61804

Григір Тютюнник «Дивак»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: ознайомити з життям і творчістю письменника; опрацювати ідейнохудожній зміст твору Дивак зясувати його тематичну спрямованість композицію; розвинути логічне мислення память вміння грамотно надавати відповіді на питання робити висновки коментувати епізоди твору оцінювати поведінку...

Украинкский

2014-06-02

31.91 KB

27 чел.

Конспект уроку

з української літератури,

проведеного 5 -Б класі ЗОНЗ №19 м.Черкас

студенткою 3-В курсу спеціальності

«Українська мова та література»

Анненкової Оксани Володимирівни

Тема: Григір Тютюнник «Дивак».

Мета: а) ознайомити з життям і творчістю письменника; опрацювати ідейно-художній зміст твору «Дивак», з'ясувати його тематичну спрямованість, композицію; б) розвинути логічне мислення, пам'ять, вміння грамотно надавати відповіді на питання, робити висновки, коментувати епізоди твору, оцінювати поведінку його героїв; в) пробудити почуття доброти, людяності, старанності та любові до природи.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань і формування на їх основі умінь та навичок.

Методи і прийоми: бесіда; робота з текстом; розповідь.

Обладнання уроку: портрет письменника, підручник.

Навчальні ситуації:

1.Складання анкетних даних про письменника;

2.Розв’язування кросворда;

3.Визначення теми, ідеї, проблематики твору та жанру твору;

4. Визначення героїв оповідання;

5.Бесіда з учнями за змістом твору.

6. Рубрика «Поміркуй».

Перебіг уроку

I. Організаційний момент.

Доброго дня, діти! Сідайте!

Сьогодні урок української літератури проведу у вас я. Моє ім'я по-батькові – Оксана Володимирівна.

II. Оголошення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.

А тепер розгорніть свої зошити, запишіть сьогоднішню дату, класна робота і тему уроку. Григір Тютюнник «Дивак».

Завдання і мета нашого уроку: ознайомитись з життям і творчістю письменника; опрацювати ідейно-художній зміст твору «Дивак», з'ясувати його тематичну спрямованість та композицію.

Епіграфом нашого уроку буде вислів Григора Тютюнника: «Ідеалом для мене завжди була доброта, самовідданість і милосердя людської душі в найрізноманітніших виявах». Діти скажіть будь ласка що цим епіграфам автор нам хоче сказати? Які ваші думки ?

III. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.

1. Слово вчителя.

Сьогодні до нас завітав у гості чудовий, талановитий, широко відомий український письменник ― Григір Тютюнник. (Звертаю увагу дітей на портрет). Він писав і для дітей, і для дорослих. У його творах завжди говориться про те, що доброта і любов ― це святі закони людства, тільки вони підіймають людину до вершини благородства, дають їй духовні сили і моральне здоров'я.

Народився Григір Тютюнник 5 грудня 1931 року в селі Шилівці на Полтавщині в селянській родині. Діти я вам хочу розповісти цікаву історію з його життя.

Якось в одній селянській хаті на Полтавщини народилося немовля. Вирішили назвати хлопчика Георгієм, або, як там говорили, Ігором. Записати в сільраді дитину послали діда. Той на радощах хильнув чарчину та й пішов. По дорозі ще зайшов додати — радість все ж таки, онук! І забув, що йому говорили. Пригадував-пригадував, не згадується, то сказав секретареві: «Пиши Грицьком. Воно, мо', й не так, як казали, зате просто, по-нашому!». Вдома хлопця називали Георгієм, і тільки через п'ятнадцять років довідалися про дідову витівку, що офіційно він — Григорій. А на той час був уже інший хлопчик, названий Григором. Так з'явилися в одного батька два Григорії, а в літературі — Григорій і Григір Тютюнники.

Доля приготувала багато йому випробувань та страждань з самого дитинства. Після арешту батька його забрав до себе батьків брат Филимон Васильович, що проживав на Донеччині. Під його опікою майбутній письменник почав свою освіту.

Спочатку навчався в українському першому класі, але за малої кількості учнів клас було розформовано. Григір продовжує навчатися у першому російському класі.

Григір Тютюнник працювати почав рано: слюсарем на заводі, робітником у колгоспі, потім на будівництві, служив матросом на Тихоокеанському флоті. Після служби вступив до Харківського університету, вчителював у вечірній школі.

У літературу прийшов уже зрілою людиною. Школу літературного навчання пройшов у свого брата, відомого письменника Григорія Тютюнника.

Свої перші твори написав російською мовою. Героями багатьох його творів є діти, природа. Це такі твори «Ласочка», «Степова сторожка», «Степова казка», «Громовик», «Дивак».

1980 року Григір Михайлович Тютюнник помер. Посмертно йому було присуджено найвищу літературну винагороду — Державну премію України імені Т. Г. Шевченка.

2.Робота над біографією Г.Тютюнника.

Діти, а тепер давайте запишемо анкетні дані письменника.

1.Коли і де народився Г.Тютюнник? (Народився Григір Тютюнник 5 грудня 1931 року в селі Шилівці на Полтавщині).

2.Де навчався письменник? (Харківському університеті).

3.Хто допомагав йому в літературній діяльності? (Старший брат Григорій Тютюнник).

4. Які він твори написав? Назвіть їх. («Ласочка», «Степова сторожка», «Степова казка», «Громовик», «Дивак»).

5.Коли помер письменник? (1980 року Григір Михайлович Тютюнник помер)

IV.Формування і вдосконалення вмінь та навичок.

1. Робота над оповіданням Григора Тютюнника.

Діти скажіть мені будь ласка чи всі прочитали оповідання «Дивак»? Чи сподобався вам твір і чим?

3.1. Виразне читання, переказ цікавих епізодів твору. ( Діти зачитують епізоди з оповідання, які їм сподобалися).

3.2. Історична довідка щодо оповідання.

Діти, а чи знаєте ви що це оповідання було надруковано 1963 році в газеті «Літературна Україна». І це є перший твір молодого письменника написаний українською мовою.

3.3.Літературна вікторина «Кращий знавець змісту твору Г.Тютюнника «Дивак».

1.

2.

3.

4.

5

6.

По вертикалі 1. Ім’я хлопця-розбишаки Токайла? (Федько).

2.Ім’я діда головного героя? (Прокіп).

3. Чим пригостив Токайло Олеся після школи? (Пиріжком).

4. Місцевість, де перебував  головний герой твору, коли втік із школи? (Верболози).

5. Казковий герой що перебував у сні героя? ( Івасик).

6. Як головний герой називав дятла? (Дроворубом).

7. Особливість Наталчиного сина? ( Дивакуватість).

3.4. Діти, давайте тепер визначимо тему оповідання. Тема — це те про що йдеться в тексті.(Ще розповідь про допитливого, чуйного, доброго хлопчика Олеся, його жагу до пізнання загадкового світу природи.

3.6. Визначте жанр твору Г.Тютюнника «Дивак». (Автобіографічне оповідання). Оповідання – це невеликий прозовий твір, сюжет якого ґрунтується на певному (рідко кількох) епізоді з життя одного (іноді кількох) персонажу

3.5. А ідея оповідання яка? Що нам автор цим твором хотів донести? Ідея ― це головна думка, що служить узагальненим вираженням змісту всього твору й містить у собі оцінку зображених у ньому життєвих явищ.(Возвеличення єдності людини і краси природи, гідної поведінки Олеся, як особистості.

3.7. Розглянемо проблематику твору. Які проблеми порушує автор оповідання?

- єдність людини і природи;

- добро і зло;

- духовної краси особистості.

3.8.Назвіть героїв твору.( Олесь, Федько Токайло, мати Наталка, дід Прокіп, вчителька Матильда Петрівна, дядьки. Скажіть мені будь ласка куму який герой найбільше сподобався?

3.9.Опрацювання ідейно-художнього змісту оповідання. Бесіда за питаннями.

1. Коли відбуваються події у творі?

2. Куди вирушив Олесь зимового ранку.

3.Як хлопець сприймав снігову природу?

4. Чому герой не поспішав до школи, а багато часу перебував на природі, спостерігаючи за нею.

5. З приводу чого Федько Токайло образив хлопця, звинувачуючи його у зрадництві?

6. Що міг спостерігати герой, розглядаючи дно річки через лід?

8.Яку роботу виконували школярі на уроці малювання? Через що виникло непорозуміння між Олесем та Матильдою Петрівною?

9.Чому ображений хлопець опинився серед верболозів?  Яке перебування на лоні природи заспокоїло його від обурення?

10. Про що вели розмову дядьки, сидячи під тинами на колодах? Як вони охарактеризували Олеся?

11. Яким чином Федько Токайло вирішив помиритися з Олесем? Що подарував йому дивак на цю люб’язність?

12. З яким проханням звертається хлопець до діда Прокопа? Як старий пояснив онуку слово «дивак»?

13.Чого навчає Олеся дід ? Чи погоджується внук з наукою діда? Чому?

14. Що наснилося герою?

15 Чим вразив вас даний твір?

V. Закріплення знань, умінь та навичок.

Рубрика «Поміркуй».

-Діти поміркуйте що мав на увазі дід Прокіп коли говорив Олесю: «Все чогось на землі порпається. А треба — в людях. Того ліктем, того ― почотом… А першого не перечепиш, бо не доженеш». Ваші думки які?

-Чи можна вважати Олеся особистістю?

V. Оцінювання.

Поставити оцінки активним учням та відзначити тих, хто відповідав але недостатньо для позитивної оцінки.

VII. Завдання додому.

Скласти план до твору «Дивак», дібрати цитати до характеристики образу Олеся.

На сьогодні все. Дякую, Вам, за урок. Урок закінчено. До побачення!

Підпис студента:

Підпис учителя:


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

23279. Творчість Еспронседи (байронізм) 20.43 KB
  Еспронседа не відразу знайшов свій поетичний шлях. Другий період творчості ЕспронседаіДельґадо розпочався у 1833 р. ЕспронседаіДельґадо поет пов'язаний з іспанською національною традицією. У своїй творчості ЕспронседаіДельґадо звертався до змалювання сучасного йому суспільства особливо яскраво це прослідковується у таких його поезіях як Злочинець засуджений до страти Кат Злидар.
23280. Естетичні засади романтизму 43 KB
  Якщо епоха Просвітництва найбільшим своїм здобутком вважала відкриття людини мислячої мірилом людяності якої є розум здатність мислити бажання пізнати таємниці землі та неба то найбільшим здобутком нового літературного напряму романтизму стало відкриття внутрішньої людини природу якої визначає не стільки її інтелект скільки багатство та глибина її душі. Індивідуальне Я людини було цінним для Просвітництва в тій мірі в якій воно було корисним для суспільства. Воно цікавило просвітителів не саме по собі а як засіб інструмент...
23283. Новелістика Ірвінга 16.42 KB
  Ірвінґ здобув визнання як один із найвидатніших американських гумористів Характерні риси новелістики Ірвінґа цікавість і гострота сюжету поєднання серйозного та смішного романтичної іронії з раціоналістичним первнем. Ірвінґ висміює те що було містичним іронізує над недосяжним незбагненним реалії побуту поєднує з вигадкою політ фантазії з умінням відтворити особливості місцевого колориту та національного характеру. Поєднавши ілюзію з реальністю Ірвінґ значною мірою визначив шляхи розвитку американського романтизму виступивши...
23284. Іспанська літ-ра 19 ст. 20.17 KB
  приверженный к эстетике предыдущего этапа осознавал необходимость перемен в художественном мышлении вплотную подводит к вопросу о генезисе романтизма в Испании романтизм в испанской литературе утверждается в начале 30х годов; в первые же десятилетия века налицо лишь теоретические предпосылки романтизма: первые статьи пропагандирующие европейские романтические доктрины не происходило решительного разрыва с идеологией Просвещения. Взлет испанского романтизма пришелся на те годы когда гребень романтической волны в Англии Франции...
23285. Естетичний ідеал Кітса 15.48 KB
  Поезій в дусі народної балади чи пісні у Кітса небагато. Романтичне протиставлення мрії і дійсності взагалі властиве поезії Кітса.