61788

Твір-опис “Якими фарбами я намалюю щастя”

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Хто зображений на малюнку що робить як це його характеризує; які предмети речі зображено якими кольорами як вони допомагають розкрити творчий задум; уявіть що ви на місці художника як би ви зобразили цю тему що саме ви хотіли сказати своїм малюнком чи вдалося вам це зробити...

Украинкский

2014-06-01

11.82 KB

2 чел.


Міністерство освіти,науки, молоді та спорту України

Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова

Інститут української філології

Кафедра методики викладання української мови та літератури

Тема. Твір-опис “Якими фарбами я намалюю щастя”

Фрагмент  уроку розвитку мовлення

з української мови

для 8 класу

студентки 3-УСК групи

Мельник Ганни

Викладач: Строганова Ганна Миколаївна

Київ-2013

Тема. Твір-опис “Якими фарбами я намалюю щастя”

Мета. 1) удосконалити уміння та навички учнів складати діалоги, монологи; 2) виробляти уміння шукати доречні слова для конкретної ситуації; 3) розвивати мовлення, творче і логічне мислення, пам'ять і увагу, здібності працювати у групах і самостійно; 4) виховувати любов до мистецтва природи, її краси, любов до рідної мови та художнього слова, кмітливість, наполегливість та старанність у навчанні, культуру мовлення.

Тип: урок розвитку мовлення

Обладнання: малюнки, схеми, картки, орфографічний і тлумачний словник.

Методи: слово вчителя, метод бесіди, пояснення, читання тексту, метод тестів.

Структура уроку:

Етапи уроку

Час

Методи і прийоми

1

Повідомлення теми і мети уроку, мотивація навчальної діяльності.

2хв

Слово вчителя

2

Генералізація опорних знань

5хв

Бесіда, прийом запитання

3

Формування і вдосконалення умінь і навичок будувати власні висловлювання.  

22хв

Пояснення вчителя, бесіда

4

З’ясування рівня сформованості комунікативних умінь. Проведення  навчального аудіювання.

10хв

Пояснення вчителя, читання тексту,  метод тестів.

5

Пояснення домашнього завдання

2хв

Пояснення

6

Підсумок уроку та опрацювання результатів роботи на уроці

4хв

Бесіда, пояснення


Хід уроку:

IІІ. Формування і вдосконалення умінь і навичок будувати власні висловлювання

Слово вчителя

Вчитель. В нас сьогодні незвичайний урок. Зараз ми влаштуємо виставку малюнків (на дошці і спеціальному стенді вивішуються ілюстрації). На кожному вернісажі мають бути екскурсоводи-мистецтвознавці. А хто краще з вас знає, що зображено на одній з картин? Ви маєте розповісти про  задум і те, як його реалізовано в малюнку.

Отже, ваш виступ повинен мати наступні елементи:

— тема твору;

— який саме епізод ілюструється (праця, відпочинок т.д.);

— хто зображений на малюнку, що робить, як це його характеризує;

— які предмети (речі) зображено, якими кольорами, як вони допомагають розкрити творчий задум;

—  уявіть, що ви на місці художника, як би ви зобразили цю тему, що саме ви хотіли сказати своїм малюнком, чи вдалося вам це зробити?

ІV. З’ясування рівня сформованості комунікативних умінь. Проведення  навчального аудіювання.

Слово вчителя. Зараз я вам прочитаю текст, а ви уважно слухайте.

Художник ранкової зорі

Безіменно він жив. Його в нас  так  просто й звали: Художник. Ніхто не знав, звідки він приходив у нашу Тернівщину й куди  потім зникав. Чули ми тільки, що замолоду цей дивний для нас чоловік навчався в академії, був у дружбі з Рєпіними і Куїнджі, а котрась із його ранніх картин нібито навіть була відзначена золотою медаллю на виставці в Парижі. “Місячне світло вловив, як ніхто...”, - говорили експерти.

Золота ера успіху промайнула для Художника рано, після чого тяжко пережите  нещасливе кохання чи й ще якісь житейські негаразди закинули його в наші краї. І ось уже ми бачимо, як він мандрує звідкись польовою доріжкою в зім’ятому, старому капелюсі, в плащі, скринька з художницьким причандаллям теліпається через плече, а непроникливе, з суворими вусами обличчя його осяває ранкова зоря. Усе якось так випадало, що вона йому світить навстріч...

Відомо було, що Художник котрий уже рік носить у собі нездоланну пристрасть – знайти, що задумав! А шукає він якихось диво-фарб, таких, щоб не вицвітали, не тьмяніли й не блякли від часу, зберігали б вічну свіжість, соковитість, чистоту тонів післядощової райдуги... Одне слово, були б як живі!

Блукаючи по наших балках, придивлявся він до всього, що там росте, а надто до того, що барвить. Шукав фарб, щоб не боялися часу. Так художник опинився на Романовій пасіці, де йому й зародилася думка змалювати його  дочку Надію.

Малювати заходився вранці-рано. Тільки зазоріє – уже художник велить Надійці вийти,  поставить її лицем до  палаючого крайнеба, налаштує мольберт і пензликом торк, торк у той бік, де зоря, і одразу ж цвіт  од неї на полотно. Зовсім недовго працює Художник, бо ще сонце й росу не спило – вже в нього скінчився сеанс.

Місячне марево Художник також ще  й  досі ловив, та все ж найбільше душі він  докладав, щоб змалювати Надію з дитям, вважаючи, що нічого  вищого й достойнішого в житті для митця нема, як відтворити красу материнства...

Жодного схід-сонця Художник наш не проспав,  така натура. Тільки зазоріє, вже він за роботою. Стоїть по коліна в росах, підхоплює пензликом  відблиски зорі та й на полотно їх, на полотно! Зирк на ту, що під яблунею, зирк на схід, злегка пензликом черпне зорі – і на полотно, на щічки дитяткові та його молодій матері.

- Ось моя Мадонна, - сказав він нам якось згодом, добуваючи картину з якогось мотлоху, і враз, як од сонця, стало світліше в його комірчинці...

Впізнали ми її одразу, нашу вишневощоку Надію, стоїть, тримає мале дитя біля грудей. Уся мовби оповита сяйвом материнської відданості, любові й злагоди. І найбільша  сила картини була зосереджена  на погляді молодої матері: бачиш, що нічого,  крім немовляти, для неї на світі не існує, а лише це крихітне дитя, і вона його мовби чатує, оберігає поглядом від невідомих, нікому не чутних ще небезпек, що, може, тільки вона їх передчуває материнським інстинктом...

Отже, полюбилася Художникові Романова пасіка: хоч би де блукав, а сюди заверне. Чимось зійшлись обидва: мандрівник і господар. Сівши на призьбі, неквапом гомонять про дивовижно мудрий  бджолиний уклад життя, про закони і звичаї цих створінь, пробують розгадати, чому іноді бджоли пускаються в танець біля вулика після польоту і що означає той їхній танок. Загадкою для обох лишається також і те, як бджоли в цілковитій темряві вулика будують таку досконалу споруду – воскові засіки для меду. Звідки бджолі знати розрахунки будівничого?

- Бджола – загадка, зірка – загадка, а людина хіба ні? Таємниця з таємниць, - роздумує Художник.  - Декотрі кажуть: людина – це жмуток м’язів... Але чи то все? Чи не краще б сказати: жмуток м’язів, піввідра крові та безмір душі...

Зненацька прийшла трагічна звістка з Тернівщини: в люту хуртовину кудись пробиравсь уночі наш художник, і знайшли його в снігу закоцюблого  - в тім же вічнім плащі й капелюсі. А за пазухою - закутана в ганчірочку ота безсмертна його картина, що й серед снігів не втратила свіжості барв,  -  тільки на вустах зображеної замість усмішки  з’явилася  скорбота, а на щоці – велика, наче жива, сльоза.

Долею картини ми не переставали час від часу цікавитись. Потрапила вона до Харківської галереї, яку фашисти спалили, відступаючи, і лише кільканадцять полотен вдалося врятувати з полум’я.  За кілька років по війні  на одному з аукціонів у Нідерландах промайнуло було  полотно невідомого  майстра "Мадонна під яблунею”, але чи вона то була, чи зовсім інша? Чи пропала десь, чи й зараз, ледь усміхнена, мандрує по світу? (За О.Гончаром;  720 сл.)

На кожне із запитань вибрати правильну відповідь:

1. На міжнародній виставці одна з картин Художника була відзначена за

а) реалістичне зображення народного життя;

б) зображення сільського  краєвиду;

в) зображення морського пейзажу;

г) відтворення місячного світла.

2. Картина художника була відзначена на виставці

а) у Санкт-Петербурзі;

б) у Парижі;

в) у Брюсселі;

г) у Лондоні.

3. Замолоду Художник навчався

а) в університеті;

б) в академії;

в) в інституті;

г) у магістратурі.

4. Нездоланною пристрастю Художника  були пошуки

а) сюжету для  картини;

б) натурниці для роботи над картиною;

в) куточка природи для роботи над пейзажем;

г) фарб, які не вицвітали б від часу.

4. Шукаючи барвників, художник  опинився

а) у кузні;

б) у гончарні;

в) на пасіці;

г) на фабриці.

5. Над потретом матері з дитям Художник працював

а) на світанку;

б) опівдні;

в) у надвечір’я;

г) при заході сонця.

6. Найбільшу увагу Художник зосередив

а) на позі портретованої;

б) на виразі її обличчя;

в) на погляді молодої матері;

г) на тому, як вона тримала дитину.

7. Зображену на картині жінку сам Художник визначив як

а) богиню;

б) русалку;

в) красуню;

г) мадонну.

8. Художник та пасічник любили погомоніти

а) про життя хуторян;

б) про життя степових рослин;

в) про бджолиний уклад життя;

г) про закони людського співжиття.

9. Людину  художник визначив як

а) жмуток м’язів,  глибину досвіду та мудрість;

б) жмуток м’язів, гіркий досвід та любов до ближнього;

в)  жмуток м’язів, слабке тіло та незламність духу;

г) жмуток м’язів,  піввідра крові та безмір душі.

10. Художник трагічно загинув

а) згорівши в пожежі;

б) потонувши в річці;

в) замерзнувши;

г) від руки вбивці.

11. За пазухою в загиблого було знайдено

а) гостинці;

б) гроші;

в) книжку;

г) картину.

12. У світовому мистецтві  образ Мадонни уособлює

а) материнську втіху;

б) материнську лагідність;

в) материнське всепрощення;

г) трагізм і велич материнської любові.

Список використаної літератури

1. Бурак Г. Ф. Слово-диво. Вправи, завдання, диктанти з рідної мови: Методичний посібник.- Стрий, 1993.

2. Єрмоленко С.Я. Рідна мова: підручник для 8 класу/ С.Я Єрмоленко, В.Т. Сичова. - К.: Грамота, 2006. - с.295

3.. Шевчук С. В. Практикум з української мови: Навч. посібникя/С.В. Шевчук, Т.М. Лобода. - К.: Алерта, 2009.- с.304


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

7985. Элементы электрической цепи 259 KB
  Элементы электрической цепи Активными элементами являются источники электрической энергии. Они подразделяются на источники напряжения - условное обозначение на рисунке. Пассивные элементы - элементы, которые не являются источниками электри...
7986. Архитектура вычислительных сетей 1.49 MB
  В учебном пособии рассмотрены основные вопросы архитектуры построения вычислительных сетей, аппаратное и программное обеспечение компьютерных сетей. СОДЕРЖАНИЕ Введение Основы работы сети...
7987. Курс лекций по системе AutoCAD 2.86 MB
  Оглавление. Оглавление. Рисунки. Команды общего редактирования. Настройка программы Простейший шаблон Использовать шаблон Использование волшебника. Выбор мастера. Настройка размерных параметров. Настройка размерных стилей. Диаметр...
7988. Исследование надежности работы систем связи с подвижными объектами 82.5 KB
  Исследование надежности работы систем связи с подвижными объектами. ЦЕЛЬ ЗАНЯТИЙ Изучить особенности проектирования систем связи с подвижными объектами (ССПО). Определить на трассах распространения сигнала одного направления  медианные мощности...
7990. Обоснование мероприятий повышения окупаемости пассажирских перевозок с оптимизацией существующей маршрутной сети, структуры парка автобусов в городе Речице 2.93 MB
  Городской транспорт имеет решающее значение для экономики и жизненно важен для мобильности населения, однако элементарное отсутствие достаточных финансовых средств не позволяет управлять системой городского транспорта в ее нынешнем структурном виде и содержать ее.
7991. Разработка программного обеспечения модуля управления и отладки комплекса КИИБ 637 KB
  Комплекс успешно применяется в испытательной лаборатории «Безопасность и ЭМС технических средств» в течение пяти последних лет. Имеется положительный опыт испытаний устройств и систем на базе микроконтроллеров Microchip, Atmel
7992. Перспективы формирования регионального международного финансового центра в Москве 462.5 KB
  Формирование регионального международного финансового центра в Москве. Место валютно-финансового сотрудничества в развитии экономической интеграции. Международные финансовые центры в мировой экономике...
7993. Диагностика психологической готовности к школе 126.5 KB
  Под психологической готовностью к школьному обучению понимается необходимый и достаточный уровень психического развития ребенка для освоения школьной учебной программы в условиях обучения в коллективе сверстников. Психологическая готовность ребенка к школьному обучению - это один из важнейших итогов психического развития в период дошкольного детства.