62013

Екранні мистецтва: кіно, відео. Телебачення як мистецтво і засіб комунікації

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Телебачення як мистецтво і засіб комунікації. Мета: ознайомити учнів із кінематографом як видом мистецтва; розкрити синтетичний характер кіномистецтва; учити розрізняти види відеопродукції та аналізувати роль телебачення у формуванні культури нашого покоління; виховувати любов до кіномистецтва. Терміни і поняття: Кіномистецтво; кінематограф; кіноіндустрія;...

Украинкский

2014-06-23

39.92 KB

172 чел.

Тема.               Екранні мистецтва: кіно, відео. Телебачення як мистецтво і  

                         засіб комунікації.

Мета:              ознайомити учнів із кінематографом як видом мистецтва;

                        розкрити синтетичний характер кіномистецтва;

                        учити розрізняти види відеопродукції та аналізувати роль телебачення у формуванні культури нашого покоління; виховувати любов до кіномистецтва.  

Тип уроку:    вивчення нового матеріалу.

Форма уроку: віртуальна мандрівка.

Оснащення уроку: Візуальний ряд: фрагменти кінофільмів; фотоматеріали.

                                    Обладнання: ПК; проектор.

Терміни і поняття: «Кіномистецтво»; «кінематограф»; «кіноіндустрія»; «кінознавство»; «телебачення»; «відео».

                        

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент  

ІІ. Актуалізація опорних знань

 Слайд 2 ВИДИ МИСТЕЦТВ

      ̶     З якими видами мистецтва ми з вами ознайомились на минулих уроках?  (Архітектура, скульптура, графіка, живопис Художня фотографія, музика, декоративно-прикладне мистецтво, театр).

  1.  А тепер згадаємо, розвиток яких вивчених вами видів мистецтва найбільше залежить від розвитку технічного прогресу? ( Архітектура, комп’ютерна графіка, фотомистецтво).
  2.  Завдяки якому технічному пристрою ми можемо дізнатися про новини у світі, подорожувати країнами, відвідувати виставу, спортивні змагання, подивитись концерт, кінофільм тощо? (Завдяки телевізору).

ІІІ. Мотивація навчальних знань.

 

Слайд 3 Портрет і цитата Маршала Маклюена

     Відомий американський соціолог і культуролог Маршал Маклюен  сказав:

«У будь-якої епохи й культури є свої улюблені моделі сприйняття та пізнання навколишнього світу». Однією з визначних рис сучасного культурного розвитку є формування і стрімкий розвиток екранної культури. Сьогодні  ми живемо у світі, де значна частина нашого досвіду й уявлень передається за допомогою екранного спілкування. Тож з’ясуймо, за допомогою яких видів екранного мистецтва відбувається спілкування.   

ІV. Повідомлення теми уроку.

Сьогодні  ми розглянемо нову тему «Екранні мистецтва: кіно, відео. Телебачення як мистецтво і засіб комунікації» (Запишіть, будь ласка, тему уроку в зошиті).

Слайд 4 Тема уроку

 А працювати на уроці ми будемо за таким планом

Слайд 5 Питання для розгляду.

 

  1.  Кіно, як екранне мистецтво.
  2.  Телебачення як мистецтво і засіб комунікації.
  3.  Відеомистецтво.

Зверніть увагу на епіграф до нашого уроку:

Слайд 6 Епіграф до уроку

«В усьому, на що спрямовано в наш час кіноапарат,

люди отримують можливість побачити самих себе».

                                                                                                             Вальтер  Беньямін

 ̶   Як ви розумієте цей епіграф? (Відповіді учнів)

V. Викладення нового навчального матеріалу.

 Розповідь учителя.

  Екран заполонив наше життя, і ми навіть не уявляємо існування без кіно, телебачення, відео . Їх ще називають аудіовізуальними видами мистецтва.   Тому що ми водночас слухаємо і бачимо. Вони також, як і фотографія, породжені технічним прогресом.

  Всі ви любите й, сподіваюсь, знаєте кіно.

Пропоную вам  тести, які допоможуть вам пригадати деякі факти. Але не засмучуйтесь, якщо не зможете дати відповідь на всі запитання.  У вас є можливість дізнатися більше на наших уроках.  

Слайд 7, 8, 9 Кінотест

1. Винахідниками кіно вважають:

А) Ньютона та його учнів

Б) Луї та Огюста братів Люмєрів

В) Дмитра Менделєєва та його учнів

2. Прообраз кіно – це…

А) театр

Б) фотографія

В) живопис

3. “ Великим німим ” називали :

А) чорно – біле кіно

Б) кінофільми, які йшли в супроводі “ живої ” музики

В) кольорове кіно

Які ж  історичні передумови виникнення кінематографу?

4. Перші кольорові кадри з'явились у фільмі:

А) “ Зоряні війни ”

Б) “ Володар перснів ”

В) “ Привид опери ”

5. Фільм “ Діамантова рука ” – це:

А) детектив

Б) трилер

В) комедія

6. Перший публічний кіносеанс пов’язаний із Парижем і:

А) Єлисейськими полями

Б) бульваром Капуцинів

В) Ейфелевою вежею

Молодці! На минулому уроці ви отримали завдання розділитися на групи і підготувати повідомлення на певні теми.

Слайд 10  Перша група «Кіномистецтво»

Зверніть увагу на висловлювання Робіна Рая:

«Кіно має викликати в тебе бажання думати. Але сьогодні більшість фільмів викликають у тебе бажання їсти».

Чи згідні ви з цією думкою?» (Відповіді учнів)

А зараз послухаємо виступи учнів 1-ї групи про історію світового кінематографу.

Виступ 1-ї групи «Кіномистецтво»

(історія світового кінематографу)

Слайд 11 Історія виникнення кіно

(Після виступу першого учня пропонується перегляд фільму)

Демонстрація документальної стрічки братів Люмєр

«Прибуття потяга на вокзал Ла Сьота»

А зараз з вами попрацюємо із словником.

Слайд 12 Словникова робота.

Кіномистецтво – це мистецтво відтворення на екрані за допомогою кінематографа зображень, що викликають враження живої дійсності.

Кінематограф – це мистецтво, твори, якого створюються за допомогою зображень, що рухаються.

Кінематографія  - це галузь культури та економіки, що об’єднує всі види професійної діяльності, пов’язані з виробництвом, поширенням, зберіганням і демонструванням фільмів.

Кіноіндустрія  - галузь промисловості, що виготовляє кінофільми, спецефекти до них та анімацію.

Висновок:  отже кіномистецтво – це вид художньої творчості, що увійшов до системи синтетичних видів мистецтва у ХХ столітті. У ньому поєдналися традиції інших видів мистецтва. Пригадаємо, що відбувається на екрані. Ми бачимо гру акторів (театр), чуємо слово (література),  музику (музичне мистецтво), бачимо пейзажі, інтер’єри, костюми (образотворче мистецтво). Тобто, це мистецтво колективне, яке об’єднує працю художників різних спеціальностей. Воно навчає роздумувати про себе, своє життя, минуле, сучасність та майбутнє.

 Вчитель.  Поява наступного виду мистецтва зумовлена бажанням людини отримувати свіжу й точну інформацію у найбільш зручний спосіб.                                                

Слайд 13 Друга група «Телебачення»

Зверніть увагу на висловлювання Гейтса Білла:

«У телевізорі не показують справжнє життя. У реальному житті не виходить весь день сидіти в кафе й розмовляти із друзями ».

     ̶    А як ви вважаєте? (Відповіді учнів)

     ̶    Що ж таке телебачення як мистецтво і засіб комунікації?   

Про це нам розкажуть учні другої групи.                                                  

                                                        

                                             Виступ 2-ї групи «Телебачення»

(історія виникнення телебачення, засоби телебачення,

новітні жанри телебачення)

 

Слайд 14 Історія виникнення телебачення

Слайд 15 Види телепрограм

телеміст  - відео кліп – телеспектакль – телепередача – телереклама – телевізійний фільм – телешоу - телесеріал

А зараз пропоную переглянути телерекламу і теленовини.

                                       Перегляд телереклами, новин

Виступ учня.

Слайд 16 Телевізійне інтерв’ю

Спасибі за цікаві повідомлення. А зараз звернемось до словника.

Слайд 17 Словникова робота.

Телебачення – ( від грецьк. tele – «далеко»,  visio – «бачення») – це галузь науки, техніки та культури, пов’язана з передаванням на відстань зображень рухомих і нерухомих об’єктів із допомогою електричних сигналів, що розповсюджуються каналом зв’язку.

Висновок: отже телебачення є могутнім засобом масової інформації.  Воно є послідовником попередніх видів ЗМІ: преси, фотографії, радіо. На рубежі ХІХ – ХХ століть вірним супутником інформаційного телебачення стали комп’ютерні мережі та Інтернет. Головна цінність телебачення як засобу комунікації в тому, що ми не лише отримуємо нову інформацію, але й стаємо безпосередніми співучасниками подій. Тобто, не виходячи з дому ми можемо віртуально відвідати музей, театр, побувати на концерті, фестивалі. Реклама на телебаченні не дасть нам пропустити будь-яку значну подію культурного життя: виставку творів мистецтва, прем’єру театрального спектаклю, гастролі видатних артистів, новий фільм і таке ін.

Вчитель. За допомогою наступного виду екранного мистецтва людина отримує можливість створювати особистий культурний простір: разом з індивідуальними бібліотеками  і фонотеками формуються зібрання улюблених творів кіно- і телеекрану – відеотеки.

Тож надаємо слово третій групі, яка розкаже нам, що таке відеомистецтво.

Слайд 18 Третя група «Відеомистецтво»

Виступ 3-ї групи «Відеомистецтво»

(історія виникнення)

Слайд 19 Відеотека класу

Перегляд відео про 9 клас

Висновок: отже на відміну від телебачення, яке пропонує всім глядачам однакову інформацію, відео удосконалює процес вибору, фіксації, збереження і розповсюдження цієї інформації.

Отже, сьогодні на уроці ми з вами розпочали вивчати тему «Екранні мистецтва». Дізнались у чому полягає відмінність екранних видів мистецтва від інших. Тож, давайте перевіримо якими уважними ви були протягом уроку.

VІ. Закріплення нових знань.

Запитання для засвоєння матеріалу.

  1.  Чи можна назвати кіно синтетичним видом мистецтва? Чому?
  2.  Кому належить винахід кінематографу? (Французьким винахідникам братам Луї та Огюсту Люм̕єру).
  3.  Де і коли відбувся перший кіносеанс? ( В Парижі, у «Грант кафе» на бульварі Капуцинок 28 грудня 1895 р.)
  4.  Хто першим почав знімати і демонструвати хронікальне кіно в Україні? (Фотограф - художник А.К.Федецький, через рік після винайдення Люм̕єрами кінематографа).
  5.  Хто відкрив принцип телебачення?(Принцип телебачення був відкритий російським біологом П. Бахметьєвим в 1880р.)
  6.  Коли святкується Всесвітній день телебачення? (21 листопада)
  7.  Чим вас приваблює кінематограф?

VII. Оцінювання.

VIII.  Домашнє завдання.

  1.  Опрацювати підручник с.84-87,95-97. Усно відповісти на питання.
  2.  Скласти кросворд з ключовим словом «Кінематограф»
  3.  За принципом набору SMS - повідомлень визначте назви найвідоміших кінонагород, кінофестивалів.

415570444 – (Каннський)

67416 – (Оскар)

565624770 – (Молодість)

5441 – (Ніка)

Визначте, з якими країнами пов’язані ці кінофестивалі та премії.

                                                                                                                            Додаток 1

1-а група «Кіномистецтво»

1-й учень.

Кіномистецтво виникло після того, як у 80-90 рр. ХІХ ст. винахідники в різних країнах світу створили апарат, який знімає на плівку рухомі об’єкти.

Винахідниками кіно вважаються французи, брати Огюст та Луї Люм̕єри, які у своєму винаході використали пристрій Едісона. Їхній апарат «сінематограф» і дав назву кінематографу.

28 грудня 1895 року в паризькому «Гран-кафе» на бульварі Капуцинок відбувся перший публічний показ півтора хвилинної стрічки «Прибуття потягу на вокзал Ла Сьота». Цей фільм став канонічним твором кіно завдяки тому, що вперше в історії мистецтв виразно передав на пласкому екрані рух у перспективі: потяг з’являвся здалеку, проходив навскіс екран і зникав за його лівим кутом.

2-й учень.

Зрозуміло,що спочатку публіку цікавили більше технічні можливості, а не художній зміст. Всього фірма Люм̕єрів випустила близько 1,5 тисяч одно-, двохвилинних фільмів – в жанровому відношенні це були прості репортажі та ігрові сцени на літературні та історичні сюжети.

В перші роки свого існування кіно залишалось німим. Акторам доводилось передавати свої почуття, думки, настрої через жести та міміку. Видатним актором німого кіно був Чарлі Чаплін. Ексцентрична зовнішність: широкі штани, тісний піджак, черевики з довгими носами, кумедна хода, постійна супутниця – тростинка – «маска»,  створена  талановитою людиною, актором, сценаристом, режисером, композитором Ч.Чапліним.

3-й учень.

Перший звуковий фільм з̕явився у 1928 р. Великий інтерес до кіномистецтва з боку усіх верств населення сприяв швидкому розвитку індустрії кіно.

Перші кроки кінематографу в Україні пов’язані з іменем механіка – конструктора І.А.Тимченка та фізика М.А. Любимова – вони ще в 1893 р. створили апарат для відтворення на екрані неперервного руху людей і предметів. Через рік після винайдення Люм̕ єрами  кінематографа фотограф- художник А.К. Федецький знімав і демонстрував хронікальне кіно. В 1907 р. в Україні розпочалося виробництво кінофільмів.

4-й учень.

Вихідні структурні елементи – «цеглинки», з яких складається фільм – це      кадри. Художній образ виникає, коли є рух від кадру до кадру – тобто при монтажі кадрів – ритм зміни кадрів складає художню атмосферу фільму.

 У перші роки існування кіно експерименти щодо звуку та кольору проводились постійно. Перший колір з’явився в 1925 р. у декількох епізодах фільму «Примара опери». Але лише 1935 рік вважається роком появи кольорового кіно – це фільм американського режисера Р. Мамуляна «Беккі Шарп».

Сучасні технології безмежно розширили можливості кінематографу. Синтез кіно і комп’ютерної графіки дозволяє реалізувати будь-які фантазії.

 

                                                                                                               Додаток 2

2-га група «Телебачення»

1-й учень.

Телебачення  - це виробництво і поширення аудіовізуальних передач і програм, наймасовіший засіб поширення інформації, різновид мистецтва. Воно дає нам змогу не тільки отримувати свіжу й точну інформацію, а бути безпосереднім співучасником прямих ефірів. Кожна думка, ідея, тема обговорюється одночасно чималою кількістю глядачів.

2 –й учень.

Принцип телебачення був відкритий російським біологом П.Бахметьєвим в 1880 р., а в1907 р. професор Петербурзького технологічного інституту Б.Л. Розгін створив першу електронно-променеву трубку (кінескоп) і дещо пізніше здійснив передачу зображення на кілька метрів.

Перші телевізійні системи використовували для передачі зображення – дроти (провода), а з появою пересувних телевізійних станцій і супутникових засобів можна вести транслювання з будь-якої точки земної кулі.

3-й учень.

На основі винаходу російського інженера Ю.Волкова в США в 1929 р. була створена одна з перших систем кольорового телебачення, а з 1967 р. почалось регулярне кольорове транслювання в СРСР.  

В 1996 р. Генеральна асамблея ООН прийняла рішення про святкування 21 листопада Всесвітнього дня телебачення.

Телевізори перестали називати «ящиками», тому що з̕явились  плазміні моделі та рідкокристалічні екрани. З̕явилось цифрове, супутникове та кабельне телебачення.

4-й учень.

Поступово телебачення перетворилось на окремий вид мистецтва. Від одноманітних інформаційних програм та простої трансляції кінофільмів у телестудіях створюються оригінальні, суто телевізійні програми:

  1.  Телеміст
  2.  Відео кліп
  3.  Телеспектакль
  4.  Телепередача
  5.  Телереклама
  6.  Телевізійний фільм
  7.  Телешоу
  8.  Телесеріал .

5-й учень. Інтерактивна вправа «Мікрофон»

  1.  Скільки часу ви проводите біля телевізора?
  2.  Ваші улюблені телепередачі і телесеріали?
  3.  Які навчальні , пізнавальні телепередачі ви знаєте?
  4.  Коли святкується Всесвітній день телебачення?
  5.  У чому секрет популярності телебачення?

 

                                                                                                                                       Додаток 3

3-я група «Відеомистецтво»

1-й учень.

Наприкінці минулого століття відбувся новий прорив технічного прогресу – мистецтво кіно перевтілилось у відеомистецтво. Воно по суті стало поєднанням кінематографа й телебачення. Відеофільми створюються переважно для телевізійного перегляду. Їх демонструють регіональні, кабельні, супутникові телеканали, їх можна переглянути через відеомагнітофони або DVD- плеєри.

2-й учень.

Основною превагою цього екранного мистецтва стало застосування комп’ютерної графіки, що дозволяє побачити на більш якісному рівні  не лише дійсну реальність, але й втілити в художні образи будь-які фантазії чи мрії творчої особистості. Завдяки відео мистецтву людина відкрила для себе новий світ – віртуальну реальність.

3-й учень.

Нами було проведено опитування однокласників. Ми просили пригадати фільми, які складають вашу відеотеку.

А тепер спробуймо на основі ваших особистих відеотек скласти відеотеку класу. 


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

31302. Методичні вказівки щодо виконання курсової роботи з дисципліни “Теорія автоматичного управління” 2.74 MB
  Методичні вказівки щодо виконання курсової роботи з дисципліни “Теорія автоматичного управління” для студентів денної та заочної форм навчання зі спеціальностей: 7.092203 - "Електромеханічні системи автоматизації та електропривод”, 7.092204 - “Електромеханічне обладнання енергоємних виробництв”
31303. ТЕОРІЯ АВТОМАТИЧНОГО УПРАВЛІННЯ 1.61 MB
  Лабораторні роботи проводяться на ПЕОМ у компютерному класі кафедри. Знаходячись у класі, кожен студент зобовязаний дотримувати правил техніки безпеки, які викладені в спеціальній Інструкції з техніки безпеки в компютерному класі, і правил пожежної безпеки, що також викладені в спеціальній інструкції.
31304. Методичні вказівки щодо виконання лабораторних робіт з курсу Теорія автоматичного керування 1.49 MB
  Лінійні системи автоматичного керування (САК) описують лінійними диференціальними рівняннями. У цих рівняннях змінні та їх похідні зустрічаються лише у першому ступені й відсутні взаємні добутки змінних та їх добутки з похідними.
31305. Методичні вказівки до виконання контольних і розрахункових завданнь з курсу “Теорія електропривода” 725.5 KB
  Сумісна робота двигуна і робочої машини. Вираз характеристик двигуна у відносних одиницях. Гальмівні режими роботи двигуна: а з віддачею енергії в мережу рекуперативне гальмування; б режим противмикання; в режим електродинамічного гальмування. Механічні характеристики і регулювання швидкості двигуна при шунтуванні якоря.
31306. ТЕОРІЯ ЕЛЕКТРОПРИВОДА 397.5 KB
  Незважаючи на різноманітність систем електропривода в завданні на проект а також у методичних вказівках здійснюється загальний підхід до розвязання задач вибору потужності двигуна дослідження статичних і неусталених режимів. Розрахувати відсутні параметри тахограми орієнтовно визначити потужність двигуна вибрати за каталогом двигун і редуктор. Виконати уточнений розрахунок потужності електродвигуна використовуючи формули приведення моментів і мас що обертаються. Розрахувати й побудувати статичні характеристики двигуна в розімкненій і...
31307. Методичні вказівки щодо виконання лабораторних робіт з навчальної дисципліни «Теорiя електропривода» (частина I) 2.27 MB
  Гальмівний режим Залежно від того як використовується перетворена електрична енергія існує декілька гальмівних режимів: режим рекуперативного гальмування або генераторний режим із віддачею енергії у мережу; при цьому активна механічна потужність із вала двигуна перетворюється в електричну і за відрахуванням втрат віддається в мережу тобто. Перехід із рушійного режиму в режим рекуперативного гальмування здійснюється при кутовій швидкості двигуна вище кутової швидкості ідеального холостого ходу; режим противмикання; при цьому двигун...
31308. «ТЕОРIЯ ЕЛЕКТРОПРИВОДA» (ЧАСТИНА IІ) 4.07 MB
  1 На відміну від каскаду сталої потужності додаткова ЕРС вводиться в ротор АД від машини постійного струму механічно не звязаної з валом робочого двигуна рис. Очевидно що і потужність приводного двигуна ПД МПС повинна бути в цьому випадку однаковою з потужністю АД. машини постійного струму і випрямленої напруги ротора асинхронного двигуна. ЛАБОРАТОРНА РОБОТА №2 ДОСЛІДЖЕННЯ МЕХАНІЧНИХ ХАРАКТЕРИСТИК ДВИГУНА ПОСТІЙНОГО СТРУМУ В СИСТЕМІ КВ Д МЕТА РОБОТИ Одержати експериментально швидкісні і за допомогою розрахунку ...
31309. Методичні вказівки щодо оформлення дипломних проектів (робіт) для студентів денної та заочної форм навчання 1.08 MB
  Зразок обкладинки дипломної роботи. Додаток Б Зразок обкладинки дипломного проекту. Додаток В Зразок титульної сторінки комплексного дипломного проекту Додаток Г Зразок титульної сторінки дипломного проекту. Додаток Д Оформлення аркуша технічного завдання на дипломний проект роботу Додаток Е Оформлення відомості дипломного проекту.
31310. ФОРМИРОВАНИЕ ПРЕДСТАВЛЕНИЙ О ВРЕМЕНИ И ПРОСТРАНСТВЕ У ДЕТЕЙ ДОШКОЛЬНОГО ВОЗРАСТА СРЕДСТВАМИ ИСКУССТВА 139.5 KB
  Выявить особенности представлений детей о пространстве и времени, отражённых в различных видах искусства. Разработать содержание и методы, обеспечивающие формирование представлений и времени и о пространстве, сохраняющих культурные ценности. Разработать целостную систему занятий по формированию представлений о пространстве и времени для детей 5-7 лет...