62100

Плетіння гачком як вид декоративно-ужиткового мистецтва. Вироби, плетені гачком. Правила безпечної праці, санітарно-гігієнічні вимоги та організація робочого місця

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета уроку: Освітня: засвоєння учнями знань про плетіння гачкомяк вид декоративно прикладного мистецтва види виробів плетених гачком правила безпечної праці та санітарно-гігієнічні вимоги до організація робочого місця.

Украинкский

2014-06-04

423.19 KB

56 чел.

Тема: «Плетіння гачком як вид декоративно-ужиткового мистецтва. Вироби, плетені гачком. Правила безпечної праці, санітарно-гігієнічні вимоги та організація робочого місця»

Мета уроку:

Освітня: засвоєння учнями знань про плетіння гачкомяк вид декоративно – прикладного мистецтва, види виробів плетених гачком, правила безпечної праці та санітарно-гігієнічні вимоги до організація робочого місця.

Розвиваюча: сприяти розвитку в учнів координації рухів, концентрації уваги, наочно – образного мислення, розвивати логічне мислення, уяву, пам'ять, точність трудових дій.

Виховна: виховувати повагу до трудової діяльності, культуру праці, бережливе ставлення до плетених виробів виробів, працелюбність, акуратність при вишиванні.

Література

Основна:

  1.  Гура Л.П. Прикрась свій дім / Л.П. Гура, Л. Є. Жоголь, Н. М. Ісупова та ін. – К. : Техніка, 1988. – 304с.
  2.  Ладвинська А.А. Спиці і крючок: Популярна енциклопедія  в’язання. – Донецьк:ТОВ ВКФ «БАО»,2009.-512с.
  3.  Раскутіна Р.В., Маркіна Е.В. «Вязание» 100 уроков. – Київ : «Реклама», 1967. – 324с.
  4.  Трудове навчання. Обслуговуючі види праці: підручник для 7-го класу загальноосвітніх закладів /авт. кол.: О. П. Гнеденко, Т. С. Мачача, Н. Г. Левченко, Л. І. Денисенко, А. І. Романчук, О. М. Романчук, Г. Є. Левченко, Т. Б. Гуменюк, П. Н. Дусь, М. П. Туров. – К.: Педагогічна думка, 2009. – 256 с.
  5.  Трудове навчання. Обслуговуючі види праці: підручник для  8-го класу загальноосвітніх закладів /авт. кол.: Н. Г. Левченко, Л. І. Денисенко, А. І. Романчук, О. М. Романчук, П. Н. Дусь, М. П. Туров. – К.: Педагогічна думка, 2009. – 256 с.

Додаткова

  1.  Танадайчук С.В. Декоративне мистецтво: розпис, писанка, витинанки, пластика. - К.: Видавничий Дім «Соборна Україна», 1998. – 48с.

Міжпредметні зв’язки:

Зовнішні:

  1.  Рідна мова, 5 клас, тема: «Зв’язна мова»
  2.  Історія України, 7 клас, тема: «Утворення та розвиток Київської Русі»
  3.  Історія України, 7 клас, тема: «Поява скотарства та землеробства»

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Час: 45 хв.

Структура уроку

I Організаційна частина

2 хв

II Актуалізація опорних знань і почуттєвого досвіду

5 хв

III Мотивація навчальної діяльності учнів

2 хв

IV Повідомлення теми, мети і завдань уроку

2 хв

V Виклад нового навчального матеріалу

1. Плетіння гачком як вид декоративно-ужиткового мистецтва.

2. Вироби, плетені гачком

3. Правила безпечної праці, санітарно-гігієнічні вимоги та організація робочого місця

20 хв

VI Закріплення нового навчального матеріалу

4 хв

VII Підведення підсумків уроку

3 хв.

IX Видача домашнього завдання і прибирання робочих місць

2 хв.

Хід уроку

I.Організаційна частина

Мета діяльності:  привітання, перевірка присутності учнів, заповнення вчителем класного журналу, перевірка підготовленості учнів до заняття (зошит, наявність спецодягу, матеріалів, обладнання),  ознайомлення учнів з планом заняття.

Форма проведення навчання: фронтальна

Методи навчання: за джерелом знань і вмінь – словесні (бесіда вступна).

Слово вчителя:

Доброго дня діти! Давайте для початку ми призначимо чергових… Тепер нехай чергові скажуть, хто сьогодні відсутній? … Перевірте, будь ласка, чи готові ви до уроку, чи все у вас є на парті… Приберіть, будь ласка, усе зайве зі столу. Отже, розпочнемо роботу.

II. Актуалізація опорних знань та життєвого досвіду учнів

Мета діяльності: перевірка вчителем  до початку повідомлення нових знань підготовленості учнів до сприймання навчального матеріалу з метою аналізу стану знань, умінь і навиків, набутих раніше і необхідних для свідомого засвоєння теми.

Форми організації навчання: фронтальна

Методи навчання: за джерелом знань і умінь – словесні (бесіда вступна).

Питання бесіди:

1.Чи є у Вас вдома вишиті вироби, які?

2. Які вироби оздоблюються вишивкою?

3. Чи займалися Ви вишивкою раніше?

4. Для чого потрібно вишивати на виробах?

5. Що на Вашу думку називається вишивкою?

III Мотивація навчальної діяльності учнів

Мета діяльності: заохочення учнів до сприймання запропонованого матеріалу.

Форма організації: фронтальна

Методи навчання: за джерелом знань і умінь – словесні (розповідь)

Мотивація вступна, перспективна

Кожен із вас індивідуальність і,  напевне, як всі, вам хочеться виділитися... Ручна праця завжди цінувалася,  люди завжди прагнули прикрасити свій одяг  якнайкраще. Вишивка є одним із кращих видів прикрашення одягу, а особливо мережка. Навчившись гарно вишивати мережкою, ви з легкість можете прикрашати свій одяг. Те, які вироби у дівчини в хаті, свідчить, чи працьовита дівчина, чи акуратна, тому вироби інтер’єру, такі як серветки, наволочки, скатертини, рушники, оздоблені мережкою, дуже гарно доповнять  інтер’єр вашого дому. Також кожна дівчина має вишити собі на весілля рушник, який обов’язково оздобить мережкою. Тому, діти, потрібно навчитися вишивати мережкою, бо вона вам обов’язково стане у пригоді у майбутньому.

IV Повідомлення теми, мети і завдань уроку

Мета діяльності: ознайомити учнів з темою, метою та завданнями уроку.

Слово вчителя:

Як ви уже зрозуміли, на сьогоднішньому уроці ми будемо вивчати один із видів декоративно – прикладного мистецтва вишивку. Запишіть, будь ласка, у ваші зошити тему уроку.

Під запис:

Тема: «Українська вишивка – традиційний вид оздоблення виробів. Види виробів, оздоблених вишивкою. Правила безпечної праці, санітарно-гігієнічні вимоги та організація робочого місця»

Мета уроку: засвоєння учнями знань про вишивку як вид декоративно – прикладного мистецтва, види виробів оздоблених вишивкою, правила безпечної праці та санітарно-гігієнічні вимоги до організація робочого місця

V Виклад нового навчального матеріалу

Мета діяльності: формувати знання про вишивку як видом декоративно-прикладного мистецтва, види виробів вишитих вишивкою, правила безпечної праці та санітарно-гігієнічні вимоги.

Форма організації навчальної діяльності: фронтальна

Методи діяльності вчителя: за джерелом знань і умінь словесні (розповідь, бесіда), наочні (ілюстрування, демонстрування)

Методи діяльності учнів: за типом пізнавальної  діяльності -репродуктивний 

План викладу нового матеріалу 

1.Вишивка як вид декоративно - прикладного мистецтва, види технік вишивання, орнаменти, стилі, регіональні особливості вишивки.

2.Види виробів вишитих вишивкою

3. Правила безпечної праці, санітарно-гігієнічні вимоги та організація робочого місця

  1.  Під запис: Вишивка – найпоширеніший вид народного декоративно-прикладного мистецтва, орнаментальне або сюжетне зображення на тканинах, шкірі, виконане різними ручними або машинними швами.

Слово вчителя: 

Дивовижне багатство художньо-емоційних рішень української народної вишивки зумовлене різнотиповістю матеріалів, технік виконання орнаментів, композицій, колориту, які мають численні локальні особливості. Художнє обдарування українського народу, вершини його мистецького хисту в повну силу виявлені у вишитих творах. Немає меж розмаїттю їхніх художньо-виражальних засобів.

Мотивація вступна, пізнавальна

Перша згадка про вишивку

Коли ж виникла вишивка і якою була перша згадка…?

Хоча перші згадки про вишивку у давньогрецьких істориків, мабуть, ніколи не зможемо довідатись, хто і коли вперше втілив у вишивці красу природи, свої почуття, любов до рідної землі. Однією з причин є те, що тканина недовговічна і наука позбавлена можливості точно визначити час виникнення цього виду мистецтва, тому ми змушені приймати на віру здогади і припущення дослідників. Дані археологічних розкопок, свідчення літописців і нотатки мандрівників минулого дають змогу вважати, що початок мистецтва вишивання на території, яку займає сучасна Україна, сягає у глибину віків. Його розвиток триває з незапам’ятних часів і до наших днів. Він ніколи не переривався, оскільки вірною є духовність народу, його творчість, прагнення до найвищих вершин прекрасного.

Відомо багато археологічних доказів давності і поширеності народних звичаїв оздоблювати одяг вишивкою. Так на околиці села Мартинівка, що на Черкащині, знайдено скарб VІ ст. н.е. Серед інших речей тут виявлено пам’ятки з металу, срібні бляшки з фігурами чоловіків, одягнених у широкі сорочки з вишивкою на грудях. Так донедавна одягалися українські селяни.

Срібна нашивна бляшка

2. З давніх-давен жінки оформляли вбрання і речі домашнього вжитку вишивкою

та мережкою. Нею підрублювали серветки, скатертини, доріжки, подоли

сорочок.

Вишивка – вид декоративно – прикладного мистецтва, в якому узор і зображення виконуються ручним або машинним способом на тканинах, шкірі, повсті, та інших матеріалах лляними, бавовняними, шовковими, вовняними нитками, а також бісером, перлами, коштовним камінням, лелітками і т. д.

Один із найпоширеніших видів ручної праці українських жінок і, зокрема, дівчат. Вишивку вживають в українському народному побуті передусім на предметах одягу, в основному на жіночих і чоловічих сорочках . Крім того, вишивки поширені на предметах домашнього вжитку, як наліжники, обруси, наволочки, рушники тощо.

Основне призначення вишивки — прикрашання одягу та інтер'єрно-обрядових тканин. Вишивали головні убори - очіпки, намітки, хустини, а також сорочки, кожухи, свитки, корсетки, киптарі, спідниці, рушники, скатертини тощо.

 

Під запис:

3. Під час вишивання потрібно

дотримуватися правил безпечної праці:

1. Інструменти і пристосування зберігати у спеціальній шкатулці чи ящичку. При виконанні ручних робіт шкатулку з інструментами та пристосуваннями класти на стіл праворуч від тканини.

2. Голкою працювати обережно. Не підносити голку близько до обличчя.

3. Після роботи голку й шпильки зберігати тільки у гольнику або покласти у спеціальну коробку.

4.  Під час вишивання слід дотримуватися правил користування різальними і гострими інструментами. Забороняється залишати голку без нитки, підносити голку та ножиці до очей, вколювати голку в робочий одяг, крісло.

5. Ножиці на робочий стіл класти із зімкненими лезами, направленими від себе

6. Перед виконанням ручних швейних робіт треба ретельно вимити руки, щоб не забруднити тканину.

7. На робочому місці слід дотримуватися чистоти і порядку.

8. Волого-теплову обробку виробу треба виконувати справною праскою, стоячи на гумовому килимку.

9.Після закінчення вишивання потрібно прибрати своє робоче місце.

(показ схем «правила внутрішнього розпорядку в навчальній майстерні», памятка «правила безпечної праці»)

Слово вчителя: 

Вишивка, як і кожен вид діяльності потребує правильної організації робочого місця. Правильна організація робочого місця має велике значення для набуття високої культури праці. Якщо робоче місце організоване раціонально, то учні успішніше працюють і менше стомлюються, економлять енергію й час, тобто підвищують продуктивність праці. На робочому місці не повинно бути нічого зайвого, щоб не було метушні, щоб не шукати потрібне серед непотрібного.

Робочим місцем називають ділянку виробничої площі з усім технічним і допоміжним оснащенням, на якій виконує роботу учень або група учнів. Організація робочого місця найраціональніша тоді, коли всі предмети розміщуються в робочій зоні. Робоча зона – це простір у межах досяжності рук працюючого в горизонтальній і вертикальній площинах.

Організовуючи робоче місце, важливо обирати зручну позу. Робоча поза учня – це правильне положення всіх частин його тіла під час виконання трудового завдання на робочому місці. Стілець повинен мати зручну для сидіння спинку. Під ноги бажано ставити стільчик 20-25 см. заввишки.

Отже, раціональна організація робочого місця, правильний режим праці й відпочинку, зручна поза значно поліпшують умови праці, сприяють підвищенню її продуктивності та охороні вашого здоров’я..

Мотивація вступна, пізнавальна

Виникнення голки

« А чи відомо вам, як виникли голка і з чого вона виготовлялася?  Про це ви зараз дізнаєтесь…»

В минулому столітті в багатьох країнах розвинулась лихоманка скарбошукачів. Хто тільки не шукав скарби: авантюристи, члени правління, відставні генерали, заможні люди. Ось одна розповідь.

Сталося це на березі Флориди. Під товстим шаром піску шукачі скарбів найшли дерев’яну скриню з написом «Сан-Фернандо». Корабель з такою назвою затонув 250 років назад по дорозі із Мексики в Іспанію з солідним грузом: 150 мільйонами срібних песо. Зрозуміло, скриню викинуло хвилею на берег, а потім пісок засипав його. Щасливчики довго возились над замком, на кінець він піддався, декілька тремтячих рук відкинули кришку, і в погляд скарбошукачів представили десятки тисяч… І як ви думаєте, що вони побачили? Побачили багато великих матроських голок для латання парусів. А чи зраділи, коли вони побачили багато голок?  Звичайно, горе-шукачі були розчаровані. Хіба це скарб? Але проста голка дійсно скарб – скарб людського розуму.

Згодом почали виготовляти голки з риб’ячих кісток, в тупому кінці якої зроблена дірка, - ось і весь «винахід». Цією ж кісткою, тільки з метала, ми користуємось і сьогодні.

Через деякий час після винаходу кістяної голки, почали шукати їй заміну – дуже вона була ламкою. Почали використовувати тернові шипи, але їх в основному використовували бідні люди, більш заможні зшивали одяг срібними та золотими голками. Пізніше голки почали робити з бронзи, заліза. Стальні голки в Європі появились у XIV столітті, коли розкрили таємницю міцної жіночої сталі. Вушко на початку робити не вміли – просто загинали кінчик голок, що покращило їх зовнішній вигляд.

Фізкультхвилинка

Комплекс вправ на координацію рухів та уваги

VI Закріплення нового навчального матеріалу

Мета діяльності: перевірка засвоєння учнями нового матеріалу

Форма організації навчання: фронтальна

Методи навчання: за джерелом знань і умінь – словесні ( педагогічний диктант)

Питання бесіди:

  1.  Що називається вишивкою?
  2.  Які вироби прикрашають вишивкою?
  3.  Яких правил необхідно дотримуватися в майстерні?
  4.  Які потрібно вести себе по закінченню роботи?
  5.  Які потрібно організовувати своє робоче місце?

Заключна мотивація

Сьогодні ми з вами розглянули цікаву тему про вишивку і вишивку мережкою,  і це вам знадобиться не тільки для подальшого вивчення матеріалу і в майбутньому. Так як вишивка виконує не тільки функцію оздоблення одягу, а і інформативну та магічну функцію, елементи виступають як оберіг. Багато речей можна прикрашати вишивкою, зокрема рушники, картини, серветки, хустки, доріжки, скатертини, наволочки, сорочки. Щоб прикрасити свій одяг, та предмети побуту, вам потрібно навчатися мистецтву вишивання.

VII Підведення підсумків уроку

Мета діяльності:  підведення підсумків уроку, аналіз реалізації його навчальної мети.

Форма організації: фронтальна

Методи навчання: за джерелом знань і умінь – словесні (бесіда)

Питання бесіди:

  1.  Що нового ви дізналися сьогодні на уроці?
  2.  Чи справилися ви із поставленим завданням?
  3.  Чи вдалося вам реалізувати мету уроку?
  4.  Що найбільше вам сподобалося і запам’яталося з уроку?

Слово вчителя

Отже, сьогодні на уроці Ви гарно попрацювали, і справилися з поставленим завданням. Я дуже рада, що вам сподобалася матеріал теми.

IX Видача домашнього завдання і прибирання робочих місць

Вдома будь ласка, повторіть матеріал, що ми сьогодні вивчали. Кожний учень прибирає своє робоче місце. Чергові підмітають навчальну майстерню. Дякую за увагу, до побачення.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

49155. Расчет физических свойств природного газа при нормальных условиях 344.5 KB
  Расчет физических свойств природного газа при нормальных условиях Основные физикохимические свойства компонентов газов используемых для газоснабжения Газы Молекулярная масса кг моль Плотность при 0 С и атмосферном давлении кг м3 Критическая температура К Критическое давление МПа.
49156. Разрабка эффективного технологического процесса изготовления детали 211.5 KB
  Технология изготовления заготовки Возможные способы изготовления заготовки. Технологический процесс изготовления заготовки. Технология изготовления детали Технологический процесс.
49157. ТЕХНОЛОГИЯ РАЗРАБОТКИ ПРОГРАММНОГО ОБЕСПЕЧЕНИЯ 5.61 MB
  Курс лекций предназначен для приобретения теоретических навыков в применении средств, позволяющих разрабатывать программные продукты на современном технологическом уровне, а также ориентироваться в CASE-средствах и системах управления проектами. Курс предусматривает знакомство с CASE-средствами, их теоретическими основами и принципами использования.
49158. Цифровые системы передачи непрерывных сообщений 391 KB
  Распределение ошибки передачи сообщения по источникам искажений. Для преобразования непрерывного сообщения в цифровую форму используются операции дискретизации и квантования. К входным преобразованиям относятся ограничение максимальных значений сообщения дискретизация и квантование непрерывного сообщения.1 где 1 – эффективное значение относительной ошибки вызванной временной дискретизацией сообщения; 2 – эффективное значение относительной ошибки вызванной ограничением максимальных отклонений сообщений от среднего значения; 3 –...
49159. Разработка эскизного проекта локальной вычислительной сети 1.02 MB
  Цель проекта: Разработка эскизного проекта локальной вычислительной сети ЛВС. Планирование построения сети Выбор топологии сети
49160. Программа на языке программирования Паскаль 331.5 KB
  Проверить решение промежуточных задач средствами математических пакетов. Построить блок-схемы задачи и вспомогательных частей алгоритма. Оценить погрешность выполненных расчетов
49162. Применение нейросети для определения видовой принадлежности деревьев 364.5 KB
  Обучение нейросети. Применение нейросети для определения видовой принадлежности деревьев. Предметом исследования является применение нейросети для определения видовой принадлежности деревьев. В ней описываются все параметры используемые для обучения сети создается обучающая выборка и представлены результаты работы.
49163. Расчет защиты для линии электропередач 500 кВ 1.37 MB
  Расчет удельных параметров прямой последовательности Расчет параметров генератора: Расчет параметров линии: Удельное активное сопротивление прямой последовательности R1уд Ом км рассчитываем по формуле 2. Удельное индуктивное сопротивление прямой последовательности X1уд Ом км рассчитаем по формуле 2.2 Расчет удельных параметров нулевой последовательности линии Удельное активное сопротивление нулевой последовательности без учета троса Ом км рекомендуется рассчитывать по формуле 2.4 Удельное индуктивное сопротивление...