61467

Додавання та віднімання чисел частинами. Задачі на різницеве порівняння

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Лялька Буратіно тестові завдання картки для роботи в групах іграшковий мікрофон зразки банкнот різних країн світу шоколадні монетки. Правильно це Буратіно. Відправляючись в країну дурнів Буратіно потрапляє в казковий математичний ліс.

Украинкский

2014-05-28

31.6 KB

5 чел.

Інтегрований урок математики з основами економіки на тему: "Додавання та віднімання чисел частинами. Задачі на різницеве порівняння"

Мета:

навчити дітей додавати та віднімати числа з переходом через десяток частинами, пояснити алгоритм таких дій;

розвивати логічне мислення учнів під час розв’язування задач на різницеве порівняння чисел;

познайомити дітей з історією виникнення грошей,  сучасними грошовими одиницями країн світу та України, вчити учнів користуватися грошима;

виховувати любов до математики, вміння самостійно робити висновки та узагальнення.

Використані матеріали та обладнання. Лялька Буратіно, тестові завдання, картки для роботи в групах, іграшковий мікрофон, зразки банкнот різних країн світу, шоколадні монетки.

Тип уроку. Комбінований урок.

Стислий план уроку

І. Організація класу до уроку ( 1 хв )

ІІ. Актуалізація опорних знань і навичок (8 хв)

Усний рахунок

Математичний диктант.

Каліграфічна хвилинка.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу (15 хв)

Робота з підручником.

Вправи для очей (релаксація)

Задачі для усного рахунку.

Розв’язування задачі на різницеве порівняння.

Фізкультхвилинка.

Розповідь про історію виникнення грошей.

ІV. Закріплення вивченого матеріалу (7 хв)

Робота в групах.

Тести.

V. Підсумок уроку (рефлексія) (4 хв)

Нагородження дітей

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

Пролунав дзвінок,

починаємо урок.

Діти, в народі говорять: "Добрий гість – дому радість”. Подаруйте нашим гостям усмішку і привітайтеся з ними.

Сьогодні, надіюсь, у нас буде цікавий урок.

До знань з математики ми зробим ще крок

Ми будемо вчитися не просто слухати, а чути,

Не просто дивитися, а бачити,

Не просто відповідати, а міркувати,

Чітко і плідно будем  працювати.

Наш девіз: "Граючись – навчаємось!”

ІІ. Актуалізація опорних знань та навичок

1. Усний рахунок.

Математична розминка ( Інтерактивна вправа "Мозковий штурм")

Як називається геометрична фігура у якої всі кути прямі?

Скільки місяців триває рік?

Який день настає після суботи?

Скільки сторін у трьох трикутників?

Продовж ряд 2,4,6,…

Скільки місяців триває весна?

Як називається лінія у якої є початок і кінець?

Закінчіть речення: тиждень триває…

Скільки паличок потрібно, щоб викласти 2 квадрати?

Яке найменше двоцифрове число?

-Молодці!  А тепер ми вирушаємо у казку.

2. Математичний диктант.

А щоб дізнатися в яку ж казку ми потрапимо і хто її головний герой, ми напишемо математичний диктант.

На дошці з’являються завдання для складання виразів (Різниця чисел 10 і 8; 7 плюс 2; 9 мінус 2; 10 зменшити на 5; на скільки 8 більше за 5?; сума чисел 6 і 4; 9 мінус 5; 5 збільшити на 3)

10-8          9 - 2         8 - 5     9 - 5

7 + 2        10 - 5        6+4      5 + 3

Робота в парах (діти обмінюються зошитами та перевіряють результати)

Правильні відповіді з’являються на дошці: 2, 9, 7, 5, 3, 10, 4, 8

А тепер прочитайте зашифроване слово і дізнаєтесь з ким ми сьогодні будемо працювати на уроці: 2 – Б; 9 – у; 7 – р; 5 – а; 3 – т; 10 – і; 4 – н; 8 – о.

Б у р а т і н о

-Правильно, це Буратіно.

- А що ви знаєте про нього? (Інтерактивна вправа "Мікрофон")

- Якщо ми будемо гарно працювати, то дізнаємось таємницю Золотого ключика. Ви хочете дізнатись таємницю?

І так починається казка. Ми пограємо в гру "День – Ніч".

- Ніч! (Закривають очі. ) 7 + 3 – 5 + 1 + 2 .

- День! Відповідь: 8.

- Ніч! 14 збільшити на 1, зменшити на 5, зменшити на 7

- День! Відповідь:3.

- Відправляючись  в країну дурнів Буратіно потрапляє в казковий математичний ліс. Давайте допоможемо йому знайти стежку. Для цього напишемо каліграфічну хвилинку.

3. Каліграфічна хвилинка.

- Писатимемо число 15. ( Діти пишуть число та дають йому характеристику)

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

- Ось і вибрався Буратіно із лісу, знайшов стежку і вона привела його до будинку Мальвіни. Мальвіна запросила Буратіно в гості, напоїла чаєм і вирішила перевірити його знання з математики.

А темою уроку вибрала:  "Додавання і віднімання  чисел частинами".

Так як Буратіно не ходив до школи, то з цією темою він не зможе впоратися. Давайте йому розкажемо і покажемо, як потрібно це робити.

- Пригадайте як віднімати та додавати числа частинами.

1. Робота з підручником. Ст.111 №1, №2

Записуємо приклади:   11 – 4 = (11 -1) – 3 = 7;   12 – 4= (12 - 2) -2 = 8

2. Фізкультхвилинка для очей. Релаксація.

- Діти, Буратіно так старанно вдивлявся в приклади, що оченята його втомилися. Тому давайте разом із  ним виконаємо вправи для очей.

3. Задачі для усного рахунку.

1. Вітер листя обривав

І швиденько рахував.

8 листочків дубових

Та 7 різьблених кленових

Тихо він на землю клав

І у діток запитав:

- Скільки ж я листків зірвав? (15)

2. Петрик книги протирав,

На полиці їх складав.

Ось поклав він 9 книг,

Потім ще 4.

Довго думав і гадав,

Скільки всіх книжок поклав? (13)

3. Ось летять до годівниці

Чотири подружки синиці.

Сім пізніше прибуло.

Скільки всіх птахів було? (11)

4. Сойка сливи обривала,

Штук 13 десь зірвала.

Дві дала малим білчатам,

Три – пухнастим зайченятам.

Діти, сойці поможіть,

Решту слив ви полічіть. (8)

Записуємо  задачі у зошит у вигляді виразів (з коментуванням)

1. 8 + 7 = 15          3. 13 – 2 – 3 = 8

2. 9 + 4 = 13          4. 4 + 7 = 11    

4. Розв’язування задачі

З математичними виразами Буратіно впорався, але за погану поведінку (слайд 23) Артемон закрив його в темну комірчину. У Буратіно є ключі від цієї комірки, але він не знає яким з них можна відкрити двері. А щоб підібрати ключ до замка, треба розв’язати задачу:

У ставку сиділо 12 жабок, а поруч плавало 4 рибки. На скільки більше було жабок? ( Запис розв’язку задачі у зошити)

12 – 4 = 8(ж.) – на стільки  

Відповідь: на 8 жабок більше.

5. Фізкультхвилинка

Діти, Буратіно втомився розв’язуючи задачі, та і ви теж. Тож давайте разом відпочинемо. Звучить "Пісня першокласника"

- Ось і вибрався Буратіно із комірчини і побіг по доріжці. Але тут на нього напали розбійники. Це лисиця Аліса і кіт Базіліо. Вони вирішили його пограбувати, адже у нього були золоті монети.

- А що таке золоті монети? (Це гроші)

- Для чого потрібні гроші?

6. Розповідь про історію виникнення грошей.

Дуже давно у наших предків виникла необхідність обмінюватись товарами. Так виникли перші гроші, їх називали товарними грошима.

Це була сіль, вівці, корови, бики, риба.

-Але як з корови зробити здачу? І що робити коли вона помре?

З такими грошима не підеш на ярмарок, вони не помістяться в гаманець.

А ми давайте спробуємо повернутися у ті часи і розв’язати задачу:

Селянин міняв зайців на курей. За 2 зайців отримував 3 курки. Скільки зайців йому потрібно спіймати, щоб отримати 9 курей?

2+2+2=6(зайців)

Чим більше люди виробляли товарів, тим складніше ставало їх міняти.

І тоді люди придумали гроші, спочатку це були злитки (бруски, пластинки), а потім монети круглої форми з міді, бронзи, золота, срібла.

Але металеві гроші були важкі, тому на зміну їм прийшли паперові.

-А яка грошова одиниця використовується в Україні? (розповідь про історію виникнення гривні)

Гривня – шия, загривок, шийна прикраса, намисто. Пізніше гривнею називали злитки срібла у вигляді брусків. У 1992 році в Україні, молодій незалежній державі, ввели в обіг гривні. Протягом  майже 20 років, що минули, гривні змінювали свій вигляд, адже гроші мають здатність зношуватись, ними так часто користуються . Але номінали банкнот не змінювали.

ІV. Закріплення вивченого матеріалу

Робота в групах. Для кожної групи є конверт з грошима, правда це гроші несправжні, вони іграшкові копії гривні. У вас є купюри по 1, 2, 5, 10 гривень. А тепер командири груп отримують завдання:

1. Уявіть собі, що у продавця немає здачі. Для здійснення покупки вам необхідно ... (16,17,18,19) гривень. Якими купюрами ви можете розрахуватись? (Звітують командири груп)

2.    Я буду купувати у вас товари. У мене є купюри лише по 20 гривень. Яку здачу потрібно дати, якщо я куплю:

1 група: батон за 3 гривні;                   2 група: кефір за 7 гривень;

3 група: шоколадку за 8 гривень;       4 група: апельсин за 4 гривні?

- Діти, то для чого потрібні гроші? Як формується бюджет вашої сім’ї?

3. Тестування:

1 варіант

1. 1 грн.=…к.

а) 1 к.          б)10 к.           в)100 к.

2. 5 к. + 3 к. =…

а)3 грн.     б)8 грн.   в) 8 к.

3. У Тані було 20 копійок, вона витратила 10 копійок. Скільки залишилося?

а) 3 к.       б)10 к.   в)25 к.

2 варіант

1.  1 грн. = …к.

а)50 к.    б)100 к.    в) 20 к.

2. 4 грн. + 6 грн. = …

а)4 грн.   б)10 грн.   в)10 к.

3. Було у Маші 10 копійок. Мама дала їй ще 5 копійок. Скільки грошей стало у дівчинки?

V. Підсумок уроку. (Рефлексія)

Ось і підходить до закінчення наш урок. Ви допомогли Буратіно виконати всі завдання, і тепер ми дізнаємось таємницю золотого ключика:

В знанні – сила!

- Як ви думаєте, чому так говорять?

Молодці, ви сьогодні добре працювали. Давайте нагадаємо, що ми встигли зробити на уроці?

-А ось і винагорода за знання. За добру працю ваші батьки отримують гроші. Ви теж працювали і тому отримуєте золоту монету від Буратіно, адже він закопував монети в землю і хотів, щоб вони виросли. Ось вони і виросли. (Діти отримують шоколадні монетки)

А на закінчення уроку ми послухаємо пісеньку  про Буратіно.

Продзвенів  дзвінок

Та й закінчився урок.

За який спасибі всім:

і дорослим, і малим.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

85373. Вади мовлення та причини її порушення. Будова мовного апарату 49.5 KB
  Необхідно враховувати що 3 останніх дефекту часто є лише сприяючим моментом до появи дефектів звуковимови так як у фізично і психічно здорової дитини при правильному мовному вихованні в більшості випадків знаходяться природні шляхи компенсації такого дефекту. У доопераційний період у дитини готують до операції м’язи і тканини виробляють навик направляти повітряний струмінь через рот викликають можливі звуки; в післяопераційний період йде постановка звуків. Зустрічаються і більш складні мовні порушення в яких недоліки звуковимови є лише...
85374. Психокорекційна та профілактична робота з дітьми, які мають мовні порушення 34.15 KB
  У дітей з мовними порушеннями в порівнянні з віковою нормою спостерігається зниження пізнавальної діяльності та входять до її структури процесів: менший обсяг запам’ятовування і відтворення матеріалу нестійкість уваги швидка відволікання виснаженість психічних процесів зниження рівня узагальнення і осмислення дійсності; у них утруднена розгорнута зв’язна мова.
85375. Профілактика порушень слуху 39.23 KB
  Групи ризику дітей першого року життя по приглухуватості і глухоті: діти що народилися від багатоплідної вагітності; діти з масою тіла менше 15 кг; діти матері яких перенесли під час вагітності краснуху герпетичну інфекцію цитометоловірусну інфекцію; діти матері яких приймали під час вагітності ототоксичні препарати; діти що отримували в період новонародженості за вітальними свідченнями антибіотики ряду аміноглікозидів; діти слабочуючих або глухих батьків; діти з родовими травмами і внутрічерепним крововиливом. Ці діти...
85376. Предмет, завдання і методи логопедії та логопсихології 38.25 KB
  Найточнішим на сьогодні вважається таке визначення цієї науки: логопсихологія це галузь спеціальної психології в якій вивчається своєрідність психічного розвитку осіб з вадами мовлення первинного походження а також розробляються принципи і методи психокорекційної роботи з ними. Основною метою спеціального психологічного супроводу в системі освіти осіб з порушеннями мовлення є виявлення усунення і попередження дисбалансу між процесами навчання і розвитку цієї категорії та їх потенційними можливостями. З огляду на визначення логопсихології...
85377. Розвиток психіки глухої дитини. Розвиток словесно-логічного мислення і словесна пам’ять глухих дітей 38.39 KB
  Для першої I III класи характерний поширюється тип запам’ятовування тобто приріст відтвореного матеріалу від повторення до повторення. Для другої стадії IVVI класи характерний охоплює тип запам’ятовування при якому дитина розуміє і запам’ятовує загальний зміст тексту і ключові його слова а в подальшому поповнює його відсутніми елементами. Для третьої стадії розвитку словесної пам’яті VIIVIII класи характерно повне розуміння і запам’ятовування тексту. Часто спостерігається сплав осмисленого і механічного запам’ятовування: те що...
85378. Мониторинг воздействия на окружающую среду 67 KB
  Мониторинг воздействия на окружающую среду. Методы мониторинга воздействия на окружающую среду. Мониторинг воздействия на окружающую среду часть экологического мониторинга многоцелевая информационная система в задачи которой входит описание наблюдение оценка и прогноз источников воздействия на окружающую среду и отходов сбросы выбросы размещение и удаление отходов использование ресурсов и готовой продукции. Источник воздействия на окружающую среду ограниченная в пространстве область к которой могут быть отнесены все...
85379. Нормирование и лимитирование воздействия на окружающую среду 46.5 KB
  Нормативы воздействия на окружающую среду предельные характеристики источников воздействия на окружающую среду и условия размещения и удаления отходов соблюдение которых в любом случае не может привести к нарушению установленных критериев качества окружающей среды. Лимитирование воздействия на окружающую среду временное установление определенных характеристик источников воздействия на окружающую среду и отходов для соблюдения и контроля которых имеются необходимые возможности и средства. Лимиты воздействия на окружающую среду ...
85380. Распространение загрязняющих веществ 64 KB
  Если выбрасываемые в воздух примеси состоят из крупных частиц то распространяясь в атмосфере они под действием силы тяжести начинают спускаться с определенной постоянной скоростью в соответствии с законом Стокса. Естественно что почти все примеси в конечном итоге осаждаются на поверхности земли причем тяжелые осаждаются в основном под действием гравитационного поля а легкие в результате диффузионного процесса. Поскольку наиболее опасны для окружающей среды примеси газообразного вида типа окислов то именно таким легким соединениям...
85381. Нормирование качества воздуха, воды, почвы 67.5 KB
  Совершенно недопустимо сравнивать уровни загрязнения селитебной зоны с установленными ПДКрз а также говорить о ПДК в воздухе вообще не уточняя о каком нормативе идет речь. Уровень загрязнения атмосферы обычно описывается набором статических характеристик для ряда измеряемых вредных веществ. Для оценки степени загрязнения атмосферы средние максимальные концентрации веществ нормируются на величину средней максимальной концентрации для большого региона или на санитарногигиснический норматив ПДК. Нормированные характеристики загрязнения...