61201

Будова тексту. Текстовий редактор WordPad

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета. Ознайомити учнів з поняттями: абзацний відступ, формування абзацу, способи встановлення параметрів абзацу. Повторити будову тексту, його складові частини, тему і мету.

Украинкский

2014-05-26

75 KB

2 чел.

Урок з курсу «сходинки до інформатики», 3 клас

Урок з курсу «Сходинки до інформатики», 3 клас

Інтегрований урок у 3 класі з використанням комп’ютерних технологій.

Тема. Будова тексту. Текстовий редактор WordPad.

Мета. Ознайомити учнів з поняттями: абзацний відступ, формування абзацу, способи встановлення параметрів абзацу. Повторити будову тексту, його складові частини, тему і мету.

Вчити працювати у текстовому редакторі  WordPad; правильно вводити і будувати текст у текстовому редакторі Word Pad. Розвивати пам'ять , увагу та мислення. Виховувати цікавість до інформатики і  навчальних комп’ютерних програм.

Обладнання: підручник з курсу «Сходинки до інформатики», робочий зошит, завдання з тестами, комп’ютерні навчальні програми для учнів, графічний редактор «Paint”, текстовий  редактор «WordPad» , мультимедійна презентація.

Хід уроку

1.Організаційний момент уроку. Повторюємо завдання уроку:

                На просто слухати, а чути.

                Не просто дивитися, а бачити.

                Не просто відповідати, а міркувати.

                Дружно і плідно працювати!

2. Повторення вивченого матеріалу.

- Учень, котрий працює за комп’ютером є … (користувачем).

1. Завдання для учнів.

- На робочому столі відшукайте ярлик «Сходинки до інформатики», виділіть і відкрийте електронну книгу «Як поводитися з комп’ютером». Уважно розгляньте малюнки і прочитайте всі правила поведінки за комп’ютером. За робочими столами вчитель проводить з учнями бесіду «Як правильно поводитися з комп’ютером».

2. Повторення теми «Текстовий редактор». Бесіда з учнями.

- Які нові слова ви запам’ятали  з вивченої теми і збагатили свій словниковий запас? ( Редактор, редагувати).

- Хто такий редактор? (Редактор – це людина, яка редагує тексти.)

- Що означає редагувати? (Редагувати – виправляти, доповнювати, змінювати що – небудь (текст)).

111. Повідомлення теми і мети уроку «Будова тексту».

.Продовжимо ознайомлюватися з найпростішим тестовим редактором «WordPad», з його можливостями і працювати в ньому.

  1.  Робота з підручником «Сходинки до інформатики». 3 клас.

Ознайомлення з новим матеріалом. Ланцюжкове читання тексту.

  1.  Усвідомлення прочитаного матеріалу.
  •  З яких частин складається текст? ( Текст складається з трьох частин – зачину, основної частини та закінчення)
  •  Що таке тема тексту? (Тема – це те, про що  розповідається в тексті).
  •  Що таке мета тексту? (Мета – головне, що автор хотів донести до читачів).
  •   Що таке абзац? ( Абзац – це частина тексту з одного або кількох речень, які пов’язані між собою однією думкою та виділені відступом першого рядка).
  •  Що називається абзацним відступом? (Невеличкий відступ на початку першого рядка абзацу).
  1.  Продовження роботи з підручником.

-  Сьогодні  вчитимемося розміщувати текст у текстовому        редакторі WordPad, установлювати межі абзацу, а також абзацний відступ.

На панелі вгорі розташована лінійка з трьома бігунками. Два бігунки, що внизу, визначають межі тексту. Лівий нижній бігунок  - ліву межу, а правий – праву межу тексту. Лівий верхній бігунок визначає абзацний відступ, тобто відступ у першому рядку абзацу.

Бігунки переміщуються по лінійці за допомогою миші. Перш, ніж змінювати межі абзацу, встановити курсор у будь – яке місце в цьому абзаці. А  якщо треба водночас змінити межі або встановити абзацний відступ у кількох абзацах, спершу виділити їх за допомогою миші.

Усі рядки в абзаці можна вирівняти за лівим краєм, за правим краєм або по центру. Для цього є відповідні кнопки на панелі інструментів, розташованій над лінійкою:

  •  за лівим краєм; - по центру; - за правим краєм.

Зміна зовнішнього вигляду абзацу називається форматуванням абзацу.

1У. Робота в зошитах.

Урок 17.

Учні виконують завдання самостійно.

Урок 17___________________________________________Будова тексту

  1.  Розстав у правильній послідовності речення так, щоб утворився зв’язний текст.

О Заіскрився на сонці ліс.

О Прийшла зима.

О Білим килимом лягли вони на поля , на дахи будинків.

О Добре взимку!

О Полетіли з неба пухнасті сніжинки.

О Тепер можна ходити на лижах, бігати на  ковзанах.

      2.   Закінчи речення, з’єднавши овали з відповідними прямокутниками.

  Овали намалювать                 

           Тема – це …                               Мета – це ….                                Абзац – це…

Головне, що автор хотів донести до читачів.

Частина тексту, що складається з кількох речень, які пов’язані між собою однією думкою

Те, про що розповідається в тексті.

3.. З’єднай зображення вказаних елементів лінійки  текстового редактора з їх назвами.    

Відступ зліва                              відступ першого рядка                відступ справа

4. Як  можна виділити  фрагменти тексту? З’єднай овали з відповідними прямокутниками.

 

У овалах           НАМАЛЮЙ                                     У прямокутниках

Виділити слово                                                          Встановити вказівник на тексті і двічі клацнути лівою кнопкою миші.

Виділити рядок                                                            Встановити вказівник зліва від тексту й двічі клацнути лівою кнопкою миші.

       Виділити абзац                                                             Встановити вказівник зліва  від тексту і клацнути лівою кнопкою миші.

5. Вкажи цифрами у кружечках послідовність дій, які слід виконати , щоб змінити колір тексту.    

О Натиснути кнопку Палітра               О Обрати колір                     О Виділити текст

6. Бабуся чекала на трьох онуків і напекла їм пиріжків. Полічила пиріжки й думає: «По скільки пиріжків дати дітям? Якщо дати по 5 , то 1 пиріжок залишиться, а якщо  до 6, - то 2 не вистачить». Скільки пиріжків напекла бабуся? ____________________

У. Практична робота за комп’ютером.

Учні самостійно знаходять текстовий редактор «WordPad» через Головне меню Пуск – всі програми – стандартні.

Під час введення тексту учні користуються алгоритмом.

Алгоритм дій.

1. Прочитай уважно текст.

2. Добери усно заголовок.

3. Введи заголовок і розмісти по центру.

4. Введи правильно текст за зразком.

(Шрифт – Times New Roman,  розмір – 14, укр.. мова).

 

ТЕКСТ У РАМЦІ,

Подивись, яку мову встановлено для клавіатури.

Це можна побачити у віконці, що в правому нижньому куті екрана.

Uk відповідає українській мові;

Ru – російській,

En-  англійській.

Щоб змінити мову клавіатури, підведи вказівник до віконця, клацни ліву кнопку миші й вибери потрібну мову.

Набери своє ім’я. Виділи його, встановивши на ньому вказівник і двічі клацнувши ліву кнопку миші. За допомогою кнопок  Ж К Ч зроби його жирним, з нахилом або підкресленим.

5. Перевір, чи немає помилок.

6. Визнач і встанови абзаци в тексті.

7. Кожне речення виділи окремою палітрою кольорів.

У1. Робота в текстовому редакторі «WordPad».

У текстовому редакторі «WordPad» учні розміщують в правильній послідовності  текст, визначають самостійно абзаци в тексті. Потім зачитують і перевіряють.

У11. Фізкультхвилинка.

Учні виконують рухові вправи.

          З - за комп’ютера встаєм,  лінькам волю не  даєм.

          Руки вгору, руки вниз, на сусіда подивись.

          Руки вгору, руки вбоки, до парт зробили 4 кроки.

          Всі присіли – усміхнулись, до роботи повернулись.

У111. Робота у навчальній програмі з української мови «Аліса вивчає українську мову».

Пропоную учням відкрити навчальну програму з української мови «Аліса вивчає українську мову». На книжковій полиці відкрити 1 книгу « Будова тексту».

Завдання.

Правильно і послідовно розставити частини тексту, щоб утворився зв’язний текст. Всього 20 завдань. За кожне правильно виконане завдання – 1 бал.

1Х. Фізкультхвилинка для очей.

Сонце спить, небо спить

Навіть вітер не шумить

(очі закрили долонями)

Рано – вранці сонце встало

(відкривають очі й піднімають голови)

І проміння всім послало.

(Піднімаються на носочки, руки підносять вгору, розводять їх в сторони)

Х.  Повторення вивченого матеріалу.

За робочими столами учні самостійно заповнюють тести на повторення вивченого матеріалу.

  1.  Людина, яка користується комп’ютером:

а) секретар;                                  б) користувач.

2. Електронно – обчислювальна машина, яка призначена  для розв’язування різноманітних задач;

а) комп’ютер;                             б) калькулятор.

3. Місце, в якому знаходяться видалені файли і папки:

а) відро;                                      б) корзина.

4. Пристрій, на екран якого виводиться інформація;

а) телевізор;                                б) дисплей.

5. Найменша порція інформації, яку одержують при виборі між двома подіями;

а) байт;                                        б) біт.

6. Комбінацією 8 бітів є:

а) байт;                                        б) рядок.

7. Пристрій для керування положенням курсора на екрані дисплея та роботи з програмами:

а) миша;                                       б) кулька.

8. Папка, призначена для узгодженої роботи з тими самими документами на різних комп’ютерах:

а) портфель;                                 б) ранець.

9. Пристрій для виведення інформації на паперовий аркуш або на спеціальну термостійку плівку;

а) принтер;                                   б) фотоапарат.

10. Сукупність команд, які може виконувати електронно – обчислювальна машина;

а) інструменти;                            б) програма.

ХІ. Робота в графічному редакторі Paint.

  •  Розкрийте зміст набраного тексту через малюнок.

Порівняйте редактори «WordPad» і «Paint».

( Усні відповіді учнів)

ХІ1. Підсумок уроку.

  •  З яких частин складається текст?

Галеня НАМАЛЮЙ У РАМКАХ І ПЕРЕЗВОНИ

Текст складається

з

зачину                          основної                         кінцівки

                                    частини

  •  Що називається абзацним відступом?

(Невеликий відступ на початку першого рядка абзацу називають абзацним відступом).

ХІ11. Огляд виставки дитячих комп’ютерних малюнків.

3 - й клас.

Тема: Текст – інструкція. Створення алгоритмів.

Мета:

  •  ознайомити з поняттям «текст – інструкція»;
  •  створити ситуацію для усвідомлення учнями поняття «алгоритм», «виконавець», «команда»;
  •  скоригувати вміння записувати алгоритми у словесній формі;
  •  розвивати логічне мислення, увагу, пам'ять.

Обладнання: Пов’язки з написами «коза», «вовк», «капуста», приготовлена презентація алгоритму про перевізника, програма «Перевізник».

Нестандартний урок про алгоритмічну задачу.

У процесі впровадження в молодшій школі курсу «Сходинки до інформатики», на кожному уроці важливо дати можливість учню продемонструвати свій розв’язок задачі, а вчителю впевненість, що кожен учень розв’язав її. У 3-му класі, формуючи поняття учнів про алгоритми, варто наголосити, що розв’язком задачі може бути опис процесу розв’язування. Яскравим прикладом цього може бути відома алгоритмічна задача про перевізника. На попередньому уроці учням запропонувати вирішити вдома задачу про перевізника, докладно розібравши умови задачі. Домовившись про позначення (П – перевізник), записати два перші кроки алгоритму:

- коза і П на правий берег;

- П на лівий берег.

Хід уроку

1. Організація класу. Повторення правил поведінки в комп’ютерному класі (Розібрати ситуацію, коли хтось із дітей прийшов до класу з іграшкою та цукеркою в роті).

11. Актуалізація опорних знань.

- Навести приклад команди.

- Хто виконує команди?

- Що ми називаємо алгоритмом?

111. Вивчення нового матеріалу.

- Чи хочеш ти Галинко, щоб ми з Ганнусею прийшли до тебе в гості?

-  Так!

-  Тоді розкажи мені, як дійти до твого будинку зі школи, але так, щоб кожне речення було командою.

Дівчинка розповідає, а вчитель у разі потреби коригує розповідь.

            - Твою розповідь можна назвати інструкцією. Звичайно всі прилади, які ми купуємо в магазині супроводжуються текстом – інструкцією про правила користування ними. Правила поведінки в комп’ютерному класі теж інструкція. А хто вміє готувати яєчню? Давайте прочитаємо в підручнику рецепт приготування яєчні.

            Що нагадує цей текст – інструкція? ( Нагадує алгоритм).

Наведіть приклади текстів – інструкцій.

А тепер перевіримо домашнє завдання, чи вдалось перевізнику перевезти козу, вовка, капусту.

На підлозі умовно позначити береги річки. Вибрати учнів на ролі персонажів задачі і роздати пов’язки. Ще один важливий учасник гри – автор розв’язку задачі. Його вибирає вчитель серед учнів, які активно і правильно розмірковували під час обговорення домашнього завдання на минулому уроці. Автор розв’язку стає збоку від персонажів і подає команди учасникам гри. Діти за партами оплесками реагують на порушення умов задачі. Виконуючи команди, учасники «перепливають»  з одного «берега» на другий.  Учитель слідкує за коректністю команд, їх виконанням і поступово «відкриває» їх у презентації алгоритму з допомогою Smart – дошки. Гру можна повторити 2-3 рази, авторам алгоритмів виставити оцінки.

У результаті повинні одержати два алгоритми, відмінність яких починається з третьої команди.

Перший спосіб.

  1.  Коза і П на правий берег.
  2.  П на лівий берег.
  3.  Вовк і П на правий берег.
  4.  Коза і П на лівий берег.
  5.  Капуста і П на правий берег.
  6.  П на лівий берег.
  7.  Коза і П на правий берег.

Другий спосіб

  1.  Коза і П на правий берег.
  2.  П на лівий берег.
  3.  Капуста і П на правий берег.
  4.  Коза і П на правий берег.
  5.  Вовк і П на правий берег.
  6.  П на лівий берег.
  7.  Коза і П на правий берег.

Продемонструвати, як реалізувати ці алгоритми, використовуючи програму Перевізник з допомогою Smart – дошки.

1У. Практична робота за комп’ютером.

Звернути увагу дітей на систему команд Перевізника.

У. Релаксація.

У1. Підсумок уроку

Що нагадує текст –інструкція? (Алгоритм).

Хто є виконавцем алгоритму нашої задачі? (Перевізник)

Хто керує виконавцем? ( Учень)

Чи будь – яку команду може виконати виконавець? (Тільки ті, які не виходять за межі його можливостей).

Чи важливий порядок дій в алгоритмі? (Так).

У11. Домашнє завдання: ст.. 61 (1).


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

57770. Розв’язування квадратних рівнянь та рівнянь, що зводяться до квадратних 6.68 MB
  Мета: освітня – узагальнити та систематизувати знання учнів з теми: “Розв’язування квадратних рівнянь та рівнянь, що зводяться до квадратних”; виховна – виховувати самостійність, інтерес до вивчення математики...
57771. Питание и здоровье 191 KB
  Образовательная: установить связь между особенностями питания человека и его здоровьем; пояснить значение рационального питания поддержания здорового образа жизни; познакомить с распространенными болезнями человека...
57772. Питание и здоровье 349 KB
  Базовые понятия и термины: рациональное питание норма питания энергетический баланс. Здоровье человека его трудоспособность долголетие адаптация к изменчивым условиям окружающей среды в значительной степени зависит от правильного питания. Что же является основой рационального питания Нам предстоит сегодня узнать сообщение темы и целей урока запись в тетрадь.
57773. Програмне забезпечення ПК 432.5 KB
  Актуальність теми: Комп’ютер - універсальний пристрій призначений для опрацювання інформації. Утім сам по собі комп’ютер не володіє знаннями у жодній області свого використання. Якщо ми кажемо: комп’ютер зробив мається на увазі що на комп’ютері була виконана програма яка дозволила виконати ці дії.
57774. Різноманітність, значення та охорона плазунів 83.5 KB
  Мета: формувати такі компетентності учнів як: комунікаційну інформаційну логічну аналітичну продуктивну творчу діяльність дослідницьку технологічну мовленеву; ознайомити учнів з різноманітністю плазунів видами поширеними в Україні власному регіоні та рідкісними видами...
57775. Взаємне розміщення прямих на площині 3.51 MB
  Мета та задачі уроку: узагальнити й систематизувати знання учнів з теми; закріпити вміння застосовувати отримані знання під час розв’язування задач; розвивати логічне мислення, комунікативні навички...
57776. Отзвуки «Серебряного века» 93.5 KB
  Цели урока: познакомить учащихся с творчеством выдающихся поэтов и композиторов эпохи серебряного века; развивать умение вслушиваться в музыку стихотворений и музыкальных произведений развивать воображение творческие способности...
57777. Погода. Спостереження за погодою 1.21 MB
  Тип проекту: Пізнавальний дослідницький творчий Задачі проекту: розширити знання учнів про атмосферні явища шляхом узагальненого поняття погода; познайомитися з науковими дослідженнями прогнозування погоди виявити...
57778. Застосування похідної для побудови графіків функції 458.5 KB
  Яка функція називається опуклої вниз на інтервалі ; b Яка функція називається опуклою в гору на інтервалі ; b Що називається точкою перегину графіка функції Назвіть властивості графіків опуклості функції...