61204

Музика і мистецтво слова

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Музичний матеріал: українські народні пісні: 1. Про який музичний жанр піде сьогодні мова будь ласка відповіді дітей Так мова піде про пісню слайд 1 А давайте пригадаємо хто пише пісні Вірно композитори та поети а також народ.

Украинкский

2014-05-26

62 KB

0 чел.

5 клас І семестр

Тема: “Музика і мистецтво слова ”

Народна пісня-невичерпне джерело творчості

(розробка інтегрованого уроку з музичного мистецтва та народознавства).

 Мета:

Ознайомити учнів зі  спадщиною Миколи Леонтовича – неоціненним надбанням української музичної культури.

Розкрити багату поетичну душу українського народу, його минулу, сучасну і майбутню славу. Сприяти розвитку розумових здібностей дітей, формуванню особистості школяра.

            Розвивати  образне мислення, естетичні почуття.

            Виховувати любов до народної творчості, гордість за український  народ, який має  

            славне минуле і багату творчу спадщину.

Форма уроку:   урок міжпредметної інтеграції з мультимедійним супроводом 

                          (музичного мистецтва та народознавства)

Тип уроку: комбінований.

Музичний матеріал: українські народні пісні:   1. «Ой ходить сон»;

                             2.  «Подоляночка»;

                                                3. « Засвіт встали козаченьки»;

                                                 4.  «Грицю, Грицю до роботи»;

                                           5.  «Вийшли в поле косарі»;

                                              6.  «Галя по садочку ходила»;

                  7. «Щедрик»

Обладнання: мультимедійний проектор, презентація, мультиплікаційна анімація,  

                       фортепіано, зірочки-ребуси.

Хід уроку:

І. Організаційний момент (1 хвилина)

Вчитель:

  •  Добрий день вам, милі люди!

               Хай нам щастя-доля буде,

               Не на день і не на рік,

               А на довгий-довгий вік.

ІІ. Основна частина (28 хвилин)

  •  Вступне слово вчителя.

-Сьогодні ми з вами поговоримо про зв’язок музики та мистецтва слова на прикладі найдавнішого музичного жанру.

  •  А про який жанр піде мова ви дізнаєтесь відгадавши загадку:

Слова і мелодію має,

Завжди у житті помагає,

В горі нас вітає,

Радощі приносить

Наше серце її просить….

  •  Про який музичний жанр піде сьогодні мова, будь ласка (відповіді дітей)
  •  Так, мова піде про пісню (слайд 1)
  •  А давайте пригадаємо - хто пише пісні?
  •  Вірно, композитори та поети, а також народ.
  •  А як називають пісні, які пишуть композитори?
  •  Правильно, професійними.
  •  І вже зрозуміло, що пісні які пише народ називають…  (діти відповідають) так, народними.
  •  А чи ви знаєте, звідки взялася пісня  в Україні?
  •  Ось послухайте, я вам про це розповім.

Легенда

Якось Господь Бог вирішив наділити своїх дітей талантами. Французи дістали елегантність і красу,німці – дисципліну, італійці – хист до музики.

Обдарувавши всіх, піднявся Господь Бог з престолу і раптом побачив у кутку дівчинку. Вона була вбрана у вишиту сорочку, на голові багрянів віночок  з  червоної  калини.

  •  Хто ти? Чого плачеш? – запитав Господь.
  •  Я – українка. А плачу, бо стогне моя земля від крові і пожеж. Брати на чужині горбатіють, вороги знущаються з сиріт, у своїй хаті немає правди й волі.
  •  Чому ти не підійшла до мене вчасно? Я всі таланти роздав. Як зарадити твоєму лихові?

І Бог вирішив подарувати найдорожче – пісню. Узяла українка дарунок, міцно притиснула його до серця. І понесла пісню в народ.

           

  •  З тих пір будь-які важливі життєві події оспівувались піснею.

Багата, талановита українська душа надихала на створення різножанрових пісень.

  Пісня – це голос душі народу, вияв його працелюбності й співучої вдачі, образне втілення його історії, моралі, мрій і прагнень. Вона така ж нездоланна й безсмертна, як і той народ, що її породив. Зароджувалася вона у праці й забавах, у календарних обрядах та ритуальних дійствах наших далеких предків.
Була вона з козаками і у звитяжних походах, турецькому полоні й на жалібних тризнах, ночувала при чумацьких вогнищах під високим зоряним небом, тамувала біль розлук і заглушала брязкіт кайданів на сибірській каторзі, долинала зовом отчого дому до бідних, емігрантів у заокеанській чужині.
     Ніжним леготом шелестіла вона над колискою немовляти, теплими руками обіймала закоханих, вилась жайвором над росяним ланом, золотим сурмачем вітала вона сонце у дні всенародних торжеств.
    
Пісня – це маленька криничка живої води.

Не поспішайте її переступити. Зупиніться і розважливо вдивіться в її глибочінь…
І хай широка світова слава рідної пісні, отой її дорогий вогник, зігрівши всю землю, повертається до тебе – її спадкоємця:

Ніде нема у цілім світі
Пісень дзвінкіших, ніж у нас.
Лунають в сонячній блакиті –
Відлуння котиться в серцях.

-Давайте пригадаємо, які жанри української народної пісні нам відомі

(діти називають відомі їм жанри української народної пісні)

-Ще раз назвимо жанри української пісні (слайд 2)

  •  Творче завдання:

- А зараз я перевірю, як ви вмієте орієнтуватися в жанрах української народної пісні.

           У кожного з вас є семикутна зірочка. Кожний кут має свій номер.

По прослуханому фрагменту пісні треба визначити її жанр і у відповідному порядку, починаючи з кутка під номером 1  записати якому жанру  відповідає пісня.

(Вчитель виконує фрагменти українських народних пісень)

           №1  «Ой ходить сон» – колискова

№2  «Подоляночка» – веснянка

№3  «Засвіт встали козаченьки» – козацька

№4  «Грицю, Грицю до роботи» – жартівлива

№5  «Вийшли в поле косарі» – жнивацька

№6  «Галя по садочку ходила» – лірична

№7    -

  •  Діти, у вас залишився один вільний кут.  А ось якого жанру не вистачає ви визначите переглянувши відеоролик.Увага на екран (перегляд мультиплікаційної анімації)
  •  Так до якого жанру відноситься ця пісня? (відповіді дітей)
  •  Так, це щедрівка.
  •  Хто ще не заповнив останній кут зірочки запишіть, що це щедрівка.
  •  А які види мистецтв зустрілися  в цьому відероліку? (відповіді дітей)
  •  Дійсно, у цьому відеоролику обєдналися музичне мистецтво, мистецтво слова та мистецтво кіно (слайд 3)
  •  А хто виконував цю пісню? (відповіді дітей)
  •  Український співак Олег Скрипка, соліст та керівник групи «Воплі Водоплясова» (слайд 4)
  •  А створив цей мультиплікаційний шедевр український режисер-аніматор Степан Коваль (слайд 5)
  •  А з чим асоціює у вас ця щедрівка? (відповіді дітей)
  •  Дійсно, цю пісню виконують під час різдвяних свят.

  •  Взагалі «Щедрик» -  є перлиною української пісенної творчости з циклу щедрівок.  Згармонізував "Щедрик", на основі народної мелодії і слів визначний диригент і композитор Микола Леонтович (слайд 6)

  •  Музичні чари "Щедрика" полонили  не лише українців, а й чужинців. У різдвяному сезоні лунає по всій Америці мелодія нашого "Щедрика" (слайд 7)
  •  Давайте ще раз перевіремо, чи правильно ви визначили жанри прослуханих пісень, дивимося на екран  (слайд 8). У кого всі відповіді  правильні - підніміть свою зірочку.

     -   Молодці ви маєте за цю роботу 12 балів

-А зараз ми  складемо «сінквейн» ( тобто проаналізуємо пісню кількома словами) на українську щедрівку «Щедрик», але спочатку я нагадаю вам основні правила цього методу роботи (слайд 9)

  •  Складання сінквейну:

Сінквейн - вірш із 5 рядків

1 рядок – тема вірша, одне слово, іменник;
2 рядок – опис теми, два слова, прикметник;
3 рядок – опис дії, дієслово, три слова;
4 рядок – фраза з чотирьох слів, відношення автора до теми;
5 рядок – одне слово, синонім до першого, висновок.

  •  А тепер ще раз послухаємо «Щедрика» у виконанні хорового колективу та почнемо працювати (слайд 10).

Діти працюють 2-3 хвилини

- І так, що ми маємо? Зачитайте свої приклади «сінквейну» (виступи дітей)

- Діти, як ви вважаєте чий «сінквейн» був точнішим, кращим? (діти висловлюють свої думки, вчитель оцінює роботи)

- Молодці, діти, ви добре зрозуміли музичний образ цієї щедрівки.

(слайд 11 - вчитель узагальнює відповіді дітей)

ІІІ. Вокально-хорова робота ( 15 хвилин)

1. Розспівування.

2. Розучування пісні в обробці М. Лентовича «Щедрик»

  •  Наприкінці нашого уроку давайте заспіваємо легендарного «Щедрика»

a  capella.

(Діти разом із вчителем виконують щедрівку. Вчитель диригує хором )

IV. Підсумок уроку (1 хвилина)

  •  Закінчити урок хочу словами українського письменника та кінорежисера

О. Довженка:

«Українська пісня — це бездонна душа

українського народу, це його слава»

  •  А від себе хочу побажати вам радісних новорічних свят.

До побачення!

PAGE   \* MERGEFORMAT 4


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

30960. ГЕРМАНСКИЙ ФАШИЗМ 2.25 MB
  События периода фашистского господства в Германии как и опыт прошедших с того времени лет позволили накопить большой материал для обоснованного и полного ответа на вопрос о действительной роли фашизма в системе политических социальных и экономических отношений современного капиталистического общества и соответственно о классовом содержании политики НСДАП. Главные источники финансирования фашистской партии Политические противники националсоциалистов в том числе и из буржуазного лагеря с самого начала отмечали что НСДАП справлялась с...
30961. Генетическая изменчивость 27.7 KB
  Мутации – это внезапные скачкообразные стойкие изменения в структуре генотипа. На основных ее положениях строица современная генетика: мутации дискретные изменения наследственности в природе спонтанны мутации передаются по наследству встречаются достаточно редко и могут быть различных типов. Различают спонтанные и индуцированные мутации Спонтанные...
30962. Гигиена воды 166 KB
  От химического и бактериального состава воды в значительной мере зависят здоровье человека и санитарные условия его жизни. Неоспоримо огромное физиологическое и гигиеническое значение воды для жизнедеятельности человеческого организма. Однако вода может играть и отрицательную роль так как во первых служит одним из путей передачи возбудителей инфекционных болезней во вторых солевой состав воды может быть причиной возникновения ряда неинфекционных заболеваний в третьих органолептические свойства воды неприятный вкус запах и т.
30963. Государственные и муниципальные унитарные предприятия 234 KB
  Руководство унитарным предприятием (его администрация) наделено необходимыми полномочиями по организации его работы, обеспечению трудовой и государственной дисциплины. Оно реализует от имени предприятия, действующего в качестве юридического лица, его гражданскую и административную правосубъектность.
30964. Гражданское право. Понятие и предмет гражданского права 692.5 KB
  Гражданское право – это отрасль частного права регулирующая имущественные и связанные с ними личные неимущественные отношения основанные на равенстве автономии воли и имущественной самостоятельности их участников. Гражданское право представляет собой базовую отрасль частного права основанную на принципах частного права некоторые из которых сложились еще во времена римского частного права. Среди них: равенство участников правоотношений неприкосновенность права собственности свобода договора автономия воли участников ...
30965. Бизнес план ИП «Восточные Сладости» 261 KB
  Обычно анализируются оба показателя, характеризующие успешность экономической деятельности предприятия, так как по отдельности они не могут дать полной и всеобъемлющей оценки деятельности предприятия. Например, на предприятии может быть такая ситуация, когда достигнут значительный экономический эффект
30966. Внедрение нового продукта на рынок периодических изданий города Екатеринбурга 753.5 KB
  В 1й главе рассмотрены методические рекомендации по разработке бизнесплана проекта. В 3й главе представлен сам бизнесплан внедрения нового продукта на рынок периодических изданий г. СОДЕРЖАНИЕ ВВЕДЕНИЕ 6 1 Теоретические основы процесса бизнеспланирования 9 1.1 Бизнесплан.
30967. УПРАВЛЕНИЯ ЧЕЛОВЕЧЕСКИМИ РЕСУРСАМИ ОАО «СО–ЦДУ ЕЭС» 168.5 KB
  2 Проблемы обеспечения надежности профессиональной деятельности и сохранения здоровья персонала 8 2.3 Обеспечение полной профессиональной адаптации – ведущая проблема надёжности деятельности и сохранения здоровья персонала 9 2.4 Психофизиологическое сопровождение подготовки и переподготовки персонала 9 2.5 Аттестация персонала 9 2.