61261

Музика не знає кордонів. Танцювальна музика українського, російського та білоруського народів

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мясков варіації на тему білоруської народної пісні Перепілонька. Зараз я пропоную вам просольфеджувати мелодію пісні Перепілочка. Діти виконують мелодію пісні нотами з аркуша на парті: перший раз – вчитель другий раз діти.

Украинкский

2014-05-26

24.27 KB

12 чел.

Тема уроку: Музика не знає кордонів. Танцювальна музика українського,   російського та білоруського народів.

Мета уроку: Навчити визначати своєрідність і спільні риси українських, російських та білоруських пісень, розкрити особливості музики, взаємозв’язок музичних культур різних народів. Збагатити емоційно – естетичний досвід учнів, сприяти розвитку їх творчих, музичних здібностей. Формувати навички кантиленного співу. Уміння раціонально використовувати дихання. Виховувати інтерес до музики білоруського, російського та українських народів, повагу до їх національних культур.

 Тип уроку: Урок систематизації та узагальнення теми.

Обладнання: Музичні інструменти ( фортепіано, акордеон, тем брово – шумові інструменти), магнітофон (музичний центр), ілюстрації до музичних творів, портрет композитора П.І.Чайковського.

Музичний матеріал: Білоруський народний танець «Бульба», російська народна пісня «Світить місяць», П.І.Чайковський І концерт (веснянка «Вийди, вийди Іванку»), фінал ІІ Симфонії («Журавель»), білоруська народна пісня «Перепілонька», К.Мясков  варіації на тему білоруської народної  пісні «Перепілонька».

Хід уроку:

  1.  Організаційний момент:

Вхід учнів до класу під музику українського народного таночка «Гопак».

Музичне вітання:

      «Урок музики у нас запросив усіх у клас.

        Привітаймось дружно всі: До, Ре, Мі, Фа, Соль, Ля, Сі.

        Плесніть дітки кілька раз: 1,2,3. (плескають).

        До роботи все гаразд: 1,2,3. (плескають).»

  1.  Оголошення теми та завдань уроку:

                          Послухай музику народу,

Пізнай навколишню природу.

В ній ніжність наших матерів,

В ній сила вільного народу.

Співає рідне джерело,

Навколо вквітчане барвінком,

І пісня людям на добро

Лунає радісно і дзвінко.

Ви, напевне, подумки ще чуєте ту музику, під яку заходили до класу і звернули свою увагу на малюнки, якими прикрашен наш стенд.

  1.  Як ви гадаєте, хто зображений у нас на малюнках?                               (Люди в національних костюмах України, Росії та Білорусії. )
  2.  Молодці! І сьогодні на уроці за правильні, змістовні, цікаві відповіді ви отримаєте символічні чарівні квіточки. Які буде співвіднесено з оцінками в балах : 1 – 2 = 9 балів, 3 – 4 = 10 балів, 5 і вище =11 балам, а хто ще до квіточок отримає супер -  приз той отримає 12 балів. (Роздати квіточки за вірні відповіді).
  3.  Скажіть який музичний інструмент є символом України? (бандура)
  4.  Які дії вони виконують? (Вони виконують танцювальні рухи).
  5.  Нагадайте, який музичний твір звучав на початку уроку?          (Запальний український народний танець «Гопак»).

Так. Ви, безумовно, праві. Малюнки і музика під яку ви заходили до класу говорять про те, що наш урок сьогодні буде присвячений танцювальній музиці українського, російського та білоруського народів.

  1.  А хто мені нагадає, як звучить у нас тема семестру? (Між музикою мого народу і музикою інших народів немає непереборних меж. Музика не знає кордонів.)

Продовжуючи вивчати тему семестру, та розглядаючи тему нашого уроку, ми з вами познайомимося зі зразками танцювальної музики українського, російського і білоруського народів, визначимо її національну своєрідність та знайдемо спільні ознаки музики братніх народів.

Зараз ви почули тему і мету уроку мені дуже цікаво дізнатися, що ви очікуєте від цього уроку? Для цього в мене є квітка очікування. Я пропоную кожній парі учнів написати, озвучити і прикріпити пелюстку очікування, вона у вас білого кольору. ( Повідомляють свої очікування, вішають пелюстки.)

І якщо ваші очікування здійсняться, то наша квітка розквітне різними барвами під кінець уроку.

  1.  Слухання музики:

Сьогодні я вас запрошую здійснити невеличку музичну подорож до Білорусії, Росії та України і спершу відвідати Білорусію.

Дуже багато спільного є між нашими народами: природа,схожа мова. Навіть білоруське слово «бульба» означає…….? Правильно – картопля. «Бульба» - це ще назва білоруського народного танцю, в якому люди показують як вони саджають картоплю, піклуються про неї, збирають врожай, радіють зібравши багатий урожай.

Зараз я пропоную послухати невеличкий музичний уривочок білоруського народного танцю «Бульба» і визначити:

  1.  Які характерні риси цього народного танцю ви почули?                                ( Весела музика, танцювальність, пов’язана з буденним життям народу….)
  2.  Виконання пісень:
  3.  З якою білоруською народною піснею ви познайомились на минулому уроці?  ( Білоруська народна пісня «Перепілочка».

Зараз я пропоную вам просольфеджувати мелодію пісні   «Перепілочка». (Діти виконують мелодію пісні нотами з аркуша на парті: перший раз – вчитель, другий раз - діти).

А композитор Костянтин Мясков написав варіації на тему білоруської народної пісні «Перепілонька» і я пропоную послухати цей музичний твір.

(Слухання музичного твору).

  1.  Як змінилося звучання пісні? (Прискорення темпу перетворило пісенну мелодію на танцювальну).

А тепер я запрошую вас на Україну.

На Україні люди в піснях теж дуже часто звертались до природи, складали пісні про тварин, пташок. Якщо попередня пісня мала назву «Перепілонька», та зараз я пропоную пригадати вам українську народну пісню «Журавель»:

  1.  Який характер цієї пісні? (Веселий, грайливий, жартівливий).
  2.  Давайте разом повторимо слова і мелодію цієї пісні у повільному темпі. (Виконання пісні у супроводі музичного інструменту).
  3.  А зараз я пропоную виконати пісню «Журавель» грайливо у темпі супроводжуючи виконання приспіву рухами, як музичну розминку. (Учитель показує рухи, які необхідно виконати дітям під час приспіву. Виконання пісні.)

  1.  Бесіда та слухання музики:

Дуже багато композиторів використовують народні мелодії у своїх творах. Так російський композитор П.І.Чайковський у своєї творчості часто звертався до українського народного фольклору.

  1.  Діти, нагадайте мені з яким музичним твором П.І Чайковського ми з вами вже познайомились на попередніх уроках? (Фінал ІІ фортепіанного концерту).
  2.  А який музичний твір він використав для написання цього музичного твору? (Веснянка «Вийди, вийди, Іванку»).

Правильно! А сьогодні я хочу познайомити вас з іншим музичним твором П.І.Чайковського це фінал Другої симфонії. Уважно прослухайте і скажіть:

  1.  Чи почули ви знайомі інтонації?
  2.  Який твір використав композитор у своєму творі?                          (Слухання музичного твору П.І Чайковський Фінал ІІ симфонії. Надавання відповідей.).

Фінал Другої Симфонії справедливо вважається кращою частиною циклу. Основою центрального образу фіналу є мелодія української народної пісні «Журавель». Музичний образ, що пов’язаний з народною танцювальною піснею спочатку іскриться нестримними веселощами і завзяттям, потім набуває таємничості і наприкінці – фантастичності.

Музика фіналу є вираженням народного гумору та оптимізму, народного характеру і стилю, святкового настрою.

  1.  Творче музикування:

В Росії як і в Україні, люди завжди вміли не тільки гарно працювати, а й відпочивати. Влітку з вечора до ночі на вулицях було чути чудові народні пісні, частівки, які виконувались на музичних інструментах зроблених народними майстрами. Я вам пропоную послухати зараз приклад російської танцювальної музики – народну пісню «Світить місяць» у виконанні оркестру народних інструментів.

            (Слухання музичного твору .)

  1.  Назвіть відомі вам інструменти цього оркестру.                                     (Баян, балалайка.)

Правильно, молодці! А зараз я пропоную взяти участь у виконанні цього твору.

            (Діти виконують ритмічний малюнок народної пісні «Світить місяць»          грають на шумових інструментах.)

  1.  Підсумок уроку:

Отже, діти, під час уроку ми послухали музику, самі виконували пісні, навіть і танцювали. А зараз я вам пропоную узагальнити набуті знання та пограти зі мною і виконати завдання, які я вам запропоную.

  1.      Подивіться на дошку, нам усім потрібно відгадати яке слово заховалось у цьому ребусі. Перша буква кожного вами відгаданого слова буде вас наближати до відгадки.

       Т

   труба

      А

     акорд

       Н

       ноти

     Е

      Ц

 цимбали

      Ь

  1.  А ще з яким видом мистецтва ми можемо пов’язати це слово – танець? ( хореографія.)
  2.  А тепер зверніть увагу на завдання, які знаходяться перед вами . Потрібно із запропонованих мною літер скласти слово вже відомого вам таночка. Перші троє учнів, які  виконають завдання, отримають чарівні квіточки. («Бульба», «Гопак»,»Бариня»).

Чекає вас палац дзеркал

На танцювальний карнавал.

Танці! Просимо, будь ласка,

Бути у костюмах, масках.

Той, хто танці всі впізнає,

Приз обов’язково здобуває!

               Зараз пропоную ще раз прослухати уривочки танцювальної музики різних народів і помістити назви творів під тими малюнками, до яких вони належать.    

          (Діти виконують завдання за картками. Перші три учні одержують приз – чарівні     нотки.)

Діти на ваших партах я бачу багато квіточок отож настав час порахувати їх і довідатися які ж бали ви отримали на сьогоднішньому уроці. Нагадую: 1 – 2 = 9 балів, 3 – 4 = 10 балів. 5 і більше = 11 балів, а хто поміж квіточок має ще і чарівну нотку, отримує 12 балів. Так ,які ж бали ви отримали? (Запитати в  2 – 3 учнів). Відкрийте щоденники та поставте собі самі оцінку.

От ми й здійснили чудову подорож до країни танцювальної музики слов’янських народів. І якщо ваші очікування здійснились, то пропоную вам  кольорові пелюстки які знаходяться перед вами прикріпити до квітки, щоб вона розквітла.                                                                                                                                  (Діти прикріплюють пелюсточки.)

Подивіться, як розквітла наша квітка це означає, що ми продуктивно працювали на уроці і кожен досяг своєї мети. Очікування здійснилися? (так).

На цьому наш урок закінчено: «До побачення!» (Відповідь дітей.) Дякую за урок!

       Діти під музику українського народного таночка «Гопак» виходять з класу.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

24638. Аналіз фінансової стійкості підприємства 25.5 KB
  Аналіз фінансової стійкості підприємства. Аналіз фінансової стійкості підприємства здійснюється шляхом розрахунків таких показників: 1.коефіцієнт автономії Кавт – відношення власного капіталу підприємства до підсумку балансу підприємства.Характеризує залежність підприємства від залучених засобів: Кф = ф1 р430 р480 р620 р630 ф1 р380 Нормативне значення Кф = 1 3.
24639. Аналіз платоспроможності і ліквідності підприємства 37 KB
  Аналіз платоспроможності і ліквідності підприємства. В умовах ринкових відносин платоспроиожність підприємства вважається найважливійшою умовою їх господарської діяльності. Платоспроможність підприємства характеризується можливостями його здійснювати чергові платежі та грошові зобов’язання за рахунок наявних грошей і тих грошових засобів і активів які легко мобілізуються. Відповідно на три групи поділяються і платіжні зобов’язання підприємства:1.
24640. Аналіз оборотності оборотних коштів підприємства 27.5 KB
  Аналіз оборотності оборотних коштів підприємства. Величина обігових коштів їхні структура і достатність характеризують кількісний бік обігових коштів проте є і якісний пов'язаний зі швидкістю їх обороту оборотністю. Між сумою обігових коштів та показниками оборотності існують тісні зворотні взаємозв’язки. Прискорення оборотності цих коштів сприяє вирішенню фінансових проблем найбільш зручним способом за рахунок використання існуючих внутрішніх резервів підприємства.
24641. Оцінка витрат на оплату праці 29 KB
  Оцінка витрат на оплату праці. У більшості галузей промисловості витрати на оплату праці мають значно меншу частку в собівартості продукції ніж матеріальні витрати. Проте загальновідомо що одним з найважливіших джерел зниження собівартості продукції є більш швидке зростання продуктивності праці порівняно із середньою оплатою праці. Тому аналізові витрат на оплату праці слід завжди приділяти першочергову увагу.
24642. Організація, зміст і методика проведення перспективного аналізу 28.5 KB
  Організація зміст і методика проведення перспективного аналізу Перспективний аналіз здійснюється у перспективній або довгостроковій системі управління. За допомогою перспективного аналізу визначаються можливі у перспективі економічні та соціальні результати розвитку науки і техніки розробляються науково обгрунтовані програми соціального економічного і технічного розвитку галузей народного господарства оптимальні управлінські рішення які забезпечують досягнення стратегічних цілей. Аналіз фактичних результатів діяльності за довготерміновий...
24643. Організація і методика поточного аналізу господарської діяльності 28.5 KB
  Організація і методика поточного аналізу господарської діяльності. Метою цього аналізу є виявлення та усунення негативних причин характерних для даної системи використання поточних резервів які сприяють досягненню поставленої мети. Поточний аналіз найбільш повний вид економічного аналізу що вбирає в себе результати оперативного аналізу і слугує базою для перспективного аналізу.
24644. Аналіз кредитоспроможності позичальника 59.5 KB
  Аналіз кредитоспроможності позичальника. До укладання кредитної угоди фахівець банку повинен ретельно проаналізувати кредитоспроможність потенційного позичальника тобто його здатність своєчасно повернути позичку вивчити фактори які можуть спровокувати її неповернення. Тому оцінка якості потенційного позичальника є одним із важливих етапів процесу кредитування. Одним з елементів оцінки кредитоспроможності є з’ясування персональних якостей потенційного позичальника.
24645. Обєкти та завдання економічного аналізу. Принципи його проведення 26.5 KB
  Обєкти та завдання економічного аналізу. Метою економічного аналізу є вивчення результатів діяльності підприємств визначення впливу факторів на показники і їх роботу для виявлення недоліків і резервів а також розробка заходів спрямованих на відновлення і збільшення обсягів виробництва та реалізації підвищення ефективності діяльності. Предметом економічного аналізу є фінансово господарська діяльність підприємства. Об’єкти економічного аналізу – це окремі явища і процеси проблеми питання наприклад виробнича діяльність наявність і...
24646. Інформаційне забезпечення економічного аналізу 26.5 KB
  Інформація – це порядкованя повідомлення про кількісний та якісний стан явищ і процесів сукупність знань і даних про них. Інформація може бутит виражена за допомогою цифр букв символів.В економіці інформація відображає процеси та явища господарської діяльності закономірності функціонування ринку та його складові.планово – нормативна інформація бізнес плани норми витрат прейскуранти цін і тарифів технологічна документація 2.