62696

Дзеепрыслоўе як асобная форма дзеяслова

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мэты: пазнаёміць вучняў з неазначальнай формай дзеяслова дзеепрыслоўем, даць яму пэўнае азначэнне і характарыстыку; закрапіць атрыманыя падчас урока веды, уменні, навыкі; выхоўваць матывы навучання.

Другие языки

2014-06-12

19.17 KB

7 чел.

Тэма: Дзеепрыслоўе як асобная форма дзеяслова.

Мэты:

  1.  пазнаёміць вучняў з неазначальнай формай дзеяслова дзеепрыслоўем, даць яму пэўнае азначэнне і характарыстыку;
  2.  закрапіць атрыманыя падчас урока веды, уменні, навыкі;
  3.  выхоўваць матывы навучання.

Тып урока: камбінаваны.

Абсталяванне: дошка.

Літаратура: Беларуская мова: вучэбны дапаможнік для 7 класа агульнаадукацыйных устаноў з беларускай і рускай мовамі навучання; Пашук В.П., Беларуская мова: Рабочы сшытак: 7 клас: У 2-х ч: Ч2 / В.П. Пашук. – Мн.:  Лінарыус, 2002. – 64 с.

Ход урока

І. Арганізацыйны пачатак.

Паведамленне настаўніка.

Добры дзень, паважаныя вучні! Мяне клічуць Андрэй Іванавіч. Хто сёння адсутнічае?

ІІ. Паведамленне тэмы і мэты ўрока.

Паведамленне настаўніка.

Сёння на нашым уроку мы разгледзім новую тэму: “Дзеепрыслоўе як асобная форма дзеяслова”. Мы даведаемся што стаіць за назвай “дзеепрыслоўе”, разгледзім яго марфалагічныя прыметы і яго сінтаксічную ролю.

ІІІ. Тлумачэнне новага матэрыялу.

Паведамленне настаўніка.

Давайце разгорнем падручнік на старонцы 61, і каб пазнаёміцца з новым матэрыялам выканаем практыкаванне 110 (калектыўна, вусна).

Давайце звернем увагу на правілы, якія змешчаны ніжэй. Што яшчэ не было агучана ў класе?

Каб праверыць як вы засвоілі новы матэрыял, давайце выканаем практыкаванне 111 (вусна).

Цяпер я раздам вам карткі з заданнем. Вы перапішаце тэкст сабе ў сшытак і выканаеце дадзенае там заданне.

Заданне на картках.

Прачытайце сказы. Выпішыце ў свае рабочыя сшыткі, падкрэсліваючы прыназоўнікі разам са словамі, да якіх яны адносяцца. Укажыце, з якімі склонамі ўжываюцца прыназоўнікі ў дужках:

Зямля ж, дзе шчасце мы пазналі, за ўсё на свеце даражэй. Першы лагер знаходзіўся недзе на мяжы з Беларуссю, паблізу Хоцімскага раёна, таму давялося пераязджаць Бесядзь, што брала недалёка ад разбуранага маста Іпуць свой пачатак. Вякамі людзі марылі пра шчасце, складалі казкі пра сваё збавенне. Мы паўсвету са зброяй прайшлі па далінах, па горах, па рэках. Пясчаная дарога ішла праз густы сасновы лес з кустамі арэшніку па абочынах. Яны нерашуча прабіраліся праз хмызняк.

IV. Дамашняе заданне.

Паведамленне настаўніка.

На дом вам будзе заденне 242. У гэтым практыкаванні вам неабходна прачытаць тэкст. Вызначыць яго стыль. Вызначыць асноўную думку тэксту. Таксама вам неабходна выпісаць 10 словазлучэнняў , у якіх галоўнае слова звязана з залежным пры дапамозе прыназоўніка і выканаць іх разбор, які сёння мы рабілі ў класе. Таксама вам будзе неабходна паўтарыць параграфы 31 і 32.

V. Замацаванне пройдзенага матэрыялу.

Франтальнае апытванне.

- Якія часціны мовы называюцца службовымі?

- Чым яны адрозніваюцца ад самастойных часцін мовы?

- Якая службовая часціна мовы называецца прыназоўнікам?

- Што дапамагае выражаць прыназоўнік назоўніку, займеннікам і інш. Часцінам мовы?

- Ці з’яўляюцца прыназоўнікі членамі сказа?


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

65861. Человек и среда обитания 24.72 KB
  Жизнедеятельность это повседневная деятельность и отдых способ существования человека. Среда обитания окружающая человека среда обусловленная совокупностью факторов физических химических биологических информационных социальных способных оказывать прямое...
65862. Этнография и этнология 26.5 KB
  В 19 веке начинает складываться теоретические основы антропологии и кроме термина антропология начинают активно использоваться термины этнография и этнология. В англоязычных странах был предпочтительнее антропология. Основные подходы к изучению проблем человека: Философский появляется...
65863. Микропроцессорные системы (МП системы) 90.5 KB
  Модуль вода вывода является специфическим для управляющих систем и содержит узлы позволяющие общаться с внешними переферийными устройствами датчиками и исполнительными механизмами. Периферийные устройства работающие с системой могут быть многочисленными.
65864. Морфемика как раздел языкознания 116 KB
  Таким образом, у морфемики, словообразования, морфонологии и морфологии частично совпадает объект изучения – морфемы (частично, потому что словообразование и морфемика занимаются не только морфемами). Но так как изучаются морфемы под разными углами зрения, у названных дисциплин разные предметы.
65865. Принципы классификации звуков (фонем) 97.71 KB
  Принципы классификации звуков фонем Противопоставление гласных и согласных звуков фонем Принципы классификации согласных Классификация согласных по способу образования Классификация согласных по месту образования Классификации согласных по шумности сонорности и силе артикуляции...
65866. Проблема определения слова 103.5 KB
  Несмотря на то что для носителей всех языков слово является несомненной реальностью что носители языка на интуитивном уровне чувствуют границы слова дать научное определение слова чрезвычайно трудно В истории науки было предложено более 70 различных критериев определения слова в основе которых...
65867. Сущность и функции языка 154 KB
  Считается что понимание сущности языка связано с ответом по крайней мере на два вопроса: идеален язык или материален является ли язык биологическим психическим социальным или индивидуальным явлением В истории языкознания известны разные ответы на эти вопросы...