62511

Основні географічні закономірності. Зміна часу

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Аналіз карти часових поясів з метою виявлення основних географічних закономірностей. Обладнання: карта часових поясів зошит для практичних робіт з друкованими основами. Як ви вважаєте яким є призначення карти часових поясів...

Украинкский

2014-06-10

63.73 KB

8 чел.

3 клас

Предмет: географія

Дата:  3-А/_______________

3-Б/______________

Урок №  2     

Основні географічні закономірності. Зміна часу. Практична робота №1. Аналіз карти часових поясів з метою виявлення основних географічних закономірностей.

 

Мета:  формувати знання про  зміну часу на земній кулі й причини, що обумовлюють ці зміни; дати уявлення про місцевий і поясний час, навчити їх визначати.

Виховувати цікавість до предмету,  формувати мовну культуру.

Розвивати увагу, вміння практично застосовувати набуті знання, використовувати джерела інформації.

Обладнання: карта часових поясів, зошит для практичних робіт з друкованими основами.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів

Слово вчителя

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

ІV. Закріплення нових знань та вмінь учнів

V. Підсумок уроку

VI. Домашнє завдання

Вивчити

III. Пояснення нового матеріалу

[Розповідь учителя]

Причиною зміни часу доби є обертання Землі навколо своєї осі. Якщо в Україні в цей момент день, то на зворотному боці земної кулі — ніч. У добі 24 години, тобто, якщо дві точки розташовані на відстані в 15° за довготою, то місцевий час для них буде розрізнятися на одну годину (360° : 15° = 24), оскільки за годину Земля обертається навколо своєї осі на 15°. На невеликій відстані за довготою різниця в місцевому часі є невеликою, а між віддаленими за довготою точками воно може суттєво відрізнятися. Так, розходження в місцевому часі між крайньою західною та крайньою східною точками України становить приблизно 1 годину 12 хвилин.

Далі вчитель пропонує познайомитися з розрахунками розходжень місцевого часу між Києвом і Харковом. Потім учні визначають місцевий час у точці зі східною довготою 24° (місто Львів), якщо в Києві в цей момент місцевий час становить 10 годин.

Розходження у відліку місцевого часу викликають незручності в житті й діяльності людей. Щоб усунути ці незручності, був уведений відлік часу за часовими поясами — поясний час. Відповідно до цього відліку часу земна поверхня розділена на 24 часові пояси.

Часовий пояс, посередині якого проходить Ґринвіцький меридіан, заведено приймати за нульовий (він же 24-й), на схід від нульового поясу, між меридіанами 7°30' сх. д. і 22°30' розташований перший пояс, між 22°30' і 37°30'— другий пояс і так далі до 24-го (нульового).

Бесіда  за  запитаннями

1. Як ви вважаєте, яким є призначення карти часових поясів?

2. Що можна визначити з її допомогою?

Розповідь учителя

На карті часових поясів проведені межі 24 часових поясів і позначені райони, де використовуються інші системи відліку часу. На океанах, морях і малозаселених територіях межі часових поясів проведені за лініями меридіанів, віддалених на відстані 7,5° на схід і захід від середнього меридіана цього поясу. У більшості інших районів світу вони проходять близькими до цих меридіанів державними, адміністративними та природними (річки, гірські хребти) кордонами.

Бесіда  за  запитаннями

1. Скільки часових поясів на Землі?

2. Як проведені межі часових поясів на карті?

3. Чому межі часових поясів часто проходять державними та адміністративними кордонами?

Робота за підручником

Учні самостійно знайомляться із матеріалом підручника «Звідки починається відлік часу», «У якому часовому поясі розташована Україна» та «Коли настає літній час», після чого дають відповіді на запитання:

1. Як називається час нульового, першого та другого часових поясів?

2. Час якого часового поясу використовується в Україні?

3. Коли й для чого вводиться літній час?

Практична робота № 1.

   Аналіз карти часових поясів із метою виявлення закономірностей у зміні часу

!!! на уроці – тренувальна (за завданнями вчителя)

На закріплення навичок роботи з картою часових поясів – вдома – у зошиті на друкованій основі (Пестушко)

IV. Підсумки уроку

Гра «День — ніч»

Учитель об'єднує учнів у чотири групи («День», «Вечір», «Ніч», «Ранок»), після чого називає час в Україні й просить кожну групу назвати райони Землі (країну або частину материка), де в цей момент спостерігається відповідний час доби.

V. Домашнє завдання

   Вивчити§ 2, виконати ПР №1.

1. Як земна поверхня поділена на годинні пояси на карті світу?

2. Яка різниця в часі між поясами?

3. Чому межі годинних поясів на суходолі та в океанах проведено не суворо по меридіанах?

4. Звідки починається відлік годинних поясів? Який годинний пояс називають нульовим?

5. У якому годинному поясі розташована Україна?

6. На скільки відрізняється час в Україні від західноєвропейського та середньоєвропейського?

7. Де проходить лінія зміни дат?

8. Визначте різницю у часі між Києвом і містами Лондоном, Москвою, Сіднеєм, Нью-Йорком.

ЯК ЧИТАТИ КАРТУ

Карта відображає поділ земної поверхні на годинні пояси. Суміжні пояси зафарбовано в різний колір, щоб легше їх розрізняти. Межі поясів на морях і океанах проведено прямолінійно по меридіанах. На суходолі ж для зручності вони проходять з урахуванням адміністративних меж або державних кордонів.

Номери годинних поясів зазначено на верхній рамці карти. Там само підписано й значення меридіанів у градусах. На нижній рамці карти цифрою зазначено різницю в часі між даним годинним поясом і початковим. Знак «+» чи «-» біля цифри вказує на те, яку дію слід виконати (відняти чи додати), щоб визначити поясний час відносно початкового поясу. Це важливо знати людям, які переїжджають з одного годинного поясу в інший. Як видно з карти, при переміщенні на захід стрілку годинника слід переводити на 1 год назад, якщо на схід - на 1 год вперед.

На карті також окремим кольором виділено території, де прийнятий час відрізняється від часу початкового поясу на вказане в цифрах значення.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

61526. Открытый урок по физической культуре 23.2 KB
  Описание упражнения Дозировка Методические указания Подготовительная часть 12 15 минут Построение и расчет группы 1 минута Четкая формулировка согласно правилам и произнесение команд Упражнения в ходьбе...
61527. Праздники 17.56 KB
  Задачи урока 1. Активизация знакомой лексики по теме Праздники 2. Применение учащимся знаний времен английского глагола: The Present Simple tense, The Past Simple tense, The Future Simple tense, The Present Progressive tense...
61528. Альберт Эйнштейн. Специальная теория относительности 190.67 KB
  Статья отнесена к разделу: Преподавание физики Во всем виноват Эйнштейн. Подготовка к уроку: Подготовка наглядности к уроку: портреты Эйнштейна в позднем возрасте карикатуры на него портрет Амадея Моцарта...
61529. Духовная жизнь: достижения и потери 30.63 KB
  Цели урока: 1)образовательные: Помочь учащимся целостно представить проект изучения новой темы и сформировать представление о причинах идеологического наступления на культуру. 2) развивающая: Развитие информационной культуры учащихся, умение структурировать информацию...
61530. Животные 21.94 KB
  Подготовка к новому материалу 10 мин Физ. минутка 1 мин Объяснение новой темы 15 мин Физ. минутка 1 мин Закрепление пройденного 10 мин Итог урока 2 мин Ход урока Этап работы Содержание работы Примечание...
61531. Использование элементов фольклора по теме «Глагол» 36.86 KB
  Цель: Научить детей распознавать глагол как часть речи на примере устного народного творчества. б Закреплять умение ставить вопрос к глаголу.