62700

Спорідненість музики словянських народів. Розучування пісні «Не щебечи соловейку» (слова Н. Забіли, муз. М. Глінки). Слухання музики: концерт для оркестру «Пустотливі частівки» Р. Щедріна, українські коломийки

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: поглиблювати тему семестру; розвивати ритмічне і ладове відчуття учнів слух память вокально хорові навики дикцію частоту інтонування; прививати любов до народної пісні збагачувати музичний кругозір.

Украинкский

2014-06-12

20.95 KB

34 чел.

Тема: спорідненість музики словянських народів. Розучування пісні « Не щебечи соловейку» (слова Н. Забіли, муз. М. Глінки). Слухання музики: концерт для оркестру « Пустотливі частівки» Р. Щедріна, українські коломийки.

Мета: поглиблювати тему семестру; розвивати ритмічне і ладове відчуття учнів, слух, пам'ять, вокально - хорові навики, дикцію, частоту інтонування; прививати любов до народної пісні, збагачувати музичний кругозір.

Обладнання: портрет М. Глінки, ТЗН, музичні інструменти.

Тип уроку: комбінований – поглиблення теми семестру.

Хід уроку

І. Організація учнів до уроку

1. Музичне вітання

Музика – це наш дзвінкий струмок.

Ось і починається урок.

Добрий день!

Добрий день!

  1.  Сьогоднішній урок музики  проведу з вами  я, а звати мене ану хто пригадав, як…Олена Іванівна.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

        Кожен урок багатий національними, фольклорними здобутками. Водночас у музичному мистецтві різних народів можна знайти спільні й відмінні риси. Зокрема, українська музика споріднена з музикою інших слов”янських народів насамперед російською, білоруською, польською, що пояснюється їх мовною і культурно – історичною близькістю. Дуже часто зарубіжні композитори використовували теми українських народних пісень для створення концертів, симфоній, опер тощо.

        Багато років тому російський композитор П. Чайковський,  перебуваючи в Україні із захопленням слухав веснянку « Вийди, вийди Іванку» у виконанні сільських дівчат. Саме цю пісню ви мали вивчати на минулому уроці. Йому дуже сподобалась ця пісня, саме тому П. Чайковський використав мелодію пісні – веснянки « Вийди, вийди Іванку» у фіналі Першого концерту для фортепіано з оркестром.

  1.  Саме це яскравим прикладом взаємозв’язку музичних культур різних народів. У своєму творі за допомогою елементів музичної мови, він надав пісні « Вийди, вийди Іванку» нового характеру навчання..

ІІІ. Оголошення теми уроку.

  1.  На сьогоднішньому уроці ми ми будемо вивчати пісню « Не щебечи соловейку» М. Глінки, а також будемо слухати концерт для оркестру « Пустотливі частівки» Р. Щедріна.

  Розспівування

  1.  Вироблення унісонного звучання.

а) вправи на середньому примарному звуці і в межах чистої квінти.

- Ми знаємо, що звуки звукоряду поділяються на стійкі та нестійкі. Стійкі ступені це І, ІІІ, V, VIII, ступені. Вони звучать стійко, впевнено, і на них закінчується музична побудова.

- А які ступені називаються нестійкими? ( II, IV, VI, VII  степені ). Вони звучать нестійко і тяготять до стійких.

-  А тепер ми з вами розспіваємося. Сіли всі рівненько, прийняли співацьку поставу.

Соловейку сватку, сватку

Чи бувавти в нашім садку?

( спочатку мелодія рухалася по одній висоті, а потім поступово вниз).

б) вправи на розширення діапазону.

Соловейку сватку, сватку

Чи бувавти в нашім садку?

( мелодія рухалася знизу, потім на середньому примарному звуці співаємо і до верху).

в) робота над відчуттям ритму

         - Тільки що ми з вами співали вправу в розмірі 2/4, а зараз  я вам цю саму вправу відтворю у повітрі.  ( я показую вправу рухаючи рукою вверх ).                                  Потім всі разом виконуємо із учнями рухаючи рукою вверх.

  1.  Теоретичний аналіз

Ноти за тривалістю восьминні і четвертні. Кожен такт дорівнює рахунку 1і, 2і.

  1.  Сольмізація. ( Ділимо клас на дві частини)
  2.  А зараз ми поділимось на дві половини. Від середини до дверей - перша половина, від вікна до середини -  друга половина. Перша половина буде сольмізувати верхній рядок з рахунком 1і, 2і – руками. Друга половина сольмізуватиме нижній рядок також з рахунком 1і, 2і – з відплескуванням по колінах.
  3.  Давайте просольмізуємо верхній рядок.
  4.  Тепер просольмізуємо нижній рядок.
  5.  Тепер об’єднаємось і будемо відплескувати ритм всі разом.

ІІІ. Засвоєння учнями нових знань.

а) вступна бесіда.

На сьогоднішньому уроці ми з вами розучимо пісню відомого російського композитора М. Глінки « Не щебечи соловейку». М. Глінка часто подорожував по Україні та з насолодою слухав народні пісні. –                      ---   М. Глінка є засновником російської класичної музики. Він вперше сказав, що народна музика є основою всього музичного мистецтва. У пісні « Не щебечи соловейку» розповідається про чоловіка, який милувався співом соловейка розповідаючи про важку долю.                                                                                 б) постановка питань                                                                                      -    Уважно послухайте цю пісню, і скажіть , чи відчувається ритм,  мелодія, наспів цієї пісні до української народної, яку написав російський композитор. в) прослуховування                                                                                               г) бесіда про пісню  - У якому темпі звучить пісня? (помірному).                                   -                           -  А як ще звучить пісня? ( наспівно, задумливо, розсудливо).

                   - Чи дійсно пісня наближена до укр. народної пісні?

д) теоретичний аналіз пісні

При ключі знак альтерації сі – бемоль, закінчується тонікою ре. Розмір 6/8 – це складний розмір, де кожен такт дорівнює рахунку 1,2,3,4,4,6. Ноти за тривалістю восьминні і четвертні, є знак збільшення нотної тривалості – крапка біля ноти. Подивіться на останній такт пісні, його рахунок 1,2,3,4,5,6. е) сольфеджування ( по нотах, я співаю учням 1-рядочок пісні:до-до,ре-мі). А тепер дітки послухайте уважно я вам заспіваю цю пісню ( я співаю все)

є) сольмізація

  1.  Дітки, зверніть увагу, що 2 і 3 рядок мелодійно одинакові, лише на одну ступінь верхній рядок звучить вище ніж другий. Що означає на одну ступінь вверх? ( співаємо вверх протягаючи).
  2.  А зараз 1-рядочок заспіває мені перший ряд пісні; 2-рядочок, середній ряд; 3-рядочок, останній ряд.
  3.  А тепер давайте об’єднаємось і заспіваємо з вами всі разом .( співають)

Слухання музики « Пустотливі частівки»

  1.  Ми знаємо, що складна музична побудова це симфонія, концерти,тощо.         – А що таке концерт? ( Концерт – це змагання соліруючого інструменту з оркестром, який його супроводжує).  
  2.  В даному випадку симфонічний оркестр. Він складається із струнно -  смичкових, духовних та ударних музичних інструментів.

а)    вступна бесіда           

- Так, як і на попередніх уроках музики ви слухали композиторів класиків, які використовували народні пісні в своїх творах. Так і на сьогоднішньому уроці ми прослухаємо твір Р. Щедріна, який також використав російську народну пісню в даному випадку коломийку. Коломийки – це невеликі, веселі й сатирично жартівливі пісні, в яких стисло але водночас дотепно і образно змальовується життя народу, його морально – естетичні погляди. Часто існують різні тексти на одну мелодію. У коломийках відбивається давня народна традиція поєднання танцю і співу це надає їм мелодійності, гострого і примхливого ритму.

Прослуховування  коломийки

  1.  А тепер прослухайте , як основна мелодія набуває постійного розвитку в музичних інструментах симфонічного оркестру

б) прослуховування твору

в) аналіз прослуханого твору.

- У концерті Р. Щедріна слід відзначити виразну роль тембрів різних груп оркестру – ударних, мідних і духовних, а також окремих інструментів. Особливо виділяється труба, яка виконує головну мелодію.

IV. Закріплення вивченого матеріалу

  1.  Яка тема нашого сьогоднішнього уроку?
  2.  Яку пісню ми вивчали на сьогоднішньому уроці?
  3.  Який твір ми прослуховували на сьогоднішньому уроці?
  4.  Чим він вас вразив?

V.  Домашнє завдання.

- На домашнє завдання вам буде потрібно запам’ятати тему нашого уроку, вивчити слова 1-куплет, запам’ятати мелодію із концерту для оркестру Р. Щедріна.

VI. Підсумок уроку

Підсумовую активність учнів, виставляю оцінки.

  Музичне вітання

  1.  Продзвенів дзвінок
  2.  Скінчився урок
  3.  До побачення!
  4.  До побачення!


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

46666. Виразність та образність мови, її чистота. Просторічні слова, жаргонізми, діалектизми, канцеляризми та професіоналізми, лайливі та вульгарні слова в лексиці та лексиконі окремої особи 25 KB
  Просторічні слова жаргонізми діалектизми канцеляризми та професіоналізми лайливі та вульгарні слова в лексиці та лексиконі окремої особи. Чистота це ознака мови яка характеризує її як правильну відповідно до норм літературної мови у ній відсутні незагальновживані слова. Незагальновживані слова це слова уживання яких обмежене сферою спілкування та поширенням. Їх поділяють на: розмовні слова вживаються лише у побутовому спілкуванні; ті які мають особливо експресивне забарвлення просторіччя: злигатися жерти лаболаторія мамуся...
46671. Перестройка государственного аппарата и изменения в праве в годы Великой Отечественной войны и послевоенный период 25.01 KB
  Указом Президиума Верховного Совета СССР была образована Чрезвычайная Государственная комиссия по установлению и расследованию злодеяний немецкофашистских захватчиков и их сообщников и причиненного ими ущерба гражданам колхозам общественным организациям государственным предприятиям и учреждениям СССР. был создан Комитет по учету и распределению рабочей силы при СНК СССР при областных и краевых исполкомах учреждались бюро по учету и распределению рабочей силы. Особая система военной юстиции регламентировалась Указом Президиума Верховного...
46672. Подходы к оценке стоимости нематериальных активов и интеллектуальной собственности 25.04 KB
  Методы доходного подхода Метод прямой капитализации Под капитализацией понимается определение на дату проведения оценки стоимости всех будущих равных между собой или изменяющихся с одинаковым темпом величин денежных потоков от использования интеллектуальной собственности за равные периоды времени. Метод дисконтированных денежных потоков При этом под дисконтированием понимается процесс приведения всех будущих денежных потоков от использования интеллектуальной собственности к дате проведения оценки по определенной оценщиком ставке...
46673. Попытки осуществления политических и экономических реформ.Н.С.Хрущёв 25.38 KB
  В 55г начинается кукурузная кампания Хрущева. Лозунг Хрущева догнать и перегнать Америку. 64г со всех постов и Хрущева. Однако следует отметить и глубокую враждебность Хрущева.
46674. Пеня 25.5 KB
  Сумма соответствующих пеней уплачивается помимо причитающихся к уплате сумм налога или сбора и независимо от применения других мер обеспечения исполнения обязанности по уплате налога или сбора а также мер ответственности за нарушение законодательства о налогах и сборах. Пеня начисляется за каждый календарный день просрочки исполнения обязанности по уплате налога или сбора начиная со следующего за установленным законодательством о налогах и сборах дня уплаты налога или сбора. Пени уплачиваются одновременно с уплатой сумм налога и сбора или...