62811

Загальне поняття про дієслово. Звязок дієслова з іменником у реченні

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: формування в учнів поняття про дієслово на основі істотних ознак питання значення роль у реченні; вчити розпізнавати дієслова за питаннями; розвивати усне і писемне мовлення; виховувати повагу до людей праці.

Украинкский

2014-06-13

33.84 KB

15 чел.

Урок української мови студентки 312 групи Костик Лілії.

Тема. Загальне поняття про дієслово. Зв'язок дієслова з іменником у реченні.

Мета: формування в учнів поняття про дієслово на основі істотних ознак (питання, значення, роль у реченні); вчити розпізнавати дієслова за питаннями; розвивати усне і писемне мовлення; виховувати повагу до людей праці.

Тип уроку: Комбінований

Клас: 3-Б

Обладнання :індивідуальні картки

Використана література:

1.Меренцова І.О Матеріали до уроків.Рідна мова. 3 клас .- Харків : Торсінг плюс, 2005. – 384 ст.

2.Дівакова Іванна , Березіцька Наталія. Уроки української мр\їови у 3 класі.- Тернопіль: Підручники і посібники, 203.- 304с.

Хід уроку

  1.Організація класу до уроку

1.1 Привітання з учнями

1.2.Вступна бесіда.

2.Актуалізація опорних знань

2.1.Фронтальне опитування

2.2Хвилинка каліграфії

2.3.Повідомлення теми і мети уроку..

3. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу

3.1повторення вивченого матеріалу.

3.1.1.Опитування учнів

3.1..2. аналітична вправа на виокремлення дієслова

А)Читання  вірша

Б)Виокркмлення дієслова як одного з головних членів речення.

В)Виведення висновка

3.2.Робота за підручником

3.2.1. Робота на розпізнавання дієслів серед інших частин мови.(Вправа 139)

А)Виразне читання вірша

Б)Бесіда про професії

В)добір споріднених іменників

Г)Добір синонімів до слів песть і леліє

Д)Письмове виконаня вправи

3.2.2Вправа 140 на вправляння у правильній вимові дієслів.

А)Пояснення прислів’їв

Б)Виокремлення дієслів

3.2.3.Ознайомлення  та засвоєння  правила вимовил вимови і написання дієслів.

А)аналіз таблиці (ст.. 59)

Б)Рекомендації до засвоєння правил.

Фізкультхвилинка.

4. Узагальнення і систематизація набутих знань

4.1.. робота з текстом.(Вправа 142)

А)Читання тексту вчителем

Б)Перевірка первинного закріплення

.В)Постановка завдання

  1.  2.Складання речень за малюнками. Вправа 141.

А)Усне обговорення вправи

Б)Завдання до виконання вправи.

В)Постановка завдання\

5.Підсумок уроку

5.1підсумкова бесіда

5.2.Оцінювання учнів

5.3.Інструктаж до виконання домашнього завдання.

Хід уроку

  1.Організація класу до уроку

1.1 Привітання з учнями

-Доброго дня мене звутьЛідія іванівна.Сьогоднішній урок  української мови з вами проведу я.сядьте всі гарненько,подивіться на свої парти чи нічого зайвого у вас на партах не має.якщо є то приберіть.

1.2.Вступна бесіда.

- Отже вивчайте мову українську - дзвінкоголосу, ніжну, чарівну, прекрасну, милу і чудову,

Як материнську пісню колискову. Тому ,що мова найдорощий скарб для людини. Ви приготувались,налаштувались на плідну працю. Молодці.

А девізом сьогоднішнього уроку буде:

Не просто слухати ,а чути,

Не просто дивитися ,а бачити.

Не просто відповідати ,а міркувати

Дружно, плідно працювати

  1.  Сьогодні до нас повинна прийти гостя ,но вона спізнюється .Але ми не чикатимемо її .а відразу розпочнемо роботу.А вона коли прийде приєднається. Добре?

2.Актуалізація опорних знань

2.1.Фронтальне опитування

- Давайте з вами пригадаємо ,те що ви повині знати,те ,що ви вивчили раніше!

  1.  Які частини мови ми вже вивчили?(Іменник , прикметник)
  2.  Що таке іменник?(слова , що є назвами предметів,називаються іменниками. Іменники відповідають на питання  хто ? Що?)
  3.  Наведіть приклади слів іменників!
  4.    Що таке прикметник?(Слова ,що називають ознаки предметів,називаються прикметниками . Прикметники відповідають на питання який ?, яка?,Які?, наприклад зелений(сад),зелена (огорожа),Зелене поле) ,зелені (луки).
  5.  Чи пов'язані між собою ці частини мови?(Так,адже прикметники характеризують іменники)
  6.  2.2Хвилинка каліграфії.

А зараз відкриваємо зошити , хвилинка каліграфії

Запишіть каліграфічно речення:

Попрощалось ясне сонце з чорною землею (Т.Г.

Шевченко).

А зараз визначимо головні члени речення, поставте питання від підмета до присудка.

Сонце (що зробило?) попрощалось

  1.  Якою частиною мови виражений підмет?
  2.  А що можна сказати про присудок?
  3.  На яке питання відповідають слова-назви дій?

2.3.Повідомлення теми і мети уроку..

Сьогодні на уроці ми дізнаємось багато нового і цікавого. Ми будемо працювати зі словами, які завжди виконують якусь дію. Ці слова можна назвати великими працівниками. Хто буде уважним, активним на уроці, той навчиться впізнавати такі слова і ставити до них питання. Давайте спробуємо згадати ,що це за частина мови до якої належать слова трудівники!От послухайте по неї загадку.

Правильно -це дієслова

3. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу

3.1повторення вивченого матеріалу.

3.1.1.Опитування учнів

 - Хто може сказати ,що таке дієслово?

А тепер давайте ми з вами пригадаємо раніше вивчене правило на ст.3 у вашому підручнику . Отже , відкрили ваші підручники  і хтось нам виразно зачитає правило про дієслово.(один учень зачитує правило)

Отже, на які питання відповідає дієслово?(Що робив ?,що робить ?Що буде робити?)

3.1..2. аналітична вправа на виокремлення дієслова

А)Читання  вірша

Барвінок

Недавно ще гула метелиця,

іще лежить в низинах сніг,

а вже барвінку листя стелеться

зеленим килимом до ніг.

Воно під снігом і під кригою

всю зиму зелень берегло

і перше стрінуло з відлигою

весняне сонце і тепло.

Із перемогою і славою

весна з′являється на світ.

І квітне радістю яскравою

барвінковий зірчастий цвіт..

(Н. Забіла)

Прочитайте вірш. Про що йдеться в цьому тексті? Доберіть заголовок до вірша, щоб він виражав би його тему.

Б)Виокркмлення дієслова як одного з головних членів речення.

Запишіть речення про весну у зошит. Визначте головні члени речення. Поставте питання до присудка. Якою частиною мови виражений присудок?

В)Виведення висновка

Отже, у реченні дієслово виступає у ролі присудка. Доведіть це на прикладі інших речень. Зробіть висновок

3.2.Робота за підручником

3.2.1. Вправа139 на розпізнавання дієслів серед інших частин мови.

Відкрийте підручники на ст. 59.Погляньте на вправу 139

А)Виразне читання вірша

Прочитайте вірш.

Б)Бесіда про професії

  1.  Про кого цей вірш?
  2.  Які професії згадуються в ньому?

В)добір споріднених іменників

Для того щоб це дізнатись вам необхідно назвати дієслова. Підберіть споріднені іменинники до дієслів першого і другого рядків, запишіть їх.

Тче - ..., будує - ..., сіє - ..., вчить - ..., лікує - ..., пече - ....

Г)Добір синонімів до слів песть і леліє

До слова леліє доберіть синоніми (пестити, голубити,піклується,ніжить,дбає,живить ,виховує)Кого можуть характеризувати ці слова(маму).Скоро у нас свято матері ,пам’ятайте ,що ми завжди повинні старатися радувати наших мам,адже вони завжди дбають про  нас.

Д)Письмове виконаня вправи

- А зараз записуємо дієслова з перших двох речень вправи і підібрані до них споріднені іменники.

3.2.2Вправа 140 на вправляння у правильній вимові дієслів.

А)Пояснення прислівїв

-А тепер зверніть увагу на вправу 140.Що нам потрібно зробити?

Прочитайте прислів'я.

Б)Виокремлення дієслів

Як ви їх розумієте?

-Вам необхідно ,прочитати прислів’я ,знайти дієслово і усно поставити до них питання.

В)Бесіда про представників розумової праці.

-Зверніть увагу на ,що в цих прислів’ях описана праця людей.яка це пряця(розумова).Так ,правильно кожне прислія описує розумову працю людини ,яка є також необхідною для існування людини.яка цінується і вшановується.Тому вам також необхідно в,в школі старанно в плідно розумово працювати і збагачувати свій кругозір.   

3.2.3.Ознайомлення  та засвоєння  правила вимовил вимови і написання дієслів.

А)аналіз таблиці (ст.. 59)

Зверніть увагу на слова, записані у рамочці (с. 59). Вимовте їх правильно. Порівняйте вимову і правопис.

Б)Рекомендації до засвоєння правил.

-Тепер погляньте на дошку.Для того щоб ми краще з вам  запам’ятали це ми прочитаємо вірш.Спочатку ми хором прочитаємо з дівчатками вірш.Ну ,а тепер хором з хлопчиками.

Написано –ТЬСЯ,

А ти [Ц’:А] вимовляй:

Хто рано прокидається,

Зарядкою займається,

Роботи не боїться,

Той з двійками не знається,

Від трійок відцурається

І завжди добре вчиться.

Закон письма і вимови вивчай:

Написано –ШСЯ,

А ти [С’:А] вимовляй:

Раненько прокидаєшся,

Зарядкою займаєшся,

Водою обливаєшся,

Швиденько одягаєшся,

В дорозі не спиняєшся.

Так, друже мій, ніколи

Не спізнишся до школи.

                                                                              Д.Білоус

* Фізкультхвилинка.

Вітер очерет гойдає І додолу нагинає,

Вліво, вправо нахилив І знову, знову закрутив. Раптом тихо жук підліз, Потягнувся на весь зріст, Свій почистив язичок І закрутився у вальсок.

4. Узагальнення і систематизація набутих знань

4.1.. робота з текстом.(Вправа 142)

А)Читання тексту вчителем

Б)Перевірка первинного закріплення

-яку картину ви собі уявили?

-Який це текст?

Які почуття у вас викликав даний текст?

.В)Постановка завдання

А тепер випишіть дієслова разом з іменниками з якими вони зв’язані.І зазначте ,на які питання відповідають дієслова!Погляньте на зразок ,а тепер виконуємо завдання .зразок не записуємо починаємо з наступного речення.

Небо(що робило?)дихало.

Жита (що робили?)половіли,вилискувались.

Море (що робило?)червоніло.

Річечка (що зробила ?)повилась.

Ячмінь (що робить?)горить.

Килим (що робить?)стелиться.

Просо(що робить?)темніє.

  1.  1.Складання речень за малюнками. Вправа 141.

А)Усне обговорення вправи

- Хто ,що робить?

- Що їх  об’єднує?(укожному реченні присутнє дієслово)

- То ,що роблять діти?

Б)Завдання до виконання вправи.

Уважно розгляньте малюнки. Вашим завданням буде скласти речення до малюнків,тобто розкажіть, хто що робить. А виконувати цю вправу ви будете усно по рядах. Перший ряд від вікна складає речення до перших двох малюнків ,у першому рядку,середній до других двох малюнків .І ряд біля  дверей до останнього рядка... Обов'язково дайте імена дітям в своїх реченнях. Визначте головні члени речення,дієслово і зв’язаний з ними іменник.

(Приклад. Денис конструює замок. Оленка шиє красиву сукню для ляльки. Катруся миє посуд. Олег малює портрет матусі. Пилипко читає цікаву книжку. Маринка годує кицю, а Сашко - рибок).

В)Зачитування складених речень учнями.

Д)Самостійне записування речень в зошит.

5.Підсумок уроку

5.1.Пісумкова бесіда.

Мабуть наша гостя не прийде.О ні  вана прийшла .Познайомтеся це-Пеппі довга пачоха.Привіт Пеппі.

-Привіт вам усім ,я просто гралася з містером Нільсоном і забула .що повинна прийти вчитися.

О ,Пеппі це дуже погано ,але я думаю ,що 3-а клас засвоїв добре матеріал і вони тобі зможуть коротко пояснити.

А ти будеш уважна ,добре?

  1.  Добре
  2.  Що таке дієслово?
  3.   .
    З  якою частиною мови дієслово пов’язане в реченні?
  4.  
  5.  Яким членом речення виступає?
  6.  Які правила вимови та правопису дієслів ви засвоїли?
  7.  Ти зрозуміла ,тему уроку?
  8.  Так?
  9.  От і не запізнюйся на уроки !Домовились?
  10.  Так?
  11.  Чекаємо тебе Пеппі знову Допобачення
  12.  ПАПА

5.2.Оцінювання учнів.

   5.3Інструктаж до виконання домашнього завдання.

Вправа 143.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

29799. Назначение и ТТХ телеграфного аппарата СТА-2М. Принцип работы СТА-2М. Состав и назначение элементов СТА-2М по принципиальной схеме 106 KB
  Назначение и ТТХ телеграфного аппарата СТА2М. Дальность действия аппарата определяется качеством используемых телеграфных каналов. Наращивание дальности связи допустимо до тех пор пока искажения телеграфных сигналов не превышают исправляющей способности аппарата. Эксплуатационная пропускная способность аппарата слов час: при ручной работе.
29800. Подключение СТА-2М к аппаратному щитку по принципиальной схеме 250.5 KB
  К вызывным устройствам относятся приемник индукторного вызова ПИВ генератор тонального вызова ГТВ приемник тонального вызова ПТВ и генератор индукторного вызова ГИВ. Вызывной сигнал от коммутатора пройдя схему низкочастотной коммутации поступает на приемник индукторного вызова ПИВ. Приемник индукторного вызова обеспечивает преобразование переменного тока индукторного вызова 15 50 Гц в постоянный ток необходимый для срабатывания реле Р1. Реле Р1 подключает в тракт передачи генератор тонального вызова ГТВ.
29801. Сеть телефонной связи (структурная схема). Основные определения 151 KB
  Сеть телефонной связи структурная схема. Общая характеристика и боевое применение сигнальных средств связи. Основы построения коммутационных систем Общие положения Сеть телефонной связи телефонная сеть представляет собой комплекс технических средств обеспечивающих обмен информацией между источниками информации и ее потребителями. В общем случае сеть телефонной связи содержит оконечные устройства коммутационные центры КЦ и линии каналы связи соединяющие оконечные устройства с коммутационными центрами и коммутационные центры между...
29802. Обобщенная схема коммутационной системы. Классификация телефонных станций. Структурная схема ручной (РТС) и автоматической (АТС) телефонных станций 1.29 MB
  Обобщенная схема коммутационной системы. Классификация телефонных станций и обобщенная схема коммутационной системы – 20 минут. В свою очередь РТС делятся на РТС системы МБ РТС МБ и системы ЦБ РТС ЦБ или комбинированной системы. Обобщенная структурная схема коммутационной системы телефонной станции.
29803. Назначение, состав комплекта и ТТХ телефонного коммутатора П-193М 20.01 KB
  Назначение состав комплекта и ТТХ телефонного коммутатора П193М. Тактикотехнические характеристики и боевое применение телефонного коммутатора П193М – 20 минут. Эксплуатационное хранение и транспортировка в свернутом виде комплекта коммутатора допускаются при температурах от 50 до 50С. Разговорные приборы рабочего места коммутатора обеспечивают в условиях шума сплошного спектра с уровнем 60дБ устойчивую связь абонентов с коммутатором при затухании линии не менее 55нп на частоте 800Гц.
29804. Цепи вызова абонентом и опроса вызывающего абонента П-193М по принципиальной схеме 65.5 KB
  Цепь №1 телефонный аппарат абонента №1 линия линейный щиток соединительный кабель ТСКВ 10×2 зажим Л1 контакты 4 2 гнезда абонентского комплекта 1Г диод резистор 18кОм обмотка отбойновызывного клапана 1КлТ контакты 3 4 опросновызывной кнопки 1Кн зажим Л2 соединительный кабель ТСКВ 10×2 линейный щиток линия аппарат абонента №1. В этой цепи срабатывает клапан 1КлТ открывается его дверца и замыкаются контакты сигнальных пружин. Цепь №2 плюс батареи сигнального звонка зажим Земля контакты 4 3 сигнальных пружин клапана...
29805. Цепь прохождения разговора между двумя абонентами П-193М по принципиальной схеме 876.5 KB
  Измерение уровня шумов и частотной характеристики остаточного затухания канала ТЧ аппаратуры П303ОБ. Остаточное затухание Остаточным затуханием ОЗ канала ТЧ r называется его рабочее затухание на частоте 800 1020 Гц при номинальных нагрузках входа и выхода 600 Ом. r = p1 – p2 дБ Нп Иными словами остаточное затухание это разность между уровнями сигнала частотой 800 Гц на входе и выходе канала при согласованном включении генератора и указателя уровня. Схема измерения ЧХ канала ТЧ.
29806. Звукотехнический комплекс КДУ 25.6 KB
  Излучающие акустические системы располагаемые в озвучиваемом помещении и подключаемые к выходам усилителей мощности. Системы звукоусиления используются при объеме помещения более 2000 м3 и удаленности слушателей свыше 25 м. В лекционных залах и театрах такие системы нужны для усиления речи. Например при выборе акустической системы мощностью 350 Вт необходимо выбрать усилитель мощностью 300 Вт на канал.
29807. ОСНОВНЫЕ КОМПОНЕНТЫ ЗВУКОВОГО РЕШЕНИЯ 19.65 KB
  ОСНОВНЫЕ КОМПОНЕНТЫ ЗВУКОВОГО РЕШЕНИЯ Условно звуковое решение можно представить в виде трех блоков: блок выбора параметров и характеристик звука физические энергетические психофизические блок выбора художественных приемов блок выбора конкретного звукового материала. Выбор параметров и характеристик звука: 1. Громкость звука. Выбор громкости звука любого материала в мероприятии должен быть во всех случаях мотивирован.