61353

Алюміній. Положення в ПСХЕ. Будова атому. Основні хімічні властивості

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Цілі уроку: Надати інформацію про історію відкриття та добування алюмінію. Ознайомити з фактами біографії видатних вчених пов’язаних з дослідженням алюмінію.

Украинкский

2014-05-27

57.63 KB

2 чел.

Доцільно на цю тему відвести 2 години за рахунок резерву. На одному уроці розглянути положення алюмінію в періодичній системі та будову його атома, способи добування, ознайомити з найважливішими сполуками алюмінію, хімічними властивостями алюмінію та галузями його застосування. На другому уроці більш уваги приділити властивостям алюміній оксиду та алюміній гідроксиду, довести їх амфотерність. Ознайомитися з солями алюмінію, галузями застосування сполук алюмінію.

За підручником: Хімія: підручник для 10 кл. загальноосвіт. навч. закл./ П.П. Попель,Л.С. Крикля. – К: ВЦ «Академія» 2010

Урок: Алюміній. Положення в ПСХЕ. Будова атому. Основні хімічні властивості.

Цілі уроку: Надати інформацію про історію відкриття та добування алюмінію. Ознайомити з фактами біографії видатних вчених, пов’язаних з дослідженням алюмінію. Розглянути основні хімічні властивості алюмінію, формувати навички складання рівнянь хімічних реакцій, що ілюструють хімічні властивості алюмінію. Довести практичне значення застосування алюмінію і його сполук. Формувати комунікативні та інформаційні компетентності учнів. Вдосконалювати навички групової роботи.

Обладнання: комп’ютер, віртуальна хімічна лабораторія, відеоматеріали з дослідами за джерелами http://www.youtube.com пошук за запитом – хімія або http://busines-training.in.ua/category/busines-training/ximiya, мультимедійна презентація до уроку.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Хід уроку:

І. Мотивація навчальної діяльності, створення емоційного настрою класу.

Вчитель: (слайд 1)спробуйте вгадати назву речовини, властивості якої ми будемо сьогодні вивчати:

Какие хитрые секреты

Таят обычные предметы:

Блестят в солонке минералы!

Снежинки – это же кристаллы!

Фольга, скрывавшая конфету –

Металл такой же, как в ракетах.

Таит его простая глина,

Сестра сапфира и рубина! (слайд 2)

(Припущення учнів. Висновок : ця речовина – алюміній)

ІІ. Вивчення нового матеріалу

І. Історія відкриття та добування алюмінію

Вчитель: (слайд 3) Алюміній називають «металом ХХ сторіччя», але існує легенда, що цей метал відомий людству щонайменше з античних часів. Невідомий майстер, нажаль, історія не зберегла його ім’я, якось приніс римському імператору Тіберію (14-27 р. н.е.) чашу з металу, що нагадував срібло, але був набагато легшим. Подарунок коштував винахіднику життя: Тиберій наказав його стратити, а майстерню знищити, бо боявся, що новий метал може знецінити срібло його імператорської скарбниці. Ця легенда викладена у «Природничій історії» Плінія Старшого, згідно неї цей метал був добутий з «глинистої землі».

(слайд 4)Назва алюміній походить від слова alumen (галун KAl(SO4)2·12H2O)) – речовини, яку застосовували в якості протрави для фарбування. Земля, яка була в основі галунів, тобто алюміній оксид, була вперше отримана в 1754 році Маргграфом, і пізніше отримала назву глинозем. Глинозем – це гідратований алюміній оксид Al2O3n H2O, а біла глина (каолін) – алюмосилікат Al2O3∙2SiO2∙2H2O.

Гемфрі Деві в 1808 році визначив існування металу в основі галунів, і назвав його алюміум, а пізніше алюмінум. Протягом 1808—1810 років він намагався електролітично виділити цей метал з глинозему, проте це йому не вдалось.

(слайд 5)Вперше отримати металічний алюміній хімічним способом вдалося датському фізику Гансу Крістіану Ерстеду в 1825 році. Його спосіб був вдосконалений Фрідріхом Велером у 1827 році. Велеру також належить перший приблизно точний опис властивостей металу.

(слайд 6)У 1854 році Анрі Сент-Клер Девіль вдосконалив метод Велера і налагодив промислове виробництво алюмінію. 18 липня 1855 року були отримані перші злитки металу масою 6-8 кг, які і були показані на Всесвітній виставці в Парижі.[3] В той час алюміній був настільки дорогим, що на виставці він був виставлений поряд з скарбами з державної казни, а імператор Наполеон III використовував посуд з алюмінію на державних прийомах.

(слайд 7)Відомий факт, що на один з ювілеїв Д.І. Менделєєва англійські колеги подарували йому коштовні терези, одна чаша яких була виготовлена з золота, а інша з алюмінію. Алюмінієва чаша виявилася дорожчою за золоту.

Добування алюмінію хімічним способом не могло забезпечити промисловість дешевим металом, тому дослідникам довелось шукати інших способів виробництва алюмінію.

(слайд 8)В 1886 році Пауль Еру у Франції і Чарльз Холл у США майже одночасно, незалежно один від одного запропонували добувати алюміній електролізом глинозему, розплавленого в кріоліті, чим започаткували сучасний спосіб добування алюмінію. Але Холл раніше запатентував свій винахід, тому пріоритет належить саме йому.

Особливо цікава біографія Чарльза Холла. У 1880 році він став студентом коледжу маленького американського містечка Оберлін поблизу Кливленду (штат Огайо).В цьому ж році професором цього ж коледжу був призначений Френк Фанінг Джует – професор, який стажувався у Германії у Фрідріха Велера й зацікавився добуванням алюмінію. Він навіть привіз зразок рідкісного металу. Зустріч першокурсника і викладача стала вирішальною у історії алюмінію. Холл захоплювався хімією з дитинства. Він знайшов старий підручник хімії свого батька, ретельно вивчав матеріал та ставив досліди. Якось мати навіть дала йому прочуханки за зіпсовану скатертину після саморобного феєрверку. А через 10 років він став першою людиною, яка отримала алюміній електролізом. Згодом Джует так згадував події, що відбулися тоді: «Моїм найважливішим відкриттям стало відкриття людини. У 1880 році я звернув увагу на хлопчика років 16. Він частенько заходив до хімічної лабораторії, щоб придбати скляні трубки, пробірки тощо. Я нічого не знав про цього хлопчика, але подумав, що колись його ім’я буде відоме на весь світ, адже він проводить досліди тоді, коли інші думають тільки про гру та розваги. Це був Чарльз М. Холл, який у віці 21 року відкрив спосіб відновлення алюмінію з руди і таким чином зробив алюміній тим чудовим металом, котрий зараз використовують у всьому світі...».

Коли Холл вступив до коледжу, Джует запросив його до своєї лабораторії та виділив місце для дослідів. Якось, спілкуючись із студентами Джует сказав: «Якщо комусь вдасться розробити дешевий спосіб добування алюмінію у промисловому масштабі та зробити алюміній металом масового застосування, то ця людина не тільки зробить велику послугу людству, а й заробить величезні статки». Тоді Холл вигукнув: «Я добуду цій метал!» І прийнявся за роботу. Холл намагався отримати алюміній різними методами, але марно. Якось він вирішив, що вилучити метал з руди допоможе електричний струм. Так він захопився електролізом. Професор Джует допомагав йому обладнанням та порадами. Після закінчення коледжу, Холл обладнав у сараї невеличку лабораторію та продовжив досліди.

Джует згадував: «Якось через шість місяців він прийшов до мене, стискаючи щось у кулаці. «Професоре, я добув його!» - вигукнув Холл, простягаючи руку: на долоні лежали з десяток алюмінієвих кульок. Це відбулося 23 лютого 1886 року».

Вже через два роки Холл запустив перше промислове устаткування для виробництва алюмінію електролітичним способом. Метод Холла дозволив добувати відносно недорогий алюміній у великих масштабах. Якщо з 1855 по 1890 роки за методом Сент-Клер Девіля було добуто лише 200т алюмінію, то за наступне десятиріччя за новим методом – вже 28 тис. тонн. Пророцтво Джуетта здійснилося: до Холла прийшло світове визнання, він став почесним членом багатьох наукових товариств, а у 1911 році йому присудили дуже почесну премію імені Перкіна й золоту медаль. На території рідного коледжу Холла йому встановлено пам’ятник з чистого алюмінію. (слайд 9)

Світове виробництво алюмінію швидко росло і в 1893 році перевищило 1 тис. тон в рік. Подальші зміни цін на нього показано в таблиці.

Ціни на металевий алюміній (в доларах за кг)

1852

1854

1855

1856

1857

1858

1886

1888

1200

600

250

75

60

25

17

11,5

1890

1895

1900

1950

1965

1980

1989

5,0

1,15

0,73

0,40

0,54

1,53

1,94

У Росії перші 8 кг алюмінію були отримані 27 березня 1929 р. у Ленінграді на заводі «Червоний виборець». У 1932 р. вступив до ладу перший у СРСР Волховський алюмінієвий завод, а на наступний рік — Дніпровський у Запорожжі (перший алюмінієвий завод в Україні).

ІІ. Положення Алюмінію у періодичній системі, будова його атома.

Завдання: Охарактеризуйте положення Алюмінію у періодичній системі та будову його атому. Якщо ви правильно виконаєте завдання, то дізнаєтесь про одну з найзагадковіших історій, пов’язаних з алюмінієм.

Питання

27

г/моль

Al2O3

78 г/моль

ІІІ

2s22p3

3

102

г/моль

3s23p1

13

Кількість ē на зовнішньому рівні

Й

Ц

У

К

Е

Ч

Н

Г

З

Протонне число Алюмінію

Ш

Щ

Ф

І

В

А

П

Р

Ж

Молярна маса Алюмінію

О

Л

Д

Ж

Є

Я

С

М

И

Номер періода

Т

Ь

Б

У

Ю

Р

Г

А

С

Формула вищого оксиду Алюмінію

К

Ч

У

К

Н

А

Ф

Р

З

Молярна маса гідроксиду

М

Ь

Ж

Ш

В

Ц

І

Л

Х

Електронна конфігурація останнього ē рівня

О

Е

Т

Щ

С

Д

П

У

Ю

                                           

Ч

Ж

О

У

Ч

Ж

У

(перевірка виконання завдання)

(слайд 10) Це ім’я відомого китайського полководця, гробницю якого досліджували вчені. Коли провели спектральний аналіз деяких елементів орнаменту цієї гробниці, результат виявився настільки несподіваним, що аналіз довелося повторювати кілька разів. Але помилки не було. Орнамент складався зі сплаву, 10% якого становила мідь, 5% - магній, а 85% - алюміній. Але ж алюміній, як відомо, вперше отримав в Європі данський учений Х. К. Ерстед у 1825 році, застосувавши для цього електроліз. Значить, ми повинні припустити одне з двох. Або 1600 років тому китайці знали інший спосіб отримання алюмінію, невідомий сучасній науці, або вже тоді обмежена група людей знала про феномен електролізу!

ІІІ. Найважливіші мінерали Алюмінію (слайд 11).

ІV. Хімічні властивості алюмінію (слайди 12-23)

Завдання: Користуючись § 22 (стор.155-158) підручника (Хімія: підручник для 10 кл. загальноосвіт. навч. закл./ П.П. Попель,Л.С. Крикля. – К: ВЦ «Академія» 2010) та відеозаписами дослідів заповніть таблицю, яка характеризує хімічні властивості алюмінію та дайте відповідь(так + /ні – ) на контрольні питання:

Хімічні властивості

Рівняння хімічної реакції

Контрольні питання

Так /Ні

1.Дослідження оксидної плівки

Алюміній активний метал

2.Взаємодія з бромом

Алюміній взаємодіє з хлором при звичайних умовах

3.Взаємодія з йодом

Вода є інгібітором

4.Взаємодія з киснем

Меркурій оксид захищає поверхню алюмінію від корозії

5.Взаємодія з водою

При взаємодії звільненого від оксидної плівки алюмінію з водою утворюються Аl(ОН)3 та водень

6.Взаємодія з розведеною

сульфатною кислотою

Алюміній не реагує з цією кислотою

7. Взаємодія з нітратною кислотою

Алюміній бурхливо реагує з цією кислотою

8.Взаємодія з купрум (ІІ) сульфатом

Алюміній витискує мідь з розчину солі

9.Взаємодія з КОН

При взаємодії алюмінію з лугами у водному розчині утворюються ортоалюмінат складу К3AlO3

10.Алюмотермія

Шляхом алюмотермії можливо добути хром з його оксиду

Перевірка та корекція(ланцюжок)

V. Застосування алюмінію (слайди23 – 25)

  1.  Сплави
  2.  Алюмінієві вироби
  3.  Авіаційна промисловість

ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу:

Знайди відповідність:

1.

2.

3.

4.

1.Аl + S     A. Cu + AlCl3

2. Аl + N2     Б. AlCl3 + H2

3. Аl + HCL    В. АlN

4. Аl + CuCl2    Г. Al2S3

     Д. Al2O3

ІV. Підбиття підсумків уроку, оцінювання роботи учнів

V. Домашнє завдання:

Опрацювати матеріал § 22;

Початковий рівень: відповісти на питання № 211, 212;

Середній рівень №213

Достатній рівень №214

Високий рівень №216, 220.

Творче завдання: зробити презентацію «Найважливіші сполуки Алюмінію»

Урок: Алюміній оксид, алюміній гідроксид, їх амфотерність. Солі Алюмінію, використання найважливіших сполук алюмінію

Цілі уроку: Довести за допомогою експерименту амфотерність сполук алюмінію. Розвивати навички безпечного проводження хімічного експерименту.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: комп’ютер, віртуальна хімічна лабораторія, відеоматеріали з дослідами за джерелами http://www.youtube.com пошук за запитом – хімія або http://busines-training.in.ua/category/busines-training/ximiya, мультимедійна презентація до уроку. Періодична система хімічних елементів, штатив з пробірками, розчини алюміній хлориду, натрій гідроксиду, сульфатної кислоти, магній сульфату, алюміній сульфату.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Виконайте завдання (за рядами):

  1.  При взаємодії алюмінію кількістю речовини 0,75 моль з невідомим галогеном одержали 200,25 г алюміній галогеніду. Який галоген використали?
  2.  Суміш магнію та алюмінію масою 20 г помістили в надлишок водного розчину лугу. Виділилось 1,008л (н.у.) водню. Визначте масову частку алюмінію (%) в суміші
  3.  Який об’єм повітря (н.у.) витратиться на повне згоряння порошку алюмінію масою 16,2 кг?

ІІІ. Створення емоційного настрою класу. Оголошення теми та представлення очікуваних результатів.

Вчитель: Прослухайте вірші, та спробуйте визначити, яке які мінерали є сполуками алюмінію.

У каждого камня история есть.

В стране самоцветов, историй не счесть.

Здесь сказки расскажут Сапфир и Топаз,

Легенды поведает мудрый Алмаз,

Поэму с интригой сплетет Турмалин,

Романы прочтет нам кровавый Рубин.

Их тайны нас манят, зовут и ведут.

Мечтать приглашает Берилл-Изумруд.

Мечтать хорошо, но опасно порой.

Нас время заставит вернуться домой.

Мечтатель, оставь себе красный Коралл.

Желай, и желанье творит минерал.

Как добрый волшебник придет Малахит.

Он злобу прогонит и сон сохранит.

Но камень – не Бог, не добро, и не зло.

Случалось, что птице ломал он крыло.

Влетал он в оконце, тонул он в реке,

Дома возводил и катался в возке.

Сиял он в короне, в браслете творил.

Горел в ожерелье и в перстне чудил.

Создатель-Природа нам бурный роман

В горах сохранила. В нем – зло и обман,

Добро и любовь под влиянием планет.

Не стоит без знанья носить самоцвет.

Не всякого вылечит доктор-Нефрит,

И счастье не каждому даст Лазурит.

Не смогут Гранаты служить красоте,

(С ленивым не дружат каменья в беде).

В загадочном мире волшебных камней

Находим загадки чудней и чудней.

Ты камень найдя, на судьбу погадай,

Природы посланье прочти и признай,

Что камень – живой. Он способен любить.

Любимым он будет и благо дарить.

(відповідь: сапфір, ізумруд, рубін)

Прийом «Асоціативний кущ). Формулювання теми та мети уроку (слайд 1).

IV. Вивчення нового матеріалу.

Вчитель: Алюміній у природі представлений в основному у вигляді різних модифікацій мінералу корунду. (слайд 2). Прозорими різновидами корунду є сапфір та рубін(слайд 3). Синій колір сапфіра зумовлений домішками Тітану та Феруму у матриці Аl2O3, а червоний колір рубіну – домішками Хрому. Топаз та смарагд (ізумруд) є алюмосилікатами. Смарагд – це силікат Берилію та Алюмінію, зелений колір якому надають домішки Cr2O3. (слайд 4).

Хімічні властивості Аl2О3

Хімічно чистий алюміній оксид Al2O3 — біла тугоплавка кристалічна речовина, нерозчинна у воді. У лабораторних умовах алюміній оксид добувають спалюванням алюмінію або термічним розкладанням алюміній гідроксиду:

4Al + 3O2 → 2Al2O3

2Al(OH)3Al2O3 + 3H2O.

(слайд 5).

За хімічними властивостями алюміній оксид є амфотерним. Він реагує з кислотами, проявляючи властивості основних оксидів:

Al2O3 + 6HCl = 2AlCl3 + 3H2O.

Реагуючи з лугами, він проявляє властивості кислотних оксидів. У розчинах лугів утворюються комплексні сполуки:

Al2O3 + 2KOH + 3H2O = 2K[Al(OH)4].

При сплавленні утворюються солі алюмінати: метаалюмінієвої кислоти, наприклад, калій метаалюмінат:

Al2O3 + 2KOH → 2KAlO2+ H2O,

або ортоалюмінієвої кислоти, наприклад калій ортоалюмінат:

Al2O3 + 6KOH → 2K3AlO3+ 3H2O

(слайд 6).

Хімічні властивості Al(OH)3

Алюміній гідроксид Al(OH)3 — це нерозчинна у воді кристалічна речовина білого кольору. У лабораторії алюміній гідроксид добувають із розчинних солей Алюмінію при їх взаємодії з розчинами лугів, наприклад:

(слайд 7).

AlCl3 + 3КOH = Al(OH)3↓ + 3КCl.

Отриманий алюміній гідроксид має вигляд драглистого осаду.

Алюміній гідроксид виявляє амфотерні властивості і розчиняється як в кислотах, так і в лугах:

Al(OH)3 + 3HCl → AlCl3 + 3H2O

Al(OH)3+ NaOH → Na[Al(OH)4].

При сплавленні алюміній гідроксиду з натрій гідроксидом утворюється натрій метаалюмінат:

Al(OH)3+ NaOH → NaAlO2+ 2H2O.

Отже, головними особливостями алюміній оксиду і алюміній гідроксиду є їх амфотерні властивості.

Доведемо це на досліді.

Лабораторний дослід № 13. Добування алюміній гідроксиду і доведення його амфотерності (за інструкцією в підручнику або за допомогою відеодосліду з презентації (слайд 8)).

Застосування сполук Алюмінію

Природну кристалічну модифікацію алюміній оксиду (корунд) застосовують у різних галузях науки і виробництва. Рубіни, наприклад, є матеріалом для виготовлення робочих каменів точних механізмів. Кристали корунду — робочі тіла лазерів. Рубіни і сапфіри використовують для оздоблення ювелірних виробів. Алюміній оксид є головною складовою наждаку — абразивного матеріалу. Тугоплавкість і корозійна стійкість алюміній оксиду зумовлює його застосування для виготовлення термостійкого хімічного посуду, цегли для мурування скловарних печей.

Сині прозорі сапфіри використовують у ювелірних виробах у вигляді огранок. Зірчастий сапфір обробляється зазвичай у вигляді кабошона.

Синтетичні лейкосапфіри (безбарвна модифікація) знаходять застосування в якості сировини для виготовлення офтальмологічних скальпелів, кришталиків ока; для виробництва високоміцних оптично прозорих елементів (ілюмінаторів на космічних станціях, захисних стекол оптичних засобів ракет і літаків, захисних стекол екранів в ексклюзивній техніці: мобільні телефони, годинники та фотоапарати); як підкладки в мікросхемах; в стоматології для виготовлення естетичних брекетів.

На відміну від кварцу, лейкосапфір не реагує з парами лужних металів аж до найвищих температур, і тому зі штучного лейкосапфіра масово виготовляються пальники натрієвих ламп високого тиску.

Лейкосапфір знаходять застосування в різних областях лазерної техніки. Синтетичний сапфір, активований йонами Ti3+, використовується в якості активного елемента в титан-сапфірових лазерах(слайд 9).

Здатність алюміній гідроксиду реагувати з кислотами використовують у терапії. Він входить до складу лікарських препаратів, які використовують для зниження кислотності та зменшення печії.

V. Закріплення вивченого матеріалу

Алхімічні настанови з виготовлення філософського каменю, що спроможний перетворювати метали в золото й давати безсмертя, були (на переконання алхіміків) написані на скрижалі з цього мінералу. В історії міфів ця скрижаль являє собою величезний кристал на якому висічені постулати окультних наук. Цей кристал нібито було знайдено поруч з мумією єгипетського бога мудрості Тота, якого ототожнюють з Гермесом. Виконавши завдання, ви назвете цей минерал.

Питання

Na3AlO3

Na[Al(OH)4

Al2O3

AlCl3 + 3NaOH

Засіб для зменшення печії

Fe, Ті

AlCl3

Білий драглистий осад

1.Формула корунду

Й

Л

С

Х

К

Ф

О

В

2.Al(OH)3 застосовують як

Ф

Д

В

Є

М

І

Л

С

3.При реакції Al(NO3)3 + КОН утворюється

П

Ю

І

Ш

У

А

Б

А

4.При сплавленні Al2O3 з NaOH утворюється

Р

О

Ч

Ц

М

Р

Ш

Г

5.Al(OH)3 добувають взаємодією

О

М

И

А

Ь

Щ

Ж

М

6.Синє забарвлення сапфіру надають домішки

Л

С

Щ

Р

Ю

Г

Ш

Ю

7.При розчиненні Al(OH)3 в розчині лугів утворюється

Ж

Д

З

Я

Ї

Н

У

Т

Ключове слово

1

2

3

4

5

6

7

С

М

А

Р

А

Г

Д

(слайд 10)

V. Домашнє завдання (слайд 11):

Опрацювати матеріал § 22;

  1.  Здійснити ланцюжок перетворень:

AlAl2O3AlCl3Al(OH)3→ K3AlO3

  1.  У двох пронумерованих пробірках містяться розчини магній сульфату та алюміній сульфату. Скласти план розпізнавання даних речовин. Написати рівняння відповідних реакцій.

Література та джерела

  1.  Хімія: підручник для 10 кл. загальноосвіт. навч. закл./ П.П. Попель,Л.С. Крикля. – К: ВЦ «Академія» 2010
  2.  Дячук Л.С. Хімія.10 клас: Розробки уроків. – Тернопіль-Харків: Видавництво «Ранок», 2010 – (Майстер-клас)
  3.  Березан Ольга. Збірник задач з хімії. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2004.
  4.  Энциклопедия для детей. Том 17. Химия./ - М.: Аванта +, 2003
  5.  Малая детская энциклопедия. Химия./ - М.: Русское энциклопедическое товарищество, 2001.
  6.  http://shkolyar.in.ua/metaly/oksyd-alyuminiyu 
  7.  http://graphic.org.ru/sletov5.html
  8.  http://www.liveinternet.ru/users/karna07/tags/%F1%F2%E8%F5%E8+%EE+%EA%E0%EC%ED%FF%F5/ 
  9.  http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BC%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%B3%D0%B4 
  10.  http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D0%BA%D1%81%D0%B8%D0%B4_%D0%B0%D0%BB%D1%8E%D0%BC%D1%96%D0%BD%D1%96%D1%8E 
  11.  http://wushu.pp.ua/istoriya-ushu/6933-llabirint-smertir-monastyrya-shaolin.html?start=2
  12.  http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Corundum?uselang=uk 

Посилання для відео:

http://www.youtube.com/watch?v=-h3dqovXVcc

http://www.youtube.com/watch?v=-CX5GtM1JI4

http://www.youtube.com/watch?v=uSWLB8nv6JM

http://www.youtube.com/watch?v=Nei4HTt2S2E

http://www.youtube.com/watch?v=CtuhHTQxNUY

http://www.youtube.com/watch?v=U2ypk0NQMOk

http://www.youtube.com/watch?v=VSA2LpoTWxA

http://www.youtube.com/watch?v=JoviN-TcoBo

http://www.youtube.com/watch?v=_jYIljSqoGU

http://www.youtube.com/watch?v=MjqaqYX53iE

http://www.youtube.com/watch?v=7z79ZhlMN9s


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

65483. ФОРМУВАННЯ ДЕРЖАВНОЇ ПОЛІТИКИ ІНВЕСТИЦІЙНОГО РОЗВИТКУ РЕГІОНУ 255.5 KB
  Важливою передумовою стійкого економічного зростання в Україні є активізація інвестиційної діяльності. Сучасний стан розвитку економіки характеризується певним пожвавленням інвестиційного процесу та зростанням валового внутрішнього продукту країни.
65484. ФОРМУВАННЯ ФІНАНСОВОГО МЕХАНІЗМУ ДІЯЛЬНОСТІ СТРАХОВОЇ КОМПАНІЇ 356 KB
  Збалансований і налагоджений фінансовий механізм дозволяє формувати і використовувати активи страхової компанії з метою забезпечення максимального рівня її платоспроможності. Однак аналіз наукових праць свідчить що питання формування фінансового механізму...
65485. ФІНАНСОВА ПОЛІТИКА РОЗВИТКУ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ: ТЕОРІЯ, МЕТОДОЛОГІЯ, ПРАКТИКА 432 KB
  Фінансова політика держави у сучасних умовах ринкових перетворень виступає визначальною для розвитку національної економіки. Ускладнення процесів економічних трансформацій, посилення їх динамізму, фінансова криза та її негативні наслідки виявили...
65486. БЕЛЬГІЯ ТА КОЛОНІАЛЬНИЙ ПОДІЛ АФРИКИ 172 KB
  ХХ століття стало свідком краху колоніальних імперій, проте інтерес дослідників до різних аспектів історії колоніальної політики не слабшає. У сучасному світі в істориків з'являються все нові можливості для вивчення історичних явищ і розширення проблематики своїх досліджень...
65487. Метод розрахунку довговічності елементів авіаційних конструкцій, навантажених розтягом-стиском та згином 3.54 MB
  Метод розрахунку довговічності конструкцій за номінальними напруженнями ґрунтується на використанні понять ефективного коефіцієнта концентрації напружень і коефіцієнта якості конструкції. Такий підхід дозволяє на етапі проектування уникнути значної частини тривалих і коштовних втомних...
65488. Окупаційний режим та єврейське населення Дніпропетровщини 1941-1943 роки 218.5 KB
  Трагедія єврейського населення Дніпропетровській області не знайшла ще повномасштабного відпрацьовування хоча її фактична сторона може являти собою вагомий додаток до характеристики окупаційної політики нацистів стосовно представників даної національності.
65489. ТЕРМОЕЛЕКТРИЧНИЙ ПЕРЕТВОРЮВАЧ З КЕРОВАНИМ ПРОФІЛЕМ ТЕМПЕРАТУРНОГО ПОЛЯ 648 KB
  Тому підвищення точності вимірювання температури – актуальна та важлива наукова і практична задача вирішення якої може дати значний економічний ефект. Аналіз показує що точність приладів вимірювання температури росте однак похибка вимірювання температури зменшується мало бо у вимірювальному...
65490. Вплив бобово-злакових травосумішей на родючість та протиерозійну стійкість дерново-підзолистого еродованого ґрунту західного Передкарпаття 305 KB
  Для досягнення цієї мети передбачалось вирішити наступні завдання: встановити ґрунтозахисну ефективність багаторічних бобовозлакових травостоїв та їх вплив на стік і змив ґрунту; виявити зміни агрохімічних і воднофізичних показників родючості ґрунту в процесі залуження...
65491. МАТЕМАТИЧНЕ ТА ПРОГРАМНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ІЄРАРХІЧНОЇ ДЕКОМПОЗИЦІЇ, ІНДЕКСУВАННЯ, КЛАСИФІКАЦІЇ ТА АНАЛІЗУ ВІЗУАЛЬНИХ ОБРАЗІВ 280 KB
  Широке використання різних інформаційних технологій зумовлює актуальність проблеми розпізнавання образів. Задачі індексування та пошуку зображень на основі їх вмісту (Content-based image retrieval − CBIR) у графічних базах даних із мільйонами образів є актуальними в інформаційних системах.