61855

Тарас Шевченко – великий Кобзар. Урок позакласного читання

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: Продовжити ознайомлення учнів з красоюнеповторністю чарівністю Шевченкового слова його бібліографічними даними значенням творчості Т. Шевченко великий український поет. Тоді темної ночі перед світанком у селі Моринцях на Звенигородщині у хаті Григорія Шевченка...

Украинкский

2014-06-02

791.5 KB

6 чел.

     

Урок позакласного читання

«Тарас Шевченко – великий Кобзар»

Вчитель Лобода О.П.


     Мета: Продовжити ознайомлення учнів з красою,неповторністю, чарівністю Шевченкового слова, його бібліографічними даними, значенням творчості Т. Шевченка для українського народу. Показати, як шанують його пам'ять, викликати бажання глибше пізнати його творчість. Розвивати пам'ять, мислення, читацькі інтереси.                                   

Виховувати в учнів любов до народного поета.

Хід уроку:

І. Життя і творчість Т. Г. Шевченка.

Вчитель. Ну що б здавалося, слова…

               Слова та голос – більш нічого.

               А серце б’ється – ожива,

               Як їх почує!.. Знать до Бога

               І голос той, і ті слова

               Ідуть меж люди!

                                Т. Шеченко

Т. Г. Шевченко – великий український поет. Життя нашого генія таке дивне, що слухаючи про нього, можна було б сказати, що це якась легенда, коли б не було правдою.

Дата 9 березня 1814 року пам’ятна  у історії української літератури. Тоді, темної ночі, перед світанком, у селі Моринцях на Звенигородщині, у хаті Григорія Шевченка, кріпака пана Енгельгарда, блиснув єдиний на все село вогник: народилася нова панові кріпацька душа, а Україні – її Великий співець – Тарас Шевченко.

                                         Не називаю її раєм,  

                                         Тії хатиночки у гаї

                                         Над чистим ставом край села

                                         Мене там м ати повила

                                         І, повиваючи, співала,

                                         Свою нудьгу переливала

                                         В свою дитину…В тім гаю,

                                         У тій хатині, у раю

                                         Я бачив пекло… Там неволя,

                                         Робота тяжкая, ніколи

                                         І помолитись не дають.

Безрадісним було дитинство Тараса. Тяжке кріпацьке життя. Був він і пастухом, і кухарчуком, і козачком, тобто слугою у пана. Ось,як згадує Т. Г. Шевченко про своє дитинство.

                                              Мені тринадцятий минало.

                                              Я пас ягнята за селом.

                                              Чи то так сонечко сіяло.

                                              Чи так мені чого було?

                                               Мені так любо, любо стало.

У 9 років Тарас залишився без матері, зазнав знущань лихою ачухою. Коли хлопчику було 11, помер і батько.

       Пан Енгельгард забрав хлопчика, як свого слугу, аж у Петербург. Знущався над ним і над його талантом художника.

Тарас Григорович прожив усього 47 років, із яких 24 роки був у кріпацтві. 10 років мучився у солдатській неволі на заслання і всього 13 років був вільною людиною.

13 років волі…

Ще з дитинства Т. Г. Шевченко тягло до малювання. Крейдою чи вуглинкою змальовував усе, що бачив. Саме тут пощастило Шевченкові – його талант до малювання помітили видатні художники.

            Шевченко  перебував у кріпацькій неволі. Художники зібрали 2500 карбованців. І викупили його. Саме вони допомогли Шевченкові звільнитися від кріпацької неволі та відкрили перед ним шлях до науки і мистецтва. На все життя зберіг він у серці любов до благородних діячів російської та української культури, що вирвали його з кріпацького пекла.

У цей час він усе більше замислюється над гіркою долею рідного краю, над безправним становищем покріпаченого люду.    

               Гнів на жорстоке панство, жаль та біль від споглядання мук – все це виливається на папері у хвилюючих поетичних рядках.

                                     Думи мої, думи мої,

                                    Лихо мені з вами!

                                    Нащо стали на папері

                                    Сумними рядками?

Його славні твори кликали до боротьби за волю.

                                 …Вставайте, кайдани порвіте,

                                    І вражою злою кров’ю

                                     Волю окропіте, -

закликав поет.

              За сміливі заклики, вільнодумні твори царський уряд заборонив поету писати і малювати. Усіляко переслідував і жорстоко карав.

У 1861 році на Україну страшним громом чорною хмарою печалі прилетіла звістка – У Петербурзі 10 березня  перестало битися серце великого поета.

Перепоховали Т. Г. Шевченка в Україні над Дніпром, поблизу Канева. Мрія поета здійснилася.

Т. Шевченко є гордістю, честю і славою України. Ми називаємо його кобзарем.

Так поет назвав книгу всього свого життя – « Кобзар».

Пам'ять про Т. Г. Шевченка живе у серцях людських. Його іменем названі вулиці, театри, школи, Київський Національний університет. Пам’ятники Шевченку стоять у багатьох містах України, у далекій Канаді, США, Франції, Росії.

ІІ. Поезія Т, Г. Шевченка.

Учні читають напам’ять улюблені вірші Шевченка  та демонструють малюнки до цих віршів.

                         Й лози зеленіють.

                                         ( Тече вода з – під явора)

 А зараз я пропоную вам доповнити ці рядки потрібними за змістом словами.

Неначе сонце засіяло,

Неначе все на світі стало

Моє… лани, гаї, сади!

І ми, жартуючи, погнали

Чужі ягнята до … ( води)

 

Дивлюся, аж світає

Край неба палає.

Соловейко в темнім гаї

Сонце…( зустрічає).

 

Не називаю її раєм

Тії хатиночки у.. ( гаї)

 

Тече вода з – під явора

Яром на долину.

Пишається над водою

Червона …( калина)

 

На панщині пшеницю жала,

Втомилась; не спочивать

Пішла в снопи, пошкандибала

Івана сина… ( годувать)

ІV. Робота в парах.

1. Вікторина «Добери до малюнків рядки з віршів, розтав правильно цифри

… Тече вода із – за гаю

     Та попід горою.

     Хлюпочуться качаточка

     Поміж осокою.

… Сонце гріє, вітер віє

   З поля на  долину,

   Над водою гне з вербою

   Червону калину

.

…  Вітер з гаєм розмовляє

     Шепче з осокою;

     Пливе човен за Дунаю

     Один за водою…

  

… Зоре моя вечірняя,

     Зійди над горою,

     Поговорим тихесенько

     В неволі з тобою.

2. Виділи кольором зайвий рядок

                                   Тихесенько вітер віє,

                                   Степи, лани мріють

                                   Реве та стогне Дніпр широкий  

                                    Верби зеленіють.

                                    

3.   Зараз ми також спробуємо стати поетами. Склади  вірш за опорними словами

                         ____________________ весна

                         ____________________ принесла

                         ____________________квіти

                         ____________________діти

2. Виділи кольором зайвий рядок

                                   Тихесенько вітер віє,

                                   Степи, лани мріють

                                   Реве та стогне Дніпр широкий  

                                    Верби зеленіють.

                                    

3.   Зараз ми також спробуємо стати поетами. Склади  вірш за опорними словами

                         ____________________ весна

                         ____________________ принесла

                         ____________________квіти

                         ____________________діти

 

VІ. Підсумкове оцінювання у вигляді тестів  

 

1. Коли народився Тарас Григорович Шевченко?

а) 8 березня 1815 р.;

б)  9 березня 1814 р.;

в)  10 березня 1816 р.

 

2. У скільки років Малий Тарасик залишився без матері?

а) 8 років;

б) 9 років;

б) 7 років.

 

3. Т. Г. Шевченко відомий світу, як…

а) архітектор;

б)  письменник;

в) поет;

г) художник.

 

4. Похований Шевченко в…

а) Петербурзі;

б) Києві;

в)  Каневі;

г) Москві.

 

5. Якого птаха найбільше оспівував поет?

а) соловейка;

б)  лелеку;

в)  ластівку;

г) жайворонка.

 

6. Які рослини і які живі істоти згадуються у вірші « Реве та стогне Дніпр широкий»?

__________________________________________________________________

__________________________________________________________________

 

VІІ.   Пісдумок уроку  

        Минають віки, стираються написи на камені, тліють книги, руйнуються будівлі, але слово Шевченкове – живе і вічне. Вивчаймо його, думаймо над його істиною, виконуймо його заповіти, які посилав він синам свого народу. І  серед них найперший і найголовніший:

                                  Свою Україну любіть,

                                 Любіть її… Во время люте,

                                 В останню тяжкую минуту

                                 За неї Господа моліть.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

79931. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ, СИСТЕМА И ВИДЫ ОБЯЗАТЕЛЬСТВ 85 KB
  Обязательства представляют собой типичные относительные правоотношения. Поскольку обязательства оформляют процесс товарообмена они относятся к группе имущественных отношений неимущественного характера которые не могут обретать форму обязательств. Например невозможно существование обязательства по защите чести и достоинства гражданина или выдаче патента. Участники обязательства именуются кредитором или верителем crego верю и должником.
79932. Договор поставки и контрактации, поставка для государственных нужд 88.5 KB
  Договор поставки и контрактации поставка для государственных нужд Действующим законодательством договор поставки отнесен к разновидностям куплипродажи и этот факт отдельные исследователи называют необоснованным поскольку единственное что объединяет поставку и куплюпродажу это их правовая цель т. Разберемся в сущности и особенностях договора поставки. В соответствии с действующим законодательством договор поставки гражданскоправовой договор по которому поставщик т. Ключевой особенностью договора поставки выступает тот факт...
79933. Торговые договоры 73.5 KB
  Торговые договоры. Договор поручения По договору поручения поверенный обязуется совершать от имени и за счет доверителя определенные юридические действия ст. Помимо юридических действий поверенный совершает и фактические действия но они носят сопутствующий не основной характер поэтому не изменяют квалификацию договора. Права и обязанности поверенного определяются договором а также доверенностью которую доверитель обязан выдать поверенному ст.
79934. Внешнеторговая деятельность. Регулирование внешнеторговых отношений 60 KB
  Под ней понимается предпринимательская деятельность в области международного обмена товарами работами услугами информацией результатами интеллектуальной деятельности. Существенные условия контракта: наименование товара его обозначение; количество товара или порядок его определения...
79935. Договор подряда. Общие положения о подряде 239 KB
  В структуре главы Подряд выделяются общие положения бытовой подряд строительный подряд подряд на выполнение проектных и изыскательских работ подрядные работы для государственных нужд. Статья 702 ГК признает подрядом договор по которому одна сторона подрядчик обязуется выполнить по заданию другой стороны заказчика определенную работу и сдать ее результат заказчику а заказчик обязуется принять результат работы и оплатить его. Приведенное определение позволяет квалифицировать подряд как договор возмездный...
79936. Договор. Сущность договора. Заключение договоров в сети Интернет 101 KB
  Сущность договора Торговый оборот деятельность по продвижению товарной массы от изготовителей к потребителям регулируется не только законодательством но и договорами заключаемыми хозяйствующими субъектами. Законом закреплено общее правило согласно которому условия договора определяются соглашением сторон. Таким образом определение содержания договора происходит не на основе избрания сторонами приемлемых норм права а в результате самостоятельной выработки конкретных правил взаимосвязанной деятельности и придания им значения взаимных прав...
79937. Страхование. Понятие и значение страхования 312.5 KB
  Понятие и значение страхования 1. В отличие от самострахования при страховании в собственном смысле страховой фонд обслуживает не одно а целый ряд лиц и или организаций и здесь действует принцип централизации страхового фонда. Страхование в собственном смысле этого термина может осуществляться либо в форме взаимного страхования определенным образованием организованной группы лиц своими взносами образующих страховой фонд из которого они участники фонда получают возмещение возникшего вреда либо в форме так называемого коммерческого...
79938. Договоры купли-продажи, мены, дарения 222 KB
  Передача товара покупателю представляет собой исполнение заключенного и вступившего в силу договора куплипродажи со стороны продавца. Если момент вступления договора в силу совпадает с фактической передачей товара то он исполняется в момент заключения. Он является договором синаллагматическим поскольку исполнение обязательств покупателем по оплате товара обусловлено исполнением продавцом своих обязательств по передаче товара покупателю п. Иными словами покупатель не должен исполнять свои обязанности по оплате товара до исполнения...
79939. Договор аренды, лизинга, ссуды. 197.5 KB
  Понятие договора аренды Договор имущественного найма зародился в римском праве как договор найма вещей loctioconductio rerum. Дореволюционное российское гражданское законодательство использовало понятие договора имущественного найма не придавая какоголибо специального юридического значения одновременному применению понятия аренда имущества. Поэтому предметом договора аренды объявляется только плодоносящая вещь. В действующем законодательстве дается следующее легальное определение договора аренды.