61350

План-конспект уроку, Групи слів за значенням: синоніми, антоніми, омоніми

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: поглибити знання учнів щодо синонімів, антонімів, омонімів; удосконалити вміння пятикласників відрізняти омоніми від багатозначних слів, правильно вживати їх у мовленні; навчити добирати фразеологічні синоніми...

Украинкский

2015-01-22

24.62 KB

19 чел.

Верхньоорільська ЗОШ І -  ІІІ ступенів Первомайської районної державної адміністрації Харківської області

Групи слів за значенням:

синоніми, антоніми, омоніми

План-конспект

відкритого              уроку

в 5 класі                                                                                                                   Підготувала

вчитель української мови

і літератури

Громова Ніна Миколаївна

2012

                                                                                                                                                          21.03.12             

ТЕМА. ГРУПИ СЛІВ ЗА ЗНАЧЕННЯМ (СИНОНІМИ, АНТОНІМИ, ОМОНІМИ)

Мета: поглибити знання учнів щодо синонімів, антонімів, омонімів; удосконалити вміння п'ятикласників відрізняти омоніми від багатозначних слів, правильно вживати їх у мовленні; навчити добирати фразеологічні синоніми, антоніми; формувати вміння аналізувати групи слів, порівнювати їх між собою і робити висновки; виробляти вміння використовувати антоніми для увиразнення, чіткого окреслення висловленої думки; вибирати з синонімічного ряду й використовувати зі стилістичною настановою найвідповідніше слово;  за допомогою  дидактичного матеріалу виховувати любов до природи України, її фольклору.

Обладнання: дидактичний матеріал, ілюстрації, мультимедійна дошка, презентація.

Тип уроку:     урок засвоєння нових знань з елементами повторення.

Форма проведення: урок-казка

ХІД УРОКУ

І.Організаційний момент

- На сьогоднішньому уроці ми з вами заглянемо у казку і зустрінемося з Іваном Царевичем.

Пригадайте, героєм яких українських народних казок є Іван Царевич.

II. Установчо-мотиваційний етап. Психологічна настанова щодо вивчення теми «Групи слів за значенням».

IІІ. Повідомлення теми, мети й завдань уроку.

Десь, колись, у якійсь країні був Іван Царевич. Вирішив він розширити свої знання з «Лексикології». Наш герой уже ознайомився з однозначними та багатозначними словами, прямим та переносним значенням слова і думав, що все знає. Але, як завжди у казці, опинився перед вибором (Слайд №2. Групи слів за значенням: синоніми, антоніми, омоніми). З чого почати? Давайте разом з казковим героєм вирушимо в путь. Але спочатку визначимо, мету нашої подорожі (Слайд №3. Мета уроку) і заповнимо дві колонки таблиці (картки в кожного учня).

Заповнення учнями картки «Знаю, хочу дізнатися, навчився».

ІV. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок п'ятикласників

Для того, щоб робота була результативною, пригадаймо відомості, які нам будуть потрібні на уроці.

Бліц-опитування:

  1.  Яке значення слова називається лексичним?
  2.  Які слова називаються однозначними, які – багатозначними? Наведіть приклади.
  3.  Яке значення слів пряме, а яке переносне? Поясніть на прикладах.
  4.  Дайте визначення фразеологізму.

V. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу

Як ви вже помітили, Іванові Царевичу треба опрацювати багато матеріалу. Поки він збирається з силами, давайте йому допоможемо.

  1.  Робота в групах (Слайд №4)

Завдання на картках

І група. Опрацюйте матеріал підручника (с.214, 215) і дайте відповіді на питання, проілюструвавши відповіді власними прикладами.

  1.  Які слова називаються синонімами?
  2.  Що таке синонімічний ряд (синонімічне гніздо)?
  3.  Які синоніми є абсолютними?

ІІ група. Опрацюйте матеріал підручника (с. 219) і дайте відповіді на питання, проілюструвавши відповіді власними прикладами:

  1.  Які слова називаються антонімами?
  2.  Назвіть способи вираження антонімів, заповнивши таблицю:

Частини мови

Приклади

Іменник

прикметник

дієслово

прислівник

прийменник

 

Презентація роботи в групах. Аналіз вкладу в роботу  кожного учня.

3.Подякував наш герой учням  і хотів уже йти далі, як прямо перед ним виявився камінь. І, як завжди, на камені напис. (Слайд №5 «Направо підеш – косу знайдеш, наліво підеш -  косу знайдеш, прямо підеш - косу знайдеш»). Вирішив Іван, що має справу з омонімами (з синонімами та антонімами він ознайомився).

Та нелегка справа – вивчати омоніми. Спочатку треба відгадати загадку

Слайди №6-7.

Зрізаю я траву, колосся,

в дівчат я сплетена з волосся;

а ще я суші довга стрічка,

що збігає в море, в річку.

Запис у зошит загадки та відгадки з поясненням лексичного значення слова..

Слайди  № 8 – 9.  Утомився Іван Царевич, сів відпочити аж бачить – під кущем лисички. Пояснення значення слова лисички. Запишіть у зошит значення слова лисички.

Слайди  № 10 – 11. Тільки-но розібрався Іван з лисичками, подивився навколо   і бачить – сонечко. Підкажіть Іванові, які  значення  має  слово   сонечко.

4. Формулювання визначення учнями

- Що ви можете сказати про звучання і написання омонімів?

Слайд №12. І зрозумів наш герой, що є ключ до розуміння омонімів. Прийшов Іван до висновку, що омоніми – це… (учні формулюють правило).

Зіставлення власних висновків та визначення на слайді.

- Які значення слова ключ ви знаєте? (Слайд №13: ключ – багатозначне слово, ключ -  омонім).

3.Колективне опрацювання матеріалу про види омонімів (Слайд №14)

Перевірка сприйняття (Слайди № 15 - 20).

4.Фізкульхвилинка. (Слайд №21)

5.Розібравшись з групами слів за значенням, Іван Царевич вирішив записати те, про що дізнався.(Слайди №22,23).  

Значення слова ручка записати в зошит.

6. Слайди №24- 25. Виконавши разом з вами всі завдання наш герой сів і хотів запалити люльку. Тут у нього з’явилася думка. Яка?

«Мікрофон».

Доповніть речення: «На мою думку, Іван Царевич подумав про те, що …».

VII. Усвідомлення набутих знань у процесі практичної роботи, удосконалення творчих умінь з теми

1.Слайди  № 26 – 27. До поданих слів доберіть антоніми. Прочитайте ключове слово.

  1.  Пасивний  -        активний
  2.  День  -                ніч
  3.  Голосно  -           тихо
  4.  Песиміст -         оптиміст
  5.  Вчений  -            неук
  6.  Колективний – індивідуальний
  7.  Багато -            мало

2.Слайд №28. Запишіть словосполучення, замініть це слово синонімом, доберіть до кожного антонім

  1.  Свіжа газета –нова газета –стара газета
  2.  Свіжа сорочка
  3.  Свіжий вітер
  4.  Свіжі огірки

            Свіжий хліб

3. Слайд №29. Підберіть антонімічні фразеологізми:

Водою не розлити –

Вискочити вище халяв

Один в ліс, один по дрова

Розсипати кислиці

Старий лис

4. Слайд №30. Підберіть синонімічні фразеологізми, у дужках поясніть їх значення

  1.  Бити байдики (ледарювати) – гнути спину (працювати)
  2.  Тримати язика за зубами
  3.  Пасти задніх
  4.  На всіх парах
  5.  Душа в душу
  6.  Без сьомої клепки в голові
  7.  Язик без кісток
  8.  Хвіст бубликом тримати
  9.  Хоч віником мети

Довідка: Як у воду опущений; мати голову на плечах;   дерти голову; хоч відбавляй; води в рот набрав; бути в авнгарді; як сонна муха; як кішка з собакою

5. Слайд №31Робота з підручником. Творча робота за  вправою  493, с.227

Складіть каламбур за зразком.

VIII. Систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок

1.Слайд №32. Гронування.

Багато завдань виконав Іван Царевич. І, хоча втомився (вчити лексикологію – це не зі змієм битися), був задоволений тому, що дізнався про… (Підкажіть Іванові)

Наклеювання листочків на Дерево пізнання.

2.Слайд №33. Спробуйте за малюнками  підібрати омоніми, визначте їх вид

IX. Підсумок уроку

Слайд №34 . Закінчити заповнювання таблиці. Самооцінка учнями своєї роботи. Оцінювання

X. Домашнє завдання. Слайд № 35.

Опрацювати теоретичний матеріал за підручником, с. 214, 219, 224,
виконати вправу 477 за варіантами, останнє завдання  для тих, хто бажає проявити свої творчі здібності


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

39901. Застройка территории микрорайона 6.34 MB
  Местоположение проектируемого микрорайона Под разработку дипломного проекта выбрана первая очередь застройки территории микрорайона предназначенной под жилую застройку. Характеристика существующих инженерных коммуникаций По периметру территории находятся объекты инженерной инфраструктуры а именно газопровод высокого давления и магистральный водопровод...
39902. Карстовые явления и процессы в Нижегородской области 2.2 MB
  В Нижегородской области карстовые процессы значительно осложняют строительство и эксплуатацию зданий и сооружений. Вследствие карстовых деформаций в разное время произошло несколько крупных аварий анализ которых показал что во всех случаях были допущены принципиальные ошибки на различных стадиях строительного освоения: выборе площадки инженерных изысканиях проектировании строительстве или эксплуатации сооружений. Карст представляет собой совокупность геологических гидрогеологических и или техногенных процессов и явлений обусловленных...
39903. Статистические методы в прикладных исследованиях 286.67 KB
  Расчет оплаты труда работников участвующих в пассивном эксперименте представим в виде таблицы: № п п Исполнитель Занятость Т ч.Охрана труда Анализ условий труда программиста. В связи с этим была создана и развивается наука о безопасности труда и жизнедеятельности человека. Охрана здоровья трудящихся обеспечение безопасности условий труда ликвидация профессиональных заболеваний и производственного травматизма составляет одну из главных забот человеческого общества.
39904. Разработка информационной системы автоматизации фронт-офисных задач в гостиничном бизнесе 2.04 MB
  АНАЛИЗ СИСТЕМЫ УПРАВЛЕНИЯ БАЗАМИ ДАННЫХ MS SQL SERVER И ИНТЕГРИРОВАННОЙ СРЕДЫ РАЗРАБОТКИ BORLAND C BUILDER. Анализ системы управления базами данных. Масштабируемый доступ к базам данных. Проектирование базы данных Гостиница SRL Kiwiban.
39905. Финансы предприятия 415 KB
  Этот коэффициент характеризует степень финансового риска проекта для собственников предприятия и кредиторов и обычно анализируется банками при решении вопроса о предоставлении долгосрочного кредита; коэффициент покрытия долгосрочных обязательств отношение чистого прироста свободных средств сумма чистой прибыли после уплаты налога амортизации и чистого прироста собственных и заемных средств за вычетом осуществленных в отчетном периоде инвестиций к величине платежей по долгосрочным обязательствам погашение займов проценты по ним. Норма...
39907. Информация и информационные технологии 292.28 KB
  компьютер становится инструментом непрофессионального пользователя первые персональные компьютеры а несложные информационные системы ИС средством поддержки принятия решений. Как следствие этой проблемы создавались системы которые пользователи плохо воспринимали и несмотря на их достаточно большие возможности не использовали в полной мере. электронные технологии основным инструментарием которых становятся большие ЭВМ и создаваемые на их базе автоматизированные системы управления АСУ и информационнопоисковые системы ИПС...
39908. Возникновение и формирование проблемы внешней задолженности стран «Третьего мира» 152.5 KB
  Внешняя задолженность развивающихся стран и стран с переходной экономикой превратилась в самостоятельный объект международной политики, затрагивающей интересы практически всех государств мирового сообщества.