61790

Країни, національності та мови

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Today we’ll imagine we are going to travel to different countries. Just imagine because in your age you can’t travel without your parents, but on the English lesson we can do it.

Английский

2014-06-01

18.44 KB

1 чел.

Урок англійської мови

Клас: 4

Тема: Країни, національності та мови. 

 

Тип уроку: Урок-подорож. Урок узагальнення вивченого матеріалу.

 

Мета:

-         Освітня мета: вчити учнів працювати самостійно над завданням.

-         Розвивальна мета: розвивати комунікативну мотивацію, розвивати довготривалу та оперативну пам'ять, логічне мислення, здатність до здогадки; формувати здібності самостійно планувати мовленнєві дії із застосуванням нового матеріалу; розвивати монологічне та діалогічне мовлення учнів.

-         Практична мета: ознайомити учнів із новим лексичним матеріалом; учити учнів взаємодіяти в заданій ситуації; організувати тренування учнів у застосуванні навчального матеріалу на рівні фраз, діалогів й монологів; перевірити рівень мовної та мовленнєвої компетенції за темою.

-         Виховна мета: виховувати і підтримувати інтерес до вивчення життя інших національностей, виховувати в дітей любов до свого народу.

Обладнання:

-         Підручник: Норман Уітней, Ліндсей Вайт  «Oxford team I»

-         Магнітофон

-         Комп'ютер, проектор,  мультимедійна дошка.

-         Ватман, кольоровий папір. 

               Хід уроку

 

I. Початок уроку

1. Привітання

Good morning, children!

Good morning, teacher!

How are you?

Fine.

What day is it today?

Today is Wednesday.

 

2. Мовленнєва розминка

- Do you know how people in different countries greet? Englishmen say

 “Hello”  , in France people say each other “Bonjoir  “, in Spain “Buenos Dias “, in Germany  “Guten Tag  “, in Italy “Ciao  “, in Turkey “Alo   “.

All these you’ll hear in the song

 

   SongHello

(Учні хором повторюють за вчителем)

 

II. Основна частина уроку

 

3.Повідомлення теми уроку

- Today we’ll imagine we are going to travel  to different countries. Just imagine because in your age you can’t travel  without your parents, but on the English lesson we can do it.

 

 

4. Актуалізація опорних знань

 

What means of transport can we choose?

A plane? A ship? A car?

- The plane, because it flies quickly.

T. -  Where can we take a plane?

P. – In airport.

T. – But we don’t  need a big plane. Wait a minute, I know one Mr., he can help us. This is Mr. Bob, he lives in England. He is very rich and he has his own plane. Mr. Bob likes kids very much. Let’s talk to him online.  Don’t you know how to speak online?

5. Розвиток діалогічного мовлення

Бесіда "Умовний скайп"

     (Йде гудок)

Mr. Bob: Hi, kids! I’m very happy to see you!

Pupils: Hello, Mr. Bob! We are happy to see you too! We want to travel to different countries and we need a plane. We heard you have one.

Mr. Bob: OK, I’ll give it with pleasure, but you must do all my orders.

Pupils: OK!

 

Mr. Bob: Your teacher is my best friend and he will help me to control how are you doing all my tasks.

All the tasks I’ll send through email to your teacher and all my friends who will  guide you in all the countries.

-         Do you like to make your home work?

-         Yes? We do.

-         So Peter Ivanovych will check it.

-          

6. Перевірка домашнього завдання

-         What was your home work for today?

-         WorkBook Ex. 1,  page 15

 

7. Мотивація навчальної діяльності

-         Before traveling we must learn all the countries we are going to visit.

 

Подання лексичного матеріалу

-         You’ll work in pairs.  I’ll give you this flags. I’ll name the countries you repeat for me and you have to glue flags on this paper.

-         Flag of what country  will you glue on this heart?

-         Ukraine.

-         Till the end of the lesson you’ll make projects. We’ll show them to Mr. Bob.

 

Презентація прапорів

Australia

Russia

Poland

The USA

Ukraine

Great Britain

Canada

Japan

France

Germany 

(Учні наклеюють прапори на ватман. Потім учні підписують ці прапори фломастрами)

 

 

 

8. Робота в групах

Now your task is to find on the Globes the countries which I shall name.  So, work in groups. On the board  you see all  flags. Your task is to write nationalities according to the flags.

Слайд з прапорами

-         So, we are starting traveling. The first country we’re flying to is Poland. Our guide in this country is this girl. She will tell us about Poland.

9. Розвиток навичок читання

Учні читають ланцюжком.

Слайд

T. -  Do you like this country?

- Yes, We do.

T. - We are  leaving for the next country.

 We have arrived to Russia. Who lives here?

P.     Russians.

T.     This boy will give us the information about this country.

Слайд

T. – If you want to go on, you should do the task with the information about Kyryl and Agneshka

Слайд із завданням до читання тексту

T. – Great! Well done! We can go on.

 

10. Розвиток навичок письма

T. – We have landed to another country. Having seen this flag you have guessed  it is ….

P. – Germany. Germans live here and  they speak  German.

 

Слайд

Діти читають ланцюжком

T. – Hans has the task for you.  His new friend from Canada wrote a letter for him. He also wants you to have friends.  He gives us their addresses from Australia. You have to write letters to these  friends, using this example Hans has given  us.

Слайд із зразком

T. – We are going on traveling around Europe.  Now where we are? In France. Who lives there? Frenchmen. They speak French.

Here is World Children’s  Entertainment  Park Disney Land. We will visit some attractions. It will be your Warm-up.

11. Фізкультхвилинка

(Йде показ слайдів, а діти тим часом їх відтворюють)

Слайд із атракціонами

12.  Розвиток навичок аудіювання

T. – After such entertainment  we are flying to the country of the language  that  we learn. It’s England. Who lives there? Englishmen.

Слайд

Emily wants to check how we know his language. He proposes us to listen to the text about his friend Stive.

Слайд

T.- Look at the task and choose the right answer.

And now we are coming back to our native country. To Ukraine. Who are we? Ukrainians. Our native language is Ukrainian. Now we are traveling  in our cities and villages.

Слайд

T.- Finish your photo projects.

On the next lesson Mr. Bob  will be online and he'll ask you about the countries you have visited. He wiil be pleased to see your photo projects. So your task now is to glue the photos according to the instructions.

13. Демонстрація проектних робіт

III Кінець уроку

14. Оголошення домашнього завдання

For the next time you have to prepare stories about the countries you have visited. It’s your home work.

15. Підсумок уроку

If you have a possibility to visit these countries what country would you choose?

16. Оцінювання

 


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

77413. Реорганизация юридических лиц 66.5 KB
  В учебной литературе вопросы реорганизации носят описательный характер. Проблемы возникающие из реорганизации практически не освещаются в научной литературе. В этом и есть принципиальное отличие реорганизации от ликвидации Реорганизация процедура совокупность юридических действий определяющая переход в порядке правопреемства прав и обязанностей от одного или нескольких юридических лиц правопредшественников к другому или другим юридическим лицам правопреемникам связанный с прекращением правопредшественников и созданием...
77414. Ликвидация коммерческих организации 23.27 KB
  При добровольной учредители или орган юридического лица это решение может приниматься и по истечении срока на который создавалось юридическое лицо по достижению цели в случае если суд признал недействительной государственную регистрацию юридического лица. К ликвидационной комиссии переходят правомочия управления коммерческой организацией она выступает в суде от имени ликвидируемого юридического лица. Этот баланс утверждается органами юридического лица по соглашению с органами государственной регистрации. Ликвидация юридического лица 1.
77416. Полное товарищество 19.53 KB
  Закон специально подчеркивает право участника полного товарищества знакомиться со всей документацией по ведению дел товарищества даже в случае когда такой участник в соответствии с учредительным договором не уполномочен на ведение дел товарищества а отказ от этого права или его ограничение в том числе по соглашению участников товарищества ничтожны. Кроме того он вправе возмездно или безвозмездно передать свою долю в складочном капитале товарищества или ее часть как другому товарищу так и третьему лицу не участвующему в товариществе....
77418. Особенности государственных и муниципальных предприятий 66 KB
  Об унитарных предприятиях унитарное предприятие может иметь гражданские права соответствующие предмету и целям его деятельности предусмотренные в уставе этого предприятия и нести обязанности. Это говорит о том что унитарные предприятия обладают специальной правоспособностью а не общей. Предприятия являются унитарными т. Виды государственных и муниципальных предприятий В РФ создаются и действуют следующие виды: Унитарные предприятия основанные на праве хозяйственного ведения Федеральное государственное государственное и...
77419. Имущество унитарных предприятий 21.98 KB
  299 ГК право на имущество возникает с момента передачи такого имущества предприятия; п. На праве хозяйственного ведения уставный фонд обязателен; казенные предприятия уставный фонд не нужен так как субсидиарная ответственность государства. Предельный срок в течение которого уставный фонд должен быть сформирован = 3 месяца с момента регистрации предприятия. Крупная сделка Для контроля за деятельностью унитарного предприятия по аналогии с деятельностью хозяйственных обществ вводится данное понятие.