61805

Вставні слова (словосполучення, речення), розділові знаки при них

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: поглибити знання учнів про вставні слова словосполучення речення; розвивати вміння знаходити їх у тексті й доцільно вживати в усному та писемному мовленні; вчити правильно розставляти розділові знаки при вставних конструкціях; розвивати память логічне мислення; виховувати мовну культуру школярів.

Украинкский

2014-06-02

17.17 KB

1 чел.

       Конспект уроку з української мови (8 клас):                                                                                                      “Вставні слова (словосполучення, речення), розділові знаки при них”.
Мета: поглибити знання учнів про вставні слова (словосполучення, речення); розвивати вміння знаходити їх у тексті й доцільно вживати в усному та писемному мовленні; вчити правильно розставляти розділові знаки при вставних конструкціях; розвивати пам'ять, логічне мислення; виховувати мовну культуру школярів.
Обладнання: підручник, таблиця, картки, дидактичний матеріал.
                                              ХІД УРОКУ
І.    АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1. Перевірка домашнього завдання.
Озвучення опорного конспекту «Звертання» із прикладами, дібраними з творів письменників-земляків.
2. Самостійна робота за картками-опитувальниками.
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ
Завдання учням.
— Прочитайте гумореску П. Глазового. Запропонуйте свою назву. Яким чином автор гуморески досягає комічного ефекту?
Вже ніч надворі. Не спить дитина. Схилився батько над ліжком сина і виявляє любов і ласку.
— Послухай,— каже,— синочку, казку. Так, значить, дід жив і, значить, баба. Була в них, значить, ще й курка ряба.
І сіла, значить, вона в гніздечко
і, так сказати, знесла яєчко.
Дід бив яєчко і баба била.
Ну, баба, значить, теж не розбила.
А, так сказати, пробігла мишка... —
І тут синочок схопився з ліжка:
— Все значить, значить та так сказати...
Не треба казки! Я хочу спати!
III. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
IV. ОПРАЦЮВАННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1.   Групова робота.
1) Аналіз мовного матеріалу.
— Прочитайте подані речення. З'ясуйте, чому підкреслені слова виділяються комами. Що це за конструкції та що вони означають?
1 група    2 група    3 група
1. Іншим разом Хаєцький, безперечно, зважив би на Маковеєві просьби. (Олесь Гончар)
2. Мабуть, неможливо знайти галузь знань, яка могла б обійтись без послуг математики. (Із журналу)
3. Почив, кажуть, великий чоловік. (Панас Мирний)
4. Шкільний хор, за словами слухачів, співав гарно і злагоджено.                                1. Швидко з ним розстались ми, на жаль, інша путь вела мене удаль. (Олесь Гончар)
2. На превелике диво, Замір не пручався. (М. Коцюбинський)
3. Так скажіть, прошу -   вас, варт чи не варт
вудити коропа.(Остап Вишня)
4. До речі, я, звичайно, де в чому згоден з вами. (І. Ле)                                                  1. Нарешті, курячи пилюкою, з'явились дві машини. (М. Стельмах)
2. Ніжність, наприклад, описати математично не можна. (В. Совко)
3. Взагалі, підкова стала в горах коштовністю. (Олесь Гончар)
4. Отже, й для них було місце за дружнім столом у колі збратаних людей. (Є. Гуцало)
— Сформулюйте визначення вставних конструкцій, створіть схему чи опорний конспект. Зробіть усне повідомлення на лінгвістичну тему, використовуючи матеріал підручника та власні висновки.
Результати порівняйте з узагальнюючою таблицею.
Вставне слово виражає ставлення до джерела повідомлення.
Завжди вставні:
Мабуть, по-перше, щоправда, крім того, а втім, отже. Вставними не бувають:
Адже, раптом, ніколи, все-таки, наче, одного разу, навіть, лише, майже, взагалі, ось, мовби.
Залежно від контексту вставними або ні бувають слова: правда, кажуть, може, видно, звичайно, здається, можливо, навпаки, справді, очевидно, безперечно, нарешті та ін.
Вставні слова виражають:
Оцінку вірогідності повідомленого    дійсно, безперечно, безумовно, звичайно, ймовірно, можливо, мабуть, либонь, здається, напевне (і напевно), очевидно
Почуття    на щастя, на жаль, на сором, як на біду, як на зло, як навмисне (і навмисно), нівроку, шкода
Вказівку на джерело повідомлення    кажуть, по-твоєму, повідомляють, за висловом..., на думку..., на мою думку, по-моєму
Послідовність викладу думок, зв'язок їх між собою    по-перше, з одного боку, нарешті, наприклад, отже, словом, значить, виявляється, зокрема, зрештою
Способи оформлення думок або висловлення    взагалі, власне, з дозволу сказати, м'яко кажучи, так би мовити, одним словом
Ввічливість    вибачайте, будь ласка, дозвольте, перепрошую, з Вашого дозволу, даруйте
Бажання привернути, активізувати увагу співрозмовника    чуєте, уявіть собі, дивись, погодьтеся, повірте, майте на увазі, зверніть увагу, між нами кажучи
Вставні речення
Тип речення    Вставні речення
означено-особові    це добре знаю, думаю, як бачите дозволю собі сказати, нагадаю ще раз
неозначено-особові    як про це кажуть, як про це думають
безособові    нам думається, треба сказати
Вставні речення можуть виражати ті самі значення, що і вставні слова. Розділові знаки:
1. ВР.....
2. ВР, ... .
3. ВР.
4. ... — ВР — ... .
5. ... (ВР)... .

2) Проблемне завдання.
— Проаналізуйте запропоновані групи речень. Чому в деяких випадках одні й ті самі слова або виділяються комами або ні?
І    II    III
1.У цьому віці в уяві дитини через малий життєвий досвід і через невміння мислити аналітично легко відбувається зміщення реального з фантастичним і навпаки. (В.Бичко)
2.Навпаки, найменші наші читачі не сприймуть ні абиякої приблизної рими, ні надуманого порівняння. (В. Бичко)
З.Я взагалі погоджуюсь на цю пропозицію, але хочу уточнити деякі деталі.
4.Я, взагалі, довго думав над цим питанням.    1.Здається батькові, що стомили Миколу постійні мандри. (О.Копиленко)
2.Ну біжи! Здається, твій трамвай підійшов. (0. Копиленко)
3.Нарешті ти зрозумів, Гайдаю. (0. Корнійчук)
4.Матроси знов узялися за лопати. Під першим шаром землі пішла солонувата сіра глина, поряд жирна глина з різким запахом нафти і, нарешті, вугільний шар. (3. Голуб)    1.1 він усе ще намагався робити вигляд, що справу безперечно полагодить. (П. Панч)
2.Безперечно, найвищим видом мистецтва, найгеніальнішим є народне мистецтво. (М. Рильський)
3.Удень, очевидно о третій годині, відбудеться нарада.
4.Удень, у третій годині, очевидно, відбудеться нарада.
2. Завдання учням.
— У наведених реченнях знайдіть вставні слова, визначте їх значення. Перепишіть, розставляючи розділові знаки.
1. Кажуть мудрість приходить з роками. (Л. Дмитренко) 2. Населення на диво зустріло нас привітно. (Я. Ваш) 3. У Бога знать осліпло Всевидюще око. (А. Малишко) 4. З ділом бач у нас ніколи не розходяться слова. (П.Дорошенко) 5. А вона уявіть зупинилась в ту мить. (В. Сосюра) 6. Все одно наша правда зверху. (Ю. Яновський) 7. Добра такого там зроду у мене правда не було (Т. Шевченко) 8. Нас теплушки було колихали на зав'южених далях долин. (П. Усенко) 9. Було вже надвечір. (П. Панч)
— Зробіть повний синтаксичний розбір п'ятого речення.
3. Робота з -підручником.
(Учитель може запропонувати учням виконати вправу з підручника.)
Зверніть увагу!
Лише вставними бувають слова мабуть, по-перше, по-друге, щоправда, крім того, а втім.
Слово нарешті є вставним, якщо воно вказує на зв'язок із попереднім словом. При цьому можна поставити слова і ще, крім того. Якщо ж це слово має значення після всього, під кінець, тоді виступає членом речення і комою не відокремлюється.
Слово взагалі відокремлюється тільки тоді, коли воно має значення «взагалі кажучи». Якщо ж воно означає «в цілому», то виступає членом речення й комою не відокремлюється.
4. Практична робота.
— Спишіть, поставте розділові знаки при вставних конструкціях, поясніть їх уживання.
1. Ще з годину мабуть минуло, поки нарешті задзвенів дзвінок і народ повалив з коридору в зал. (А. Головко) 2. Його знають в основному як автора оповідань і повістей, а тим часом він був і драматургом особливо його п'єса «На перші гулі» і за словами самого письменника драматургічна творчість іноді вабила його найбільше. (З газети) 3. Ми як відомо Придніпров'я, крайня таврійська північ. (Олесь Гончар) 4. Зараз головне не відштовхнути дитину, не розвіяти того тонкого почуття довір'я і пошани, яке я не сумніваюся вже зародилося в цій юній, неспокійній і мінливій, як осіння погода, душі. (Ю.Збанацькии) 5. Острів бачите височіє, ніби фортеця, обернута плечима до непроходимих плавнів, а лицем – на південь, до степу. (Олесь Гончар)
V.ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Скласти опис якогось народного свята чи звичаю, вживаючи звертання, та вставні слова, або виконати вправу з підручника.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

78411. СБОРКА И УСТАНОВКА ТЯГОВЫХ ЭЛЕКТРИЧЕСКИХ МАШИН 107.66 KB
  Устанавливают на валу якоря внутренние обоймы роликоподшипников в подшипниковых щитах монтируют наружные обоймы подшипников вместе с роликами ставят и закрепляют на остове подшипниковый щит 27 см. Надев на вал якоря подшипниковый щит 13 и укрепив на валу подъемную скобу вставляют якорь вместе со щитом в остов см. Измеряют радиальное биение коллектора осевой разбег якоря в подшипниках проверяют длинными щупами зазоры между сердечниками якоря и полюсов. О правильности монтажа подшипниковых щитов в остове судят по отсутствию зазора между...
78412. Ремонт электроаппаратов 192.15 KB
  Подгар и оплавление контактов вызываются плохим прилеганием чрезмерным их износом и недостаточным нажатием неисправностью подвижной системы дугогасительных катушек и скоплением грязи на контактных поверхностях. Необходимым условием нормальной работы аппаратов является обеспечение надежных контактных соединений отсутствие пыли влаги и масла на деталях и содержание рабочих контактов в чистоте. Осматривают и проверяют состояние подвижных и неподвижных контактов гибких соединений дугогасительных камер и изоляции.
78413. ИСПЫТАНИЯ ТЕПЛОВОЗА ПОСЛЕ РЕМОНТА 43.28 KB
  Полные испытания выполняются при ТР3 и ТР2 а контрольные при ТР1 и в случае замены наиболее ответственных узлов дизеля или электрической передачи при внеплановом ремонте. Контрольные испытания проводят при необходимости проверки тепловых параметров дизеля настройки внешней характеристики генератора регулировки реле перехода. Перед пуском дизеля при открытых индикаторных кранах проворачивают вручную на несколько оборотов коленчатый вал проверяют соответствие рабочим положениям вентилей и кранов систем дизеля производят осмотр дизеля и...
78414. КЛАССИФИКАЦИЯ ЭЛЕКТРИЧЕСКИХ МАШИН 40.49 KB
  Электрические машины по назначению подразделяют на следующие виды. Электрические двигатели преобразуют электрическую энергию в механическую; они приводят во вращение различные машины механизмы и устройства применяемые в промышленности сельском хозяйстве связи на транспорте в военном деле и быту. Электрические машины небольшой мощности до 600 Вт называют микромашинами.
78416. Строение генератора, схема соединения обмоток 254.13 KB
  Продольный и поперечный разрезы тягового асинхронного генератора ГС501А Генератор ГС является синхронной электрической машиной защищенного исполнения с явно выраженными полюсами на роторе с независимым возбуждением с принудительной вентиляцией. Вращения генератора по часовой стрелке если смотреть со стороны контактных колец. К корпусу статора параллельно его оси с двух сторон приварены опорные лапы для установки генератора на поддизельные раму.
78417. Конструкция и принцип действия ТЭД 988.75 KB
  Две ступени возбуждения и гиперболическая зависимость напряжения от тока на зажимах тягового генератора обеспечивают изменение частоты вращения тягового электродвигателя в широком диапазоне. Работа тягового электродвигателя в диапазоне от максимально допустимого к длительному тока возможна кратковременно и есть пусковой зоной для локомотива. Остов выполняет роль магнитопровода как для главных так и дополнительных полюсов а также горловину для установки подшипниковых щитов моторноосевую часть и носики для крепления электродвигателя на...
78418. Строение вспомогательных электрических машин 324.26 KB
  Стартергенератор ПСГУ2 2ТЭ четырехполюсных электрическая машина постоянного тока которая предназначена для работы в двух режимах: стартерные как электродвигатель последовательно возбуждения с питанием от аккумуляторной батареи при пуске дизеля и в генераторном как вспомогательный генератор с независимым возбуждением осуществляет питание электрических цепей управления и электродвигателей постоянного тока собственных нужд освещение и заряда аккумуляторной батареи тепловоза при напряжении 110 3 В. Этим достигается увеличение маховой...
78419. Способы управления электроприводами. Схемы ручного управления электроприводами. Контакторные, контроллерные и командно-контроллерные схемы управления 927.72 KB
  Контроллерные системы управления применяют преимущественно в ЭП мощностью до 20 кВт (в отдельных случаях и большей мощности). Управление ЭП при данной системе осуществляется силовым кулачковым контроллером серии КВ, контакты которого включены в силовую цепь ЭД