61899

В. Сухомлинський «Горбатенька». В. Нестайко «Руденький»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Нестайка розрізні слова ілюстрації до тексту завдання уроку пересувна дошка ілюстрації адвоката прокурора судді запис словникової роботи підручник О. а ланцюжкове читання тексту як це все було без мене б вибіркове читання тексту...

Украинкский

2014-06-02

62.5 KB

0 чел.

Читання (2 клас).

Тема: В. Сухомлинський «Горбатенька». В. Нестайко «Руденький».

Мета: Продовжувати знайомити учнів з життєвим та творчим шляхом В.О. Сухомлинського, ознайомити дітей з творчістю В. Нестайка, пробуджувати в них інтерес до читання книг, журналів, розвивати спостережливість, зв’язне мовлення; розширювати уявлення дітей про добрі та погані вчинки, вчити аналізувати та правильно розуміти прочитане, виховувати повагу до себе, своїх товаришів та інших людей.

Методично – дидактичне забезпечення уроку:

портрети В.О. Сухомлинського та В. Нестайка, розрізні слова, ілюстрації до тексту, завдання уроку, пересувна дошка, ілюстрації адвоката, прокурора, судді, запис словникової роботи, підручник О.Я. Савченко. Читанка 2 кл. ч. 2 – К.: Освіта, 2003.

Хід уроку.

I.Організаційний момент.

 Станьте діти, всі рівненько,

 Посміхніться всім гарненько,

 Посміхніться до гостей,

 Привітайтесь: «Добрий день».

Сьогодні 17 лютого п’ятниця. Я дуже рада всіх вас бачити. Оскільки роботи у нас дуже багато, пропоную подивитись на завдання, з якими  ми повинні впоратись:

  1. Зробити вправи для ротика.

 2. Перевірити свої знання.

 3. Набути нові знання.

 4. Відпочити.

 5. Зробити розминку язичкові та зубкам.

 6. Підсумувати роботу.

II. Актуалізація основних знань.

1. Вправи на розвиток артикуляції. Дихальна гімнастика.

1) Вдихніть глибоко повітря, затримайте подих, повільно видихніть.

2) Розвиток фонематичного сприймання. Проказування чистомовки.

 ас-ас-ас-урок читання йде у нас

 я-я-я- сидить у нас комісія

 сі-сі-сі- ми чемненькі всі.

3) Гра віддай м’ячик.

Вчитель кидає учневі м’яч, при цьому називаючи прямий склад, повертаючи м’яча вчителеві, називає обернений:

 ма-ам, но-он, су-ус, ка-ак, бу-уб, со-ос.

4) Вправа «Сходинки».

III. Перевірка д/з.

- Скажіть, будь-ласка, над чим ви працювали вдома (оповідання В. Сухомлинського «Як це все було без мене», «По, волосинці»).

а) ланцюжкове читання тексту, як це все було без мене?

б) вибіркове читання тексту «По, волосинці».

- прочитайте:

- куди ішли хлопчики та бабуся?

- що ніс хлопчик?

- що несла бабуся?

- поміркуйте:

- яким був хлопчик?

- як він змінився, коли побачив працю маленької пташки?

в) Гра «Розмісти». Розмістити дійових осіб у свої оповідання (бабуся, мама, Яринка, хлопчик....)

IV. Опрацювання  нового матеріалу.

1. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети.

- Скажіть будь-ласка, хто написав оповідання, які ви опрацювали вдома?

(В.О. Сухомлинський). Що ви про нього знаєте?

- Народився В.О. Сухомлинський 28 вересня 1918 року в с. Василівці на Кіровоградщині. Батько письменника працював столяром, був освіченою й шанованою людиною в селі.

- Василь Олександрович пройшов війну. Після поранення він повернувся додому.

Потім став директором школи Павлиської середньої школи. Написав для дітей багато творів.

- Багато часу вчитель проводив зі своїми учнями поза стінами школи. Ходив на прогулянки, екскурсії до річки, в поле, в ліс, сад. Під час таких прогулянок створювались його казки й оповідання. Так було створено «Школу під Голубим Небом». 2 вересня 1970 року Василя Олександровича не стало.

2. Опрацювання тексту В. Сухомлинського «Горбатенька дівчинка».

- На сьогоднішньому уроці ми познайомимось ще з одним оповіданням В.О. Сухомлинського «Горбатенька дівчинка». У нас у класі є виставка книг цього письменника і на перерві ви будете мати можливість детальніше познайомитись з нею та роздивитись портрет В.О. Сухомлинського.   

1. Словникова робота.

- Читання колонок слів.

цікавість  затамував

іздалеку  спокійний

незнайома  чорнобокий

полегшено  пустотливі

- Тлумачення значень.

Іспит – екзамен.

Директор – керівник у навчальному закладі, в установі.

Лагідно – спокійно, тихо.

Затамував – завмер, притих.

2. Читання тексту вчителем.

- Зараз я прочитаю оповідання, перед вами стоїть завдання: визначити, що є самим важливим в цьому оповіданні.

3. Відповіді на запитання:

- Чому хвилювався вчитель?

- Як клас зустрів незнайому дівчинку?

- Що, є головним в оповіданні (не можна сміятись з чужого горя).

4. Читання тексту учнями (за методичною структурою АУР)

Вчитель розбиває текст на частини в тих місцях, які могли б викликати інтерес у дітей. Після кожної зупинки ведеться дискусія.

V. Фізкультхвилинка.

Зарядка для очей.

VI. Продовження вивчення нового матеріалу, опрацювання тексту Всеволода Нестайка «Руденький»?

1. Ознайомлення з життєвим та творчим шляхом Всеволода Нестайка (розповідає підготовлений учень).

- Сьогодні на уроці ми ознайомимось ще з одним письменником В. Нестайком. Його портрет та твори знаходяться у нашій виставці.

2. Словникова робота.

3. Читання тексту вчителем.

- Перш ніж ви послухаєте оповідання, ви повинні вирішити одну проблему: сказати, яка головна думка цього оповідання і яке речення цьому відповідає.

4. Відповіді на запитання. Гра «Зала суду». Клас ділиться на 3 ряди.

1 ряд – адвокати, 2 ряд – прокурори, 3 ряд – судді.

- Чи знайомі ви з такими професіями?

- Хто такий адвокат? Прокурор? Суддя?.

- У нас склалася важка ситуація. Чорнявий хлопчик вихопив у дівчинки цукерку і втік у під’їзд, а руденький хлопчик, хоч і не хотів, віддав їй свою.

Адвокати шукають у цій ситуації позитивні сторони і аналізують їх, прокурори – негативні моменти, а судді виносять вирок.

5. Гра «Мімірічі». Читання тексту учнями.

На дошці вивішуються 4 мімічні обличчя.

  •  Якому реченню усміхається цей хлопчик?     
  •  За яким реченням плаче цей хлопчик?
  •  Яке речення принесло радість цьому хлопчику?
  •  А яке речення засмутило цього хлопчика?

(Діти знаходять ці речення і зачитують їх).

6. Інсценізація уривку з оповідання (діалог між дідусем та руденьким хлопчиком)

7. Логічна вправа . Робота в парах.

Роз’єднати слова і прочитати речення (на індивідуальних картках).

Ідідусьласкавопоплескавйогопоплечу (і дідусь ласкаво поплескав його по плечу).

VII.Домашнє завдання (диференційовано)

1. Ст.51-54, виразно читати.

2. За бажанням переказати ст. 51-52 «Горбатенька дівчинка».

VIII.Підсумок уроку.

Складання павутинки зі словом урок? (про що ми сьогодні з вами говорили?, що запам’яталось найбільше).

 

   

Методичний коментар.

Читання з передбаченням (методична структура АУР «актуалізація – усвідомлення - рефлексія»).

Крок 1. Учитель вибирає доборе викладений і цікавий матеріал для учнів, який відповідає їх віку.

Крок 2 . Учитель мусить самостійно прочитати і зрозуміти текст, а також поставити для себе наступні запитання:

  •  Чому я хочу, щоб мої учні прочитали цей матеріал?
  •  Що, на мою думку, учні зрозуміють, прочитавши текст?
  •  Що я хотів би, щоб учні зрозуміли, прочитавши текст?
  •  Які найзначніші проблеми чи питання є в тексті?
  •  Яким досвідом мають збагатитися й поділитися учні, ознайомившись із текстом.  

Крок 3. Розбийте текст на частини в тих місцях, які могли б викликати інтерес у дітей.

Крок 4. Не діліть текст на багато дрібних частин.  Важливо виділити основну лінію подій.

Крок 5. Після кожної частини (зупинки) тексту, продумайте різні типи запитань. Не ставте дуже багато запитань, бо це може привести до втрати цілісності тексту. Це загрожує втратою цілісності сприйняття послідовності подій тексту.

Крок 6. Наголосіть дітям, щоб вони читали текст лише до того місця, до якого їм буде вказано. Попередьте їх, що дуже важливо не читати далі текст після зупинки.

Крок 7. Після кожної зупинки ведіть з дітьми дискусію. Доцільно зосередити увагу на питання:

  •  Про що ця історія?
  •  Яка проблема описується в оповіданні?
  •  Чому ви так гадаєте?
  •  Що на вашу думку, може статися далі?
  •  Що ви думаєте про...?
  •  Що ви відчуваєте стосовно певного персонажу чи події?
  •  Що би ви зробили далі?
  •  Чи виправдалися ваші передбачення?
  •  Що ви думаєте тепер?
  •  Чи ви здивовані?

Крок 8. А тепер прочитайте наступний уривок і дізнайтеся, що сталося далі.

Крок 9. Підпорядкуйте процес опрацювання тексту за структурою АУР так, щоб учні поступово проходили стадії актуалізації, втягнення, прогнозування, розуміння, побудови смислів та рефлексії.


Дійові особи

«Як це було без мене?»

По волосинці»

УРОК

Ігри

Біографія

Інсценізація

Мімічні хлопчики

Зала суду

Парна робота

Оповідання


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

32997. Философская концепция человека 20.64 KB
  Б Жизнь человека подчиняется биологическим законам Биоорганизация человека есть результат развития длинного ряда его предков животное обезъяналюди гомениды современный человек Человек в отличие от животных имеет такие биологические структуры которые служат материальными предпосылками для развития чисто человеческих особенностей: возникают органы позволяющие человеку трудиться рука мозг и прямая походка 2. Человек обладает качественными надбиологическими образованиями которые формируют социальную характеристику человека....
32998. Понятие науки, её функции 20.99 KB
  Теоретические уровни отдельных наук смыкаются в общетеоретическом философском объяснении открытых принципов и законов в формировании мировоззренческих и методологических сторон научного познания в целом. Социологический анализ деятельности института науки в современном обществе дает основание утверждать что главной функцией науки является производство и умножение достоверного знания позволяющего раскрывать и объяснять закономерности окружающего мира Указанная выше основная функция науки в современном обществе может быть конкретизирована и...
32999. Философия техники, Исследование первопричин техники 24.35 KB
  Исследование первопричин техники. Основоположником этого раздела философии является Эрнст Капп написавший Основные направления философии техники 1877. философия техники во-первых исследует феномен техники в целом во-вторых не только ее имманентное развитие но и место в общественном развитии в целом в-третьих принимает во внимание широкую историческую перспективу.
33000. Философия и ее предмет. Исторические условия возникновения философии 42.2 KB
  Философия - любовь к мудрости (от греч. phileo - люблю и sophia - мудрость) - возникает в VII-VI веках до н.э. в Древней Греции и на Востоке - в Индии и Китае. С тех пор не утихают споры о предмете философских размышлений, назначении философии, ее соотношении с другими формами человеческой духовной деятельности.
33001. ФИЛОСОФИЯ ДРЕВНЕГО ВОСТОКА 35.04 KB
  РВ вобрала в себя миф и ритуал в таком виде она несла зачаток как религиозного так и философского видения мира и человека. Есть там и идея макрокосмической эмбриогонии согласно которой рождение космоса рассматривается по аналогии с зачатием и рождением человека в материнском лоне. Космос порождает человека. В рамках древнеиндийской философии подчёркивается значение духовной стороны человека она приобретает здесь космический смысл.
33002. Милетская школа. Милетская школа философии 26.78 KB
  Обратимся к наиболее известному опровержению возможности движения знаменитым апориям Зенона которого Аристотель назвал изобретателем диалектики. Но для философа вопрос ставиться не в плоскости эмпирического существования движения а в плане мыслимости его противоречивости и в системе понятия в диалектике его соотношения с пространством и временем. Элиатам не удалось доказать что движения нет. Они своими тонкими рассуждениями показали то что едва ли кто из их современников осмысливал что такое движение Сами они в своих размышлениях...
33003. Платон и Аристотель 17.61 KB
  Философскоэтические взгляды Платона изложены в многочисленных диалогах главное действующее лицо которых как правило его учитель Сократ. В дошедших до нас произведениях нет законченной философской системы поэтому воззрения Платона на те или иные вопросы служили и продолжают служить предметом спора между исследователями. Образы идеи по мнению Платона находятся вне времени и пространства недоступны восприятию но их может созерцать разум который и связывает два мира: потусторонний и реальный. Трудно назвать область знаний которая не...
33004. Философия поздней античности 17.13 KB
  В смысловой мир человека вторгалось чувство безосновности и негарантированности существования. Именно они порабощают человека. Его основатель Зенон из Китая утверждал что основная цель человека жить в согласии с природой и это то же самое что жить согласно с добродетелью. Стоический мудрец идеал человека является воплощенным разумом.
33005. Философия средневековья, монотеизм как основа философии средневековья 20.82 KB
  Для философии это был период когда изменились цель и характер философствования. Философы могли свободно создавать свои мировоззренческие концепции как в области онтологии так и в гносеологии этике эстетике социальной философии. А тот факт что тенденция к союзу философии и теологии к их взаимодействию проявилась еще в конце античности...