61202

Вулканізм і явища,що його супроводжують

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: сформувати знання про вулкани й гейзери, дати поняття про причини їх утворення; розвивати спостережливість, образну память; виховувати здатність співпереживати.

Украинкский

2014-05-26

74 KB

1 чел.

5fan_ru_61202_25d9e45358a1887130f0e51407d3bbb9.html

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ

УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ В.К. ВИННИЧЕНКА

ПРИРОДНИЧО-ГЕОГРАФІЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ

КАФЕДРА ГЕОГРАФІЇ ТА ГЕОЕКОЛОГІЇ

Вулканізм.

План-конспект уроку у 6 класі

Розробив:

студент 41 (1) групи

Заріпов Д.М.

Перевірив:

доц. Маслова Н.М.

Кіровоград 2010


Тема:
 Вулканізм і явища,що його супроводжують. Практична робота 7 «Позначення і підписування на контурній карті найбільших вулканів, гір, рівнин»

Мета: сформувати знання про вулкани й гейзери, дати поняття про причини їх утворення; розвивати спостережливість, образну пам'ять; виховувати здатність співпереживати.

Тип уроку: комбінований.

Методи і методологічні прийоми: Словесні (розповідь вчителя), практичні (географічний практикум), наочні.

Форми організації навчання: фронтальне, індивідуальне, групове.

Засоби навчання: підручник географії, атлас, схема «Вулкан», схема «Гейзер», фізична карта півкуль, ілюстрації із зображенням виверження вулканів, пластилін.

Хід уроку

Елемент уроку

Відведений час

Діяльність вчителя

Навчально-пізнавальна діяльність учнів

1

Орг. момент

1 хв

Вчитель вітається з учнями, відмічає відсутніх, акцентує їхню увагу на урок.

Вітають вчителя. Зосереджуютьсвою увагу на вчителі.

2

Повідомлення теми

1хв

Тема сьогоднішнього уроку звучить так:

«Вулканізм і явища,що його супроводжують».

Сьогодні ми багато дізнаємося про вулкани і гейзери, визначимо причини їх утворення.

Слухають вчителя, записують тему уроку.

3

Мотивація

3 хв

Вступне слово:

На рубежі І і II ст. до н. є. поет, ім'я якого для нас залишилося невідомим, написав поему «Етна». Послухайте уривок із неї: «Одного разу розверлися етнейські печери; запалилася велика гора, виплеснулися її палаючі безодні, і потоки вогненної лави понеслися широкими схилами, заливаючи все. Блискавки розгніваного Юпітера борознили ефір, вихорі темних хмар закрили світле небо. Усе горіло — і луки, і ліс, і пагорби, і гладкі ниви, і навіть люди. Вогонь поглинав усе на своєму шляху. Селища загорялися одне за одним. Кожний рятував своє добро, скільки вистачало сил і самовладання. Усякий хапав, що було самого цінного, і кидався навтьоки». Яке явище описав поет?

Так, це описано виверження вулкана Етна. Сьогодні ви довідаєтеся багато нового й цікавого про вулкани — ці вогнедишні гори, «казани :і вогненним, розпеченим варивом» із речовин, що складають літосферу.

З цікавістю уважно слухають вчителя.

4

Актуалізація опорних знань

5 хв

Фронтальне опитування.

1)    Що таке тектонічні рухи?

2)    Наведіть докази вертикальних і горизонтальних рухів земної кори.

3)    Де поширені землетруси?

4)    У якому стані перебуває речовина мантії?

5)    Що вам відомо про зміну температури в земній корі?

6)    Що таке астеносфера й де вона розташована?

7)    Чому виверження вулканів називають грізним явищем природи?

Географічний практикум.

Побудуйте логічний ланцюжок, що зв'яже земну кору, літосферні плити й зміни вигляду земної поверхні, викликані землетрусами.

Діти відповідають на питання вчителя.

Будують логічний ланцюжок, наприклад такий: земна кора — літосферні плити:'— рух літосферних плит — напруження в літосфері — розрядка напруги — землетрусу — зміни вигляду земної поверхні

5

Вивчення нового матеріалу

  1.  Магматизм.

Розповідь учителя.

Ви вже знаєте про існування астеносфери, саме тут відбувається утворення магми (у перекладі з грецької — «густа мазь»). Високий тиск приводить до того, що магма тріщинами піднімається в напрямку до земної поверхні й може тверднути в товщі земної кори або ми поверхні нашої планети.

2.   Вулкан — бог вогню. Утворення й будова вулканів.

Розповідь учителя.

Свою назву вулкани дістали за іменем бога вогню в давніх римлян Це не дивно — вогнедишна лава, що надходить із глибин Землі під час вивержень, заворожує спостерігачів своєю міццю й неприборканістю.

Учитель демонструє схему  «Вулкан»  і розповідає про будову цього геологічного утворення. У центральній частині вулкана розташовується жерло, яким лава піднімається до поверхні. Жерло закінчується кратером — отвором, через який виливається лава, викидаються гази, водяна пара, уламковий матеріал.

Робота в парах.

Виліпіть із пластиліну модель вулкана.

3.   Поняття про діючі й згаслі вулкани. Розповідь вчителя.

Налічується понад 600 діючих вулканів. Більшість їх розташовується по берегах Тихого океану, утворюючи Тихоокеанське вулканічне кільце, іноді цей район називають « вогненним кільцем Землі». Другий вулканічний пояс розташований уздовж берегів Середземного моря й тягнеться через територію Євразії до Великих Зондських островів.

Виверження вулканів супроводжуються вибухами, бурхливим виливом лави, викидами кам'яних уламків і попелу, які можуть стани вити небезпеку для людей, що проживають поблизу. Учені підрахували, що вибух одного вулкана за величиною енергії, що виділяється. відповідає вибуху декількох тисяч атомних бомб. Один із найвідоміших вулканів — Везувій, розташований в Італії. Він уважався погаслим, а в 79 р. відбулося його виверження, що супроводжувалося тепловими викидами й потоками лави. Було повністю знищено дня міста — Помпеї й Геркуланум. Загинули тисячі людей. Трагізм цієї і її катастрофи передав у своїй картині «Останній день Помпеї» художник К. Брюллов. (Учитель демонструє репродукцію картини.)

На жаль, і на сьогоднішній день не можна точно спрогнозувати виверження того або іншого вулкана.

Але найбільш знаменитим є вулкан Кракатау, розташований на однойменному острівці в Зондській протоці. У серпні 1883 р. жителі Джакарти (у 150 км від Кракатау) вибігли з будинків, перелякані гуркотом неймовірної сили. Це був «відгомін» вибуху, що за потужністю N 26 разів перевищував вибух водневої бомби й був чутний на відстані понад 3000 км. Викид до атмосфери Вулканічного попелу спричинив зниження середньої температури на кілька градусів і викликав незвичайні червоні зорі, які можна було Спостерігати в різних куточках земної кулі. У 1927—1929 рр., внаслідок декількох повторних вивержень у цьому ж районі утворився Острів Анак Кракатау («Син Кракатау»).

4.   Вулкани і їхні розміри.

Розповідь учителя.

Висота вулканів може досягати декількох тисяч метрів. Так, вулкан Кіліманджаро, розташований в Африці, заввишки 6010 м. Ключевська Сопка — один із молодих вулканів на Камчатці — має висоту 1Г50 м. Найбільшим вулканом світу є вулкан Мауна-Кеа на Гавайських островах у Тихому океані, його абсолютна висота 4214 м, і ще приблизно 5 км перебуває під водою.

Вивченням вулканів займаються вулканологи.

5.  Гарячі джерела й гейзери. Розповідь учителя:

Гейзери — це джерела, які періодично викидають фонтани гарячої води й пари. Вода гейзерів має температуру до 80—100 °С, висота викиду досягає 30-60 м. Наприклад, гейзер Велетень на Камчатці час від часу викидає окріп на висоту до 40—50 м. А в Новій Зеландії на початку XX ст. діяв гейзер, що викидав воду майже на 500 м.

От як описує один із гейзерів: «Під час спокою улоговина наповнена чистою, як кристал, зеленуватою водою, що біля поверхні досягає температури близько 80 °С. Раптом лунає підземний шум, він триває кілька секунд, а потім змовкає й знову повторюється з новою силою. Вода спучується, вигибаючись у вигляді опуклого зводу; з'являються пухирці пари, вони лопаються на поверхні, і вода злітає на кілька метрів нагору. Потім усе стихає; густа біла пара заповнює на якийсь час улоговину. Явище повторюється через певний час із завидною пунктуальністю, начебто під землею розташований годинниковий механізм». Учитель демонструє схему «Гейзер».

Практична робота № 7 (Дод. 1.)

Діти захоплено слухають вчителя, розглядають схему вулкану.

Діти ліплять з пластиліну моделі вулкану, можливо ліплять як вони собі уявляють виверження.

6

Закріплення нових знань і умінь

3 хв

Географічний практикум.

1)    Доведіть, що виверження вулкана є проявом магматизму

2)    Назвіть найбільші вулкани

3)    Намалюйте схему будови гейзера.

Діти доводять твердження, на основі своїх знань про магнетизм і виверження.

Діти називають вулкани, які вони наносили на к.к. у практичній роботі.

Діти малюють будову гейзера в зошиті.

7

Підсумок

1 хв

Учитель узагальнює відповіді учнів і повторює географічну номенклатуру, що вивчалася на уроці. Ставить оцінки.

Слухають вчителя, роблять висновки

8

Домашнє завдання

1 хв

Опрацювати § 22. Закінчити оформлення практичної роботи.

Записують в щоденники д.з.

Додаток 1.

Практична робота

Тема: Позначення і підписування на контурній карті вулканів, гір, рівнин.

Мета: Засвоїти місце знаходження на Земній кулі найбільших вулканів, гір та рівнин, розвинути вміння працювати з картою, виховати любов до географії, до науки, до пізнання нового.

Хід роботи

1)    Знайдіть на карті півкуль: Східноєвропейську й Західносибірську рівнини, Середньосибірське плоскогір'я, плоскогір'я Декан; на фізичній карті України: Причорноморську низовину, Волинську, Придніпровську й Подільську височини. Визначте їхнє географічне положення, виділіть на контурній карті відповідними кольорами, підпишіть назви.

2)    Знайдіть на фізичній карті півкуль такі вулкани: Везувій, Ключевська Сопка, Кракатау. Визначте їхнє географічне положення, позначте відповідним знаком на контурній карті півкуль, підпишіть назви.

3) Зробіть висновки в письмовій формі в зошиті (напишіть, чому корисному ви навчилися сьогодні, що нового дізналися).


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

8556. Философские проблемы сознания 179.5 KB
  Философские проблемы сознания § 1. Проблема сознания в философии и науке. Концепция отражения. § 2. Возникновение сознания. Проблема идеального в философии. § 3. Социально-историческая, деятельно-информационная природа сознания. § 4. Общественное и ...
8557. Електронне та електричне обладнання автомобілів 239.31 KB
  ВСТУП Мета проведення лабораторних робіт - набуття студентами практичних навичок визначення лабораторним шляхом технічних характеристик різних апаратів, приладів і електромашин, що встановлюють на автомобілях ознайомлення із сучасним лаб...
8558. Алмазная сутра 31.5 KB
  Алмазная сутра. Будда сказал Субхути: - Все Бодхисаттвы должны так овладевать своим сознанием: сколько бы ни было существ, должны они думать, рождающихся из яиц, рождающихся из утробы, рождающихся из сырости или вследствие превращений, имеющих цвет...
8559. Барт. Миф сегодня 36 KB
  Р. Барт. Миф сегодня Что же такое миф сегодня. На этот вопрос я сразу же дам простой ответ, точно согласующийся с этимологией: миф - это слово. Разумеется, это не какое угодно слово: чтобы язык стал мифом, он должен обладать некоторыми особыми...
8560. Бердяев. Соотношение философии, религии и науки 41 KB
  Н. А. Бердяев. Соотношение философии, религии и науки Первое и самое сильное нападение философии пришлось выдержать со стороны религии, и это не прекращается и до сих пор, так как религия есть вечная функция человеческого духа. Именно столкновение ф...
8561. Типовой проект Соглашения РФ о поощрении и взаимной защите капиталовложений 32.5 KB
  В соглашениях с участием России в большинстве случаев термин «капиталовложения» означает любые имущественные ценности, которые вкладываются инвестором одной Договаривающейся стороны на территории другой Договаривающейся стороны в любой правовой форме в соответствии с законодательством последней
8562. Бодрийяр. Общество потребления 50 KB
  Ж. Бодрийяр.Общество потребления Существует сегодня вокруг нас своего рода фантастическая очевидность потребления и изобилия, основанная на умножении богатств, услуг, материальных благ и составляющая род глубокой мутации в экологии человеческо...
8563. Боэций. О родах и видах 48.5 KB
  Боэций. О родах и видах Аристотель написал книгу, которая называется О десяти категориях с той целью, чтобы посредством немногих родовых обозначений сделать доступным пониманию бесконечное многообразие вещей, неохватное для знания чтобы, таким обра...
8564. Бэкон о методе 49 KB
  Ф. Бэкон о методе Те, кто осмелился говорить о природе как об исследованном уже предмете, делали ли они это из самоуверенности или из тщеславия и привычки поучать - нанесли величайший ущерб философии и наукам. Ибо, насколько они были сильны для того...