61797

Твоя країна — Україна. Символи держави

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: формувати уявлення про країну; ознайомити з найбільшими містами і річкам України; Розширити знання учнів про державні символи України; викохувати патріотичні почуття любов і гордість за державу.

Украинкский

2014-06-01

35.33 KB

0 чел.

Тема: Твоя країна — Україна. Символи держави.
Мета : формувати уявлення про країну ; ознайомити з найбільшими містами і річкам України; Розширити знання учнів про державні символи України; викохувати патріотичні почуття, любов і гордість за державу.

Обладнання: карта України , ілюстрації краєвидів , державні символи , аудіо запис Державного Гімну України, презентація, підручник.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

1. Привітання

Дзвоник всім нам дав наказ:

До роботи швидше в клас!

Біля парти станем чемно –

Плине час хай недаремно.

Будемо уважні і старанні всі.

Сядемо рівненько на місця свої.

2. Перевірка готовності до уроку

- Діти, уважно перевірте чи все необхідне є у вас на парті. Це підручник , ручка , олівець , щоденник.

IІ. Актуалізація опорних знань

- Що таке Україна? (Це моя країна, де я народився.)

- Які міста своєї країни ви знаєте? (Хмельницький, Харків, Черкаси, Київ, Львів, Одеса та ін.)

- Які символи своєї країни знаєте? (Герб, прапор і гімн)

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

1. Визначте тему уроку.


Одна любов у мене – Україна,
Моя земля – слов’янка у саду.
Коли вже треба впасти на коліна,
То тільки перед нею упаду.
П. Перебийніс

- Так тема нашого уроку буде присвячена Україні.

2. Асоціативний кущ
- Запишіть слова та фрази, які спадають на думку з теми "Україна"

- Сьогодні ми будемо вести мову про Україну - нашу рідну державу. Згадаємо, яка вона велика, могутня, чудова. З’ясуємо, чому ми повинні шанувати державні символи і як потрібно поводитися, коли звучить головна пісня країни.

IV. Робота над вивченням нового матеріалу

1. Легенда «Про Україну»

Бог створив нашу землю і почав роздавати її різним народам. Наші предки пізно спохватилися, і землі їм не дісталося. От вони прийшли до Бога, який в цей час молився. Через деякий час Бог озирнувся і запитав їх:

— Чого ви прийшли до мене?

Дізнавшись, що вони осталися без землі, він запропонував їм чорну землю.

— Ні. Ми не будемо там жити. Там уже живуть німці, французи, італійці, — сказали наші предки.

— Ну тоді я дам вам землю, яку я залишив для раю. Там є все: річки, озера, ліси, гори. Але пам’ятайте: якщо будете берегти цю землю, то вона буде ваша, а якщо ні — то ворога, — сказав Бог.

Пішли предки наші на ту землю і оселилися там. А країну свою називали Україною. І зараз ми живемо на тій самій райській землі.

Висновок: Україна - велика суверенна держава в Європі. Має славну багатовікову історію. Її народ протягом багатьох віків боровся за свободу та незалежність своєї держави.

2. Розповідь вчителя

- Українавелика європейська держава. Її площа становить 603 тисячі квадратних кілометрів. На заході межує з такими країнами – Польща, Словаччина, Угорщіна , на південному заході – з Румунією , Молдовою, на півночі – з Білоруссю, на сході з Росією . Південні берега України омивають Азовське та Чорне моря.

В Україні – понад тисячу міст. Великі міста – Київ, Харків, Донецьк, Одеса, Львів, Запоріжжя, Луганськ, Миколаїв, Херсон. (показую на карті)

Річок в Україні налічується 73 000. Вражаюча цифра! Серед них є великі й малі. Найбільші річки України: Дніпро Південний Буг, Псел, Дністер, Сіверський донець, Горинь, Десна, Інгулець, Дунай, Прип’ять, Тиса. (показую на карті)

Дніпро – найбільша річка України. Із загальної довжини 2201 км територією України тече 981 км . Це третя за довжиною і площею басейну ріка Європи. Крім того – найповноводніша ріка України. Тече з півночі на південь через усю Україну та впадає в Чорне море. Древні греки називали – Борисфеном. Той, що тече з півночі. Старослов’янська назва Дніпра – Славутич. Вчені пов’язують її з назвою племені – слов’яни.  

V. Фізкультхвилинка

Ми мандруєм, ми мандруєм,

Україною крокуєм.

Ось побачили Карпати.

Як вершину нам дістати?

Заглянемо в озерця,

не торкнутися нам дна!

Так ми довго-довго йшли

І до школи знов прийшли.

- Кожен народ, маючи свою історію, має свої історичні святині: прапор, герб, гімн.

- Тож, давайте поговоримо з вами про державні символи.

Символи держави

1)Герб
Герб — головний знак держави.

- Де його зображують?  а прапорі, монетах, печатках,документах. Малий Державний Герб України — тризуб на синьому тлі.

Нашому гербу – понад тисячу років!

- Взагалі версії різноманітні і їх дуже багато. Популярною є версія про те, що тризуб це уособлення трьох природних стихій — повітря, води і землі, а також це зображення атакуючого сокола;  лук зі стрілою тощо.

Є й інші погляди. Число "три" завжди вважалося казковим, чарівним. У народних казках йдеться про трьох богатирів, три бажання, які виконують чарівники, три дороги, що лягають перед казковими героями. Отже, у тризубі відображено триєдність життя. Це Батько-Мати-Дитя. Вони символізують собою Силу-Мудрість-Любов.

2) Прапор

Синє небо над золотою нивою — таке значення кольорів прапора України.

Отже, наш прапор — синьо-жовтий. 

- А можна сказати, що він жовто-синій? (Ні, не можна. Бо за правилами кольори прапора читаються згори донизу).

- Прапори, як сигнальні засоби з'явилися дуже давно, а точніше в далекі античні часи. Деякі вчені вважають, що спочатку вони були одноколірні. А далі вже з'явилися різні поєдання барв.

- Що символізують кольори? (Ці кольори символізують небо (синій) і житнє поле (жовтий), тобто мир. )

3) Гімн

- Ще не вмерла Україна, ні слава, ні воля

Ще нам, браття українці,

Усміхнеться доля.

Згинуть наші вороженьки,

Як роса на сонці,

Запануємо і ми, браття у своїй сторонці.

- Діти, що я прочитала ?(уривок з гімну)

- Це ті слова, та музика, які змушують кожного з нас підійматися при перших же акордах.

- З гімну починають урочисті збори, свята, надзвичайні масові події, гімном їх і закінчують. Слухають і виконують гімн стоячи.

- Гімн — урочиста патріотична пісня, яка уславлює Україну. Вона звучить щоденно о 6 годині ранку та о 24 годині ночі по Українському радіо.

- Слова Павла Чубинського, музика Михайла Вербицького.

2. Слухання аудіо запису (Гімн)

- Діти, а зараз послухайте гімн. (аудіозапис)

- Що треба робити коли звучить Гімн? (треба встати).

- Отже, національний гімн України — це урочиста пісня, яка існує уже більше століття.

3. Робота в групах. "Спільний проект"
Перша група. Описати герб України. Де його можна зустріти? Зобразити його.
Друга група. Пофантазуйте: що символізує тризуб?
Третя група. Описати прапор України. Зобразити його.
Четверта група. Пофантазуйте, чому прапор України має такий колір?
П´ята група. Що таке гімн? Як називається гімн України? Як треба слухати гімн? Де чуєте гімн?
Шоста група. Хто автори українського гімну? Прочитати гімн.

1.Країни-сусіди.
- Користуючись картою, назвати країни-сусіди.

2. Робота з підручником  (С. 111-112)

  1.  Скільки міст в Україні? Які ви знаєте міста?
  2.  Скільки річок в Україні? Назвіть найбільші.
  3.  Який головний знак держави в Україні?
  4.  Якого кольору прапор України? Що він означає?
  5.  Коли звучить урочиста патріотична пісня України?

VI. Закріплення вивченого матеріалу

1. Гра « Мікрофон». Закінчи речення.   

- Наша Батьківщина - … (Україна)
- Столиця України - … (м. Київ)
- Державними символами України є … (прапор, герб, гімн)
- День незалежності ми святкуємо … (24 серпня)
- Найвідоміші міста … (Київ, Харків, Донецьк, Одеса, Дніпропетровськ, …)
- Найбільші річки … (Дніпро, Дністер, Південний Буг…)

2. Розгадування кросворду (на дошці)

1. Як називається герб нашої держави? (Тризуб).

2. Які гори України ви знаєте? (Карпати).

3. Як називається найбільша річка України? (Дніпро).

4. Який птах є символом України? (Лелека).

5. Столиця України? (Київ).

6. Кущ-символ України? (Калина).

7. Збірка віршів Т.Г.Шевченка? (Кобзар).

Т

Р

И

З

У

Б

К

А

Р

П

А

Т

И

Д

Н

І

П

Р

О

Л

Е

Л

Е

К

А

К

И

Ї

В

К

А

Л

И

Н

А

К

О

Б

З

А

Р

VIІ.Підсумок уроку.
- Чи сподобався вам урок?
- Що нового ви дізналися?

- Які річки України ви знаєте?

- Які ви знаєте державні символи України?

1. Робота з картками

- А зараз давайте з вами перевіримо засвоєнні знання.

№1    Дайте відповідь: так чи ні

Твердження

Так чи ні

Гімн – це колискова пісня.

Калина - державний символ України

Павло Чубинський – автор тексту гімну.

Оранжевий і синій – кольори Державного Прапора України.

У тризубі відображено триєдність життя.

Гімн України – це пісня «Ще не вмерла України».

№2   З’єднайте частини прислів’їв

Де рідний край,..

…не так світить і сонце

У чужій сторонці…

…умій за неї постояти

Навіть у птахів…

… немає народу

Батьківщина – мати…

…там і під ялинкою рай

Кожна рослина…

…є батьківщина

Без мови…

… на своєму корені росте

№3   Підкресліть державні символи.

Верба, калина, гімн, барвінок, герб, прапор, лелека, рушник.

VIІІ. Домашнє завдання

1)  Опрацювати статтю підручника.

2)  Намалювати фарбами Герб і Прапор України.

 


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

33536. Идейно-тематические особенности рассказов М.Зощенко. Герои, конфликты 15.7 KB
  Несмотря на то что герой не считает себя удачливым в жизни так как выходит ему время от времени перетык и прискорбный случай он философствует Жизнь штука не простая а сложная имеет на все свои взгляды: и на мужицкую жизнь блекота и слабое развитие техники и на культуру иностранную которую он знает. Я всегда стремился к изображению положительных сторон жизни. которые проповедовали свободу искусства от политики изображали действительность исходя из фактов жизни быта. Главным фактом в то время была революция которую...
33537. Повесть В.Распутина «Прощание с Матерой» как итоговое произведение «деревенской» прозы 17.11 KB
  Жанр повести можно определить как философскую притчу. Таким образом один из основных философских смыслов повести заключается в том что не нами начинается жизнь на земле и не нашим уходом заканчивается. В повести двадцать две главы в которых воспроизводится быт жителей Матеры в последние три месяца их пребывания на острове. Трагическая развязка повести проявляет авторскую позицию.
33538. «Матренин двор» А. Солженицына как начало второго этапа развития «деревенской прозы. Особенности этого этапа 17.23 KB
  Хозяйка дома Матрена одинокая женщина лет шестидесяти. Матрена Васильевна избу не жалела ни для мышей ни для тараканов ибо в шуршании мышей непрерывном как далекий шум океана шорохе тараканов не было ничего злого не было лжи. Матрена отличалась трудолюбием: вставала в четырепять утра тихо вежливо стараясь не шуршать топила русскую печь ходила доить козу по воду ходила и варила в трех судочках . Матрена никому не могла отказать: без нее ни одна пахота не обходилась.
33539. Основные конфликты «деревенской» прозы 50-х гг 15.2 KB
  Деревенская проза ведет свое начало с 50х годов. Очеркистыдеревенщики 50 60х годов не позволяли себе сомневаться в необходимости колхозов не поднимали руку на то как осуществлялось партийное руководство ими но показывали сколько вреда наносят бездумные директивы галочная система. 50е ГОДЫ – овечкинский этап – МОМЕНТ ПРОЗРЕНИЯ после лакировочнобесконфликтного наваждения 40х годов. Овечкинское направление в литературе 50х годов было: резкой реакцией на литературную мифологию 40х годов; возвращением деревенской прозы...
33540. «Василий Теркин» А.Твардовского. Образ героя, художественные особенности 20.78 KB
  Твардовский возобновил работу над образом Василия Теркина которую он начал еще в 1940 г. Твардовский развертывает биографию Теркина как судьбу многих бойцов как обобщение тяжелого и славного пути всей Советской Армии. Создавая образ Теркина автор типизировал массовые явления действительности и прямо указывал на распространенность таких героев: Парень в этом роде В каждой роте есть всегда Да и в каждом взводе. Твардовский по его признанию освобождал ее от всего что сводит книгу к какойто частной истории мельчит ее лишает ее той...
33541. Тип героя и конфликты в рассказах В.Шукшина 16.71 KB
  Автор настойчиво подчеркивает его чудаковатость которая отличает героя от других правильных людей. Создается проблемная для героя ситуация: тайком присвоить бумажку или объявить всем о находке и отдать ее владельцу ведь она этакая зеленая дурочка лежит себе никто ее не видит. Употребляя по отношению к неодушевленному предмету слово дурочка Шукшин передает нюансы душевного состояния героя: радость от находки и от сознания того что никто кроме него не видит бумажку.
33542. Произведение “Царь-рыба” 13.6 KB
  Здесь он царь царь природы. И ведет он себя как царь: он аккуратен все свои дела доводит до конца. Но зачем природе царь не ценящий богатства которым владеет Неужели она покорится и не свергнет его Тогда появляется царьрыба царица рек посланная для борьбы с царем при роды. Каждый рыбак мечтает поймать царьрыбу ведь это знак свыше.
33543. Привычное дело 14.36 KB
  В новом варианте автор расширил объем повести углубил ее проблематику расширил временные рамки. Произведение было переработано стилистически например автор оформил частично заново отношение между речью повествователя и персонажей. Автор с большой любовью и уважением относится к своим героям. Автор не наделяет своего героя какимито особенными качествами и талантами.
33544. За повестью Ю. Бондарева «Горячий снег» 14.92 KB
  Всю военную прозу можно условно разделить на две группы: произведения написанные в годы войны и произведения послевоенного периода. Впервые в советской прозе так мощно и пристрастно зазвучал голос художника изнутри войны. Все 4 года войны они прожили не переводя дыхания и казалось концентрация деталей эпизодов конфликтов ощущений потерь образов солдат пейзажей запахов разговоров ненависти и любви была настолько густа и сильна после возвращения с фронта что просто невозможно было всё это организовать найти необходимый сюжет...