61260

Спільні та відмінні риси білоруського, російського та українських народів

Конспект урока

Педагогика и дидактика

€œМузичні інструменти народного оркестру слайди із зображенням народних інструментів. Чи пригадали ваші батьки композиторські пісні які з часом стали вважатися народними І. Повторення і вдосконалення виконання російської народної пісні...

Украинкский

2014-05-26

18.91 KB

2 чел.

Тема: Спільні та відмінні риси білоруського, російського та українських народів.

Мета: визначити спільні риси української та білоруської музики;

            виховувати в учнів любов і повагу до культури інших народів;

            порівняти народні струнні щипкові інструменти слав’янських народів;

           продовжувати вокально-хорову роботу над вдосконаленням вокально-хорових навичок.

Музичний матеріал. Російська народна пісня “Вниз по матушке по Волге”.

                                    Українська народна пісня “Журавель”.

                                  П.Чайковський. Фінал другої симфонії.

                                 Білоруська народна пісня “Перепілонька”.

                                  Варіації на тему білоруської народної пісні “Перепілонька”.

Наочність. Портрет П.Чайковського, таблиця №1 із зображенням симфонічного оркестру, таблиця № 11 із нотним записом російської народної пісні “Вниз по матушке по Волге”, діафільм “Музичні інструменти народного оркестру”, слайди із зображенням народних інструментів.

Технічні засоби: програвач, платівки фонохрестоматії 3 клас № 1,10, відеопроектор.

Хід уроку.

І. Організаційний момент.

ІІ. Музичне привітання.

ІІІ. Вправи для співу. Розспівування.

                    При співі слідкувати за вільною щелепою та високою співацькою позицією.

                   Перевірка домашнього завдання.

Музику яких народів ми слухали на попередньому уроці? (Російського й українського народів).

Які твори цих народів ми вивчали? (Російська народна пісня “Вниз по матушке по Волге”, українська народна пісня “Реве та стогне Дніпр широкий”).

А чи можна впевнено говорити, що пісня “Реве та стогне Дніпр широкий” – народна? (Ні).

Чому? (Тому, що її написав маловідомий композитор Д.Крижанівський, із часом його призвіще забулося, але найвідоміша пісня продовжує своє життя).

Чи пригадали ваші батьки композиторські пісні, які з часом стали вважатися народними? (І. Дунаєвський “Ой цветёт калина”).

Повторення і вдосконалення виконання російської народної пісні “Вниз по матушке по Волге”. (Користуватися таблицею №11).

Слід пояснити учням: у російських протяжних піснях початок пісні часто виконує соліст (або група співаків), потім мелодію підхоплює увесь хор.

Такий варіант виконання можливий і для пісні “Вниз по матушке по Волге”: широкий мелодичний хід і поява мажорного ладу на початку другої фрази зумовлюють вступ хору.

Давайте спробуємо. (Співаємо пісню з солістом і хором).

Проте, можна виконувати й іншим варіантом: перший куплет заспівує соліст, підхоплює група співаків, другий куплет заспівує група співаків, підхоплює увесь хор.

Так які ж риси характеру присутні в ліричних піснях Росії? (М’якість, плавність, пісенність, співучість, протяжність).

ІІ. Робота за темою.

Сьогодні на уроці ми порівняємо та визначимо спільні риси української й білоруської музики..

Білоруська народна музика репрезентована піснею “Перепілонька” та варіаціями на її тему

Пригадуємо та виконуємо білоруську народну пісню “Перепілонька” вивчену в 1 класі.

Яка за характером ця пісня? (М’яка, жалібна, плавна, співуча).

А чи притаманні такі риси характеру ліричним пісням  Росії та України? (Так).

Так це і є спільні риси музичної культури слав’янських народів.

Перед слуханням варіацій на тему білоруської народної пісні “Перепілонька” дайте відповідь на запитання: “Що це за будова форми музики – варіація?” (Це коли композитор бере тему будь-якої народної пісні без змін, а потім починає її вар’їрувати, тобто змінювати, тому говорять так: “Тема. Варіація І, варіація ІІ ...).

Слухання варіацій на тему білоруської народної пісні “Перепілонька”.

Чи змінилося звучання пісні? (Так).

А завдяки яким засобам музичної виразності? (Прискорення темпу перетворило пісенну мелодію на танцювальну).

Чи помітили ви варіаційний розвиток? (Так).

А тембр звучання варіацій був звичний? (Ні).

Це тому, що варіації звучали у виконанні білоруського народного інструменту - цимбал.

Тепер ми подивимось діафільм “Музичні інструменти народного оркестру” та порівняємо українську бандуру, російські гуслі, білоруські цимбали.

Перегляд діафільму.

Висновок: Хоча ці музичні інструменти різні, але мають чимало спільного, їх завжди носили з собою співаки, які подорожували з міста в місто, кобзарі, гуслярі, цимбалісти.

Для того, щоб порівняти білоруську й українську музичну культуру, познайомимося з українською народною піснею “Журавель”.

Ознайомлення з піснею:

а) виконання пісні вчителем;

б) бесіда про виконану пісню.

Яка пісня за характером? (Весела, чітка, жартівлива, пісенна, співуча).

Розучування мелодії та водночас засвоєння літературного тексту.

Виконання цього твору вимагає активного звуковедення, вмілого розподілу дихання. При співі виникають орфоепічні труднощі через незбігання акцентів у деяких словах і мелодії. Тому сильну частку, на яку падає ненаголошений склад, слід співати якомога легше, вирівнюючи такі розбіжності, наприклад:

показ вчителя “Журавель, журавель”,

“Конопель, конопель” і т.п.

А як розподілені динамічні відтінки у приспіві? (На крещендо, від Р (піано) до F (форте).

Виразний спів, художне виконання.

ІІІ. -  Фінал Другої симфонії П.Чайковського за оригінальністю образів, майстерністю розвитку і цілісністю форми справедливо вважається кращою частиною циклу. Основою центрального образу фіналу є мелодія тільки що вивченої української народної пісні “Журавель”. Тема пісні представлена в експозиції у вигляді великого варіаційного циклу, що складається зі вступу, викладу теми і чотирнадцяти варіацій.

Послухайте фінал Другої симфонії П.Чайковського та простежте, як розвивається музичний образ.

Слухання твору.

Аналіз почутого.

Як розвивався музичний образ? (На початку він був веселий, танцювальний, потім таємничий, в середині – ліричний і завершується твір святковим настроєм).

Все правильно, музичний образ, що пов’язаний із народною танцювальною піснею, спочатку іскриться нестримними веселощами і завзяттям, потім набуває таємничості, а в розробці – фантастичності.

А чи на протязі усього фіналу звучала українська народна пісня “Журавель”? (Ні, далі з’явилась нова тема).

Так, варіаціям на тему пісні “Журавель” в експозиції протиставлена світла побочна партія, що вносить у музику фіналу ліричне начало.

Зіставлення масового народного танцю з ліричною темою надає фіналу багато емоційно-образного змісту. Фінал завершується утвердженням величного і світлого образу, святковим настроєм.

Висновок: Фінал Другої симфонії – один із прикладів великого симфонізму П.Чайковського. Музика фіналу має небагато рівних собі за яскравим вираженням народного гумору та оптимізму симфонічних творів народного характеру і стилю.

IV. Висновок уроку.

Музику яких народів ми сьогодні слухали та порівнювали на уроці? (Музику білоруського та українського народів).

Чи є спільні риси між музикою цих народів? (Так, музика цих народів має спільні риси: вона може бути співучою, пісенною, танцювальною, чіткою, стрімкою, казковою, ліричною).

З якими новими музичними інструментами ви познайомились? (Цимбали – це білоруський інструмент, аналогічні в Україні – кобза, а в Росії – гуслі).

V. Домашне завдання.

Довчити українську народну пісню “Журавель”.

Пригадати твори П.Чайковського, які вивчали.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

27779. Социальное воспитание 16.66 KB
  Эти условия создаются в ходе взаимодействия индивидуальных и групповых коллективов субъектов в трех взаимосвязанных и в то же время относительно автономных по содержанию формам способам и стилю взаимодействия процессах: организации социального опыта детей подростков юношей их образования и индивидуальной помощи им. Организация социального опыта осуществляется через организацию быта и жизнедеятельности формализованных групп коллективов; организацию взаимодействия членов организации а также обучение ему; стимулирование самодеятельности...
27780. Антон Семенович Макаренко. Воспитание в коллективе и через коллектив 32.2 KB
  Макаренко воспитал в духе идей коммунизма более 3000 молодых граждан Советской страны. Макаренко особенно €œПедагогическая поэма€ и €œФлаги на башнях€ переведены на многие языки. Велико число последователей Макаренко среди прогрессивных педагогов всего мира.
27781. Господарські првовідносини 106 KB
  Юридичний зміст господарських відносин — це права та обов’язки суб’єктів господарювання, які виникають у них у процесі здійснення зазначеної діяльності.
27782. Педагогика сотрудничества 19.18 KB
  в советской педагогике получает развитие новое направление педагогика сотрудничества система методов приемов обучения и воспитания основанных на принципе гуманизма и творческого подхода к развитию личности. Педагогика сотрудничества базировалась на следующих принципах: обучение как творческое взаимодействие учителя и учащихся; обучение без принуждения; идея трудной цели; идея крупных блоков объединение несколько уроков в блоки; использование опор опорные сигналы схемы детали; самоанализ деятельности коллективный...
27783. И.И. Бецкой (1704–1795) 23.11 KB
  Бецкой 1704–1795 является заметной личностью в России XVIII в. Для этого дела был привлечен Иван Иванович Бецкой. В Генеральном учреждении о воспитании обоего пола юношества 1764 получившем силу закона Бецкой сформулировал понятие воспитания которое по его словам должно придать известное направление воле и сердцу выработать характер внушить согласное с природой человека здравое чувство нравы и правила искоренить предрассудки. Бецкой перечисляет добродетели и качества принадлежащие к доброму воспитанию: утверждать сердце в...
27784. Социализирующие функции религиозных организаций 18.38 KB
  В социализации человека религия и религиозные организации общности верующих при молитвенных центрах были важнейшим после семьи фактором. Кроме того различные конфессии ведут активную работу по привлечению в свои ряды новых верующих. В процессе социализации верующих религиозные организации реализуют ряд функций. Это осуществляется в процессе коллективных культовых действий и всей жизнедеятельности организаций а также через различные формы контроля в одних конфессиях более в других менее жесткого за соответствием жизни верующих...
27785. Личностно-ориентированные педагогические технологии 15.04 KB
  В педагогике и педагогической психологии до настоящего момента были предприняты различные попытки определить сущность личностноориентированного обучения. Якиманской признание ученика главной действующей фигурой всего образовательного процесса и есть личностноориентированная педагогика. Для выстраивания модели личностноориентированного обучения она считает необходимым различать следующие понятия.
27786. Социально-педагогическая технология 16.42 KB
  Она может рассматриваться: как обоснование описание этапов методов и средств социальнопедагогической деятельности обеспечивающих достижение определенного результата; как целесообразная оптимальная последовательность деятельности направленная на достижение определенной социальнопедагогической цели. Мардахаев полагает что в каждой конкретной ситуации социальному педагогу необходимо уяснить: Социальнопедагогическую цель к чему стремиться чего следует добиваться; Условия ее реализации; Особенности и возможности объекта; ...
27787. Джон Локк (1632-1704) 20.34 KB
  Из всех людей с которыми мы встречаемся девять десятых становится тем что они есть: добрыми или злыми полезными или нет благодаря воспитанию говорил Локк. Джентльмен должен получить физическое нравственное и умственное воспитание но не в школе ибо школа по мнению Локка это учреждение где собрана пестрая толпа дурно воспитанных порочных мальчиков всякого состояния. Локк исходя из практики аристократических семейств рекомендовал поручить все дело воспитания джентльмена хорошо подготовленному солидному воспитателю.