61787

Твір-оповідання на самостійно обрану тему

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: формувати текстотворчі вміння з урахуванням специфіки художнього тексту конкретного літературного жанру; формувати вміння здобуті на уроках літератури й мови теоретичні знання застосовувати на практиці...

Украинкский

2014-06-01

14.18 KB

33 чел.


Міністерство освіти,науки, молоді та спорту України

Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова

Інститут української філології

Кафедра методики викладання української мови та літератури

Тема. Твір-оповідання на самостійно обрану тему 

Конспект-уроку розвитку мовлення

з української мови

для 9 класу

студентки 3-УСК групи

Мельник Ганни

Київ-2013


Тема. Твір-оповідання на самостійно обрану тему

Мета: формувати текстотворчі вміння з урахуванням специфіки художнього тексту конкретного літературного жанру; формувати вміння здобуті на уроках літератури й мови теоретичні знання застосовувати на практиці; розвивати увагу до влучного й доречного слова, смак, логічне й образне мислення, усне й писемне мовлення; виховувати любов до мистецтва природи, її краси, любов до рідної мови та художнього слова, кмітливість, наполегливість та старанність у навчанні, культуру мовлення.

Тип: урок розвитку мовлення

Обладання: пам’ятка,зразки оповіданнь

Методи: слово вчителя, метод бесіди, пояснення, читання тексту.

.

Структура уроку:

Етапи уроку

Час

Методи і прийоми

1

Повідомлення теми і мети уроку

1хв

Слово вчителя

2

Генералізація опорних знань

6хв

Бесіда, пояснення вчителя

3

Підготовка до роботи над оповіданням.

10хв

Пояснення вчителя, бесіда

4

Самостійна робота учнів над оповіданням (вибір теми, обмірковування головної думки, робочі начерки на чернетках).

25хв

Пояснення вчителя, читання тексту

5

Підсумок уроку та опрацювання результатів роботи на уроці

2хв

Пояснення

6

Пояснення домашнього завдання

2хв

Бесіда, пояснення


Хід уроку:

І. Повідомлення мети і завдань уроку.

ІІ. Генералізація опорних знань

* Бесіда.  

Які оповідання українських та зарубіжних письменників ви вивчали на уроках літератури?

Які читали самостійно?

Дати визначення оповіданню як жанру літератури.

Що таке тема оповідання? Головна думка оповідання?

Яким чином пов’язані тема художнього твору та його головна думка (ідея)?

* Пояснення вчителя (доповнення до учнівських відповідей).

Тема – це життєві явища, що їх відібрав письменник для художнього відтворення; те, про що  йдеться в художньому творі.

Тема нерозривно пов’язана з головною думкою (ідеєю) твору, з тим, як оцінюється зображуване.

Оповідання – невеликий розповідний художній твір про одну чи кілька подій у житті персонажа. Характерними ознаками оповідання є проста композиція, однолінійний сюжет, невелика кількість персонажів. Описані в оповіданні події здебільшого відбуваються протягом невеликого проміжку часу та на одному місці.

Оскільки оповідання є твором розповідного характеру, в основу його тексту завжди покладено розповідь. Розповідь становить основу сюжету твору. У кожній розповіді завжди можна визначити початок (зав’язку), розвиток дії, кульмінацію (найцікавіший, критичний момент у розвитку дії) та завершення (розв’язку). Таким чином, у кожному оповіданні легко визначити такі елементи його сюжету, як зав’язка, кульмінація й розв’язка.

У тексті оповідання, як правило, є описи (портрет, пейзаж, інтер’єр тощо) або елементи опису, а також роздуми (авторські, які часто набирають вигляду ліричних відступів, або ж вкладені автором в уста персонажів твору). Портрет, пейзаж, ліричні відступи – це позасюжетні елементи художнього твору.

ІІІ. Підготовка до роботи над оповіданням.

* Прочитати перелік запропонованих для оповідання тем. Які персонажі могли б діяти в оповіданні, створеному на кожну з тем? Стосовно кожної теми придумати зав’язку, кульмінацію та розв’язку; сформулювати ймовірну головну думку кожного оповідання.

"Сімейна традиція".

"Перші зароблені гроші".

"Випадок на вулиці".

* Опрацювання пам’ятки.

ПАМ’ЯТКА ДЛЯ РОБОТИ НАД ОПОВІДАННЯМ

1.Вибрати тему оповідання (вибирайте тему, яка вам добре відома або ви знаєте про життєві факти, пов'язані з даною темою);

2.Обміркувати головну думку (ідею) майбутнього оповідання.

3.Поміркувати, які персонажі могли б діяти в оповіданні.

4.Придумати зав’язку, кульмінацію, розв’язку (вибудувати сюжет) оповідання.

Спочатку складіть схему оповідання:

• вступ (де і коли відбувались події, включаючи опис місцевості або опис персонажів, які будуть діяти);

• далі — розвиток дії (не описуйте багато подій, виберіть найцікавішу);

• найголовніше — визначити кульмінацію (подія досягла найвищого напруження чи гострого моменту);

• розв'язка повинна бути швидкою, несподіваною;

• у кінці оповідання ви можете зробити свої висновки: дати оцінку діям персонажа або групи персонажів, передбачити майбутній хід подій, висловити поради, розтлумачити мораль, яка випливає зі змісту оповідання.

5.Зробити робочі начерки оповідання (план, характеристики персонажів, вислови, які варто використати тощо), продумати позасюжетні елементи (портрет, пейзаж, ліричні відступи).

6.Написати оповідання на чернетці.

7.Переписати оповідання у зошит.

Вчитель. Варто наголосити, що:

♦ Оповідання пишуться в художньому стилі, тому послуговуйтесь образними засобами.

♦ Якщо ви включаєте в оповідання пейзаж, то він повинен відображати настрій чи поведінку персонажів.

♦ Оповідання належить до малих епічних жанрів, тому передавайте події чітко, стисло, але цікаво та емоційно.

♦ Вживайте фразеологізми — вони роблять мову тексту жвавою та барвистою. Пам'ятайте про мовне оформлення і грамотність. Перечитайте кілька разів і щоразу виправляйте і шліфуйте текст.

* Вибрати тему оповідання із

- спогадів про власне дитинство;

- родинних переказів;

- фольклорних джерел;

- історичних відомостей про рідне місто;

- реального життя друзів, знайомих, сусідів.

Теми оповідань.

Шкільні.

"Підказка не виручила".

"Кожна перерва — маленька п'єса".

"Пишемо завтра тематичну, і контрольну, і практичну..."

"Випадок на контрольній".

"Микола вирішує стати інтелектуалом".

Побутові.

"Сімейна традиція".

"Перші зароблені гроші".

"Випадок на вулиці".

Гумористичні. 

"Остання маска".

"Кішка-грабіжник".

"Лихий язик".

"Як Роман розкрив обман".

"Де ви, герої?"

* Зачитування вчителем 2-3 зразків учнівських оповідань на самостійно обрану тему.

Зразок оповідання 1.

"Пишемо завтра тематичну, і контрольну, і практичну...”

Сашко був здібним учнем, проте зовсім не зібраним. Батьки неодноразово дорікали йому за те, що він не має сили волі. Все робить похапцем, абияк, і ось результат — час від часу схопить і чотири бали, і три, а інколи й два. Скільки разів батько садив біля себе і твердим голосом навчав: "Будь мужчиною, візьми себе в руки."

Але цього разу батько пообіцяв купити новий баскетбольний м'яч, про який так мріяв хлопець. Ця батькова обіцянка трохи організувала Сашка, і він твердо пообіцяв сумлінно виконувати уроки, ну просто з понеділка.

Понеділок — дійсно нещасливий день, бо у вівторок мала бути тематична з географії, контрольний диктант з української, ще й з фізики — практична робота.

З рішучим настроєм йшов Сашко додому, навіть свого товариша Миколи не чекав. Просто з порога крикнув: "Мамо, швидко давай обідати, бо я не маю часу." Проковтнув все, що було приготовлено і подано на столі, — в одну мить.

Закрився у кімнаті, сів за стіл, витягнув фізику і почав шукати тему, яку треба вивчити. Виявилось, що практична по цілому розділу. Це аж 15 сторінок. Прочитавши пів-сторінки, вирішив відпочити. Ліг на диван і думки в голові закрутились. А навіщо читати весь розділ. Це ж практична. Можна трохи в Миколи списати, щось сам підгляну в книжці. Ні, на це не варто витрачати часу.

Відкрив підручник з географії. Це важливо, адже тематична може вплинути на семестрову оцінку. Цього разу терпіння вистачило аж на сторінку. А повторити треба було десять. "Хто ж ці програми складає?" — мурчав про себе Сашко.

Раптом почув на подвір'ї свист. Виглянув у вікно — надворі хлопчаки грають у футбол. Зрозуміло, йому, дев'ятикласнику, не личило грати з малечею. Але ж вони не вміють навіть "пас" подати. "Лишень на кілька хвилин", — подумав Сашко і майнув на подвір'я.

"Що ж ти мене не покликала, мамо! Вже восьма вечора, а в мене завтра і тематична, і контрольна, і практична", — дорікав з порога матусі Сашко.

"Ми з батьком вирішили, що ти вже дорослий і сам вмієш розпоряджатися своїм часом. Досить тебе вже заганяти до хати", — відповіла мати.

Повечерявши, Сашко знову сів за стіл. Через двері чув, як батьки дивились якийсь детектив. Сьогодні теж нещасливий день. Почну вчитись від завтра. Сашко закрив книжку і пішов дивитись телевізор...

Зразок оповідання 2.

“Лихий язик”

Скільки мудрих фразеологізмів є в українській мові про "язик": "Язик до Києва доведе", "Меле язиком, як пес хвостом", "Мовчи, язичку, будеш їсти паляничку". Але як чешеться язик, коли намагаєшся тримати його за зубами.

Саме язик дуже часто підводив Іринку. Вчителі картали її за підказки, подруги — за зраду таємниць, мама — за необережні слова. Але що з ним зробиш, коли розум каже: "Мовчи!", а язик — "Кажи!" Як тільки дівчина не боролася з ним: прикушувала зубами, закривала рот рукою, дехто навіть радив перцю на язик насипати. Нічого не допомагало, поки не попала в халепу. А сталося це ось як.

Іринка чергувала в класі. На перерві шмигнула за крейдою в учительську. Прибігла вся розпашіла, очі блистять, а язик ось-ось вислизне на підборіддя. Швидко підсіла до Наталі, своєї подруги, і почала вовтузитись. Подруга чепурилась, заглядаючи у дзеркало, і мугикала пісеньку. Що їй тривожитись. Вчора на контрольній всі задачі розв'язала, зараз ось учителька оголосить, напевно: 10 або 12 балів.

"У тебе, Наталю, за контрольну 1 бал, — бовкнула Ірина, — я сама бачила. Тільки-що учителька виставляла оцінки в журнал, а я підглянула, коли брала крейду." Дві великі сльози викотились на обличчя Наталі.

"Не може бути", — прошепотіла вона.

"А в мене — 11 балів. Не віриш? Чого ти відвертаєшся. Я ж тобі співчуваю", — не втихала Іринка.

Дзвінок перервав розмову. Ганна Миколаївна, примітивши заплакану Наталю, відразу поцікавилась, у чому справа. Наталя, звісно, розповіла, в чому річ.

"Іринко! Ну і лихий у тебе язик. Але мушу тебе розчарувати. Це в тебе 1 бал за контрольну роботу, а в Наталі — одинадцять. Це я помилково поставила і одразу ж виправила. Та й підглядати не варто, адже всі оцінки я й так оголошую."

У класі почувся сміх. Іринка пекла раків і вкотре думала про свій "перчений язик".

ІV. Самостійна робота учнів над оповіданням (вибір теми, обмірковування головної думки, робочі начерки на чернетках).

 

V. Підведення підсумків уроку.

Бесіда. 

У якому стилі пишуться оповідання?

З яких джерел, відомостей можна черпати тему оповідання?

Що становить основу сюжету оповідання?

До якого стилю мови належить оповідання?

VІ. Домашнє завдання. Скласти оповідання на тему: “Випадок, який змінив життя”.

Список використаної літератури

1. Бондар О.С. Рідна мова. Письмові творчі роботи: коментарі та зразки.

8 - 9 кл. - Тернопіль: Навчальна книга - Богдан, 2006. - 88

2. Бурак Г. Ф. Слово-диво. Вправи, завдання, диктанти з рідної мови: Методичний посібник.- Стрий, 1993.

3. Шевчук С. В. Практикум з української мови: Навч. Посібник / С.В. Шевчук, Т.М. Лобода. - К.: Алерта, 2009.- с.304

Зразок оповідання 1.

"Пишемо завтра тематичну, і контрольну, і практичну...”

Сашко був здібним учнем, проте зовсім не зібраним. Батьки неодноразово дорікали йому за те, що він не має сили волі. Все робить похапцем, абияк, і ось результат — час від часу схопить і чотири бали, і три, а інколи й два. Скільки разів батько садив біля себе і твердим голосом навчав: "Будь мужчиною, візьми себе в руки."

Але цього разу батько пообіцяв купити новий баскетбольний м'яч, про який так мріяв хлопець. Ця батькова обіцянка трохи організувала Сашка, і він твердо пообіцяв сумлінно виконувати уроки, ну просто з понеділка.

Понеділок — дійсно нещасливий день, бо у вівторок мала бути тематична з географії, контрольний диктант з української, ще й з фізики — практична робота.

З рішучим настроєм йшов Сашко додому, навіть свого товариша Миколи не чекав. Просто з порога крикнув: "Мамо, швидко давай обідати, бо я не маю часу." Проковтнув все, що було приготовлено і подано на столі, — в одну мить.

Закрився у кімнаті, сів за стіл, витягнув фізику і почав шукати тему, яку треба вивчити. Виявилось, що практична по цілому розділу. Це аж 15 сторінок. Прочитавши пів-сторінки, вирішив відпочити. Ліг на диван і думки в голові закрутились. А навіщо читати весь розділ. Це ж практична. Можна трохи в Миколи списати, щось сам підгляну в книжці. Ні, на це не варто витрачати часу.

Відкрив підручник з географії. Це важливо, адже тематична може вплинути на семестрову оцінку. Цього разу терпіння вистачило аж на сторінку. А повторити треба було десять. "Хто ж ці програми складає?" — мурчав про себе Сашко.

Раптом почув на подвір'ї свист. Виглянув у вікно — надворі хлопчаки грають у футбол. Зрозуміло, йому, дев'ятикласнику, не личило грати з малечею. Але ж вони не вміють навіть "пас" подати. "Лишень на кілька хвилин", — подумав Сашко і майнув на подвір'я.

"Що ж ти мене не покликала, мамо! Вже восьма вечора, а в мене завтра і тематична, і контрольна, і практична", — дорікав з порога матусі Сашко.

"Ми з батьком вирішили, що ти вже дорослий і сам вмієш розпоряджатися своїм часом. Досить тебе вже заганяти до хати", — відповіла мати.

Повечерявши, Сашко знову сів за стіл. Через двері чув, як батьки дивились якийсь детектив. Сьогодні теж нещасливий день. Почну вчитись від завтра. Сашко закрив книжку і пішов дивитись телевізор...


Зразок оповідання 2.

“Лихий язик”

Скільки мудрих фразеологізмів є в українській мові про "язик": "Язик до Києва доведе", "Меле язиком, як пес хвостом", "Мовчи, язичку, будеш їсти паляничку". Але як чешеться язик, коли намагаєшся тримати його за зубами.

Саме язик дуже часто підводив Іринку. Вчителі картали її за підказки, подруги — за зраду таємниць, мама — за необережні слова. Але що з ним зробиш, коли розум каже: "Мовчи!", а язик — "Кажи!" Як тільки дівчина не боролася з ним: прикушувала зубами, закривала рот рукою, дехто навіть радив перцю на язик насипати. Нічого не допомагало, поки не попала в халепу. А сталося це ось як.

Іринка чергувала в класі. На перерві шмигнула за крейдою в учительську. Прибігла вся розпашіла, очі блистять, а язик ось-ось вислизне на підборіддя. Швидко підсіла до Наталі, своєї подруги, і почала вовтузитись. Подруга чепурилась, заглядаючи у дзеркало, і мугикала пісеньку. Що їй тривожитись. Вчора на контрольній всі задачі розв'язала, зараз ось учителька оголосить, напевно: 10 або 12 балів.

"У тебе, Наталю, за контрольну 1 бал, — бовкнула Ірина, — я сама бачила. Тільки-що учителька виставляла оцінки в журнал, а я підглянула, коли брала крейду." Дві великі сльози викотились на обличчя Наталі.

"Не може бути", — прошепотіла вона.

"А в мене — 11 балів. Не віриш? Чого ти відвертаєшся. Я ж тобі співчуваю", — не втихала Іринка.

Дзвінок перервав розмову. Ганна Миколаївна, примітивши заплакану Наталю, відразу поцікавилась, у чому справа. Наталя, звісно, розповіла, в чому річ.

"Іринко! Ну і лихий у тебе язик. Але мушу тебе розчарувати. Це в тебе 1 бал за контрольну роботу, а в Наталі — одинадцять. Це я помилково поставила і одразу ж виправила. Та й підглядати не варто, адже всі оцінки я й так оголошую."

У класі почувся сміх. Іринка пекла раків і вкотре думала про свій "перчений язик".


ПАМ’ЯТКА ДЛЯ РОБОТИ НАД ОПОВІДАННЯМ

1.Вибрати тему оповідання (вибирайте тему, яка вам добре відома або ви знаєте про життєві факти, пов'язані з даною темою);

2.Обміркувати головну думку (ідею) майбутнього оповідання.

3.Поміркувати, які персонажі могли б діяти в оповіданні.

4.Придумати зав’язку, кульмінацію, розв’язку (вибудувати сюжет) оповідання.

Спочатку складіть схему оповідання:

• вступ (де і коли відбувались події, включаючи опис місцевості або опис персонажів, які будуть діяти);

• далі — розвиток дії (не описуйте багато подій, виберіть найцікавішу);

• найголовніше — визначити кульмінацію (подія досягла найвищого напруження чи гострого моменту);

• розв'язка повинна бути швидкою, несподіваною;

• у кінці оповідання ви можете зробити свої висновки: дати оцінку діям персонажа або групи персонажів, передбачити майбутній хід подій, висловити поради, розтлумачити мораль, яка випливає зі змісту оповідання.

5.Зробити робочі начерки оповідання (план, характеристики персонажів, вислови, які варто використати тощо), продумати позасюжетні елементи (портрет, пейзаж, ліричні відступи).

6.Написати оповідання на чернетці.

7.Переписати оповідання у зошит.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

11885. Работа с текстовыми документами, табличным процессором, языком HTML и презентациями 4.32 MB
  Введение Цикл из четырёх лабораторных работ направлен на изучение прикладного программного обеспечения изучения элементов и объектов управления. В первой лабораторной работе рассмотрены вопросы создания простых и комплексных документов использования средств а
11886. Аналитическое конструирование регуляторов 402 KB
  Лабораторная работа №1 по дисциплине: Проектирование автоматизированных систем на тему: Аналитическое конструирование регуляторов Цель работы: решение задачи аналитического конструирования регуляторов для объекта заданного в пространстве состояний. ...
11887. Задача быстродействия 258 KB
  Лабораторная работа №2 по дисциплине: Проектирование автоматизированных систем на тему: Задача быстродействия Цель работы: исследование предельных возможностей системы авторегулирования обусловленных ограничением величины управляющего сигнала. О...
11888. Задача быстродействия. Несколько управляющих воздействий 205 KB
  Лабораторная работа №3 по дисциплине: Проектирование автоматизированных систем на тему: Задача быстродействия. Несколько управляющих воздействий Цель работы: решение задачи быстродействия в пространстве состояний. Необходимо ограниченное управление ut
11889. Управление в пространстве состояний при неполной информации 1.09 MB
  Лабораторная работа №4 по дисциплине: Проектирование автоматизированных систем на тему: Управление в пространстве состояний при неполной информации Цель работы: решение задачи синтеза линейной системы стабилизации в пространстве состояний. Общие св...
11890. Корни многочленов 87 KB
  Лабораторная работа №5 по дисциплине: Проектирование автоматизированных систем на тему: Корни многочленов Цель работы: вычислить корни многочлена не выше 20го порядка и восстановить многочлен по заданным корням. Общие сведения: Вычисление корней мн
11891. Обратное преобразование Лапласа 47 KB
  Лабораторная работа №6 по дисциплине: Проектирование автоматизированных систем на тему: Обратное преобразование Лапласа Цель работы: вычислить аналитическое выражение для обратного преобразования Лапласа дробнорациональной функции и построить график.. ...
11892. Выбор типа камеры и условий съемки в зависимости от задачи исследования и характера исследуемого объекта 4.35 MB
  ЛАБОРАТОРНАЯ РАБОТА № 2 Выбор типа камеры и условий съемки в зависимости от задачи исследования и характера исследуемого объекта Рентгеновские камеры Рентгеновской камерой называют устройство позволяющее регистрировать на фотопленке рентгеновские максим
11893. Определение кальция методом стандартных добавок 443.5 KB
  Лабораторная работа №104 Определение кальция методом стандартных добавок. Краткое теоретическое введение: Фотометрия пламени вид эмиссионного спектрального анализа в котором источниками возбуждения спектров являются пламена различных видов: ацетиленвоздух...