61212

Структура ІС. Апаратна та програмна складові ІС

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Учитель: С поняттям система ви багаторазово зустрічалися як в навчальних предметах так й в повсякденному житті: Сонячна система; періодична система хімічних елементів...

Украинкский

2014-05-26

133.5 KB

0 чел.

обзарєва Т.Е. м. Запоріжжя, ЗОШ № 1, вч. інформатики та інформаційних технологій

Урок №1.

Тема: Структура ІС. Апаратна та програмна складові ІС.

Мета уроку: 

  •  введення понятий “система” та “підсистема”;
  •  формування вміння оптимально складати конспект;
  •  домогтися свідомого засвоєння матеріалу;
  •  розвиток системного мислення учнів;
  •  опанувати технологію заповнення табличних форм та малюнків (за допомогою Microsoft Word Microsoft Excel).

Тип уроку: Пояснення нового матеріалу.

Організаційна форма уроку: евристична бесіда.

ОРІЄНТОВНИЙ ПЛАН УРОКУ

Етап уроку

Зміст роботи

Орієнтов-ний час, хв

І

Організаційний момент

1

II

Постановка проблеми

3

III

Актуалізація опорних знань (опитування)

2

IV

Формулювання теми уроку та визначення його цілей (проблемно -пошукова робота)

5

V

Вивчення нового матеріалу (повідомлення вчителя з елементами бесіди)

7

VI

Закріплення нового матеріалу (колективне обговорення)

5

VII.

Удосконалення набутих знань (самостійна роботи на комп’ютері)

7

VIII

Здобування нових знань на базі отриманих знань (дослідницька)

7

ІХ

Підбиття підсумків

2

X

Рефлексія

5

XІ

Домашнє завдання

1

Хід уроку

І. Організаційний момент: Вітання. Перевірка готовності учнів до уроку, організація уваги. На дошці написана тема.

II. Постановка проблеми.

Проблемними можуть бути такі питання:

Чому треба приходити на заняття по розкладу?

Що треба знати і вміти, щоб отримати вище оцінювання?

Що передує для отримання знань та вмінь, що оцінюються? (приклад з відповідей учнів, читання підручника, вислухати вчителя, розробка креслення, виконання розрахунків).

Скільки макетів вивчається при цьому? Які вони?

Що треба знати, щоб власноруч вивчати будь що?

Навчання з яких шкільних предметів стане тут у нагоді?

ІІІ. Актуалізація опорних знань. Підготовка учнів до засвоєння нового матеріалу:

Учитель:

Кожен з нас постійно вирішує будь-які життєві завдання – що купить на день народження; як провести вихідний день; чи треба купувати акції того чи іншого гучно розрекламованого АС тощо.

Щоб вирішить подібну задачу, ми намагаємося зважити наявну в нас інформацію, обрати із неї суттєву. Тільки потім, коли в задачі стане більше чи менше ясно, з чого можна починати (наприклад, якими фінансовими коштами ми розпоряджаємося для вирішення задачі) та на якій результат розраховуємо, ми приступаємо к розв’язанню задачі. Іноді описаний процес називають “з'ясуванням задачі”; фактично же мова йде о заміні вихідної життєвої задачі її моделлю.

Можна з упевненістю казати, що більша частина макетів, шаблонів, моделей, якими користується людина для розв’язання життєвої задачі, представляє собою деяку сукупність елементів та зв’язків між ними. Такі моделі прийнято називати системами.

IV. Формулювання теми уроку та визначення його цілей.

Учитель: С поняттям “система” ви багаторазово зустрічалися як в навчальних предметах, так й в повсякденному житті:

  •  Сонячна система;
  •  періодична система хімічних елементів;
  •  системи рослин та тварин;
  •  система освіти;
  •  система транспорту;
  •  система охорони здоров'я;
  •  системи числення та ін.

Під системою розуміємо кожний об’єкт, який складається з множини взаємопов’язаних частин та існуючий як єдине ціле. Запис у зошит теми та визначення.

Виходячи з визначення, учні за групами приводять приклади систем, визначаючи хто більш знає та аналізуючи їх однакові властивості. Одночасно будується схема:

Рисунок 1

Поняття “змішаної системи” як системи, яка включає в себе матеріальну та нематеріальну частини, визначають самі учні. Запис у зошит.

В залежності від приведених прикладів та профілю класу вчитель обірає два-три з них. За допомогою питань до учнів про знайомі елементи обраної системи визначає докладніше такі поняття як склад системи, призначення тощо (які звісні їм з досвіду). Вчитель підводить учнів до загального поняття властивості об’єкту системи.

V. Вивчення нового матеріалу:

Учитель: Кожна система володіє наступними властивостями (запис на дошці та у зошит по мірі вивчання):

  •  функція (ціль, призначення) системи;
  •  взаємодія системи с навколишнім середовищем;
  •  склад системи;
  •  структура системи;
  •  архітектура системи (зовнішній та внутрішній вигляд, що змінюється з часом від зміни технології чи наукових поглядів);
  •  системний ефект.

Зупинимося докладніше на кожному з тих властивостей.

1. Функція системи.

Міркуючи о призначенні систем, треба звернути увагу на їх розподіл (класифікацію).

Рисунок 2

Учні самі наводять приклади систем та вказують їх функції.

2. Склад системимножина складових елементів. Запис у зошит.

Цю функцію зручно вивчати на прикладах систем, які були пропоновані учнями. Наприклад, дерево чи велосипед.

Рисунок 3

Далі звертається увага на то, що будь-яку складову частину дерева (наприклад, листя) можна розглядати на рівні клітинок, а потім більш детально розглядати самі клітинки та ін. Міркування припиняються коли пізнання учнів про цій предмет не висловлюються.

По такому же плану розглядаються частини системи ПК и учні самостійно міркують по наступній схемі (при складності питання можна використати наглядні засоби, презентацію та підручники для пошуку відповіді) та запис у зошит.

ПК

монітор

центральний процесор

арифметичний пристрій

системний блок

оперативна пам’ять

пристрій керування

миша

накопичувачі на жорстких дисках

регістри

клавіатура

накопичувачі на гнучких магнітних дисках

принтер

накопичувачі на CD-ROM

...

блок живлення

Рисунок 4

Стверджуючи, що процесор – система, учні вже утрудняються назвати його складові, хоч на інтуїтивному рівні уважають, що можна ще поглибитися в подробиці пристрою ПК.

Систему, яка входить у склад будь-якої іншої, більш великої системи, називають підсистемою. Запис у зошит.

Наприклад, АУ – підсистема центрального процесора;

  •  центральний процесор – підсистема системного блока;
  •  системній блок – підсистема ПК.

Продовжують учні (рефлексія). Питання на розуміння теми: Чи є простіша деталь ПК гайка системою?

При відповіді на це питання думки поділяються. Одні учні говорять – ні, так як вона не розбирається на більш дрібні частині, а інші дають протилежну відповідь, мірку о речовині, з якої вона зроблена. Вчитель звертає увагу на то, що одна й та ж частинка системи в одних випадках розглядається як простий елемент, а в других – як підсистема, яка має свій склад та структуру.

Зауваження в зошит: Кожний реальний об’єкт нескінченно складний.

3. Структура системи.

Усяка система визначається не тільки складом частин, але також порядком та способом об’єднання цих частин в єдине ціле.

Структура – це сукупність зв’язків між елементами системи. Структура – внутрішня організація системи. Запис у зошит.

Наприклад: всі дитячі конструктори включають в себе множену типових деталей, з яких можна зібрати різні вироби. Ці вироби різняться порядком з'єднання деталей, т. е. структурою.

Крім цього, огляньтеся навколо, які різні стільці та столи, наші та ваші ПК, тощо. Учні приводять приклади. Як це має назву?

Усяка система володіє певним составом та структурою. Властивості системи залежать від того чи іншого. Навіть при однаковому складі систем із різною структурою вони мають різні властивості, можуть мати різні призначення.

Питання учням: Приведіть приклади залежності властивостей різних систем от їх структури відомі з шкільних предметів.

Коли учні утрудняються відповісти, то можна запропонувати їм розглянути состав та структуру алмаза и графіту (чи різні форми води). Далі міркування ведуться швидко, та учні самі роблять висновки.

4. Системний ефект.

Повертаємося до велосипеда. Що він може, а його частини ні? Окремі деталі велосипеда: рама, руль, колеса, педалі, сидіння – не володіють здатністю до їзді. Усяка система здобуває нові якості, які не властиві її складовим.

Наприклад: ... учні продовжують за вже приведеними прикладами (рефлексія).

Вчитель пропонує учням аналогічно розглянути системи: літак (літаючий пристрій), будівельна бригада, книга.

Поява нової якості у системи називається системним ефектом.

Поняття “система” для інформатики являється одним з фундаментальних, тому ми не обмежилися інтуїтивним уявленням. Виділивши властивості систем, просунулися до більш строгого наукового опису.

О взаємодії систем с навколишнім середовищем будемо говорить на наступних уроках.

VІ. Закріплення нового матеріалу.

Учитель: Оскільки ми займаємося вивченням інформатики та комп’ютерних технологій, то й з систем нас цікавить інформаційні системи.

Повторення матеріалу попередньої теми «Інформація та інформаційні процеси».

Проблемними можуть бути такі питання:

  •  Що таке інформаційні технології?
  •  Що таке інформаційна картина світу?
  •  Що таке інформаційне суспільство?
  •  Що таке інформаційна культура?
  •  Що таке інформаційні технології?
  •  Що таке інформаційна система?

Додаток до слову система позначує її мету створення та функціонування (як система освіти чи охорони здоров’я). Зробимо висновок, … (що ІС – це забезпечення ІП за допомогою ІТ, аналізуємо проблеми та отримуємо нові продукти.)

Маємо поняття ІП та створимо модель цієї ІС. Що повинна діяти система? Припустимо, що ми знаємо такі інструменти чи пристрої. Будемо малювати. Абстрагуємося. Потім з’ясуємо хто та як.

Учні висловлюють припущення, вчитель направляє. Порівняння роблять з іншими системами. Для підтвердження використовують плакат.

VІІ. Удосконалення набутих знань.

Учні поділяються на групи, які вивчають за матеріалами вчителя (на ПК) та підручника: класифікація ІС (7 питань), типові підсистеми ІС (6 питань). Кожен з підгрупи обирає підтему, яку вивчає та розповідає іншим членам своєї групи. Кожна група складає свій конспект.

Коротке обговорення результатів у вигляді „Мікрофон”: я довідався нове про ІС ...

VІІІ. Здобування нових знань на базі отриманих знань.

Учитель: Ми готові з вами до наступного кроку – вивчати комп’ютер у якості прикладу ІС, який колись мав назву обчислювальної системи тому, що ... (учні продовжують).

Завдання «Ознайомлення з пристроєм»: ознайомитися з інформацією, визначити функції, характеристики, вид пристрою, принципи його роботи, склад (додатки у комп’ютері, кожній групі ) та заповнити таблицю.

Вид пристрою ПК

Склад як технічної системи

Призначення пристрою

Основні технічні параметри

Експерти з числа учнів, що мають досвід зі складу комп’ютеру перевіряють роботи та складають підсумки роботи. Експерти можуть задати додаткові запитання, за формулювання якого можуть отримати 1 бал. За правильну відповідь команді нараховується 1 бал. Якщо команда не може відповісти, то відповідає сам експерт.

ІX. Підведення підсумків виконання завдання.

Підбиття підсумків уроку

Учні (під керівництвом учителя):

повторюють види діяльності, що відбувалися в рамках уроку;

формулюють цілі діяльності;

визначають практичну значущість знань, умінь та навичок, набутих впродовж уроку;

наводять приклади застосування набутих знань;

свідчать про готовність (за результатами власної продуктивної діяльності на уроці) до виконання домашнього завдання;

роблять висновки щодо виконання завдань уроку. Експерти оцінюють роботу команд.

Учитель дякує учням за роботу на уроці.

X. Рефлексія.

a) Учитель бере вибіркові інтерв'ю в учнів.

- Сьогодні ми ознайомилися з пристроями введення і виведення інформації та з їхніми характеристиками. Дайте відповідь на такі запитання:

Які пристрої належать до пристрої введення інформації?

Які пристрої належать до пристроїв виведення інформації?

Що ви дізналися нового (цікавого) про пристрої введення та виведення?

Чи сподобався вам урок? Що найбільше запам'яталося?

b) Учні заповнюють таблицю (чім повніше відповідь, тим вище оцінка):

Інформація, яка представлена

Джерело інформації

Носій

Вид інформації

Властивість інформації

Інформаційний процес, що використовували

Інформаційні системи, що використовували

Постановка проблеми

Повідомлення вчителя

Рисунки

Властивості системи

Повторення

Тощо

с) Спробуйте найти вивчені поняття за допомогою Справки вашого ПК.

XІ. Домашнє завдання: 

  1.  Вивчити матеріал за конспектом.
  2.  Скласти конспект про обчислювальну систему та ІС – ПК за підручником.
  3.  Підібрати матеріали до проекту за темою „Інформаційна система та її складові”:
  •  Підготовити приклад системи з описом її властивостей, за пунктами що вивчені (пропоную таблицю систему знань, карту технологій, СМІ).

Приклади: біологічна; планетарна; державна; фінансова; поглядів, концепцій; охорони здоров'я; технічна (як ПК); організаційна (школа, партія); знакова (система числення); комп’ютерні ігри.

  •  Використовуючи Інтернет, довідники, рекламу, наведіть інформацію про конкретні типи ІС для обраної вами галузі. Проведіть аналіз цієї інформації та визначити їх належність до класифікаційної групи.
  •  Наведіть зі знайдених ІС приклади розімкнутої та замкнутої.
  •  Дайте власну, відмінну від приведеної у матеріалах, класифікацію ІС. Поясните її на прикладах.
  •  Скласти схеми змін у складі та архітектурі ПК за поколіннями чи за призначенням.
  1.  Скласти до обраної ІС рекомендації з ТБ та ОП.

Примітка: усі шаблони таблиць, малюнків (без заповнення) знаходяться у папці уроку для роботи учнів. Шаблони використовуються як шкільна дошка та робочий зошит учня, які потім зберігаються у папці учня, який виконав завдання.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

83899. Ретроградная аппендэктомия. Доступ, показания, техника выполнения, опасности и профилактика осложнений 46.28 KB
  Показания: спаечный процесс в области червеобразного отростка ретроцекальное или ретроперитонеальное его положение невозможно вывести отросток в рану. Технические приемы: Отыскивание начального отдела слепой кишки и отростка. Проделывание окна в брыжейке отростка у его основания перевязка отростка. Пересечение отростка погружение культи в стенку слепой кишки по описанному выше способу.
83900. Хирургическое лечение рака толстой кишки 49.17 KB
  Радикальное иссечение опухоли тослтой кишки вместе с соответствующей частью брыжейки с сосудами и сопровождающими лимфатическими сосудами и узлами является наиболее подходящей операцией для локального устранения опухоли. Виды резекции толстой кишки в зависимости от локализации патологического процесса: Правосторонняя гемиколэктомия удаление всей правой половины толстой кишки захватывая 1015 см конечного отрезка подвздошной кишки слепую восходящую ободочную правый изгиб и правую треть поперечной ободочной кишки с последующим наложением...
83901. Операция Гартмана. Показания, техника выполнения 50.66 KB
  Операция заключается в одномоментной резекции пораженного отрезка сигмовидной ободочной и части прямой кишки с наложением одноствольного противоестественного заднего прохода. Показания: операция показана у ослабленных и пожилых больных при раке сигмовидной ободочной кишки или ректосигмоидного отдела осложненном непроходимостью или перфорацией а также при завороте сигмовидной ободочной кишки с гангреной ее и перитонитом. После ревизии брюшной полости производят мобилизацию сигмовидной ободочной кишки а при раке ректосигмовидного отдела...
83902. Хирургическая анатомия прямой кишки. Хирургическое лечение геморроя 50.85 KB
  Хирургическая анатомия прямой кишки Скелетотопия: начало соответствует уровню верхнего края S2 позвонка. Строение: В зависимости от местоположения кишки в ней выделяют тазовую лежит выше диафрагмы и содержит надампулярную часть и ампулу и промежностную анальный канал части. Покрытие брюшиной: надампулярный отдел прямой кишки покрыт брюшиной интраперитонеально в области ампулы брюшина покрывает переднюю и частично боковые стенки кишки переходя на матку у мужчин на мочевой пузырь и на боковые стенки таза.
83903. Виды операций на прямой кишке 48.36 KB
  Сфинктеросохраняющие операции: передняя резекция прямой кишки; брюшноанальная резекция прямой кишки с низведением Сфинктеронесохраняющие операции связанные с удалением замыкательного аппарата и наложением противоестественного заднего прохода: брюшнопромежностная экстирпация прямой кишки; обструктивная резекция прямой кишки. Передняя резекция прямой кишки показана при раке верхнеампулярного и ректосигмоидного отделов нижняя граница опухоли располагается на 10 см выше прямокишечнозаднепроходной линии. Брюшноанальную резекцию прямой...
83904. Операции наложения противоестественного заднего прохода 45.26 KB
  Показания: опухоли раны рубцовые сужения прямой кишки ампутации прямой кишки. Техника наложения одноствольного противоестественного заднего прохода операция Гартмана: послойное вскрытие брюшной полости косым переменным разрезом в левой паховой области; прокалывание брыжейки кишки в бессосудистой зоне и проведение через окно резиновой трубки; сшивание под трубкой приводящей и отводящей петель между собой 34 узловыми серозномышечными швами образование шпоры; подшивание париетальной брюшины к краям кожного разреза; подшивание...
83905. Хирургическая анатомия мужского таза. Этажи. Клетчаточные пространства 51.81 KB
  Стенки таза представленные тазовыми костями ниже пограничной линии крестцом копчиком и мышцами закрывающими большое седалищное грушевидная мышца и запирательное внутренняя запирательная мышца отверстия спереди сзади и с боков ограничивают полость таза. Снизу полость таза ограничена мягкими тканями промежности. Ее мышечную основу образуют мышца поднимающая задний проход и глубокая поперечная мышца промежности принимающие участие в образовании диафрагмы таза и мочеполовой диафрагмы соответственно.
83906. Хирургическая анатомия женского таза. Этажи. Клетчаточные пространства 52.58 KB
  Стенки таза представленные тазовыми костями ниже пограничной линии крестцом копчиком и мышцами закрывающими большое седалищное грушевидная мышца и запирательное внутренняя запирательная мышца отверстия спереди сзади и с боков ограничивают полость таза. Снизу полость таза ограничена мягкими тканями промежности. Ее мышечную основу образуют мышца поднимающая задний проход и глубокая поперечная мышца промежности принимающие участие в образовании диафрагмы таза и мочеполовой диафрагмы соответственно.
83907. Виды операций на матке и придатках. Надвлагалищная ампутация матки. Экстирпация матки с придатками 52.56 KB
  Надвлагалищная ампутация матки. Экстирпация матки с придатками. Надвлагалищная ампутация матки Надвлагалищной ампутацией матки называется оперативное удаление тела матки на уровне внутреннего зева в области надвлагалищной части шейки матки. Таким образом от матки после этой операции остается только шейка.