62101

Вишивка як вид ДПМ. Технологія виконання мережки «Одинарний прутик»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета уроку: Освітня: засвоєння учнями знань про вишивку як вид декоративно-прикладного мистецтва інструменти та матеріали для вишивки мережкою формування практичних умінь виконання мережки одинарний прутик з дотриманням правил техніки безпеки...

Украинкский

2014-06-05

200.22 KB

95 чел.

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України

Хмельницький національний університет

Кафедра теорії та методики трудового

та професійного навчання

Розгорнутий план-конспект уроку з

трудового навчання у 7 класі

на тему:

«Вишивка як вид ДПМ. Технологія виконання мережки  «Одинарний прутик»

1 урок

Варіативний модуль: «Технологія вишивки мережкою»

Виконала:

ст. гр.ТО-08-1

Кравчик Н.В.

Перевірив:

Андрощук І.В.

2011 рік

Тема: «Вишивка як вид ДПМ. Технологія виконання мережки  «Одинарний прутик»

Мета уроку:

Освітня: засвоєння учнями знань про вишивку як вид декоративно – прикладного мистецтва, інструменти та матеріали для вишивки мережкою, формування практичних умінь виконання мережки «одинарний прутик» з дотриманням правил техніки безпеки під час вишивки мережкою.

Розвиваюча: сприяти розвитку в учнів координації рухів, концентрації уваги, наочно – образного мислення, розвивати логічне мислення, уяву, пам'ять, точність трудових дій.

Виховна: виховувати повагу до трудової діяльності, культуру праці, бережливе ставлення до інструментів та вишитих виробів, працелюбність, акуратність при вишиванні.

 Матеріально-технічне забезпечення: тканина,  нитки, ножиці, лінійка, набір голок, сантиметрова стрічка, наперсток, п’яльця, лезо.

Дидактичне забезпечення уроку:

  1.  Мультимедійна презентація (додаток А)
  2.  Логічна конспект-схема «Вишивка як вид оздоблення текстильних матеріалів»  (додаток Б)
  3.  Плакати: «Матеріали для виконання мережок», «Види мережок», «Види мотивів орнаментів», « Інструменти для виконання мережок»

(додаток В)

  1.  Технологічна схема «Основні етапи виконання мережки

«одинарний прутик» (Додаток Г)

  1.  Інструкційна картка: «Технологія виконання мережки «одинарний прутик» (додаток Д)
  2.  Пам’ятка про техніку безпеки (додаток Е)
  3.  Фізкультхвилинки:  Комплекс вправ гімнастики для очей, Комплекс вправ на координацію рухів та уваги (додаток Є )
  4.  Зразок тканини оздоблений мережкою «одинарний прутик»

(додаток Ж )

Об’єкт діяльності: зразок тканини, оздоблений мережкою «одинарний прутик».

Очікування результатів: уміння пояснювати технологію та виконувати мережку «одинарний прутик», дотримання правил техніки безпеки.

Література

Основна:

1. Денисенко Л.І. та ін.. Трудове навчання: 7 кл.: Підручник для загальноосвіт. навч. закл. / Л.І.Денисенко, О.П.Гнеденко, Т.С.Мачача та ін.. – К.: Ірпінь: ВТФ «Перун», 2007. – 192 с.

2.Денисенко Л. І. Трудове навчання. Обслуговуючі види праці. Підруч. Для 7 кл. загальноосвіт. навч. Закладів / Л. І. Денисенко. – К.: Педагогічна думка, 2005. –210 с.

3. Денисенко Л. І. Трудове навчання. Обслуговуючі види праці. Підруч. Для 5 кл. загальноосвіт. навч. Закладів / Л. І. Денисенко, О. М. Романчик, О. П. Гнеденко, Н. А. Калініченко, А. І. Романчик, М. П. Туров. – К.: Педагогічна думка, 2005. – 176 с.

4. Навчальна програма. Трудове навчання 5-9 класи. Нова редакція. [Електронний ресурс] / Режим доступу:

http://terpug.at.ua/news/trudove_navchannja_5_9_klasi_nova_redakcija/2010-08-31-1348 (Дата звернення 09.06.2011)

Додаткова: 

5. Вышивка крестиком и рукоделие [Електронний ресурс] / І.Екзі. – Київ, 2010. – Дата поновлення: 7.05.2011. URL:

http://ekzark.com/publ/drugie_vidy_vyshivki/merezhki/2  (дата звернення 11.06.2011)

6. Ивановская, В.И. Вышивка / В.И. Ивановская - М.: Издательство "В.Шевчук".- 2006.- 224 с.

7. Фидио, К. Вышивка: старинная техника в современном исполнении  / К. Фидио, Стабелло Б.; ред. Е. Зуевская. - М.: Контэнт, 2008. - 164 с.

Міжпредметні зв’язки:

Внутрішні:

  1.  Трудове навчання, 3 клас, тема: «М,які іграшки з тканини і ниток. Розробка ескізів, виготовлення викройок».
  2.  Трудове навчання, 4 клас, тема: «Вишивання гладдю. Рослинні візерунки і орнаменти.  Техніка вишивання».
  3.  Трудове навчання, 5 клас, тема: «Конструкційні матеріали та їх вибір».
  4.  Трудове навчання, 5 клас, тема: «Технологічні процеси ручної обробки деталей виробів».
  5.  Трудове навчання, 6 клас, тема: «Оздоблення виробів».
  6.  Трудове навчання, 6 клас, тема: «Ручна і механічна обробка деталей виробів. Монтаж виробів».

Зовнішні:

  1.    Я і Україна, 1 клас, тема: «Твоя країна –Україна».
  2.  Я і Україна, 3 клас, тема: «Народні промисли».
  3.  Я і Україна, 3 клас, тема: «Скарби України».

Тип уроку:  комбінований

Час: 90 хв.


Структура уроку

I Організаційна частина

2 хв

II Актуалізація опорних знань і почуттєвого досвіду

5 хв

III Мотивація навчальної діяльності учнів

2 хв

IV Повідомлення теми, мети і завдань уроку

2 хв

V Виклад нового навчального матеріалу

1.Вишивка як вид декоративно прикладного мистецтва, види технік вишивання, орнаменти, стилі,регіональні особливості вишивки.

2.Види та техніки вишивання мережкою

3.Інструменти та матеріали, які необхідні для вишивки мережкою. Правили безпечної праці та санітарно-гігієнічні вимоги

4.Підготовка тканини до вишивки мережкою. Технологія виконання мережки «одинарний прутик». 

15 хв

VI Закріплення нового навчального матеріалу

4 хв

VII Самостійна робота учнів

7.1 Вступний інструктаж

7.2 Поточний інструктаж

7.3 Заключний інструктаж

45 хв

6 хв

2 хв

2 хв

VIII Підведення підсумків уроку

3 хв.

IX Видача домашнього завдання і прибирання робочих місць

2 хв.


Хід уроку

I.Організаційна частина

Мета діяльності:  привітання, перевірка присутності учнів, заповнення вчителем класного журналу, перевірка підготовленості учнів до заняття (зошит, наявність спецодягу, матеріалів, обладнання),  ознайомлення учнів з планом заняття.

Форма проведення навчання: фронтальна

Методи навчання: за джерелом знань і вмінь – словесні (бесіда вступна).

Слово вчителя:

Доброго дня діти! Давайте для початку ми призначимо чергових… Тепер нехай чергові скажуть, хто сьогодні відсутній? … Перевірте, будь ласка, чи готові ви до уроку, чи все у вас є на парті… Приберіть, будь ласка, усе зайве зі столу. Отже, розпочнемо роботу.

II. Актуалізація опорних знань та життєвого досвіду учнів

Мета діяльності: перевірка вчителем  до початку повідомлення нових знань підготовленості учнів до сприймання навчального матеріалу з метою аналізу стану знань, умінь і навиків, набутих раніше і необхідних для свідомого засвоєння теми.

Форми організації навчання: фронтальна

Методи навчання: за джерелом знань і умінь – словесні (бесіда вступна).

Питання бесіди:

1.Чи є у Вас вдома вишиті вироби, які?

(Орієнтовна відповідь: так, багато речей, зокрема рушники, картини, серветки, хустки, доріжки, скатертини, наволочки, сорочки)

2. Які тканини та нитки використовуються для вишивки?

(Орієнтовна відповідь: тканини - бавовняні, лляні, полотняні, домашнього виробництва тканини, шкіра, сукно, батист, шовк та ін.; нитки - лляні, конопляні, бавовняні, вовняні, шовкові, муліне)

3. Які види орнаментів Ви знаєте?

(Орієнтовна відповідь: рослинний, зооморфний, антропоморфний, геометричний, змішаний)

4. Які види технік вишивання Ви знаєте?

(Орієнтовна відповідь: виколювання, вирізування,  «поверхниця», мережання, «хрестик» ,«ланцюжок», обметування, «зерновий вивід», «металівка», гладь двостороння пряма, «ретязь», гладь двостороння коса)          

5. Що таке мережка?

(Орієнтовна відповідь: Мережка – ажурний узор, зроблений на місці висмикнутих з тканини ниток)

6. Які інструменти використовуються для вишивки мережкою?

(Орієнтовна відповідь: ножиці, набір голок, п’яльця, сантиметрова стрічка, лінійка, наперсток)

7. Чи оздоблювали Ви вироби мережкою?

III Мотивація навчальної діяльності учнів

Мета діяльності: заохочення учнів до сприймання запропонованого матеріалу.

Форма організації: фронтальна

Методи навчання: за джерелом знань і умінь – словесні (розповідь)

Мотивація вступна, перспективна

Кожен із вас індивідуальність і,  напевне, як всі, вам хочеться виділитися... Ручна праця завжди цінувалася,  люди завжди прагнули прикрасити свій одяг  якнайкраще. Вишивка є одним із кращих видів прикрашення одягу, а особливо мережка. Навчившись гарно вишивати мережкою, ви з легкість можете прикрашати свій одяг. Те, які вироби у дівчини в хаті, свідчить, чи працьовита дівчина, чи акуратна, тому вироби інтер’єру, такі як серветки, наволочки, скатертини, рушники, оздоблені мережкою, дуже гарно доповнять  інтер’єр вашого дому. Також кожна дівчина має вишити собі на весілля рушник, який обов’язково оздобить мережкою. Тому, діти, потрібно навчитися вишивати мережкою, бо вона вам обов’язково стане у пригоді у майбутньому.

IV Повідомлення теми, мети і завдань уроку

Мета діяльності: ознайомити учнів з темою, метою та завданнями уроку.

Слово вчителя:

Як ви уже зрозуміли, на сьогоднішньому уроці ми будемо вивчати один із видів декоративно – прикладного мистецтва вишивку, а вчасності вишивку мережкою «одинарний прутик». Запишіть, будь ласка, у ваші зошити тему уроку.

Під запис:

Тема уроку: Вишивка як вид ДПМ. Технологія виконання мережки «одинарного прутика»  (демонстрація слайда  №1, додаток  А)

Мета уроку: засвоєння учнями знань про вишивку як вид декоративно – прикладного мистецтва, інструменти та матеріали для вишивки мережкою, формування практичних умінь виконання мережки «одинарний прутик» з дотриманням правил техніки безпеки під час вишивки мережкою (демонстрація слайда №2,  додаток  А).

V Виклад нового навчального матеріалу

Мета діяльності: формувати знання про вишивку як видом декоративно-прикладного мистецтва, технологічну послідовність виконання мережки «одинарний прутик».

Форма організації навчальної діяльності: фронтальна

Методи діяльності вчителя: за джерелом знань і умінь словесні (розповідь, бесіда), наочні (ілюстрування, демонстрування)

Методи діяльності учнів: за типом пізнавальної  діяльності -репродуктивний 

План викладу нового матеріалу (демонстрація слайда №3,

додаток А)

1.Вишивка як вид декоративно - прикладного мистецтва, види технік вишивання, орнаменти, стилі, регіональні особливості вишивки.

2.Види та техніки вишивання мережкою

3.Інструменти та матеріали, які необхідні для вишивки мережкою. Правила безпечної праці та санітарно-гігієнічні вимоги

4.Підготовка тканини до вишивки мережкою. Технологія виконання мережки «одинарний прутик».

1.Слово вчителя:

Раніше ви вже знайомилися з таким видом декоративно-прикладного мистецтва як вишивка і сьогодні ми продовжимо знайомство з нею.

Під запис:

Вишивка – найпоширеніший вид народного декоративно-прикладного мистецтва, орнаментальне або сюжетне зображення на тканинах, шкірі, виконане різними ручними або машинними швами (демонстрація слайда №4, додаток А) .

Слово вчителя:

Дивовижне багатство художньо-емоційних рішень української народної вишивки зумовлене різнотиповістю матеріалів, технік виконання орнаментів, композицій, колориту, які мають численні локальні особливості (демонстрація слайда № 6-8, додаток А).

Протягом багатьох віків безпосередній конкретний зміст символів на вишивках втрачався , але традиції використання їх не зникли.

Під запис:

За мотивами орнаменти вишивок поділяються на вишивки з геометричним, рослинним, зооморфним, антропоморфним та змішаним орнаментом (демонстрація плаката «Види мотивів орнаментів», додаток В).

Слово вчителя:

Художнє обдарування українського народу, вершини його мистецького хисту в повну силу виявлені у вишитих творах. Немає меж розмаїттю їхніх художньо-виражальних засобів. З давніх-давен жінки оформляли вбрання і речі домашнього вжитку вишивкою та мережкою. Нею підрублювали серветки, скатертини, доріжки, подоли сорочок.

Один із найпоширеніших видів ручної праці українських жінок і, зокрема, дівчат. Вишивку вживають в українському народному побуті передусім на предметах одягу, в основному на жіночих і чоловічих сорочках. Крім того, вишивки поширені на предметах домашнього вжитку, як наліжники, обруси, наволочки, рушники тощо.

Прошу подивитися на логічну конспект - схему на тему «Вишивка як вид оздоблення текстильних матеріалів» (додаток  Б).

Мотивація вступна, пізнавальна

Перша згадка про вишивку

Коли ж виникла вишивка і якою була перша згадка…?

Хоча перші згадки про вишивку у давньогрецьких істориків, мабуть, ніколи не зможемо довідатись, хто і коли вперше втілив у вишивці красу природи, свої почуття, любов до рідної землі. Однією з причин є те, що тканина недовговічна і наука позбавлена можливості точно визначити час виникнення цього виду мистецтва, тому ми змушені приймати на віру здогади і припущення дослідників. Дані археологічних розкопок, свідчення літописців і нотатки мандрівників минулого дають змогу вважати, що початок мистецтва вишивання на території, яку займає сучасна Україна, сягає у глибину віків. Його розвиток триває з незапам’ятних часів і до наших днів. Він ніколи не переривався, оскільки вірною є духовність народу, його творчість, прагнення до найвищих вершин прекрасного.

Відомо багато археологічних доказів давності і поширеності народних звичаїв оздоблювати одяг вишивкою. Так на околиці села Мартинівка, що на Черкащині, знайдено скарб VІ ст. н.е. Серед інших речей тут виявлено пам’ятки з металу, срібні бляшки з фігурами чоловіків, одягнених у широкі сорочки з вишивкою на грудях. Так донедавна одягалися українські селяни.

Срібна нашивна бляшка

2. Слово вчителя

Що ж таке мережка, які існують її види та техніки, саме про це зараз піде мова.

Під запис:

Мережка, належить до лічильних швів. Мережка - це прозора (ажурна) техніка вишивання. Виконується мережка на місці висмикнутих з тканини ниток (демонстрація слайда № 9, додаток А).

Слово вчителя:

Ніщо так не підкреслює виріб, як мережка, підкреслює її чарівність.

Віддавна мережки були відомі у вишиванні багатьох народів. В Україні нею оздоблювали найрізноманітніші вироби: одяг, рушники, скатертини, узорні покривала на ліжка, занавіски тощо.

Оздоблення виробів мережкою було завжди популярне. Орнаменти з використанням мережки надають вишивці витонченості та вишуканості. Гарний вигляд мають мережки на жіночих блузах, платтях, костюмах, чоловічих сорочках, дитячому одязі, білизні, косинках, серветках тощо.

Під запис:

Мережки можуть бути основною частиною узору або способом обробки країв вишитих виробів – скатертини, серветки, рушника, фіранки.

В залежності від техніки виконання мережки поділяються на «одинарний прутик», «подвійний прутик», «схрещений прутик», «черв’ячок», «одинарні стовпчики», «подвійні стовпчики», «гречка», «вівсяночка», «лучка», «одинарна», «подвійна ляхівка» та «багаторядова ляхівка з настилом», «прутик з настилом», з «прутиком через чисницю», через «чисницю без прутик», «шабак», «затеганка зубчикова квадратикова»  (показ плаката «Види мережок», додаток В).

Поточна мотивація, пізнавальна

Вишиванка на телеекрані

     А чи знаєте Ви, що першим українським телеведучим, який провів новини у вишиванці, став Андрій Шевченко: 21 листопада 2004 в ефірі "5 каналу" він відкрив телемарафон "Ніч виборів" у вишиванці з косівським орнаментом у жовтогарячих та салатових тонах.

3. Слово вчителя

Що ж потрібно для вишивки мережкою? Які матеріали та інструменти використовуються я вам зараз розповім.

Матеріал і техніка вишивання – важливі фактори, які зумовлюють художній рівень вишивки. Вражаюча геніальність народних вишивальниць – у їх глибокому розумінні матеріалу, вмінні використовувати  здавалося б, прості засоби для отримання сильних декоративних ефектів.

Під запис:

Згідно призначення матеріали для вишивання поділяються на два види: матеріал як основа, на якій вишивають (тканини, шкіра) і матеріал,

яким вишивають (нитки рослинного, тваринного походження)

Слово вчителя:

Для мережок потрібна тканина полотняного переплетення — лляна, бавовняна тощо. Мережку можна виконати котушковими нитками, цупкість і товщина яких має відповідати цупкості і товщині тканини  (показ плаката «Матеріали для вишивки мережкою»,  додаток В).

Для батисту, маркізету, крепдешину рекомендуються нитки №60-80. Для льняних тканин на базі - №40-50. Можна вишивати мережку в одну в дві нитки. Останній варіант зручніший, коли закріплюють нитку  (демонстрація слайда № 11, 12, додаток А)

Демонстрація матеріалів необхідних для роботи

Рис.1 – Тканина необхідна для вишивки мережкою

Рис. 2 – Нитки необхідні для вишивки мережкою

Під запис:

Для вишивання необхідно мати: голки, наперсток, ножиці, п’яльці та стрічковий метр, лезо (показ плакату «Інструменти для вишивки мережкою», додаток В).

Демонстрація інструментів необхідних для роботи

Рис. 3.- Інструменти, необхідні для роботи

Слово вчителя:

Голки. Потрібно мати 6-7 голок різної товщини і довжини. Тонкими голками вишивають на батисті, крепдешині, тонкому полотні, середніми за довжиною і товщиною – на лляних та бавовняних тканинах, великими – на грубій тканині, зокрема на вовні.

Вушко голки має бути овальним, із гладенькими краями. Голки зберігаються в сухому місці, щоб запобігти корозії 

Наперсток потрібно добирати точно за розміром середнього пальця правої руки так, щоб він і не був великий, і не стискував пальця. Найкращими є наперстки, виготовлені з нержавіючої сталі.

Ножиці. Вишивальниця повинна мати в своєму вжитку три пари ножиць: великі – для розкрою тканини; середніх розмірів – для обрізування кінцівок ниток та маленькі, які особливо потрібні при вишиванні з вирізуванням. Леза ножиць мають щільно змикатися і бути гостро наточеними 

П’яльця. При вишиванні застосовують круглі та квадратні п’яльці. Квадратні потрібні для великих робіт, гладдьових швів), але вони менш зручні, ніж круглі п’яльця і тому значно менш поширені. П’яльця складаються з двох частин і не складні у користуванні. На менше кільце кладуть тканину з орнаментом, на тканину кладуть більше кільце і затискують її між кільцями 

Малюнок вишивки, що має вирізування, у п’яльцях перетягувати не можна, бо інакше зіб’ється сітка. В цьому випадку потрібно обов’язково щоразу виймати з них тканину і перекладати заново.

Також під час роботи з вишивкою використовують стрічковий метр та лінійку, для визначення довжини та  місця розташування роботи.

Мотивація вступна, пізнавальна

Виникнення голки

« А чи відомо вам, як виникли голка і з чого вона виготовлялася?  Про це ви зараз дізнаєтесь…»

В минулому столітті в багатьох країнах розвинулась лихоманка скарбошукачів. Хто тільки не шукав скарби: авантюристи, члени правління, відставні генерали, заможні люди. Ось одна розповідь.

Сталося це на березі Флориди. Під товстим шаром піску шукачі скарбів найшли дерев’яну скриню з написом «Сан-Фернандо». Корабель з такою назвою затонув 250 років назад по дорозі із Мексики в Іспанію з солідним грузом: 150 мільйонами срібних песо. Зрозуміло, скриню викинуло хвилею на берег, а потім пісок засипав його. Щасливчики довго возились над замком, на кінець він піддався, декілька тремтячих рук відкинули кришку, і в погляд скарбошукачів представили десятки тисяч… І як ви думаєте, що вони побачили? Побачили багато великих матроських голок для латання парусів. А чи зраділи, коли вони побачили багато голок?  Звичайно, горе-шукачі були розчаровані. Хіба це скарб? Але проста голка дійсно скарб – скарб людського розуму.

Згодом почали виготовляти голки з риб’ячих кісток, в тупому кінці якої зроблена дірка, - ось і весь «винахід». Цією ж кісткою, тільки з метала, ми користуємось і сьогодні.

Через деякий час після винаходу кістяної голки, почали шукати їй заміну – дуже вона була ламкою. Почали використовувати тернові шипи, але їх в основному використовували бідні люди, більш заможні зшивали одяг срібними та золотими голками. Пізніше голки почали робити з бронзи, заліза. Стальні голки в Європі появились у XIV столітті, коли розкрили таємницю міцної жіночої сталі. Вушко на початку робити не вміли – просто загинали кінчик голок, що покращило їх зовнішній вигляд.

Слово вчителя:

Під час виконання роботи необхідно дотримуватися правил техніки безпеки та санітарно – гігієнічних вимог (демонстрація слайду  №13,14, додаток А)

Фізкультхвилинка

Комплекс вправ на координацію рухів та уваги подано у додатку Є

4. Слово вчителя.

Для того, щоб виконати мережку «одинарний прутик, необхідно підготувати тканину (демонстрація слайда №15, додаток А)

Ось ми і дійшли, до технології виконання мережки «одинарний прутик»

Цим швом підшивають краї вишитих виробів, вишивають під рубцями фіранок, скатертей, ламбрекенів, серветок тощо. Одинарним цей шов називається тому, що він складається з одного ряду прутиків. Перший раз вишиваємо справа наліво. З тканини витягуємо 3—4 нитки для вузької строчки, для широкої потрібно витягнути більше ниток. Зрізані нитки закріплюємо закріпками. Відступаючи на 2 горизонтальні нитки вище, виколюємо голку. На голку беремо нитки (З або 4 залежно від товщини тканини) там, де витягнуто горизонтальну нитку, протягуємо голку і, повертаючись назад, вколюємо її в попереднє місце. Голку виколюємо на 2 горизонтальні нитки вище — нарівні з трьома нитками, взятими на прутику.

Стібки затягуємо так, щоб усі нитки в прутиках були близько одна біля одної. Дійшовши до краю, вишивку повертаємо і вишиваємо справа наліво так, щоб усі нитки в прутиках були близько одна біля одної і стібки продовжували верхній напрямок  (демонстрація технологічної  схеми «Основні етапи виконання мережки  «одинарний прутик, додаток Г)

Під запис:

Основні етапи виконання мережки «одинарний прутик» (демонстрація слайду № 16, додаток А ).

1.Визначити ширину і довжину мережки

2.Вишити качалочку

3.Закріпити нитку

4. Виконати перший прутик

5. Виконати всю мережку

VI Закріплення нового навчального матеріалу

Мета діяльності: перевірка засвоєння учнями нового матеріалу

Форма організації навчання: фронтальна

Методи навчання: за джерелом знань і умінь – словесні ( педагогічний диктант)

Усний педагогічний диктант

1.Один із видів декоративно – прикладного мистецтва, в якому орнаменти або сюжетні зображення виконують на тканині, шкірі різними ручними або машинними швами називається…(вишивка)

2.Лічильні шви , що виконують на попередньо прорідженій (нитки підрізають і висмикують) тканині, називають …(ажурними)

3. Як називають ажурну або прозору вишивку, виконану на місці висмикнутих із тканини ниток? (мережка)

4. Як називається з’єднання полотнищ за допомогою мережки? (змережуванням)

5. Що використовують для забезпечення натягу тканини? (п’яльця)

6. Вертикальний стовпчик паралельних стібків, вишитих через одну нитку тканини називають … (качалочка)

7. Інструмент, який використовується для підрізання ниток? (лезо)

VII Самостійна робота учнів

Учні виконує своє завдання й, користуючись інструкційними картками, вишивають зразок мережки «одинарний прутик»

7.1 Вступний інструктаж

Мета діяльності: повідомлення мети і теми завдання практичної роботи, послідовність виконання роботи, ознайомлення з правилами безпеки, оголошення критеріїв оцінювання та часу на виконання практичної роботи

Форма організації навчання: фронтальна

Методи навчання: за джерелом знань і умінь – словесні (пояснення, бесіда), наочні (демонстрування)

Вступний інструктаж  6 хв.

  1.  Темою нашої практичної роботи є  «Технологія виконання мережки «одинарний прутик»

Метою нашої практичної роботи є оволодіння уміннями виконання мережки «одинарний прутик».

Завдання:  виконати мережку «одинарний прутик»

  1.  Вимоги до якості виконання завдання:
  2.  Мережка повинна бути виконана технологічно правильно,
  3.  однакова ширина мережки,
  4.  рівномірне розміщення прутиків,
  5.  мережка не повинна бути затягнута,
  6.  краї виробу оброблені відповідно до технології.
  7.  На столі під час практичної роботи повинно бути : вишивальна тканина полотняного переплетення ( 15х15 см), ножиці середні та малі з загостреними кінцями, п’яльця, вишивальні нитки (№ 60,80), наперсток, голка (№ 80), лінійка 30 см.
  8.  Правила техніки безпеки (додаток Е):
  9.  Шити з наперстком;
  10.  Зберігати голки і булавки у спеціальній коробочці, не залишати голки і булавки на робочому столі. Забороняється брати голки і булавки в рот, користуватись іржавою голкою;
  11.  Зберігати ножиці у певному місці, класти їх із зімкнутими лезами від себе;
  12.  Нитку відрізати ножицями;
  13.  Передавати ножиці із зімкнутими лезами, кільцями вперед;
  14.  Після закінчення роботи вимикати усі електроприлади.
  15.  Послідовність виконання мережки «одинарний прутик»
  16.  Визначити ширину і довжину мережки
  17.  Вишити  качалочку
  18.  Закріпити нитку
  19.  Виконати перший прутик
  20.  Виконати всю мережку і закріпити нитку.
  21.  Демонструю готові зразки, оздоблені мережкою «одинарний прутик» (додаток Ж). Роздаю інструкційні картки «Послідовність виконання мережки «одинарний прутик» і аналізую їх (додаток Д).
  22.  Затрати часу на виконання практичної роботи 45 хв
  23.  Робота оцінюється за якість виконаного завдання : зовнішній вигляд, дотримання розмірів, вчасність і правильність виконання.

7.2 Поточний інструктаж

Мета діяльності: корегування діяльності учнів, попередження та усунення помилок в ході виконання практичної роботи.

Форма організації навчання: індивідуальна

Методи навчання: за джерелом знань і умінь словесні (бесіда, пояснення), наочні (демонстрація), практичні.

Таблиця 1. – Проведення поточного інструктажу

Дії вчителя

Дії учнів

1

2

  1.  Перевірка правильності початку роботи (обхід)

1.Підготовка до початку практичної роботи

  1.  Інструктування фронтальне

2.Учні слухають вчителя і беруть до уваги почуте

  1.  Спостереження за роботою учнів та перевірка правильності виконання завдання

3.Виконують відповідні дії у чіткій послідовності їх виконання згідно інструкційної карти

  1.  Проведення вправ для очей

4.Виконують вправи для очей (додаток Є)

  1.  Виявлення типових помилок  та з’ясування причин їх виникнення

5.Запитують вчителя, що    незрозуміло

  1.  Оцінювання практичної роботи

6.Учні звітують про виконану роботу

В процесі виконання практичної роботи учням пропонується прослухати цікавинку.

Поточна мотивація, пізнавальна

Легенда про наперсток

Ніхто не може точно сказати, коли з'явився наперсток, проте відомо, що він існував уже в середні століття. Від тих часів залишилися витончені, з багатим гравіюванням і орнаментом наперстки-шедеври і легенди, пов'язані з їх виникненням. Згідно з однією з них, в далекі часи жив – був один дуже працьовитий кравець, який з раннього ранку до пізнього вечора длубався над своєю роботою й без кінця проколював пальці голкою. Одного разу увечері, в повний місяць, він відвернувся і глянув на свій сад. Несподівано серед улюблених квітів, які нагадували маленькі червоні дзвоники, він побачив дивовижну сценку: кілька гномів зривали дзвіночки і безшумно зникали між грядками.

Вранці кравець виявив, що квіти стоять на місці незаймані. На наступну ніч все повторилося, але на цей раз кравець пішов слідом за гномами. Таємнича стежинка привела в підземне царство, і ось що він побачив: за довгим столом сиділи малюсінькі ельфи, які кроїли і шили для гномів сорочки, штанці і плащі. А на середньому пальці у всіх були надіті червоні дзвіночки - квіточки з саду кравця. Тоді-то він і згадав про свої сколоті пальцях. Повернувся до себе додому і на наступний ранок, як завжди, взявся за роботу. А коли повернув голову до вікна, помітив на підвіконні виблискуючий наперсток з чистого срібла, що ідеально підходив до його пальця. Це була нагорода від гномів за квіти, які він виростив, і за мовчання. З наперстком робота пішла жвавіше, а поранені пальці незабаром зажили.

7.3 Заключний інструктаж

Мета діяльності:  підведення підсумків практичної роботи, відзначення учнів, які найкраще виконали завдання, аналіз найхарактерніших помилок і недоліків у роботі учнів.

Форма організації навчання: фронтальна

Методи навчання: за джерелом знань і умінь – словесні (пояснення, бесіда), наочні (демонстрування)

На цьому етапі роботи вчитель оцінює правильність виконання роботи. Оцінюється охайність роботи. Аналізує типові помилки і причини їх виникнення. Демонструє найкращі роботи. Виставляються оцінки в журнал.

Заключна мотивація

Сьогодні ми з вами розглянули цікаву тему про вишивку і вишивку мережкою,  і це вам знадобиться не тільки для подальшого вивчення матеріалу і в майбутньому. Так як вишивка виконує не тільки функцію оздоблення одягу, а і інформативну та магічну функцію, елементи виступають як оберіг. Багато речей можна прикрашати вишивкою, зокрема рушники, картини, серветки, хустки, доріжки, скатертини, наволочки, сорочки. Щоб прикрасити свій одяг, та предмети побуту, вам потрібно навчатися мистецтву вишивання.

VIII Підведення підсумків уроку

Мета діяльності:  підведення підсумків уроку, аналіз реалізації його навчальної мети.

Форма організації: фронтальна

Методи навчання: за джерелом знань і умінь – словесні (бесіда)

Питання бесіди:

  1.  Що нового ви дізналися сьогодні на уроці?
  2.  Чи справилися ви із поставленим завданням?
  3.  Чи вдалося вам реалізувати мету уроку?
  4.  Що найбільше вам сподобалося і запам’яталося з уроку?
  5.  Чи будете Ви оздоблювати вироби мережкою в подальшому?

Слово вчителя

Отже, сьогодні на уроці Ви гарно попрацювали, і справилися з поставленим завданням. Я дуже рада, що вам сподобалася робота над мережкою «одинарний прутик» Я бачила, що ви працювали із захопленням  і дуже старалися. Молодці, відповідно і оцінку будуть позитивними.

IX Видача домашнього завдання і прибирання робочих місць

Діти, зразок тканини, оздоблений мережкою «одинарний прутик», який ви виконали сьогодні на уроці, вам потрібно вклеїти в зошит та зробити короткий опис послідовності дій. Кожний учень прибирає своє робоче місце. Чергові підмітають навчальну майстерню.

Дякую за увагу, до побачення.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

47524. Дипломные работы. Методика проведения и оформления 791.5 KB
  Учебное пособие знакомит студентов с требованиями, которые предъявляются к дипломной работе на всех этапах ее создания. Учебное пособие поможет правильно выбрать и сформулировать тему исследования, подобрать литературу, написать текст, оформить его, успешно защитить свою работу. В пособии содержится большое количество примеров, иллюстрирующих наиболее важные аспекты создания научного произведения.
47525. Методические указания. Информационные системы и технологии 156 KB
  Акмуллы Институт профессионального образования и информационных технологий МЕТОДИЧЕСКИЕ УКАЗАНИЯ ПО ВЫПОЛНЕНИЮ И ОФОРМЛЕНИЮ КВАЛИФИКАЦИОННОЙ ДИПЛОМНОЙ РАБОТЫ Специальность 230201 Информационные системы и технологии Уфа 2012 Методические указания по выполнению и оформлению квалификационной дипломной работы предназначенной для студентов дневной обучения по специальности 230201 Информационные системы и технологии. Организация написания дипломной работы 1. Структура дипломной работы и правила...
47528. Методичні рекомендації. Банківська справа 411 KB
  Укладачі: Пшик Богдан Іванович кандидат економічних наук доцент Рисін Віталій Васильович кандидат економічних наук доцент Рецензенти: Слав’юк Ростислав Анатолійович доктор економічних наук професор заступник директора з наукової роботи Вербицька Тетяна Петрівна заступник директора Львівської філії АТ Укрінбанк†кандидат економічних наук Відповідальна за випуск: Табачук Галина Прокопівна кандидат економічних наук...
47532. Методические указания. Менеджмент организации 311.5 KB
  В них содержаться основные требования предъявляемые к организации и проведению преддипломной практики к содержанию дипломных работ порядку их выполнения и защиты приведены формы основных документов используемых при оформлении дипломных работ дана примерная тематика дипломных работ по кафедре экономики предприятия и производственного менеджмента. МЕТОДИЧЕСКИЕ УКАЗАНИЯ ПО ОРГАНИЗАЦИИ И ПРОВЕДЕНИЮ ПРЕДДИПЛОМНОЙ ПРАКТИКИ ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ Преддипломная практика студентов является важнейшей частью подготовки высококвалифицированных...