навколо колеса гумовий садовий шланг, їздити стало набагато зручніше.

Спочатку з велосипедистів сміялися. Був час, коли поліція намагалася заборонити велосипеди, уважаючи, що вони заважають дорожньому руху. Але нині цей легкий, маневрений, дешевий і екологічний вид транспорту набуває дедалі більшої популярності в усьому світі.

Перш ніж сісти за кермо велосипеда, необхідно ознайомитися з інструкцією про будову і роботу придбаного велосипеда. Особливо уважно прочитай розділи, що починаються словами: «Увага!» та «Обережно!». Разом з батьками чи іншими дорослими огляньте велосипед, перевірте кріплення деталей, роботу всіх вузлів, напомпуйте шини. Якщо все в порядку, можна випробовувати велосипед. Найкраще це зробити на рівній ділянці, на невеликих спусках і підйомах. Чи добре слухається кермо? Чи надійно працюють гальма? Тобі зручно? Якщо все гаразд, катайся на здоров’я! Але не забувай про правила:

  •  не розганяйся, особливо на спусках, до такої швидкості, коли ти не встигаєш обертати педаль. Спускаючись, слід відхилитися назад і користуватися заднім і переднім гальмами;
  •  небезпечно їздити на велосипеді вночі, у сутінках, в ожеледицю, в туман, дощ або сильний вітер;
  •  важливу роль у безпеці руху відіграє колір одягу велосипедиста. Яскравий одяг допоможе водіям учасно помітити сигнали й маневри велосипедиста (В. Пономаренко, Т. Воронцова).
  •   Які слова вам зустрілися вперше? Запам’ятати їх. Скласти усно з ними речення.
  •   Що ви думаєте про зображений на фотографії вид транспорту? Чи хотілось би вам його випробувати?
  •   Схарактеризувати речення за структурою.
  •   Зробити повний синтаксичний розбір виділених речень.

Рольова гра

  •   Розподілити ролі: винахідники (будуть висувати якомога більше переваг і виступати за зручність велосипеда), опоненти (будуть суперечити винахідникам і називати якомога більше недоліків цього виду транспорту) і незалежні експерти (зроблять висновок про те, чия сторона перемогла).

Ситуативне завдання

  •   Уявити ситуацію: ваш клас готується до шкільного конкурсу «Чи важко дотримуватися правил дорожнього руху?» Необхідно підготуватися, виконуючи наступне завдання: скласти правила поведінки для пішоходів (варіант 1) і для водіїв (варіант 2). Під час формулювання правил використовувати прості неускладнені і прості ускладнені речення. У пригоді стануть подані слова і словосполучення.

Увічливість, байдужість пішоходів; недбалість, благородство водіїв; гідно поводитися, доброзичливо ставитися, грубо відповідати, привабливі автомобілі, стриманість громадян, нахабність користувачів, заздрісність більшості перехожих, колір машини, уважно спостерігати.

  •   Визначити, хто склав більше корисних і змістовних правил і хто в цілому краще впорався із завданням.
  •   Скласти зв’язне висловлювання на тему «Для чого потрібні правила дорожнього руху?

ІV. Підсумок уроку

Учитель аналізує роботу всіх учнів на уроці та за рік. Указує на активну роботу школярів, а також окреслює недоліки і шляхи їх подолання. Стисло розповідає про роботу в наступному навчальному році.

V. Домашнє завдання

Скласти твір-роздум про те, які знання ви б хотіли одержати в наступному навчальному році, що нового почути й пізнати на уроках рідної мови в 9 класі.

Джерела:

1.Нікішина Т. В. Усі дидактичні матеріали з української мови у 8 класі. — Х.: Вид. група «Основа», 2008. — 224 с.

2.Омельчук С. А., Ляшкевич А. І. Усі уроки української мови у 8 класі / упор. С. А. Омельчук / С. А. Омельчук, А. І. Ляшкевич — Х.: Вид. група «Основа», 2009. — 331 с.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

32335. Сущность права, признаки права и определение его понятия на основе нормативного подхода. Иные подходы к определению понятия права 43.5 KB
  Сущность права признаки права и определение его понятия на основе нормативного подхода. Иные подходы к определению понятия права. Специфика права проявляется в его признаках которые содержатся в приведенном выше определении. Эти признаки заключаются в следующем: 1 право носило волевой характер ибо оно есть проявление воли и сознания людей но не любой воли а прежде всего государственно выраженной воли классов социальных групп элит большинства членов общества; 2 общеобязательность в чем воплощается суверенитет государства...
32336. Характеристика права с позиции естественно-правовой, исторической, психологической, социологической школы. Их оценка. Соотношение права и закона в различных концепциях 43.5 KB
  Характеристика права с позиции естественноправовой исторической психологической социологической школы. Соотношение права и закона в различных концепциях. Становление права есть процесс и результат целенаправленной деятельности человека включающий в себя познание права его восприятие оценку и отношение к нему как к целостному социальному явлению. Учитывая такой плюрализм мнений и сложную природу самого права И.
32337. Право и нравственность (мораль) в современных условиях. Их единство, различие и взаимодействие. Возможные противоречия и пути преодоления 46 KB
  Поэтому не все ученые считают нормы нравственности явлением исключительно социальным. Человек как бы извлекает из себя нормы своего поведения в себе в глубине своей души дает оценку своим действиям. Согласно ей нормы морали имеют двоякую природу: одни имеют в виду самого индивида другие отношение индивида к обществу. Другие же категорически утверждают что нормы нравственности это требования обращенные к человеку извне.
32338. Правовая система. Понятие, элементы, их характеристика. Правовая система и правовое регулирование 48 KB
  В отечественной юриспруденции вопросы правовой системы общества стали интенсивно разрабатываться в конце 1970х начале 1980х годов. Другими словами возникла насущная потребность в синтезе правовой мысли в объединении накопленных знаний и создании целостной системной картины правового регулирования. Понятие правовая система должно быть результатом системного подхода ко всей правовой действительности как к единому объекту результатом проекции на правовую действительность системных категорий прежде всего понятия система . В итоге такого...
32339. Понятие функций права. Система функций права 34 KB
  Понятие функций права. Система функций права. Значение права его роль в жизни общества во многом определяется теми функциями которые выполняет право в процессе воздействия на общественные отношения. Функции права это основные пути каналы правового воздействия выражающие роль права в упорядочении общественных отношений.
32340. Понятие типа права на основе формационного подхода. Характеристика отдельных типов 49.5 KB
  Рабовладельческое право.государством находилось право.права наиболее ярко проявлялся в таких важнейших для того времени нормативноправовых актах как законы Солона в Афинах и Сервия Тулия в Риме выделявшие имущественное неравенство и делившие все население страны в зависимости от их положения в социальной структуре общества на касты варны и др. Полное бесправие рабов и открытое социальное неравенство среди свободных закреплялись также в ряде таких правовых памятников эпохи рабовладения какими были законы Хамурапи в Др.
32341. Понятие правовой семьи. Характеристика важнейших правовых семей. Место российской правовой системы в панораме национальных правовых систем современности 44 KB
  В зависимости от вышеназванных признаков выделяют следующие основные правовые семьи: 1 романогерманскую семью континентального права; 2 англосаксонскую семью общего права; 3 религиозную семью мусульманского и индусского права; 4 традиционную семью обычного права. Среди признаков романогерманской правовой семьи можно выделить следующие: единая иерархически построенная система источников писаного права доминирующее место в которой занимают нормативные акты законодательство; главная роль в формировании права отводится...
32342. Правовой статус личности в государстве. Понятие правового статуса. Содержание правового статуса. Правовой статус и фактическое положение граждан 38.5 KB
  Правовой статус личности в государстве. Понятие правового статуса. Содержание правового статуса. Правовой статус и фактическое положение граждан.
32343. Признаки, понятие и место юридических норм в правовой системе. Виды норм права 32.5 KB
  При этом разумеется нельзя ставить знак равенства между свойствами права в целом и свойствами ее элемента правовой нормы так же как например свойства и качества дома не могут быть сведены к качествам и свойствам элементов из которых он состоит. Свойства качества признаки правовой нормы определяются двумя началами: а принадлежностью правовых норм к нормам социальным; б юридической природой норм права. Принадлежность к социальным нормам обусловливает следующие качества юридической нормы: 1. Первый связан с самим механизмом действия...