62818

Проза 1960-1990рр. XX ст. Історична романістика (Ю. Мушкетик, П. Загребельний, В. Шевчук). «Химерна проза» ( В. Шевчук). Еміграційна література (В. Барка, «Жовтий князь»)

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Це були роки великих збурень і духовних пошуків спричинених лібералізацією що вилилось у нестримне оновлення мистецтва авангардизм у літературі живописі скульптМолоде покоління письменників почало орієнтуватися не на сучасних їм класиків соціалістичного реалізму...

Украинкский

2014-06-13

25.95 KB

11 чел.

Тема: Проза 1960-1990рр.  XX ст. Історична романістика ( Ю. Мушкетик, П. Загребельний, В. Шевчук). « Химерна проза» ( В. Шевчук). Еміграційна література( В. Барка, « Жовтий князь»).

Мета: Познайомити учнів з прозою 1960-1990рр.  XX ст., історичною романістикою та « Химерною прозою», життєвим і творчим шляхом В. Шевчука, Ю. Мушкетика, П. Загребельного та В. Барка. Розкрити суспільні причини формування нових ідейно-естетичних переконань. Поглибити вивчене про літературний процес та його розвиток. Виховувати учнів свідомими громадянами України.

Обдаднання:  проектор, дошка, комп’ютер.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

I.Організація учнів до уроку

II.Оголошення теми і мети уроку

III Виклад нового матеріалу

3.1 Слово вчителя

-Оскільки література і історія тісно пов' язані між собою, вони завжди мають вплив одна на одну. Так говорячи про письменників 60-90 років, варто згадати історичні умови в яких вони жили.

60-ті pp. XX століття в СРСР були роками так званої хрущовської «відлиги». На першій її хвилі раптом прокинулися молоді літературні сили. Їх породила особлива атмосфера змін: розчарування, болю, радості і свободи. Це були роки великих збурень і духовних пошуків, спричинених лібералізацією, що вилилось у нестримне оновлення мистецтва (авангардизм у літературі, живописі, скульптМолоде покоління письменників почало орієнтуватися не на сучасних їм класиків соціалістичного реалізму, а на кращі взірці реабілітованої літератури й на письменників початку XX ст. їх було названо поколінням шістдесятників.

На формування їхнього світогляду вплинули соціальні катаклізми, які і лягли в основу творчості (війна, відбудова, репресії), сприяли масштабності мислення, відчуттям причетності до історії та відповідальності за долю свого народу.урі, зародження рок- і поп-музики).

Шістдесятники виступали на захист національної мови і культури, свободи художньої творчості. Основу руху шістдесятників склали письменники І. Драч, М. Вінграновський, В. Симоненко, Л. Костенко, В. Шевчук, Є. Гуцало, художники А. Горська, В. Зарецький, літературні критики І. Дзюба, Є. Сверстюк, режисер Л. Танюк, кінорежисери С. Параджанов, Ю. Іллєнко, перекладачі Г. Кочур, М. Лукаш та ін.

Шістдесятники протиставляли себе офіційному догматизмові, сповідували свободу творчого самовираження, культурний плюралізм, пріоритет загальнолюдських цінностей над класовими. Значний вплив на їх становлення справила західна гуманістична культура, традиції «розстріляного відродження» та здобутки української культури кінця XIX — початку XX століття.

Шістдесятники розвинули активну культурницьку діяльність, яка виходила за межі офіціозу: влаштовували неформальні літературні читання та художні виставки, вечори пам'яті репресованих митців, ставили замовчувані театральні п'єси, складали петиції на захист української культури.

Рух шістдесятників ледве протримався одне десятиліття. Культурницька діяльність, яка не вписувалась у межі дозволеного, викликала незадоволення влади. Вже 17-го грудня 1962 р. на спеціально скликаній нараді-зустрічі творчої інтелігенції з керівництвом держави їх гостро розкритикували.

Шістдесятників не вдалося втримати в офіційних ідейно-естетичних межах, і з кінця 1962р. почався масований тиск на нонконформістську інтелігенцію. Перед шістдесятниками закрилися сторінки журналів, посипалися звинувачення у «формалізмі», «безідейності», «буржуазному націоналізмі». У відповідь шістдесятницькі ідеї стали поширюватися у самвидаві.

Рух «шістдесятників» було розгромлено або загнано у внутрішнє «духовне підпілля» арештами 1965-1972 pp. У цьому процесі частина їх без особливого опору перейшла на офіційні позиції (В. Коротич, І. Драч, В. Дрозд, Є. Гуцало та ін.), декого на довгий час перестали друкувати (Л. Костенко), а інших взагалі перестали друкувати (Б. Мамайсур, В. Голобородько, Я. Ступак), тому їх подальша доля зовсім не відома.

Тих, що не припиняли опору національній дискримінації й русифікації, заарештовано й покарано довголітнім ув'язненням (І. Світличний, Є. Сверстюк, В. Стус, І. Калинець, В.Марченко та ін.), в якому вони або загинули (В. Стус, В. Марченко), або після звільнення їм цілковито заборонена участь у літературному процесі. З цих останніх, що були заарештовані, єдиний Іван Дзюба офіційно капітулював і був звільнений з ув'язнення та допущений до літературної праці (соцреалізму).

На початку 1970-х літературний рух шістдесятників цілковито зник, лише в творчості кількох поетів і прозаїків (Ліна Костенко, Валерій Шевчук) збереглися прикмети літературного оновлення, ними започаткованого.

Філософське осмислення історії спонукає авторів до пошуків нових форм іприйомів – включення до традиційного ,  реалістичного типу оповіді різних елементів умовності ,  міфу ,  притчі ,  символіки ,  фантастики ,  казки ,  гротеску .  Засвоюючи жанрові традиції і трансформуючи досвід попередніх майстрів історичної малої прози ,  сучасні  автори  ( Р .  Іваничук, Ю .  Мушкетик,Вал . Шевчук) майстерно використовують сюжетотворчі можливості хронотопу, техніку його мистецької реалізації. Активне використання засобів ретроспективи (спогадів, роздумів ,  авторських відступів )  дозволяє розширити рамки творів ,  показати характери не статично ,  а в процесі їх формування.

  1.  Для того, щоб краще зрозуміти письменників тих років, нам варто ознайомитися з їхнім життєвим та творчим шляхом.

3.2 Виступи старшокласників

1. Юрій Мушкетик

2. Павло Загребельний(цитата)

3.Валерій Шевчук

4. Василь Барка

1.

 Якщо ж говорити про прозаїків-шістдесятників, то основним жанром на початку їх творчості була новелістика, і вона в 60-х роках справді підносилася наа вищий ідейно-художній, інтелектуально-психологічний рівень, ставав помітним її вплив на інші прозові жанри. Повість набувала багато проблемності. Проблемний роман сучасної тематики збагатився цілим рядом цікавих,наснажених морально-етичною проблематикою, «особисто»-психологічних творів.-« Тронка» (1963) О. Гончара, « День для прийдешнього»(1964) П. Загребельного, « Крапля крові» (1964) Ю. Мушкетика тощо.

З появою роману у віршах «Маруся Чурай» (1979,1982) Ліни Костенко , на початок 80-х рр.. окреслювалося цілком чітке жанрове тематичне утворення: український історичний роман, в якому бачимо твори «Роксолана» (1979), «Я,Богдан» (1983) П. Загребельного,»На полі смиренному» (1983) В. Шевчука та ін..Перше, що впадає в очі історичному романі 70-80-х рр..,-це посилений моральний пафос, детальний підхід до фактів і постатей найіональної історії.пошук у ній уроків для сучасності, активне особистісне начало.

У другій половині 70-х поширюється проза умовно-алегоричного спрямування( «химерна»). Спільним для неї є :засвоєння різних форм психологічного аналізу, посилення ролі філософської думки, інтелектуального начала, застосування різноманітних комбінацій розповідей, використання алегорії. Гротеску.

Наприкінці 80-х-початку 90-х рр.. відчутного поширення набуває явище «псевдоромануу», в межах якого працює більшість сучасних молодих прозаїків (О. Забужко, Ю. Андрухович, М. Матіос).

Важливе місце в українській літературі XX ст. посідає міграційна література. Хто з вас знає, що це за література. Це література, яка була створена українськими письменниками під час міграції.

Існує кілька хвиль еміграції українців — під час світових і громадянських воєн, революцій, сталінського терору. З кожною із них потрапляли за кордон талановиті люди — митці, щирі патріоти рідного краю, що за ним, хоч і непривітним до них, вони сумуватимуть потім усе життя.

Ми є. Були і будем ми!

Й Вітчизна наша з нами,—

напише один з найталановитіших із когорти письменників-емі-грантів Іван Багряний.

Нелегким було життя українських письменників на чужині. Матеріальна скрута, самотність, необлаштованість. Але вони мали змогу писати правду, допомагати своїм співвітчизникам, відкривати їм очі і вказувати, в чому корінь зла. Українські емігранти об'єднувалися, створювали групи, видавали газети й журнали рідною мовою, допомагали публікувати книги, які в Радянському Союзі ні за яких умов вийти не могли.

Серед найвидатніпіих постатей української еміграції XX ст.— В. Винниченко, Олександр Олесь, Є. Маланюк, У. Самчук, В. Барка, І. Багряний.

Талановитими,мистецьки самобутніми були історичні твори письменників , які покинули рідний край ,  не сприймаючи нового ладу , нових політичних орієнтирів і продовжували свій творчий шлях на еміграції

VI Закріплення вивченого матеріалу

4.1 Самостійне опрацювання статті в підручнику С.279

V. Підсумок уроку

5.1 Підсумкова бесіда

- Хто такі письменники «шістдесятники»?

-Кого ми до них відносимо?

-Які нові літературні терміни ви дізналися на сьогоднішньому уроці?

-З біографією яких письменників ознайомилися?

5.2 Домашнє завдання

Скласти хронологічну таблицю біографії Григорія Тютюнника, вивчити конспект.

5.3 Виставлення та мотивація оцінок


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

80475. Квадрат. Застосування різних прийомів знаходження суми двоцифрових чисел 128 KB
  Мета: закріпити поняття «геометричні фігури», формувати поняття« квадрат», вчити знаходити різницю між квадратом та прямокутником, вдосконалювати навички знаходження периметра фігури, розв’язування складених задач, закріплювати вміння обчислювати різними прийомами суму двоцифрових чисел...
80476. Упражнения на усвоение таблицы умножения и деления на число 8 (закрепление). Задачи 258.5 KB
  Цель: закреплять у детей знание таблицы умножения и деления на число 8; формировать умение выполнять задания на применение табличного деления и нахождение части числа; отрабатывать умение решать задачи на способ сведения к единице; развивать логическое мышление, внимание, интерес к математике.
80477. Математические загадки лесных жителей 369 KB
  Цель: повторить прием составления таблицы деления отработать решение задач на два действия. Развивать мышление, память, внимание, творческое воображение, последовательность рассуждений при решении примеров, задач. Воспитывать любовь к природе, бережное к ней отношение.
80479. Письмове додавання трицифрових чисел без переходу через розряд. Прості задачі на додавання. Розширена задача на спосіб зведення до одиниці 51.5 KB
  Ознайомити учнів із прийомом письмового додавання трицифрових чисел без переходу через розряд; удосконалювати вміння учнів розвязувати прості задачі на зведення до одиниці; узагальнювати вміння розвязати рівняння; розвивати мислення; виховувати інтерес до математики та казок
80480. Запис і читання трицифрових чисел. Випадки додавання й віднімання трицифрових чисел, пов’язаних з нумерацією 1.31 MB
  Мета: формувати вміння читати і записувати трицифрові числа в нумераційну таблицю, закріпити додавання і віднімання розрядних чисел та додавання і віднімання одиниці, вдосконалювати вміння розв’язувати складені задачі на «зменшення», «збільшення» на кілька одиниць, задач геометричного змісту...
80481. СУСПІЛЬНО-ПОЛІТИЧНИЙ ЛАД І ПРАВО УКРАЇНИ ПІСЛЯ ПЕРЕМОГИ ЛЮТНЕВОЇ ДЕМОКРАТИЧНОЇ РЕВОЛЮЦІЇ (лютий—жовтень 1917 р.) 38.27 KB
  Тимчасовий уряд та його органи в Україні. Законодавство Тимчасового уряд. За згодою між лідерами Тимчасового комітету і керівництвом Петроградської Ради робітничих і солдатських депутатів був утворений Тимчасовий уряд. Через кризи прорахунки та помилки коаліційний Тимчасовий уряд представлений кадетами народними соціалістами меншовиками та есерами вів країну до Установчих зборів котрі як він сподівався мали розвязати кардинальні питання її нового буття.
80482. УКРАЇНСЬКІ ЗЕМЛІ ПІД ВЛАДОЮ РЕЧІ ПОСПОЛИТОЇ 106.5 KB
  ЗАГАЛЬНИЙ ІСТОРИЧНИЙ ОГЛЯД Після Люблінської унії 1569 року Велике князівство Литовське втратило не лише свої землі а й державне значення. Перше велике козацькоселянське повстання вибухнуло у 1591 році і тривало до 1593 року. Восени 1595 року все українське Правобережжя і ПівденноСхідна Білорусія опинилися в руках повстанців. Згідно зі статтями Переяславської угоди від 29 травня 1630 року козаки визнавали свою провину однак не підлягали покаранню за участь в повстанні.
80483. УКРАЇНСЬКА ДЕРЖАВА ТА ПРАВО В РОКИ ВИЗВОЛЬНОЇ ВІЙНИ. ЕВОЛЮЦІЯ ДЕРЖАВНО - ПРАВОВОЇ СИСТЕМИ (середина ХVІІ – ХVІІІ ст.ст.) 218 KB
  Політичне та економічне становище України було дуже тяжким. Український історик і юрист Андрій Яковлів підкреслював що українським проектом договору гарантувалася повнота внутрішньої автономії держави й усувалося будьяке втручання влади московського царя у внутрішні справи України. Самостійність України визнавалась і на міжнародній арені. Спочатку і Москва ставилась до України як до вільної держави.